تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 6 اسفند 1396 - 11:28   
   
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 9699صفحه نخست » خبرهای مهمشنبه، 10 مهر 1389 - 15:14
میرمحمد صادقی خبر داد:
از هر 100 نیروی جدید الاستخدام 8 نفر صنعت نفت را ترک می کنند / اجرای طرح جانشین پروری در نفت
یکی از اصلی ترین مباحث که نیروهای جدید الورود با آن مواجه می شوند پایین بودن سطح حقوق دریافتی این عزیزان است که به هیچ وجه با میزان تحصیلات و تخصص افراد همخوانی ندارد چرا که یک نیروی شاغل در صنعت نفت یک نیروی کار بین المللی محسوب شده که در سراسر جهان صنعت نفت حقوق صنعتگران نفت به مراتب بیشتر از میزان دریافتی شاغلین در صنعت نفت کشورمان می باشد .....
  

نفت نیوز: پیچیدگی  روزافزون  مسایل و نیاز به رقابتی تر  شدن سازمان ها  و بنگاه های تولیدی و خدماتی، ایفای نقش راهبردی و مؤثرتر نیروی انسانی آن ها را در تحقق مزیت رقابتی و حفظ و رشد این مزیت اجتناب ناپذیرکرده است که این خود مستلزم سرمایه گذاری مستمر بر سرمایه های انسانی و فکری و توسعه مدیریت منابع انسانی آن خواهد بود. لازمه تحول و توسعه در واحد منابع انسانی سازمان ها، تجهیز مدیران و کارشناسان این واحد به تفکر استراتژیک و فراهم ساختن زمینه های درک پیچیدگی محیط های ملی و جهانی و اتخاذ تصمیم و اقدام به موقع و متناسب در تعامل با آن پیچیدگی ها است .
وزارت نفت نیز از جمله سازمان هایی است که در حال حاضر یکی از تخصصی ترین نیروی انسانی موجود در میان سایر دستگاه های اجرایی را در اختیار دارد , از این رو ارتقاءسطح دانش مدیران جوان این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است.
معاون وزیر در توسعه منابع انسانی در این باره می گوید :"مستند سازی  تجارب مدیران پیشکسوت  از جمله راهکارهای مناسبی است که می تواند ما را در جهت ارتقاء سطح دانش فنی و تجربی  مدیران جوان فردا یاری دهد."
دکتر میرمحمد صادقی  با بیان این مطلب به سوالات مربوط به حوزه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت پاسخ داد:از هر 100 نیروی جدید الاستخدام 8 نفر صنعت نفت را ترک می کنند / اجرای طرح جانشین پروری در نفت** با توجه به این در حال حاضر که جذب 30هزار نیروی جدید در صنعت نفت از جمله دغدغه های فکری این سازمان است لطفا بفرمایید که دانشجویان ممتاز دانشگاههای معتبر سراسر کشور  چگونه می توانند  اطلاعات لازم را کسب کنند و تا کنون چه تعداد از این عزیزان توانسته اند ثبت نام کنند؟

میرمحمد صادقی:
بدین وسیله اعلام می گردد,عزیزان ممتاز دانشگاههای معتبر سراسر کشور میتوانند با مراجعه به  سایت www.pmhr.ir در بخش جذب دانش آموختگان ممتاز ثبت نام کنند که البته ثبت نام  اکثر ممتازین را ما در ماههای اسفند وتیر خواهیم داشت زیرا بیشتر این دانش پژوهان جوان در ماهها ی یاد شده فارغ التحصیل می شوند .
گفتنی است 2238 نفراز ممتازین تا تاریخ 23/6/1389  ثبت نام نموده اند که722 نفر در مقطع کارشناسی 1484 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و32نفر در مقطع دکتری  در این سامانه الکترونیکی ثبت نام کرده اندو از این میان تعداد متقاضیانی که از دو رشته شیمی و مدیریت فارغ التحصیل شده ودر این سامانه ثبت نام کرده اند بسیار بیشتر می باشد  .
یکی از مهمترین دستاوردهای این سامانه آن است که ما توانستیم ظرف مدت کوتاهی  به  بانک اطلاعاتی خوبی از دانش پژوهان ممتاز دانشگاههای معتبر کشور دست پیدا کنیم .
در خصوص  سایر فارغ التحصیلان داوطلب خدمت در صنعت نفت از طریق فراخوان عمومی آگهی استخدام با درج در جراید کثیرالانتشار به اطلاع عموم خواهد رسید.

** به طور کلی علت جذب این تعداد (30 هزار) نیروی جدید در صنعت نفت چیست؟

میرمحمد صادقی:
در خصوص نیروی انسانی در صنعت نفت دو رویکرد سیاست گذاری شده است ,یکی حفظ وضع موجود  می باشد  دوم حرکت به سمت جذب , توسعه ونگهداشت نیروی متخصص و تولید کننده تکنولوژی .از آنجا که تولید روزانه چهار میلیون بشکه نفت و تولید 700میلیون متر مکعب گاز است که مطابق برنامه ریزی انجام شده میزان تولید نفت خام در پایان برنامه پنجم توسعه باید به 5 میلیون و100هزار بشکه و میزان تولید گاز باید تا سقف یک میلیارد111میلیون متر مکعب در پایان برنامه پنجم توسعه  افزایش یابد که برای حفظ این وضعیت در ادامه روند تولید باید از نیروی متخصص و مجرب استفاده شود.

با توجه به این که در این فاصله زمانی تعدادی از نیروها به صورت عادی و تعدادی نیز به صورت خاص شامل ترک خدمت از چرخه فعالیت صنعت نفت خارج می شوند .سالانه حدود 3 هزار نفر از این صنعت خارج (بازنشسته ) می شوند ,بنابراین برای شکل دهی به سمت های بلا تصدی در صنعت نفت ملزم به آموزش نیروهای مستعد جهت جایگزینی آنها خواهیم بود.بر این اساس در پنج سال آتی برای حفظ وضعیت موجود نیازمند به کارگیری 30 هزار نیروی جدید در صنعت نفت خواهیم بود.
دوم: با اصلاح هرم نیروی انسانی سازمان های تابعه صنعت نفت و همچنین جذب نیروهای با سطوح تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین ارائه آموزش های تخصصی و فوق تخصصی به کارکنان می توان به سمت سازمانی بهره ور و تولید کننده تکنولوژی حرکت کرد.

** متقاضیان  ممتاز پس از آن که از طریق این واحد پذیرش شدند چه مراحل دیگری را باید پشت سر بگذارند؟
میرمحمد صادقی: 
در صورت مراجعه متقاضیان ممتاز به هریک از شرکت های اصلی ویا ثبت نام در "پایگاه اینترنتی ممتازان", در صورت واجد شرایط بودن ایشان و در صورت نیاز , افراد مورد نظر به به شرکت های متقاضی نیرو جهت مصاحبه معرفی می گردندو در صورت قبولی در مرحله مصاحبه ,مراتب پس از موافقت و تایید مدیر محترم توسعه منابع انسانی شرکت اصلی به این معاونت جهت تایید و موافقت با جذب ایشان ارسال می گردد.متعاقب آن با اختصاص شماره مجوز سایر مراحل تشریفات استخدامی صورت می پذیرد.


** ضریب میل ماندگاری در کار و جلوگیری از انصراف و ترک خدمت نیروهای جدید الاستخدام و یا گروه ممتازان در چنین صنعت عظیمی چقدر است ؟
میرمحمد صادقی: 
علیرغم مشکلات فراوان صنعت نفت  تنها 7 تا 8 درصد از نیروها ترک خدمت می کنند یعنی از هر 100نفر 8 نفر ممکن است سازمان را به دلیل مشکلاتی که دارند رها کنندکه البته این در صد در چنین صنعت گسترده ای بسیار اندک است .اما بر اساس آسیب شناسی های صورت گرفته در این زمینه باید گفت یکی از اصلی ترین مباحث که نیروهای جدید الورود با آن مواجه می شوندپایین بودن سطح حقوق دریافتی این عزیزان است که به  هیچ وجه با میزان تحصیلات و تخصص افراد همخوانی ندارد,چراکه یک نیروی شاغل در صنعت نفت ,یک نیروی کار بین المللی محسوب شده که در سراسر جهان صنعت نفت حقوق صنعتگران نفت به مراتب بیشتر از میزان دریافتی شاغلین در صنعت نفت کشورمان می باشد . البته در سال 1389 با همکاری وعنایت مقام محترم ریاست جمهوری ,میزان پایه حقوق افراد جدید الاستخدام تا 24 در صد و برای کارمندان در حین کار و نیز افرادی که سابقه کار بیشتر و حقوق نسبتا بالایی دارند , فقط به میزان 6 در صد افزایش یافت .

** به عنوان معاون وزیر در توسعه منابع انسانی و مدیریت در حال حاضر چالش های پیش روی نیروی انسانی صنعت نفت را در چه می بینید؟
میرمحمد صادقی: 
یکی از چالشهای اساسی پیش روی نیروی انسانی متوسط سن کارکنان است که به طور کلی حدود 5/13 در صد ازسن کارکنان ما 50 سال به بالا  است که تقریبا می توان گفت حدود 11تا 12 هزار نفر از این عزیزان در این گروه سنی قرار داند از دیگر مشکلات در زمینه بالا بودن رده سنی شاغلین سمت های مدیریتی است که که حدود 50درصدسن  این عزیزان بالای 50سال است طی 5سال آینده باز نشسته می شوند که لازم به اتخذ تدابیر لازم در خصوص اجرای طرح جانشین پروری منابع انسانی در صنعت نفت است.

** هدف از اجرای طرح جانشین پروری چیست؟
میرمحمد صادقی: 
طرح جانشین پروری به مفهوم قرار گرفتن تعدادی از مدیران جوان تر در کسوت جانشین در کنار مدیران قدیمی تر طی پنج سال آتی با هدف تربیت مدیران در صنعت نفت مورد اجرا خواهد بود .با به پایان رسیدن مدت خدمت مدیران کهنه کار صنعت نفت مدیرانی که در کسوت مدیران جانشین آموزش های لازم را دیده و تجارب لازم را کسب کرده اند جانشین مدیران پیشکسوت خود خواهند شد .ضابطه مند کردن انتخاب ,انتصاب و تغییر مدیران یکی دیگر از طرح های اجرایی مورد تاکید است که به منظور محقق کردن آن شیوه های متعددی را مورد ارزیابی قرار داده ایم .طرح ضابطه مند سازی انتخاب,انتصابوتغییر مدیران به مفهوم بازشناسی توانایی ها و ظرفیت های مدیران میانه صنعت نفت و تشکیل بانک اطلاعاتی مربوطه است که در ادامه منجربه شناسایی کامل شاخصه های مدیریتی ,مدیران شاغل در این صنعت ولحاظ توانمندی در ارتقای سمت می شود .با اجرای طرح جانشین پروری و با به پایان رسیدن دوره خدمت مدیران کهنه کار و کنونی صنعت نفت ,مدت خدمت آنها تمدید نخواهد شد و لزوما بازنسشته در برخی از شرکت ها نیز نیروهای متخصص با ظرفیت بهره وری بالا ودر برخی دیگر مدیران جانشین آموزش دیده جانشین آنها می شوند.
گفتنی است ,در حال حاضر 4400نفر در سمت های مدیریت و سر پرستی مشغول به کار می باشند(سمت های 17 به بالا).

** تا کنون در خصوص مستند سازی تجارب مدیران صنعت نفت چه اقداماتی صورت گرفته است؟از هر 100 نیروی جدید الاستخدام 8 نفر صنعت نفت را ترک می کنند / اجرای طرح جانشین پروری در نفت
میرمحمد صادقی: 
مدیریت دانش و مستندسازی تجارب خبرگان صنعت نفت طرح دیگری است که موجب بهره وری حداکثری از ظرفیت ها و تخصص افراد شده و منجر به مدیریت هدفمند دانش می شود .این طرح در قالب مصاحبه حضوری با مدیران متخصص با سابقه بالا و کارشناسان با تجربه , به جمع آوری اطلاعات آنان در قالب یک بانک اطلاعاتی می انجامد که در ادامه را به آموزش دستاوردهای مدیران پیشین نفت به مدیران جوان  منتقل می شود.علاوه برآن با راه اندازی مرکز آموزش مدیران ,مدیران متخصص بازنشسته می توانند با ارائه مطالب مهم و کلیدی خود در کلاسهای آموزشی این مراکز دانش خود را در اختیار مدیران جوان قرار دهند .
لازم به توضیح است ,تاکنون با 200 نفر از مدیران مجرب صنعت نفت در موسسه مطالعات بین المللی انرژی مصاحبه و تجارب آنان مستندسازی شده است .
همچنین طرح استعداد یابی و ایجاد ساختار قائم مقامی نیز در دست طراحی است و مدیران جوان فردا باید برخی از فنون مدیریتی را در محیط بیاموزند.

** عملکرد کارکنان صنعت نفت را چه طور ارزیابی می کنید؟
میرمحمد صادقی: 
سعی ما در جهت افزایش سطح بهره وری  و ارتقاءسطح کیفی کار در صنعت نفت  است در حال حاضر  تمام تلاش مسئولان نزدیک شدن به شاخص های بین المللی است  به همین منظور طرح نظام بهره وری در دست مطالعه  می باشد  واولین سمینار بهره وری در صنعت نفت طی سال جاری برگزارخواهد شد.
همچنین به منظور ایجاد رقابت سالم میان کارکنان ,برنامه هایی همچون اهدای "جایزه بهره وری" در صنعت نفت برگزار شده است.

** برای ارتقاء سطح دانش فنی و علمی کارکنان آیا برنامه ای تدوین شده است؟
میرمحمد صادقی: 
در راستای توانمند سازی نیروی انسانی شاغل در صنعت نفت آموزش کارکنان از دو طریق آموزش های کارکنان از دو طریق آموزش های دانشگاهی در سطح تحصیلات تکمیلی و آموزش های مهارتی و تخصصی حین خدمت کارکنان پیگیری می شود. انجام دوره های کارشناسی ارشد و دکتری توسط دانشگاه های معتبر داخلی با همکاری یک دانشگاه بین المللی و همچنین اجرای دوره های مهارتی در مراکز آموزشی پیشرفته و اجرای دوره های تخصصی توسط پژوهشگاه صنعت نفت ,موسسه مطالعات بین المللی انرژی و ادارات آموزش شرکت های تابعه وزارت نفت به صورت مستمر ادامه دارد.

** رویکرد  نیروی انسانی صنعت نفت در سالهای آتی چه خواهد بود؟
میرمحمد صادقی: 
تبدیل سازمان عملیاتی کنونی به سازمان دانش محور وتولید کننده تکنولوژی طی سالهای آتی جزو اهداف و برنامه های اصلی مدیریت نیروی انسانی صنعت نفت  به شمار می رود .افزایش تعدادنیروهای دانشگاهی نسبت به نیرو های عملیاتی ,استفاده از تکنولوژی نوین در صنعت نفت وگاز از جمله تدابیری است که در دستور اجراست.
انتهای پیام

منبع: mop

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به:  

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار