تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
شنبه، 16 آذر 1398 - 02:53   
   
بخش نفت
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 2818صفحه نخست » خبرهای تازهدوشنبه، 11 دی 1385 - 07:00
جزییات سه میدان نفتی کشف شده در عسلویه، اروند و بالارود
وزیر نفت در تشریح سه میدان نفتی کشف شده در عسلویه، اروند و بالارود گفت: نفت کشف شده در عسلویه با توجه به تاسیسات پارس جنوبی به راحتی قابل صدور است.
  

به گزارش نفت نیوز، غلامحسین نوذری در گفت‌وگو با فارس به تشریح جزییات سه میدان نفتی کشف شده پرداخت.
*میدان نفت در عسلویه
نوذری درباره جزییات این میدان گفت: میدان عسلویه شرقی در ارتفاعات شمال غرب بندر عسلویه و در بین دو میدان گازی تابناک و عسلویه غربی واقع شده است.
وی تصریح کرد: تاکنون لایه‌های مخزنی کنگان و دالان در نواحی و میادین مجاور مانند میدان تابناک، هما و شانول دارای گاز بوده است و این اولین بار است که در این لایه نفت سبک کشف شده است.
نوذری افزود: جاده دستیابی و موقعیت حفاری چاه در منطقه سخت گذر و کوهستانی به طول 10 کیلومتر در محدوده زمانی خرداد 84 تا مرداد 85 احداث شد. دکل حفاری در مهرماه سال 86 شروع و تا عمق 2560 متری حفاری شد و در اردیبهشت ماه سال 87 پس از آزمایشات کامل از مخزن و لایه‌های مخزنی عملیات حفاری پایان یافت.
به گفته وی، تاکنون لایه‌های مخزنی کنگان و دالان در نواحی و میادین مجاور مانند میدان تابناک ، هما و شانول دارای گاز بوده است و این اولین بار است که در این لایه نفت سبک کشف شده است.
وی تاکید کرد: نفت تولیدی این میدان با توجه به تاسیسات عظیم پارس جنوبی را می‌توان به راحتی صادر کرد.
* میدان اروند
وزیر نفت همچنین گفت: مطالعات اکتشافی در منطقه عمومی دشت‌ آبادان بیانگر پتانسیل نفت و گاز در این منطقه است و بر همین اساس در سال 83 و 84 عملیات لرزه‌نگاری دو بعدی جهت تکمیل اطلاعات ژئوفیزیکی انجام و تعبیر و تفسیر اطلاعات یک موقعیت اکتشافی در دهانه اروندرود در خلیج‌ فارس و در 50 کیلومتری جنوب آبادان مشخص نمود.
نوذری افزود: عملیات جاده‌ دسترسی و محوطه چاه در اردیبهشت سال 85 شروع و در مهرماه همان سال آماده شد و برای ارزیابی لایه‌های نفتی آن دکل حفاری در بهمن سال 85 مستقر و تا عمق 4408 متری حفاری شد.
وی اضافه کرد: نتیجه آزمایشات به عمل آمده نشان دادکه لایه فهلیان دارای نفت سبک با درجه 45 API است.
نوذری میزان ذخیره نفت در جا مورد انتظار و ممکن لایه مخزنی فهلیان را 485 میلیون بشکه ذکرکرد و گفت: بر این اساس می‌توان از این میدان روزانه 10 هزار بشکه نفت را تولید کرد.
* میدان بالارود
نوذری همچنین میزان ذخیره نفت درجا مورد انتظار و ممکن میدان بالارود اندیمشک را یک میلیارد و 120 میلیون بشکه ذکر کرد و گفت: با توجه به شرایط مخزنی 232 میلیون بشکه آن قابل استحصال است.
وی تصریح کرد: براساس مطالعات کامل از لحاظ اکتشافی و بکارگیری اطلاعات زمین‌شناسی ژئوفیزیکی منطقه و بررسی اطلاعات آن، تاقدیس بالارود در محدوده میادین نفتی لب‌سفید و قلعه‌نار مشخص شد.
وی افزود: مدیریت اکتشاف بررسی جامع و برنامه‌ریزی حفاری را تدوین کرد و موقعیت اولین چاه اکتشافی مشخص و پس از تکمیل جاده دسترسی و موقعیت استقرار دکل حفاری در اواخر مهرماه سال 86 دکل حفاری در محل مستقر شد و حفاری چاه تا عمق 3737 متر ادامه یافت و عملیات آزمایش از لایه‌های مخزنی در 2 لایه آسماری و سروک انجام و نهایی شد.
وزیر نفت درجه سبکی نفت این میدان را در لایه آسماری درجه 33 API عنوان کرد.
نوذری تاکید کرد: این میدان به طور متوسط توان تولید نفت 32 هزار بشکه در روز را دارد و تعداد چاه‌های توسعه آن حدود 16 حلقه چاه پیش‌بینی می‌‌شود.
وزیر نفت گفت: همچنین لایه‌های آسماری و سروک این میدان نیز دارای گاز است که میزان ذخیره گاز در جا مورد انتظار و ممکن آن بیش از یک تریلیون و 580 میلیارد (58/1 TCF) فوت مکعب است.
نوذری گفت: ارزش اقتصادی این میدان فقط برای ذخیره نفت آن با در نظر گرفتن 100 دلار در هر بشکه بالغ بر 23 میلیارد دلار است.
انتهای پیام

 

   
  

اضافه نمودن به:  

 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار