تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
سه شنبه، 19 فروردین 1399 - 17:23   
   
بخش عمومی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18945صفحه نخست » خبرهای تازهشنبه، 11 آذر 1396 - 19:24
یادداشت کاربران/
زنگنه دست از تضعیف پژوهشگاه صنعت نفت بردارد
  

بیژن نامدار زنگنه با وارد کردن انتقاداتی به مهم ترین نهاد پژوهشی نفت خواستار تغییر مدل کاری پژوهشگاه صنعت نفت شد و نشان داد پس از تضعیف و تعطیلی آموزشگاه‌های فنی و دانشگاه صنعت نفت این بار روی پژوهشگاه صنعت نفت تمرکز کرده است. مشخص نیست چرا زنگنه پس از 12 سال وزارت به این نتیجه رسیده است ولی اظهارات وی در خصوص خروجی کار پژوهشگاه صنعت نفت نشان می‌دهد وی تخصص غیر قابل وصفی در تضعیف نهادهای نفتی دارد.

مدل فکری وزیر نفت بر پراکنده سازی و شعبه سازی رشته‌های فنی در سابر نقاط کشور مثل کرمانشاه استوار است بطوری که حتی گفته است از قرار گرفتن رشته‌های تخصصی صنعت نفت در دانشگاه شهید چمران هواز استقبال می‌کند؛ دانشگاهی که دانشگاه صنعت نفت را به عنوان رقیب خود در خوزستان می‌بیند ولی وقتی زنگنه بر این مهم تاکید دارد، به معنای آن است که دانشگاه صنعت نفت در نگاه وی یک عنصر هزینه ساز و مزاحم است.

همین استدلال هم در دوره نخست وزارت او رخ نمایی می‌کرد، جایی که وی مدام می‌گفت نفت به خروجی‌های آموزشگاه‌های فنی نیاز ندارد و باید کارکنان جدید نفت را از دانشگاه‌ها و با دانش آکادمیک‌تر جذب کرد. آن استدلال باعث شد تا رشته‌های نفتی در دانشگاه‌های کشور بوجود بیاید ولی پس از چند سال مشخص شد این اقدام مشکلات فراوانی را برای مناطق عملیاتی بوجود آورد و کمبود نیروهای فنی و آموزش دیده در رده تکنسین، همین امروز هم مشکل اصلی صنعت نفت است. حالا همین استدلال‌ها نیز درباره پژوهشگاه صنعت نفت وجود دارد؛ او روی پول‌هایی که در پژوهشگاه خرج می‌شود دست گذاشته و عنوان می‌کند به درد نفت نمی‌خورد، درست شبیه همان توجیهی که برای دانشگاه صنعت نفت بکار می‌برد و می‌گوید:«فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت باید حداقل سوادی داشته باشند!».

همین تفکر البته در باره موسسه مطالعات بین المللی انرژی نیز صدق می‌کند؛ موسسه‌ای که در دوران نخست زنگنه بنا نهاده شد ولی وزارت نفت نسبت به بهره گیری از نتایج مطالعاتی آن بی تفاوت است و همین موضوع موجب دلسردی مدیران و کارشناسان آن شده است بطوری که این موسسه تبدیل به مکانی برای مطالعه و تحقیقاتی شده که وزارت نفت محلی به آن نمی‌گذارد.

وزیر 4 دوره‌ای نفت از لزوم آموزش و پژوهش می‌گوید اما به اجرا که می‌رسد با داس به جان این نهادها می‌افتد و بجای تصحیح روند موجود همه آن‌ها را به مثابه هزینه می‌بیند. اینجاست که می‌توان فرق نگاه مهندسی و آماری را با نگاه استراتژیک درک کرد. پژوهشگاه صنعت نفت را باید قربانی دیگری در پازل تفکرات وزیر نفت دانست و البته این قربانی آخرین قربانی هم نیست.

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار