تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 14 فروردین 1399 - 00:24   
   
بخش حفاری
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 19091صفحه نخست » خبرهای مهمدوشنبه، 27 آذر 1396 - 10:26
گلپایگانی:
فوران رگ‎سفید با حضور بهترین‎های صنعت نفت مهار می‎شود/ برنامه‎ریزی حفاری شمال برای ورود به بازار عراق و عمان
نفت نیوز: مدیرعامل شرکت حفاری شمال با دفاع از عملکرد تیم کنترل فوران چاه 147 رگ سفید گفت: افراد حاضر در این عملیات زبده ترین افراد حاضر در صنایع نفت و گاز کشور هستند.
  

به گزارش نفت نیوز، حمیدرضا گلپایگانی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی NIOC، بر مهارت فنی و کارآیی عملی تیم مهار فوران چاه 147 رگ سفید تاکید کرد و گفت: عملیات کنترل فوران تا کنون بر مبنای استانداردهای مطرح شده در صنایع نفت و گاز بوده است.

وی توضیح داد: در هر چاه فاکتورهایی وجود دارد که با چاه دیگر قابل مقایسه نیست؛ از جمله فشار سطحی دهانه چاه، دمای آتش، میزان دبی خروجی نفت و گاز، و نفتی و یا گازی بودن چاه که فاکتور های بسیار مهمی در انتخاب شیوه مهار چاه به شمار می رود.فوران رگ‎سفید با حضور بهترین‎های صنعت نفت مهار می‎شود/ برنامه‎ریزی حفاری شمال برای ورود به بازار عراق و عمان

وی ادامه داد: به طور مثال ممکن است یک چاه به واسطه عمق، فشار و دما و دبی چاه در کنار سایر فاکتورها در یک روز مهار شود، یک چاه در نفت شهر در 40 روز، چاه دیگر در مارون 15 روزه مهار شود و چاه دیگری به یک سال زمان برای مهار نیاز داشته باشد؛ اما نمی توان بر مبنای زمان مهار چاه، نوع عملیات را زیر سوال برد و مورد مقایسه قرار داد.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال، کج شدن شیر فوران گیر، کوهستانی بودن منطقه، آبرسانی سخت و دمای بالا را از جمله عواملی دانست که کار کنترل فوران چاه را در میدان رگ سفید با دشواری هایی همراه ساخته و گفت: با کج شدن شیر فوران گیر،‌عملیات Top kill عملا مختل شده و همین که می شنویم همکاران بیش از 10 بار استینگر را وارد دهانه چاه کرده اند، از نظر من یک شاهکار بوده است.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد حاضر در عملیات کسانی هستند که دوره های خارج از کشور را زیر نظر اساتید برجسته جهانی از جمله نیل آدامز دیده اند و هم اکنون خود در دل آتش هستند.

مقایسه زمان بندی و مقایسه با چاه های مشابه، علمی نیست

مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اشاره به حادثه فوران چاه 147 رگ سفید گفت:‌ از آنجایی که در عملیات مهار فوران چهار چاه کنگان 23، نفت شهر 24، مارون 104 و رگ سفید 120 همکاری داشته ام، اطلاعات کاملی در این زمینه دارم و از اینکه برخی مقایساتی را در مورد کنترل فوران انجام می دهند، تعجب می کنم.

وی ادامه داد: کسانی که متخصص هستند، می دانند که مقایسه این عملیات ها کاملا اشتباه است، به طور مثال در چاه کنگان 23 روش Bottom kill را پیش گرفتیم، در مارون 104 از Top kill استفاده کردیم و در مورد دیگر چاه ها نیز بنابر موقعیت چاه از سیاست های مهار متفاوت استفاده کرده ایم.

 گلپایگانی ضمن تقدیر از متخصصان فعال در عملیات کنترل فوران چاه 147 رگ سفید گفت:‌ حضور پررنگ متخصصانی که تجربه بالایی در زمینه مهار فوران چاه دارند و هم اکنون نیز در خط مقدم این عملیات به جانفشانی مشغولند، ضمانتی برای انجام مطلوب این عملیات است.

اگر تجربه ندارید، سکوت کنید

گلپایگانی با تاکید بر اشتباه خواندن مقایسه عملیات اطفا حریق چاه با سایر حوادث حریق گفت: چاه نفت و گاز، پالایشگاه یا کارخانه پتروشیمی نیست که با گرفتن شیر آتش نشانی روی منبع حرارتی و یا اتمام ذخیره سوخت خاموش شود، بلکه در ابتدای امر با اتخاذ تدابیری، باید جلوی جریان نفت و گاز گرفته شود.

وی افزود: کسانی که چنین مقایسه هایی انجام می دهد، همان کسانی هستند که در جریان آتش سوزی ساختمان پلاسکو می گویند یک تیم از ملی حفاری بیاید و این آتش را خاموش کند. در واقع این ها افراد بی تجربه ای هستند که باید کنار بایستند و سکوت کنند و افراد صاحب تجربه باید جلو بیایند و همه دست در دست جلوی این فوران را بگیرند.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اظهار به اینکه این شرکت از روز اول حادثه آمادگی کامل خود برای هرگونه یاری اعلام کرده است، گفت: اگر بتوانیم کمکی کنیم، در واقع خدمتی است که به کشور انجام داده ایم و منتی برای آن نداریم.

وی در ادامه با بیان اینکه برخی می گویند استفاده از دانش بین المللی می توانست ضمانتی برای تسریع عملیات مهار فوران چاه باشد، گفت: در حادثه چاه کنگان 23، تیم خارجی برای بررسی عملیات، یک ماه، برای تجهیز کارگاه 2 ماه و برای اطفا 6 ماه زمان می خواست؛ در حالی که متخصصان ایرانی در کمتر از چهار ماه عملیات مهار را به سرانجام رساندند.

وی افزود: بنابراین اگر شرکت بین المللی هم ورود کند، اطلاعات را از ما می گیرد و به طور مشاوره ای عنوان می کند که باید در فلان نقطه حفاری امدادی انجام داد و عملیات Top kill را هم پیش برد و این همان کاری است که متخصصان ما انجام می دهند و هر فرد دیگری هم که فرماندهی را بر عهده می گرفت اینگونه عمل می کرد.

 

برنامه‎ریزی برای ورود به بازار عراق و عمان

گلپایگانی در تشریح آخرین فعالیت های شرکت حفاری شمال گفت:‌ با تمدید قرارداد دکل الیما،‌ این دکل به عنوان نماد اقتدار ایران در آب های خزر، در کشور ترکمنستان باقی می ماند و فعالیت حفاری در این کشور ادامه خواهد یافت؛ این در حالی است که پیش تر پایان کار از سوی کارفرما اعلام شده بود و برای مراحل بعد مناقصه برگزار شد و این قرارداد که به نوعی از دست رفته به شمار می رفت، دوباره احیا شد.

وی در تشریح فعالیت های دکل های خشکی این شرکت گفت: دکل های ما در بخش خشکی در شرکت نفت مناطق مرکزی و همچنین شرکت مهندسی و توسعه نفت در حال فعالیت هستند و از آنجا که سقف قرارداد هفتاد دکل سال را پر نکرده ایم، باز هم می توانیم پروژه های جدید قبول کنیم.

گلپایگانی افزود: در میدان آزادگان، با وجود آنکه اولین بار بود که حفاری یک چاه توصیفی از سوی کارفرما به مناقصه گذاشته می شد و مخاطرات زیادی را به همراه داشت،‌اما این عملیات به شرکت حفاری شمال سپرده شد و هم اکنون پروژه حفاری 70 درصد پیشرفت داشته است و به صورت مطلوبی در حال انجام است.

وی با اشاره به اسکان دکل سحر 2 در موقعیت میدان سلمان گازی گفت: این دکل هم اکنون تحت کارفرمایی شرکت فلات قاره در حال فعالیت است و دکل سحر 1 هم پس از انجام موفقیت آمیز عملیات اکتشافی در میدان آریا ترخیص شده و هم اکنون در 200 مایلی موقعیت جدید واقع شده است. وی افزود: این دکل به زودی وارد عملیات می شود.

پروژه های عراق و عمان از نیمه دوم سال 97 آغاز می شود

مدیرعامل شرکت حفاری شمال از انجام مذاکرات با وزیر نفت عراق در هفته های اخیر یاد کرد و گفت: مذاکرات خوبی با مقامات حفاری عراق داشته ام و با توجه به ارتباط خوبی که در زمینه حفاری با بخش دولتی و خصوصی این کشور داریم، به زودی شعبه ای از شرکت حفاری شمال را در این کشور راه اندازی می کنیم تا پروژه های حفاری در این کشور را تسریع کنیم.

وی همچنین به ایجاد شعبه شرکت حفاری شمال در عمان اشاره کرد و گفت: فعالیت های اولیه در این زمینه انجام شده و امیدواریم با تأسیس این 2 شعبه در کشورهای عراق و عمان در نیمه دوم سال 97 پروژه هایی را در این کشورها بر عهده بگیریم.

مدیریت هزینه ها در رأس سیاست های ملی حفاری

گلپایگانی ضمن اعلام کاهش نرخ اجاره دکل حفاری در بازارهای داخلی و بین المللی گفت: این مشکل لطماتی را به شرکت وارد کرده است و امروز استراتژی ما با وجود فعالیت تمامی دکل ها، مدیریت هزینه و کاهش آن به ویژه در بخش های غیر عملیاتی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر این استراتژی در همه بخش ها از جمله عملیات، خدمات،‌ تأمین کالا و بازرگانی، مهندسی و منابع انسانی پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه به دلیل شرایط مالی بدهی های سنگین بانکی، سهامداران و قسمتی از حقوق معوقه کارمندان در سال 95 را به دوش می کشیم گفت: مطالباتی داریم که فشار زیادی به ما و پیمانکاران دیگر وارد می کند و امیدواریم بتوانیم از این بحران مالی عبور کنیم تا آسیبی به شرکت وارد نشود.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال از فروش دارایی ها برای حل برخی معضلات مالی خبر داد و گفت: ساختمان های شیراز و تهران و حتی ساختمانی که در آن ستاد قرار دارد را برای فروش گذاشته ایم و با اینکار قصد داریم هزینه های مالی غیر عملیاتی را تا حد امکان کاهش دهیم.

بازپرداخت وام 2000 میلیارد ریالی

وی از بدهی وام 200 میلیارد تومانی به بانک اقتصاد نوین خبر داد و گفت:‌ این وام که 3 سال پیش دریافت شده هم اکنون روزانه 200 میلیون تومان و سالانه حدود 70 میلیارد تومان سود بر دوش ما می گذارد که قصد داریم به زودی آن را مستهلک کنیم.

وی با بیان اینکه این شرکت زیرمجموعه بنیاد مستضعفان است، گفت:‌ بنیاد مستضعفان و مجموعه هلدینگ انرژی گستر سینا که شرکت حفاری شمال زیر مجموعه آن است،‌ کمک های ارزشمندی به شرکت کرده اند که به زودی نتایج مثبت آن را اعلام می کنیم تا با این نتایج بتوانیم هزینه های غیرعملیاتی شرکت را کاهش دهیم.

گلپایگانی افزود: با اشراف به این شرایط از مهرماه سال جاری مجبور به تعدیل نیروی انسانی شدیم که برخی رسانه ها با ناآگاهی و بد اخلاقی از اخراج 700 نفر خبر دادند، در حالی که تنها 120 نفر نیروی مازاد تعدیل شد.

هیچ نیروی دیگری در حفاری شمال تعدیل نمی شود

مدیرعامل شرکت حفاری شمال با اشاره به اینکه بکارگیری یا اعلام پایان کار به نیروها حق تمامی شرکت ها است و در همه دنیا انجام می شود، گفت: با این وجود این خبر را به صراحت اعلام می کنم که در برنامه فعلی شرکت هیچ طرحی برای تعدیل بیشتر نیرو وجود ندارد.

وی از قرارگرفتن تعداد 100 نفر از نیروها در لیست طرح توسعه آتی شرکت خبر داد و گفت: این تعداد از نیروها تا زمانی که پروژه جدیدی ایجاد نشود، در محل کار خود حاضر نمی شوند،‌ اما این به معنای اخراج نیروها نیست، بلکه این نیروهای عملیاتی که برای شرکت از اهمیت بالایی برخوردارند، همچنان حقوق خود را دریافت می کنند.

گلپایگانی با بیان اینکه تا پیش از این، فرایند ها در شرکت حفاری شمال تدوین نشده بود، گفت: هم اکنون فرایند ها در شرکت به شکل استاندارد در حال تدوین است و تا پایان سال نهایی خواهد شد. وی ادامه داد: بنابراین تمامی فعالیت هایی آتی به صورت کاملا استاندارد دنبال خواهد شد.

وی آموزش را در رأس سیاست های شرکت بر شمرد و گفت: ‌آموزش به ویژه آموزش در بحث کنترل فوران در رأس کار قرار گرفته است و دوره آموزشی IWCF در شرکت برگزار شده است که قریب به 100 نفر تا کنون گواهینامه دریافت کرده اند.

وی اضافه کرد: این دوره آموزشی همچنان در حال برگزاری است.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار