تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 14 فروردین 1399 - 10:17   
   
بخش پتروشیمی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18770صفحه نخست » خبرهای مهمیکشنبه، 6 فروردین 1396 - 03:08
پتروشیمی کردستان با حضور رئیس جمهور افتتاح شد
نفت نیوز: مجتمع پتروشیمی کردستان با حضور رییس جمهور، وزیر نفت و هیئت همراه افتتاح شد.
  

به گزارش نفت نیوز به نقل از نیپنا؛ پتروشیمی کردستان که یکی از طرح های دوازده گانه اقتصاد مقاومتی در صنعت پتروشیمی است، سهم بزرگی در توسعه صنعتی، ایجاد ارزش افزوده و نیز اشتغال زایی در مناطق غرب و شمال غرب کشور خواهد داشت.پتروشیمی کردستان با حضور رئیس جمهور افتتاح شد

پتروشیمی کردستان زنجیره ارزش را تکمیل می کند

مجتمع پتروشیمی کردستان بزودی با دریافت خوراک از خط لوله اتیلن غرب به بهره برداری کامل می رسد و با توجه به کارکرد این پتروشیمی به عنوان تولید کننده پلی اتیلن سبک با ظرفیت ٣٠٠ هزار تن در سال، با بهره برداری از آن زنجیره صنایع تکمیلی این محصول در استان گسترش می یابد.

عملیات ساخت پتروشیمی سنندج (کردستان) سال ٨٤ آغاز شد و پس از وقفه‌ای ۶ ساله، سال ٩٠ از سر گرفته شد و هم اکنون در آستانه افتتاح رسمی قرار دارد.

سرمایه گذاری ارزی ٢٥٧ میلیون یورویی

پتروشیمی کردستان در زمینی به مساحت ١٢٩ هکتار و با سرمایه گذاری ارزی ٢٥٧ میلیون یورو و (٣٨٠٠ میلیارد ریال) ساخته شده است؛ بکارگیری تجهیزات و کالاهای با کیفیت در مجتمع پتروشیمی کردستان یکی از ویژگی های بارز در این طرح به شمار می آید که آمادگی دارد نیاز صنایع پایین دستی در کردستان و نیز استان های همجوار را تکمیل کند.

این مجتمع سالانه ٣١٠ هزار تن اتیلن از خط لوله اتیلن غرب و ١,٥ هزار تن پروپیلن از پتروشیمی تبریز  یا ایلام را به عنوان خوراک دریافت خواهد کرد. کاربرد اصلی محصول پتروشیمی کردستان خوراک واحدهای پایین دستی، تولیدکننده انواع فیلم پلی اتیلن، فوم پلی اتیلن، روکش سیم و کابل، قطعات پلاستیکی و ... است.

افزایش 9.5 میلیون تن تولید پتروشیمی ها افتخار ملی است

رسیدن به ۴۰ میلیارد دلار ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی جایگاه این صنعت در کشور را تحکیم می بخشد.

به گزارش نیپنا، حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز شنبه پنجم فروردین ماه در آیین افتتاح رسمی پتروشیمی کردستان اظهار کرد: امروز روزی بسیار خوشحال کننده و خوب برای مردم کردستان است و افتتاح پتروشیمی کردستان می‌تواند منجر به اشتغال زایی و توسعه در این استان شود.

رئیس جمهوری ادامه داد: اینکه ما در مجموع 9.5 میلیون تن افزایش ظرفیت در صنعت پتروشیمی به ارزش 5.5 میلیارد دلار را شاهد هستیم بسیار ارزشمند است

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم در کشور اشتغال ایجاد شده و رونق بگیرد باید تولید در همه ابعاد توسعه یابد سرمایه‌گذاری‌های جدید در تمامی بخش‌ها صورت پذیرد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه همگی باید برای جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید و نیز ایجاد امنیت تلاش کنیم گفت: همه باید کمک کنند تا سرمایه‌گذاری با امنیت کامل در کشور انجام شود و در این مسیر امسال قوه قضایی نیز باید وارد میدان شود.

روحانی تصریح کرد: برای رونق ملی و توسعه و نیز جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید باید از تمام ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده کنیم و با همدلی تلاش کنیم تا جوانان مشغول به کار شده و فرصت های اشتغال زایی بیشتری در کشور مهیا شود.

رئیس جمهوری اظهار کرد: اگر در هر منطقه ای از کشور پروژه ای افتتاح شود همه مردم ایران خوشحال می‌شوند و ایران خانه ی همه ماست. افتتاح پتروشیمی کردستان که بزرگترین پروژه صنعتی این استان به شمار می‌رود می‌تواند نوید بخش توسعه در این استان باشد.

روحانی با اشاره به افتتاح ٢١ پروژه و آغاز به کار چهار پروژه در استان کردستان تصریح کرد: ارزش این پروژه ها بیش از ٢ هزار و ٧٠٠ میلیارد تومان است که که تمام مردم ایران را شاد می کند.

وی افزود: طرح‌ها و پروژه‌هایی که امروز در استان کردستان افتتاح شد، ارزشی به میزان ٢ هزار و ٧٠٠ میلیارد تومان دارند.

رئیس جمهوری در پایان تلاش برای آبادانی و سربلندی ایران، تقویت وحدت و همدلی، رونق اقتصادی، تولید ملی، جذب سرمایه و اشتغال جوانان را مورد تأکید قرار داد.
وزیر نفت: توسعه صنایع پایین دستی به افزایش اشتغال‎زایی در غرب کشور کمک می‎کند

وزیر نفت ساخت پتروشیمی کردستان را بزرگترین سرمایه گذاری صنعتی تاریخی این استان دانست و گفت: با افتتاح این مجتمع افزون بر افزایش و تکمیل زنجیره تولید، شاهد اشتغال‌زایی فراوان در این منطقه هستیم.

به گزارش نیپنا، مهندس بیژن زنگنه امروز (شنبه، پنجم فروردین ماه) در آیین بهره‎برداری رسمی از مجتمع پتروشیمی کردستان اظهار کرد: افتتاح این مجتمع بزرگ صنعتی با حضور رئیس جمهوری در نخستین روز کاری سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده، سبب خوشبختی است.

وی با اشاره به این که پتروشیمی کردستان، بزرگترین سرمایه گذاری صنعتی تاریخ این استان است، افزود: حدود ١٤٠٠ میلیارد تومان در این مجتمع سرمایه گذاری شده است که این راه ادامه خواهد داشت.

وزیر نفت فاصله بسیار کم پتروشیمی‎های کردستان، ایلام، کرمانشاه و مهاباد به مرز را مزیت بزرگی برای صادرات محصولات تولیدی و ادامه ساخت پتروشیمی‎ها در منطقه غرب کشور عنوان کرد و گفت: با توسعه صنایع پایین دستی در این مناطق شاهد افزایش حجم صادرات و اشتغال‌زایی خواهیم بود.

زنگنه با بیان این که غرب کشور در حال تبدیل شدن به قطب سوم پتروشیمی ایران پس از عسلویه و بندرامام هستند، تصریح کرد: ادامه ساخت مجتمع‌های پتروشیمی در ایلام، کرمانشاه، کردستان، مهاباد و لرستان یک قدرت بزرگ پتروشیمی برای منطقه غرب ایجاد می‌کند که به دنبال آنها باید ساخت صنایع پایین دست هم ادامه یابد.

وی با اشاره به افتتاح پتروشیمی‌های لرستان، ارومیه، مهاباد، اوره و آمونیاک مرودشت، کارون، تخت جمشید و کردستان در یک سال گذشته در دولت تدبیر و امید اظهار کرد: پتروشیمی‌های مروارید، فاز ٢ کاویان، مرجان، انتخاب، کاوه و پردیس نیز به زودی به بهره برداری خواهند رسید.

وزیر نفت ادامه داد: با افتتاح طرح‌های پتروشیمی که در یک سال گذشته در این صنعت به افتتاح رسیده و بقیه نیز به زودی افتتاح می شوند، حدود ٩,٥ میلیون تن محصول (با احتساب همپوشانی پتروشیمی کاویان) به ارزش ٥.٥ میلیارد دلار تولید می شود.

زنگنه افزایش ٥,٥ میلیارد دلاری ارزش محصولات پتروشیمی تا پایان دولت یازدهم را تحول بزرگی دانست و ادامه داد: امیدواریم با رفع مشکلات، این محصولات در داخل کشور همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی برای تکمیل زنجیره تولید استفاده شوند.

وی دستیابی به تولید ٤٠ میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی کشور را بسیار سهل دانست و گفت: مهمترین کار برای رسیدن به این هدف، تأمین خوراک است که وزارت نفت هم اکنون در حال ساخت تعداد زیادی واحدهای ان جی ال در عسلویه برای جداکردن برش های سنگین از گازهای همراه نفت است که می توانند خوراک ارزان و با قیمت رقابتی برای مجتمع‌های پتروشیمی تولید کنند.

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار