تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 6 تیر 1398 - 02:53   
   
بخش نفت
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 7404صفحه نخست » خبرهای تازهپنجشنبه، 19 آذر 1388 - 00:08
رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران:
تنها 45 میلیارد دلار از سرمایه های صنعت نفت، پوشش بیمه ای داخلی دارد
نفت نیوز: رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اعلام اینکه تنها 45 میلیارد دلار از سرمایه های موجود در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی تحت پوشش بیمه ای داخلی قرار دارد، در خصوص این وضعیت هشدار داد.
  

 به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی بیمه مرکزی،‌"جواد فرشباف ماهریان"  در دومین همایش بیمه و مدیریت ریسک در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در تهران، گفت: در حالی که صنعت نفت بخش اعظم درآمد ارزی و 27 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تامین می کند، پوشش داخلی ریسک های این بخش توسط صنعت بیمه کشور، با وضعیت مطلوب فاصله بسیاری دارد.
وی افزود: در دهه های اخیر نزدیک به 40 درصد از خسارتهای اعلام شده در سطح جهان و حدود 90 درصد از خسارت های پرداخت شده صنعت بیمه جهان، به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی اختصاص داشته است.
رییس شورای عالی بیمه تصریح کرد: رشد حق بیمه دریافتی صنعت بیمه داخلی بابت بیمه  نفت و انرژی در سالهای اخیر با رشد اندک همراه بوده و از 824 میلیارد ریال در سال 1385 به 904 میلیارد در سال 1386 و1076 میلیارد ریال در سال 1387 رسیده و ضریب خسارت این رشته طی سال های 1383تا 1387 بین 85 درصد تا 13 درصد در نوسان بوده است.
فرشباف ماهریان خاطرنشان کرد: در حالی که در 10 سال پیش، 98 درصد بیمه نامه های صادره بیمه گران داخلی برای صنایع پتروشیمی به خارج واگذار می شد، این رقم در سال 1387 به 30 درصد رسیده است.
وی یادآور شد: 10 سال پیش بیمه مرکزی 96 درصد از ریسک های رشته بیمه نفت و انرژی را به بیمه گران اتکایی در خارج از کشور واگذار می کرد اما با افزایش توان فنی ومالی داخلی ، سهم واگذاری به خارج در سال 1386 به 58 درصد و در سال 1387 به 41 درصد کاهش یافته و متناسب با آن ظرفیت نگهداری ریسک بیمه نفت و انرژی در داخل کشور روبه رشد گذاشته که نشان دهنده افزایش ظرفیت مالی و فنی بازار بیمه داخل کشور است.
رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: منابع سرمایه گذاری صنعت بیمه ، شامل حقوق صاحبان سهام و ذخیره فنی در سال های 1385 تا 1387 از 8/2 به 9/4 میلیارد دلار افزایش یافته و ظرفیت نگهداری برای هر ریسک در داخل کشور نیز از 471 میلیون دلار به 615 میلیون دلار رسیده که نشانه بهبود ظرفیت نگهداری ریسک در داخل کشور است.
فرشباف ماهریان اقدام به خود بیمه گری و تاسیس صندوق های بیمه ای در صنعت نفت را از دلایل تمایل اندک سرمایه گذاران و پیمانکاران صنعت نفت به قرار دادن سرمایه های خود تحت پوشش بیمه های داخلی توصیف کرد.
وی با اشاره به افزایش توان فنی و مالی صنعت بیمه کشور و اقدامات اخیر برای تاسیس شرکت های بزرگ بیمه های اتکایی در داخل، ابراز امیدواری کرد: صنعت بیمه کشور بتواند نقش بیشتری در ارائه خدمات بیمه ای به صنایع نفت،گاز و پتروشیمی ایفا کند.
وی ادامه داد: با وجود بیش از یک قرن فعالیت صنعت نفت و سه چهارم قرن فعالیت صنعت بیمه داخلی در ایران، همکاری این دو صنعت داخلی از دیدگاه بیمه گران چندان قانع کننده نیست.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار