تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
دوشنبه، 25 تیر 1397 - 03:12   
   
بخش سیاست و تاریخ
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18860صفحه نخست » خبرهای مهمسه شنبه، 13 تیر 1396 - 04:57
یادداشت اقتصادی/
ابهامات جدی درباره قرارداد جدید وزارت نفت با توتال فرانسه
می گویند این قرارداد 4.8 میلیارد دلار با توتال برای توسعه ی فاز یازده پارس جنوبی است مایلم موارد زیر را در خصوص قرارداد با توتال عرض کنم:
  

الف) این اولین قرارداد توسعه ی یک میدان نفتی و گازی است که توسط این دولت طی چهار سال گذشته امضا میشه و اصل جذب سرمایه گذاری خارجی در نفت که با این قرارداد شروع میشه بسیار امری میمون و مبارک است و امیدوارم که ادامه دار باشد انشالله. می دانید که توسعه ی میادین نفتی و گازی در زمان جنگ هم اینقدر تعطیل نبود و میادین بیشتری در ان دوران توسعه یافتند و ما 4 سال را از دست دادیم  توی همین چهار سال هم می شد همین فاز یازده را با منابع داخلی مثل اوراق مشارکت و سپرده های سرگردان مدیریت کرد که به هر دلیل و بهانه این امر محقق نشد. ولی بالشخصه بسیار خوشحالم که بیشتر از 4 سال زمان را ازدست ندادیم.

ب ) قرارداد توتال 4.8 میلیارد دلار نیست بلکه فعلا 1 میلیارد دلار ان تنفیذ می شود بقیه ی ان بسته به مطالعات فنی اتی و تصمیمات توتال و شرکایش دارد.

ج) همین یک میلیارد دلار هم اورده ی توتال نیست بلکه 510 میلیون دلار آن سهم توتال، سیصد میلیون دلار سهم شریک چینی( شرکت سی ان پی سی) و 200 میلیون دلار سهم شریک ایرانی( پتروپارس) است پس حدود ده برابر کردن نقش توتال و اعلام 4.8 میلیارد دلاری صحیح نیست فراموش نکنیم که چینی ها مثلا در دوران تحریم و دولت دهم حدود 3 میلیارد دلار قرارداد فقط در میدان نفتی یادآوران داشتند و اصلا این 300 میلیون دلار سهم قابل اعتنایی نیست( بقیه سرمایه گذاریهایشان بماند).

د)  این قرارداد میلیارد دلاری بدون هر گونه رقابت و مناقصه به توتال و شرکایش سپرده شده است در توانایی اجرای توتال و شرکایش بحثی نیست اما مگر شل ، بی پی، انی و دیگر خارجیهای در حال مذاکره با نفت ناتوان هستند که برای رقابت در فاز 11 دعوت نشده اند تا قیمت رقابتی و قانونی و شفاف حاصل شود؟ مطابق مصوبه ی دولت در قراردادهای IPC، شرکت نفت باید نرخ دستمزد پیمانکار( توتال و شرکا) را  از فرایند رقابت به دست آورد الان بر خلاف مصوبه ی دولت بدون رقابت یعنی با مذاکره دستمزد توتال تعیین شده است مذاکره ای که هیچ خبری از آن منتشر نشده است . این یعنی افراط در عدم شفافیت  در کنار بی قانونی محض.

ه) مشکل واگذاری بدون رقابت قرارداد به توتال زمانی اهمیت مضاعف می یابد که بدانیم توتال وفق نظریه دادگاه ها و موسسات مالی امریکا دو بار به ایرانیها در دولت اصلاحات رشوه پرداخت کرده است همان موقع هم همین اقای زنگنه وزیر بوده است. و توتال چند صد میلیون دلار جریمه برای اقدام خود پرداخت کرده است.

و)  متن 60  الی 70  صفحه ای شرایط عمومی قرارداد IPC  منتشر نشده است حال انکه مطابق روش معمول دنیا شرایط عمومی پیمانها منتشر می شود تا اگر نقاط ضعفی دارد کارشناسان ان را متذکر شوند این نگرانی زمانی اهمیت مضاعف می یابد که بدانیم در هفت صفحه مصوب دولت در خصوص این قرارداد ها بنا به اظهارات اقای جهانگیری در دو بار اصلاحیه قریب به 150 مورد اصلاحیه در آن اعمال شد حال در این شرایط عمومی حدود 60 الی 70 صفحه ای چقدر مسایل ممکن است وجود داشته باشد.

ز) قراردادی امروز امضا می شود که خود قرارداد ( نه پیوستهای فنی و هماهنگی ان) محصول عمل  تعداد بسیار معدودی است و کمتر از انگشتان دست از مفاد تفاهم با توتال و شرکا مطلع هستند چطور انتظار داریم این متن چنان رشید باشد که نظرات جامعه بزرگ کارشناسان نفتی در آن مندرج باشد؟

ح) شنیده ها حاکیست توتال رعایت سهم واگذاری کار به پیمانکاران ایرانی و شرایط تحریم و حق فسخ قرارداد را از ایران نپذیرفته است امیدوارم این حرفها درست نباشد که اگر باشد محصول عمل بیش از هر چیز مانند قرارداد دوره ی محمدرضا شاه با کنسرسیوم نفتی( در سال 1335 بعد از مصدق) خواهد شد و با سطح پیشرفت علمی فنی و حقوقی ما ایرانیان طی این شصت سال فاجعه ای به مراتب عظیم تر از ان در فاز 11 اتفاق می افتد.

ط ) در حالی رقم قرار داد توتال و شرکا 4.8 میلیارد دلار اعلام می شود (که با توضیحات بند الف با شرایطی در اینده این عدد خواهد شد) که بدانیم هزینه های توتال شامل هزینه فقط بخش دریایی می شود  و پالایشگاه خشکی را در بر نمی گیرد در حالی که فازهای قبلی مجموع هزینه ی دریا و پالایشگاه خشکی (دربدترین شرایط برابری دلار و شرایط تحریم و خرید های چند باره ... ) به این عدد بالغ می شد. معلوم می شود راه حل توتال بسیار گران است چیزی حدود دو میلیارد دلار.

انتهای پیام

 ابهامات جدی درباره قرارداد جدید وزارت نفت با توتال فرانسه
توضیح درباره تصویر پیوست:
ببینید توتال می گوید یک میلیارد دلار( همین طور که من در متن ارسالی به شما گفتم) اما طرف ایرانی میگه 4.8 میلیارد دلار فقط تبلیغات وتبلیغات. چرا با مردم صادق نیستیم.
�"�کارشناس ارشد صنعت نفت

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار