تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
سه شنبه، 1 خرداد 1397 - 23:49   
   
بخش سیاست و تاریخ
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18787صفحه نخست » خبرهای تازهدوشنبه، 21 فروردین 1396 - 02:50
مغالطه حامیان روحانی در ماجرای بنزین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری + جدول افزایش قیمت
نفت نیوز: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پایگاه اطلاع رسانی دولت با انتشار کلپی تبلیغاتی ، آمار افزایش قیمت بنزین را در دولت نهم و دهم و همچنین دولت یازدهم منتشر کرد که دچار مغالطه و خدشه جدی است.
  

به گزارش نفت نیوز، یکی از کارشناسان صنعت نفت در واکنش به این کلیپ نوشت:
اولا در بیان قیمت بنزین صداقت رعایت نشده است مثلا مدعی شدند قیمت بنزین در پایان دولت نهم و دهم به ترتیب ۴۰۰ و ۹۵۰ تومن شد در حالیکه پایان دولت نهم ۶۰ لیتر بنزین سهمیه ای به قیمت ۱۰۰ و  ۵۰۰ تومنی برای همه توزیع شده است و سهمیه ی بیشتری برای خودروهای عمومی با قیمت پونصد تومن توزیع می شد.  و می توان گفت ماهانه نصف بنزین  مصرفی کشور با قیمت صد تومان و ۴۰۰ تومان در دولت نهم و دهم توزیع شده است بنا براین قیمت پایان دولت نهم متوسط ۲۵۰ تومان و پایان دولت دهم ۷۵۰ تومان بوده است بنابراین مبدا قیمتی دولت یازدهم ۷۵۰ تومان هست نه ۹۵۰ تومان. با این وصف نتیجه محاسبه شده هم یعنی ۱۱۸۰ درصد هم خدشه ی جدی وارد می شود.
ثانیا به دلیل بازتوزیع یارانه ها در دولت روحانی و دولت قبلی به مبلغ ۴۵هزارتومان می توان گفت با توجه به تورم فوق العاده در سالهای پس از ۱۳۹۰، دولت روحانی مبلغ بسیار کمتری را باز توزیع می کند تقریبا ۴۵هزارتومن روحانی قدرت خرید پانزده هزار تومن دولت دهم را دارد پس بازتوزیع یارانه حاملهای انرژی حدود ۳۰۰ درصد کاهش یافته است.
ثالثا ۱۱۸۰ درصد مربوط به ۸ سال هست منطقی این بود که افزایش قیمت این چهار سال با چهار سال قبلی مقایسه بشه نه با افزایش قیمت در هشت سال!
رابعا دولت نهم و دهم هدفمندی بنزین را اجرا کردند قیمت را زیاد و یارانه ی آن را بین مردم بازتوزیع کردند. پس "شاخص درصد" آن هم به سادگی این کلیپ، معیار مناسبی برای تغییر قیمت یک کالا نیست. مثل اینکه قد یک نفر به کیلوگرم سنجیده بشه!!
جمع بندی: تهیه ی این مطلب بار علمی ندارد حتی تهیه کنندگان مطلب زحمت استخراج قیمت واقعی بنزین را هم به خودشان نداده اند بیشتر این مطلب برای عوامفریبی تهیه شده و مصرف انتخاباتی داره.
جدول افزایش قیمت بنزین: (منبع: سایت هاب خبری)

مغالطه حامیان روحانی در ماجرای بنزین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری + جدول افزایش قیمت
انتهای پیام
توضیح: اینکلیپ در کانال تلگرام نفت نیوز منتشر شده است.

 

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار