تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
دوشنبه، 25 تیر 1397 - 03:17   
   
بخش سیاست و تاریخ
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18843صفحه نخست » خبرهای مهمشنبه، 20 خرداد 1396 - 03:53
سید غلامحسین حسن تاش
12 سئوال از مهندس زنگنه وزیر نفت
چندی پیش خبرنگار محترمی به بنده پیام داد که قرار است مصاحبه‌ای اختصاصی با وزیر نفت داشته باشد و از من خواست که در طرح سوال به او کمک کنم من نیز سوالات زیر را نوشتم و برای او فرستادم و اطلاعی هم پیدا نکردم که چنین مصاحبه‌ای انجام شده است یا نه و اگر هم شده چنین سوالاتی مطرح شده است یانه ولی در کل بسیار بعید می‌دانم که چنین اتفاقی افتاده باشد. fه دلیل اهمیت سوالات بنظرم رسید که آن را در اینجا قرار دهم شاید کسانی پیدا شوند که پاسخ آن را از مقامات نفت مطالبه کنند:
  

1-  در مورد توسعه میادین نفتی مشترک چه اقدامات عملی شده است و خصوصاً در مورد لایه نفتی پارس جنوبی چرا اینقدر عقب هستیم در حالی که در همه میادین مشترک از رقبا عقب افتاده‌ایم و خصوصا در لایه نفتی،  قطری ها تا کنون بیش از یک میلیارد بشکه استخراج کرده‌اند و روزانه بیش از سیصد هزار بشکه تولید می کنند و حالا هم با کمک شرکت توتال دارند توسعه بیشتری  می دهند.
2-  چرا در برنامه‌های تزریق گاز به میادین نفتی قدیمی که مهمترین عامل افزایش بازیافت و تولید صیانتی است بسیار از برنامه‌ها عقب هستیم و همواره کمتر از یک سوم برنامه تحقق پیداکرده است؟
3-  در حال حاضر روزانه هنوز چندین میلیون مترمکعب گاز  همراه نفت میادین نفتی به مشعل داده می‌شود و می‌سوزد (شاید بیش از یک فاز پارس جنوبی) و بحران زیست محیطی هم ایجاد کرده است برای جمع آوری این گازها چه کار شده است؟ در حالی که از محل عایداتش می‌تواند سرمایه‌گزاری مربوطه را بازگشت دهد.
4-  در زمینه بهبود کارائی انرژی و کاهش شاخص شدت انرژی با وجود این همه مصوباتی که در این مورد وجود داشته است چه اقدامات موثری انجام شده است؟
5-  در مورد طرح پالایشگاه‌های هشت‌گانه سیراف بسیاری معتقدند که این طرح بدون مطالعات کافی مثل مطالعات تامین خوراک ، مطالعات بازار محصول و مطالعات مکان‌یابی و مطالعات اندازه بهینه اقتصادی مطرح شده و به همین دلیل است که به کندی پیش می‌رود و با مشکل برخورد کرده البته بعضی مسئولین جواب‌هائی هم در این مورد داده‌اند اما اگر این مطالعات انجام شده چه اشکالی دارد که آنرا منتشر کنید که سرمایه‌گذاران هم مطمئن شوند. چرا اندازه پالایشگاه ستاره خلیج فارس که قرار است همین میعانات را تصفیه کند 360 هزار بشکه و هر واحد آن 120 هزاربشکه است و در سیراف هر واحد 60 هزار بشکه در نظر گرفته شده؟
6-  در مورد قرارداد صادرات گاز به پاکستان که ما این همه هزینه کرده‌ایم و خطوط لوله صاداراتی را تا نزدیک مرز این کشور برده‌ایم و پاکستان به تعهداتش عمل نکرده که گاز را دریافت کند، چه اقدامی کرده‌ایم خسارت هزینه‌های کشور چگونه جبران می‌شود؟
7-  با توجه به این که طبق سیاست‌های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی دولت و وزارت نفت دیگر نمی‌توانند پتروشیمی بسازند و وظیفه‌ دولت  در مورد پتروشیمی به حکمرانی و سیاست‌گذاری و کنترل و نظارت محدود می‌شود، تداوم وجود شرکت صنایع پتروشیمی چه موضوعیتی دارد؟ شرکت که نمی‌تواند کار حاکمیتی بکند آیا بهتر نیست این شرکت منحل شود و به یک سازمان یا یک معاونت در وزارت نفت تبدیل شود؟
8-  بسیاری انتقاد دارند که گازرسانی به همه روستاهای کشور صرفنظر از جمعیت و موقعیت شان نه اقتصادی است و نه ایمن است و این دستور کار شما که به همه شهر‌های کوچک و روستاهای باقی‌مانده گاز ببرید را پوپولیستی می‌دانند، نه این که روستائی انرژی خوب نمی‌خواهد، بلکه می‌گویند با هزینه کمتری می‌توان انرژی مناسب‌تری برای این روستاها وشهرها فراهم کرد (مثل بادی و خورشیدی و غیره) پاسخ شما چیست؟
9-  سیاست روشن شما در مورد صادارت گاز چیست؟ چرا ما بازار اروپا را رها کرده‌ایم آیا این در نتیجه فشار روسها نیست؟
10-   آیا بهتر نیست ما در همکاری‌های گازی منطقه‌ای مانند خط‌لوله TAPI (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هند) ورود پیدا کنیم و آن را به سمت یک لوپ گازی منطقه‌ای سوق دهیم؟
11-  در زمستان 95 در روزهای سرد با مشکل کمبود و یا محدودیت انتقال گاز روبرو شدیم و قطع گاز ترکمنستان هم مزید بر علت شد و خسارات و عدم النفع‌های بزرگی در اثر قطع گاز صنایع و پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها به کشور وارد شد آیا بهتر نبود در این شرایط در تحول در ساختار شرکت صادرات گاز را به تعویق می‌انداختیم و با ترکمن‌ها کنار می‌آمدیم؟
12-  در حالی که شما بسیاری از نیروهای صنعت نفت را مازاد می‌دانید و حتی بورسیه‌های دانشکده نفت اهواز و آبادان را قابل جذب نمی‌دانید، راه‌اندازی دانشکده نفت در کرمانشاه چه توجیهی دارد؟!
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار