تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
جمعه، 30 فروردین 1398 - 21:35   
   
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 3305صفحه نخست » خبرهای تازهپنجشنبه، 11 دی 1348 - 08:00
خبرهای خوش از دو میدان بزرگ نفتی ایران؛ تولید موفقیت‌آمیز نفت از عمیق‌ترین لایه میدان گچساران و افزایش نفت درجای میدان مارون
با تلاش موفقیت‌آمیز کارشناسان مدیریت فنی مناطق نفتخیز جنوب برای نخستین بار از عمیق‌ترین لایه میدان گچساران نفت تولید شد.
  

به گزارش نفت نیوز، این لایه موسوم به "فهلیان" در گروه خامی قرار دارد و تنها لایه نفتی این گروه است.
مخازن خامی در هر میدان، در اعماق پائین‌تر از مخازن آسماری و بنگستان قرار دارند و در مناطق نفتخیز جنوب عموماً مخازنی گازی هستند.
بر پایه این گزارش تلاش برای تولید گاز مخزن خامی میدان گچساران از سال 1352، با حفر یک حلقه چاه تا عمق 4 هزار و 500 متر آغاز شد. اما با توجه به آزمایشات انجام شده آن زمان تولید نفت از قسمت پائین لایه فهلیان بدلیل تولید آب و نمک غیراقتصادی تشخیص داده شده و فعالیت بر روی این لایه متوقف گردید.
کارشناسان مدیریت فنی مناطق نفتخیز جنوب با محاسبات انجام گرفته و بررسی دقیق سوابق چاه طی سال‌های 1385 و 1386 دریافتند آزمایشات اولیه این چاه کافی نبوده و شرایط چاه باید مجدداً مورد بررسی قرار گیرد.
با وجود مشکلات فراوان در حفاری و تعمیر چاه‌‌های عمیق، برنامه تعمیر و آزمایشات دقیق‌تر مخزن به انجام رسید و این چاه هم اکنون پس از گذشت 35 سال از حفاری آن، با دبی یک هزار بشکه در روز در مدار تولید قرار گرفته است و پیش‌بینی و محاسبات انجام گرفته به واقعیت پیوست.
تحقیقات و آزمایشات مربوط به خصوصیات مخزن برای کسب اطلاعات بیشتر با جدیت ادامه دارد.
انتظار می‌رود این تحقیقات به تغییر ویژگی‌های به دست آمده از مخزن خامی گچساران و افزایش حجم ذخایر آن منجر گردد که محاسبه میزان دقیق آن در دست تهیه می‌باشد.
افزایش نفت درجای میدان مارون
به گزارش نفت نیوز، کارشناسان مناطق نفتخیز جنوب همچنین با برنامه‌ریزی حفاری یک حلقه چاه توصیفی در منتهی‌الیه شمال غربی مخزن آسماری میدان مارون، بر اساس تخمین و محاسبات خود دریافتند این مخزن ابعاد و نفت ذخیره‌ای بیش از آنچه تصور می‌شد دارد که در حفاری انجام شده این موضوع به حقیقت پیوست.
بر پایه این گزارش، پس از برنامه‌ریزی لازم و بر اساس محاسبات قبلی در حین حفاری این چاه، ورود به مخزن آسماری در عمقی حدود 130 متر بالاتر از عمق پیش‌بینی شده اتفاق افتاد و فشار لایه‌های مختلف نیز پس از ارزیابی اولیه بیانگر افزون بودن آنها در مقایسه با فشارهای کنونی سایر چاههای حفاری شده در این محدوده از مخزن بوده است.
بر این اساس، نتایج حفاری این چاه سبب گسترش در نقشه خطوط همتراز زیرزمینی شده که به معنی افزایش حجم نفت درجا و قابل استحصال این مخزن است که در آینده نزدیک محاسبات مربوط به آن اعلام خواهد شد.
چاه مورد اشاره، هم اکنون با تولید اولیه یک هزار بشکه نفت در روز در مدار تولید قرار گرفته است و با توجه به اطلاعات ارزشمند کسب شده، به منظور توصیف و گسترش هر چه بیشتر مخزن، حفاری یک حلقه چاه توصیفی دیگر در این بخش از مخزن در دستور کار قرار دارد.
به گزارش نفت نیوز، میدان مارون در شمال شرقی اهواز واقع شده و دارای 3 مخزن آسماری، بنگستان و خامی است که مخازن آسماری و بنگستان نفتی و مخزن خامی آن گازی می‌باشد.
مخزن بزرگ آسماری میدان مارون که از نظر ویژگی‌های زمین‌شناسی، فوق‌العاده پیچیده و ناهمگون است، در سال 1342 کشف شد و از سال 1344 در مدار تولید قرار گرفته است.
تولید کنونی این مخزن حدود 500 هزار بشکه نفت در روز است و پیش‌بینی می‌شود با کشف جدید، ظرفیت تولید افزایش یابد.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار