تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
سه شنبه، 19 فروردین 1399 - 17:52   
   
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 3457صفحه نخست » خبرهای تازهپنجشنبه، 11 دی 1348 - 07:00
سمینار بررسی عملکرد میدان نفتی پارسی در جنوب
عملکرد مخزن آسماری میدان پارسی در سمیناری یک روزه از سوی کارشناسان اداره مهندسی عملیات مخازن شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در محل این شرکت بررسی شد.
  

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، این سمینار با هدف بررسی عملکرد، روش های ازدیاد برداشت و رفع مشکلات و موانع تولید در میدان پارسی روز گذشته (سه شنبه 30 مهر) برگزار شد.
مهندس روح الله افلاطونی کارشناس اداره مهندسی مخازن مناطق نفت خیز جنوب در این سمینار گفت: مخزن پارسی در ناحیه فروافتادگی دزفول شمالی در شمال میدان آغاجاری، یکی از مخازن نفتی جنوب غرب ایران محسوب می شود، که در سال 1343 خورشیدی کشف و در سال 1345 بهره برداری از چاه یاد شده آغاز شد.
وی ادامه داد: این میدان که از شکستگی های زیادی برخوردار است از 49 حلقه چاه نفتی شامل 7حلقه چاه تزریق گاز، 15 حلقه چاه مشاهده ای و یک حلقه چاه متروکه تشکیل شده است.
افلاطونی مهمترین برنامه های توسعه میدان پارسی در آینده نزدیک را راه اندازی واحد نمکزدایی، طرح افزایش تزریق گاز با دبی بیشتر با هدف فعال کردن مکانیسم های ریزش ثقلی و بکارگیری تکنولوژی های نوین از جمله Acid Frac در ناحیه غربی مخزن ذکر کرذ.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه مخزن پارسی در نیمه دوم عمر خود قرار دارد شناسایی مشکلات فراروی این مخزن از سوی کارشناسان ضروری است.
این کارشناس مهندسی مخزن بر یافتن روش تولید بهتر از مخزن پارسی تاکید کرد و اظهار داشت: به دلیل متراکم بودن سنگ مخزن در بخش غربی میدان، بکارگیری تکنولوژی های جدید برای ایجاد شکاف مصنوعی در سنگ مخزن و ایجاد تاسیسات فرآورش از جمله تلمبه های دو فازی جهت انتقال نفت ناحیه جنوب شرق مخزن از اهمیت خاصی برخوردار است.
افلاطونی با اشاره به ابهامات و پیچیدگی های زیاد ساختمانی میدان پارسی، تولید بی رویه از این میدان در قبل از انقلاب اسلامی و کاهش شدید فشار ستون نفتی را از جمله دلایل مهم مطالعه جامع این میدان ذکر کرد که اخیرا از سوی کارشناسان عملیات مخزن انجام شده است.
انتهای پیام

 
 

 

   
  

اضافه نمودن به:  

 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار