تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 22:09   
   
بخش سیاست و تاریخ
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18809صفحه نخست » خبرهای مهمدوشنبه، 11 اردیبهشت 1396 - 15:08
بیانیه کارشناسان نفتی/ اختصاصی نفت نیوز
خطر نفوذ دشمن در میادین حساس نفتی کشور/ شورای عالی امنیت ملی از این بدعت خطرناک جلوگیری کند
نفت نیوز: در پی انتشار آگهی فراخوان عمومی برای واگذاری بخش بالادستی نفت به پیمانکاران خصوصی و همچنین بحث واگذاری لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی به شرکت های خارجی در سال اشتغال و تولید، جمعی از کارشناسان نفتی ضمن هشدار درباره عواقب این کار خطرناک از شورای عالی امنیت ملی خواستند با توجه به حساسیت موضوع ضمن تشکیل جلسه اضطراری مسله را بررسی نموده تا شاهد تکرار کرسنت جدید نباشیم.
  

 به گزارش نفت نیوز، در این بیانیه تصریح شده است:خطر نفوذ دشمن در میادین حساس نفتی کشور/ شورای عالی امنیت ملی از این بدعت خطرناک جلوگیری کند

طبق قانون سیاست های اصل 44 قانون اساسی شرکت ملی نفت و شرکت های استخراج وتولید مشمول واگذاری نبوده و برون سپاری آنها ممنوع و غیر قانونی است ضمن اینکه معلوم نیست بر اساس چه شیوه نامه و دستورالعملی که دربر دارنده ابعاد امنیتی، فنی ،حقوقی و اقتصادی باشد این برون سپاری می خواهد انجام شود؟!

در این بیانیه تصریح شده: در شرایط فعلی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری وشورا ها هستیم  و احتمالا دولت جدید با این رویکرد مخالف خواهد بود لذا به صلاح کشور نیست که دولت آینده زیر بار تعهدات غیرکارشناسی وشتاب زده مسئولین فعلی وزارت نفت بروند.

این شتاب زدگی در واگذاری امر تولید میادین مشترک نفتی، اهداف مشکوک ونامعلومی را در پی دارد و از آنجاکه تمامی ابعاد تولید وتوسعه میادین مشترک بویژه دسترسی آسان به اطلاعات مخزنی آنها برای پیمانکاران سهل الوصول می شود واز طرفی با توجه به موضوعاتی مثل نفوذ وسایر ابعاد امنیتی وسیاسی آن ضروری است که شورای عالی امنیت ملی با فوریت از این اقدام جلوگیری نماید.

کارشناسان نفتی تاکید کردند: درخصوص بهره برداری از لایه نفتی پارس جنوبی علی رغم داشتن مصوبه هیئت مدیره شرکت نفت مبنی آموزش نیروی انسانی توسط شرکت نفت فلات قاره ایران جهت بهره برداری از لایه نفتی ودر حالی که آموزش نیروی انسانی مورد  نیاز توسط این شرکت انجام شده ، متاسفانه گویی با اجبار غیرکارشناسی آقای زنگنه مصوبه قبلی را لغو وهمه اعضاء را مجبور به امضای مصوبه ای می کند که بر اساس آن واگذاری را به پیمانکار منوط می داند!

در بیانیه خطاب به دبیر شورای عالی امنیت ملی یادآوری شد: از آنجا که این میدان ها مشترک هستند و اطلاعات تولید محرمانه است واز طرفی کشور رقیب و همسایه ، پیمانکاران وسرمایه گذران خارجی که سهامدار وذینفع میادین مشترک در طرف کشور رقیب هستند لذا بهره بردار باید ذیصلاح وامین نظام بوده و باتوجه به اینکه کمبودی در بکارگیری نیروهای رسمی نفت وجود ندارد ضروری است که بهره بردار به پیمانکار سپرده نشود در غیر اینصورت تبعات غیرقابل جبرانی را دربرخواهد داشت.

در ادامه بیانیه تصریح شده:  اقدام جدید شرکت ملی نفت ایران برای واگذاری بخش بالادستی نفت به شرکت های خارجی علاوه بر اینکه غیر قانونی است در شرایط بحران بیکاری در کشور و تاکیدات رهبری معظم انقلاب به نفع و مصلحت کشور هم نخواهد بود.

این تصمیم دارای ابعاد پنهان وغیرشفاف مالی وامنیتی است و این تعجیل وزیر نفت در حالیکه در دولت آینده در کابینه جایی ندارد جای سئوال جدی دارد!

در پایان این بیانیه از شورای عالی امنیت ملی خواسته شده تلاش مسئولان نفت برای تصویب غیر محرمانه کردن دو دسته از داده ها یعنی اطلاعاتی که قبل از قرارداد به پیمانکار داده می شود و همچنین اطلاعاتی که حین قرارداد تولید می شود دقت لازم داشته باشند چون واقعیت این است که گویا عده ای با این عبارات میخواهند شورای امنیت ملی را هم دور بزنند چون به غیر از دو دسته ی فوق دیگر اطلاعاتی وجود ندارد!

به گزارش نفت نیوز، در  آگهی فراخوان عمومی توسط شرکت نفت و گاز اروندان آمده است : این شرکت در نظر دارد با استناد به مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، طی قراردادهای جداگانه، بهره برداری از میادین نفتی آزادگان شمالی و یادآوران را در بخش سطح الارضی به مدت ۲ سال و قابل افزایش تا ۵ سال، از طریق مناقصه عمومی به یک یا چند شرکت / مشارکت دارای صلاحیت واگذار نماید.

این بدعت خطرناک NIOC یعنی خصوصی سازی بخش بالا دستی نفت برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان وزارت آقای زنگنه مدیریت آقایان کاردر و منوچهری و در فضای انتخاباتی صورت می گیرد.

همچنین شنیدیم جناب منوچهری معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت ، از بحث واگذاری لایه نفتی میدان مشترک پارس جنوبی به شرکت های خارجی در سال اشتغال و تولید حمایت می کنند که این اقدام علاوه بر اینکه بر خلاف سیاست های کلی نظام ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در خصوص مستثنی کردن نفت از خصوصی سازی است، باعث بروز مشکلات عدیده عملیاتی در شرکت متولی بهره‌برداری هم خواهد شد.

زیبنده نیست بعد از 100 سال کار تولید و بهره برداری در شرکت ملی نفت و بعد از این همه تاکیدات از سوی مقامات ارشد نظام برای بکارگیری نیروهای داخلی و اشتغال جوانان فارغ التحصیل و متخصص بیکار،  عده ای از آنسوی مرزها برای بهره برداری از این پروژه ها آنهم با قیمت غیر معقول و قراردادهای طولانی مدت به کشور بیایند.

انتهای پیام

 

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار