تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
شنبه، 4 خرداد 1398 - 11:20   
   
بخش پالایش و پخش
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18679صفحه نخست » خبرهای مهمسه شنبه، 19 بهمن 1395 - 03:28
زنگنه:
پالایشگاه آبادان سودآور می شود / رویکرد وزارت نفت افزایش صادرات فرآورده های نفتی است
نفت نیوز: وزیر نفت گفت: با تکمیل طرح توسعه و تثبیت پالایشگاه آبادان، این پالایشگاه از یک پالایشگاه زیان ده به یک پالایشگاه سودده با ظرفیت پالایش روزانه ٣٦٠ هزار بشکه تبدیل خواهد شد.
  

به گزارش نفت نیوز به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ١٨ بهمن ماه) در آستانه آیین کلنگ زنی طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه نفت آبادان گفت: هم اکنون محصولات پالایشگاه آبادان ارزش بسیار پایینی دارد و ٤٠ درصد نفت خام با ارزش در فرآیند پالایش به نفت کوره تبدیل می‌شود و با قیمتی پایین تر از نفت خام فروخته می‌شود.

وی افزود: پالایشگاه آبادان از نظر عملیاتی سالانه ٦٠٠ تا ٧٠٠ میلیون دلار ضرر دهی دارد.

وزیر نفت تصریح کرد: بر اساس قرارداد فاز یک طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه نفت آبادان که میان شرکت ایرانی و طرف چینی به ارزش ٢ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار امضا شده است، امروز عملیات اجرایی ساخت یک واحد مدرن با ظرفیت پالایش روزانه ٢١٠ هزار بشکه‎‎ آغاز می‎شود.

زنگنه با بیان این که شرکت چینی فاینانس این پروژه را بر عهده دارد، گفت: ظرفیت پالایشی ٢١٠ هزار بشکه‎ای که قرار است بر اساس این قرارداد ایجاد شود با ١٥٠ هزار بشکه ظرفیت کنونی واحدهای جدید پالایشگاه آبادان تلفیق می‎شود و در واقع پس از تکمیل این طرح ما یک پالایشگاه مدرن با ظرفیت ٣٦٠ هزار بشکه‎‎ خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: در پالایشگاه جدید محصولاتی با کیفیت تولید خواهد شد، تولید بنزین و سوخت جت افزایش و تولید نفت کوره کاهش می یابد، به طوری که پالایشگاه آبادان از یک پالایشگاه زیان ده به یک پالایشگاه سوده بدل می‎شود و اشتغالزایی زیادی در حین کار در شهر آبادان ایجاد می شود.

کلنگ آغاز عملیات اجرایی پروژه طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان امروز با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری به زمین زده می‎شود.

به گزارش شانا، طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با هدف تثبیت ظرفیت پالایشی پالایشگاه آبادان، تولید محصولات بر اساس استاندارد یورو ٥، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، افزایش درصد تولید نفت‌گاز و بنزین با بهبود فناوری تولید، کاهش تولید نفت‌کوره و جمع‌آوری مخازن و تاسیسات فرسوده اجرا خواهد شد.

پالایشگاه آبادان هم اکنون دارای ظرفیت پالایش ٤٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز است که ٢٥٠ هزار بشکه از ظرفیت ٤٠٠ هزار بشکه ای در سه واحد تقطیر با قدمت بیش از ٧٠ سال پالایش می‌شود.

با توجه به فناوری قدیمی و تجهیزات فرسوده، این سه واحد تقطیر دارای بازده بسیار پائین، ریسک بسیار زیاد عملیات و هزینه‌های بالای تعمیرات است که در طرح تثبیت ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه آبادان شامل واحد تقطیر ٢١٠ هزار بشکه‌ای در روز است که جایگزین واحدهای تقطیر قدیمی خواهد شد.
با توجه به ساخت و راه‌اندازی واحد تقطیر دیگری که در سال ١٣٨٥ به ظرفیت ١٥٠ هزار بشکه راه اندازی شد، مجموع ظرفیت پالایش پس از احداث واحد تقطیر جدید در ٣٦٠ هزار بشکه (١٥٠+٢١٠) در روز تثبیت شد. افزون بر تثبیت ظرفیت پالایشگاه در ٣٦٠ هزار بشکه که با ساخت واحد تقطیر ٢١٠ هزار بشکه‌ای میسر می‌شود همه فرآورده های حاصل از پالایش ٣٦٠ هزار بشکه نفت خام در واحدهای تصفیه هیدروژنی تصفیه می‌شوند.

پالایشگاه نفت آبادان، بزرگترین پالایشگاه ایران است که در شهر آبادان استان خوزستان قرار دارد. ساخت این پالایشگاه در سال ۱۲۹۱ به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ بزرگترین پالایشگاه دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه در روز بود.

این پالایشگاه تا سال ۱۹۷۳ به دست شرکت‌های نفتی خارجی اداره می‌شد تا این که در این سال به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده شد.

رویکرد وزارت نفت افزایش صادرات فرآورده های نفتی است
مهندس بیژن زنگنه، گرایش و رویکرد اصلی وزارت نفت را افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی عنوان کرد و گفت: با توجه به تامین بخش عمده نیاز انرژی کشور از طریق گاز، رویکرد ما افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی است.
وزیر نفت در مراسم کلنگ زنی فاز دوم طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان، با بیان این مطلب افزود: اجرای این طرح علاوه بر سوددهی سبب اشتغالزایی برای مردم شریف آبادان خواهد شد.

وی با اشاره به این که آبادان نماد صنعت نفت قدیم و همچنین نماد صنعت نوین ایران می تواند باشد، تصریح کرد: با توجه به این که شهر آبادان از نظر نیروی فنی در وضع خوبی قرار دارد، اشتغالزایی حدود چهار هزار نفر در فاز اول این طرح، می تواند به رفع مشکل بیکاری در منطقه کمک کند.

مهندس زنگنه از آبادان بعنوان شهر نخستین‎ها نام برد و ادامه داد: علاوه بر این که بزرگترین پالایشگاه جهان در این شهر تاسیس شده است، بسیاری از اولین‌های دیگر از جمله آموزشگاه فنی و تخصصی، تلویزیون ایران، پمپ بنزین ... نیز مربوط به این شهر است.

وزیر نفت تاکید کرد: با اجرای فاز دوم طرح یادشده، محصول مازوت این پالایشگاه به شدت کاهش یافته و جایگزین آن محصولات سبک تر مانند بنزین باکیفیت و گازوئیل می شود.

ظرفیت پالایشی کشور به ٣ میلیون بشکه در روز می رسد

وزیر نفت با بیان این که قرار است در برنامه ششم توسعه، ظرفیت پالایشی کشور به سه میلیون بشکه در روز برسد، اظهار کرد: از این میزان ٣٦٠ هزار بشکه با افتتاح ستاره خلیج فارس و ٤٨٠ هزار بشکه نیز با تکمیل مجموعه پالایشی سیراف به ظرفیت یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه ای کنونی اضافه می شود.

وی از پالایشگاه‌های شیراز، جاسک، آناهیتا نیز بعنوان سایر پالایشگاه‌های نام برد که قرار است در افزایش ظرفیت پالایشی کشور به ٣ میلیون بشکه دخیل باشند.

مهندس زنگنه گرایش و رویکرد اصلی وزارت نفت را افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی عنوان کرد و افزود: از سال آینده به جز گازوئیل و بنزین در  سبد انرژی کشور مصرف سایر سوخت‎های مایع بسیار کم می شود.

وی در پایان آغاز عملیات اجرایی طرح تثبیت و توسعه ظرفیت پالایشگاه آبادان را به مردم این شهر تبریک گفت واین شهر را جز سمبل های مقاومت و نمادهای ملی کشور دانست.

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار