تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
جمعه، 7 اردیبهشت 1397 - 03:17   
   
بخش سیاست و تاریخ
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18812صفحه نخست » خبرهای تازهشنبه، 16 اردیبهشت 1396 - 03:38
نظرات کارشناسان در خصوص دومین مناظره انتخابات
روحانی آخرین فرصت "احیا" را هم از دست داد
به نقل از نسیم آنلاین: دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با حضور 6 کاندیدای احراز صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان عصر امروز در سازمان صدا و سیما برگزار شد، مناظره ای که بر خلاف مناظره اول آنچنان شور و حرارت ویژه‌ای نداشت و با تک و پاتک های کم اکثر نامزدها همراه بود.
  

در نگاه اول واکنشهای منتشر شده در فضای مجازی می گفت که سیدمصطفی میرسلیم شبه پدیده بود و دولت را به شدت مورد هدف قرار داد، حسن روحانی تلاش کرد نسبت به مناظره گذشته که افول بزرگی را تجربه کرده بود، بروز و ظهور بیشتری داشته باشد، اسحاق جهانگیری تلاش کرد خود را عقب بکشد و پشت حسن روحانی جای دهد تا در افکار عمومی گزینه اصلی دولت و جریان اصلاحات جابجا نشود، محمد باقر قالیباف هم تلاش کرد مناظره دوم را مدیریت کند و پیشروی آهسته را مد نظر قرار داد.

کارشناسان اما نظرات متفاوتی داشتند و تحلیل های مختلفی را در مورد مناظره دوم مطرح کردند که در ادامه برخی از نظرات را مرور می کنیم.

زوج جهانگیری - روحانی از فرصت مناظره دوم استفاده نکردند

پرویز امینی جامعه‌شناسی سیاسی در جمع‌بندی مناظره دوم در کانال تلگرامی خود نوشت:

مرکز ثقل مناظره، بحث‌های محتوایی نیست. بلکه مناظره اثبات توانایی عمومی و برتری‌های سیاسی نامزدها در مقایسه با دیگران است. بر این اساس، در مناظره دوم، نامزد پیروز نداشتیم که در تحمیل توانایی خود بر دیگران موفق باشد.

البته میرسلیم فراتر از انتظار ظاهر شد.

هاشمی‌طبا که به طور کلی از متن مسائل خارج بود.

قالیباف یکی دو حرکت نسبتا تأثیرگذار در راند اول و راند آخر داشت.

رئیسی نسبت به مناظره پیش توانست از حاشیه به متن بیاید و رویکرد تهاجمی‌تری داشت و موضوعیت پیدا کرد.

جهانگیری و روحانی نیز ناتوان از ایجاد فضای جدید بودند و نتوانستند فضا را به نفع خود برگردانند. شعارزدگی و انشاخوانی و تکرار ادبیات این چهار سال، برآیند کار آنها در این مناظره بود که اگر نگوییم آزاردهنده بود، به هیچ وجه موج آفرین نبود.

زوج جهانگیری - روحانی از فرصت مناظره دوم به خوبی استفاده نکردند. درحالیکه بیشترین فرصت آنها در این مناظره می‌توانست باشد. در مجموع حساسیت مناظره دوم شبیه بازی استقلال با پرسپولیس البته با نتیجه مساوی بدون گل بود. درحالیکه زوج دولت به پیروزی نیاز داشت.

مناظره4-2به نفع جبهه انقلاب

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان در کانال تلگرامی خود نوشت: 

مناظره دوم نیز مانند مناظره اول واقعی بود.افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی است که بخشی از عملکرد ساختارها و مدیران خود را در میدان چالش قرار داد تا مردم با شناخت بیشتری سکان اجرایی کشور را به امانت بسپارند.

ارزیابی همه تحلیل گران از مناظره اول 2-3 به نفع قالیباف بود که البته سنجشهای اجتماعی بعد از مناظره نیز این را نشان داد.

در این مناظره دو طرف جبهه ای به میدان آمدند که البته نفر سوم جریان مستقر ضعیف تر بود. وجهانگیری تلاش کرد روحانی کم رنگ نشود

ارزیابی من از مناظره دوم 2-4 نه به نفع فرد که به نفع جبهه انقلاب است . ظهور میرسلیم و رئیسی فراتر از انتظار بود.

جریان مستقر تا آخر دو نکته را مدنظر داشت.اول رقیب هراسی در حوزه آزادی و سیاست خارجی و دوم عدم ورود به نقد گذشته رئیسی که براین باورم در باره رئیسی دستشان خالی بود.

تیم دولت شکست خورد

سیدیاسر جبرائیلی کارشناس مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:

در مناظره امروز، تیم دولت مجددا شکست خورد؛ جایی که موضوع مناظره سیاسی-فرهنگی بود و جهانگیری و روحانی انتظار داشتند بیشترین بهره‌برداری را بکنند.
هنر آقایان قالیباف، رئیسی و میرسلیم این بود که اجازه ندادند اقتصاد فراموش شود.
آقای میرسلیم پدیده مناظرات بود به نحوی که بخشی از توان #تیم_دولت صرف پاسخگویی به انتقادات محکم و منطقی او شد.
آقایان رئیسی و قالیباف عالی بودند. برخلاف سال ۹۲ که برخی کاندیداها که با تابلو جریان انقلاب آمده بودند، همدیگر را تضعیف می‌کردند، امروز ما شاهد یک اتحاد برای تغییر بودیم.
در مناظره بعدی که موضوع اقتصادی دارد، دست نامزدهای انقلابی پرتر و دست #دولت_تجار خالی تر است.

آقای روحانی تحریم های برجام همه اش پایان نیافت

احمد توکلی نمانیده سابق مجلس در کانال تلگرامی خود خطاب به روحانی نوشت:

آقای روحانی تحریم های برجام همه اش پایان نیافت. این هم سند

بخش بزرگی از راه پیروزی پیموده شد

مهدی محمدی کارشناسی سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:
امروز بخش بزرگی از راه پیروزی پیموده شد. تیم روحانی- جهانگیری به وضع فاجعه باری مناظره را باخت. روحانی، حتی وقتی نوبت به برجام رسید، جز عصبانیت چیزی نداشت و تنها زمانی می خندید که می خواست دیگران را مسخره کند. در بیان عمق فاجعه همین بس که وقتی می خواست از موفقیت هایش در سیاست خارجی بگوید دو بار به موضوع سوریه اشاره کرد؛ مسئله ای که همه می دانند به هر کس مربوط باشد به آقای روحانی هیچ ارتباطی ندارد. تنها نقش ایشان و دوستانشان در موضوع سوریه این بوده است که چوب لای چرخ مبارزان علیه داعش کنند یا علیه آنها -مثل آقای کرباسچی- ناسزا بگویند. جهانگیری هم در این مناظره تمام شد. او نشان داد حتی برای ایفای نقش کاندیدای پوششی به اندازه کافی استعداد ندارد. کسی که نمی تواند یک متن از پیش نوشته شده را به زبان مردم از رو بدون غلط بخواند معلوم است که نباید نقشی بیش از یار کمکی به او بدهند. من فکر می کنم وارد عصرپسا روحانی شده ایم. خداحافظی همین حالا!استیصال دولتی‌ها هویدا بود

مهرداد بذرپاش نماینده سابق مجلس در کانال تلگرامی خود نوشت:

امروز به وضوح استیصال در جریان اشراف هویدا بود...

دستشان خالی بود، #کاسبی_رای از شجریان وفرهادی، نشان از پیمانه خالی می دهد...
شعارهای سوخته ۲۰ سال پیش را تکرار می کردند که اگر به ما رای ندهید خفقان می شود، غافل از اینکه این #ملت آگاه تر از فکر آنهاست.

اندکی صبر سحر نزدیک است...

قالیباف و رئیسی خوش درخشیدند

محمد مهدی زاهدی نماینده مجلس در توئیتر خود نوشت:

روحانی مخصوصا هیچ حرف تازه‌ای نداشت

محمد ایمانی ستون نویس روزنامه کیهان در کانال تلگرامی خود نوشت:

آقای روحانی و دستیار او جهانگیری ، امروز کابوس یک سال اخیر جان برنان رئیس وقت سازمان سیا و جان کری را که می گفتند نگران سرنوشت روحانی و اغراق های او درباره توافق هستند، با نمایش خود تعبیر کردند. روحانی و جهانگیری هر قدر بیشتر در مناظره تقلا کردند، بیشتر در باتلاق بی کارنامگی دولت فرو رفتند و بیشتر ثابت کردند که دستان دولت پر از خالی است. روحانی مخصوصا هیچ حرف تازه ای نداشت. او فقط مردم را تهدید کرد که اگر به من رای ندهید، روزگارتان سیاه خواهد شد. روحانی به پشتوانه کدام محافل، مردم را تهدید می کرد؟!

مناظره دوم و پسا روحانی

رضا سراج کارشناس مسائل سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشت:

در مناظره دوم همگان مشاهده کردند که صاحبان وعده‌های دروغ، حرفی برای گفتن نداشتند و تنها از روی کاغذ انشاء‌های تکراری و تحریک آمیز خواندند. منطق مستحکم و اقتدار منتقدین وضع موجود (رئیسی، قالیباف، میرسلیم) روحانی و جهانگیری را مستاصل و وادار به انشاء خواندن و دروغگویی کرد. شکست روحانی در مناظره دوم و ناتوانی وی در دفاع از وضع موجود را باید آغاز #پسا_روحانی دانست. با این شکست، جریان انقلابی باید خود را آماده #تغییر و آوار برداری از تولید، اشتغال، فرهنگ، کمک به محرومین و... نماید چرا که در دولت روحانی هیچ چیز سر جای خودش نبود. فردی تاجر به جای صدرات در وزارتخانه تجارتی، وزیر آموزش و پرورش شده. فردی غیر امنیتی، عهده‌دار وزارت اطلاعات شده. یک فرد با سوابق امنیتی، سکان وزارتخانه فرهنگ و ارشاد را بدست گرفته. فردی برج‌ساز و تاجر میلیاردر، مسئول وزارت مسکن شده. فردی امنیتی، مسئول وزارت کارشده که دستور می‌دهد با کارگران معترض برخورد شود و...اکنون زمان آن رسیده که جریان انقلابی تیم کارآمد خود را برای تغییر وضع موجود به مردم معرفی کند تا ملت مطمئن شوند که قرار است همه چیز در جای خودش قرار گیرد.

 

علی نادری مدیرمسئول رجانیوز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:

 

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار