تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 - 18:02   
   
بخش نفت
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18677صفحه نخست » خبرهای مهمیکشنبه، 17 بهمن 1395 - 11:34
نکاتی درباره توجیه آقای کاردر برای عقب ماندگی پروژه های جمع آوری گازهای همراه نفت
نفت نیوز: کاردر با اشاره به تکمیل طرح جمع آوری گازهای همراه نفت (طرح آماک) تا نیمه اول اسفندماه امسال، گفت: اجرایی شدن فاز دوم آماک از دستاوردهای برجام در شرکت ملی نفت ایران است!
  

به گزارش نفت نیوز؛ علی کاردر روز شنبه (۱۶ بهمن ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه توضیح داد: متاسفانه در دوران تحریم به دلیل ممنوعیت حضور برخی شرکت ها در پروژه های نفتی ایران زمینه اجرایی شدن این طرح فراهم نشده بود اما در دوران پسابرجام با مذاکرات مثبت صورت گرفته موفق شدیم که این طرح مهم در حوزه زیست محیطی را به مرحله اجرا در آوریم!
در ارتباط با اظهارات جناب کاردر ذکر چند نکته حائز اهمیت است:نکاتی درباره توجیه آقای کاردر برای عقب ماندگی پروژه های جمع آوری گازهای همراه نفت

1. پروژه های جمع آوری گازهای همراه فقط پروژه آماک(اهواز-منصوری-آب تیمور-کوپال) نیست بلکه حدود 10 پروژه هستند که بر خلاف اظهارات جناب کاردر ربط چندانی به تحریم ها ندارند.

چون این پروژه ها عمداتاً توسط شرکت های داخلی اجرا شده و سوابق نشان می دهد حتی در زمینه تجهیزات نیز در اوج تحریم ها مشکلی برای تامین نبوده است. (در این زمینه می توان به تکمیل پروژه گچساران اشاره کرد که حتی کمپرسورهای آن نیز خریداری شده ولی بنا به مشکلات مدیریتی بین پیمانکار و nioc هنوز راه اندازی نشده است!)

2. علیرغم اظهارات مدیر عامل محترم شرکت ملی نفت ایران؛ اطلاعات رسیده به نفت نیوز نشان می دهد هنوز حتی در دوران پسابرجام پروژه های جمع آوری گازهای همراه نفت که باعث جلوگیری از میلیاردها دلار خسارت به بیت المال می شود nv ulg جزء اولویت های شرکت ملی نفت قرار نگرفته و اگر جناب کاردر نظری بر خلاف این دارند کافی است تاریخ پیش بینی راه اندازی پروژه ها را با میزان تاخیر بوجود آمده در اختیار رسانه ها قرار دهند!

3. مدیر عامل محترم نفت در گفت و گوی خود با خبرنگاران توضیح ندادند که تحریم های قبل از برجام در بخش جمع آوری گازهای همراه نفت مانع اجرای کدام بخش از این پروژه ها شده بود که پسابرجام این مشکل مرتفع شد؟! تا آنجایی که ما خبر داریم مشکل مدیریتی است و باید در هیئت مدیره نفت حل شود که متاسفانه در دوره جدید وزارت آقای زنگنه مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بعنوان بزرگ ترین شرکت تولید کننده نفت کشور از آن حذف و برخی دوستان وزارت نیرویی وی عضو آن شده اند که نتیجه همین می شود که جنابعالی که فاقد سوابق فنی عملیاتی هستید همه تاخیرهای ناشی از سوء مدیریت را با تحریم ها گره می زنید!

ادامه مصاحبه مدیر عامل شرکت ملی نفت

افزوده شدن ۶۶ تریلیون فوت مکعب گاز و ۱۵ میلیارد بشکه نفت به ذخایر درجا

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از کشف ۶۶ تریلیون فوت مکعب گاز و ۱۵ میلیارد بشکه نفت در جا خبر داد.

به گزارش پایگاه nioc، علی کاردر در ادامه نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اکتشافات جدید نفتی و گازی گفت: هم اکنون در بخش گاز ۶۶ تریلیون فوت مکعب گاز در جا (۳۷ تریلیون فوت مکعب گاز قابل استحصال) و در بخش نفت ۱۵ میلیارد بشکه در جا (۲ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال) کشف شده است.
کاردر میزان تولید نفت خام در مردادماه ۱۳۹۲ را ۲ میلیون و ۶۵۰هزار بشکه اعلام کرد و گفت: بعد از تحریم میزان تولید نفت به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه افزایش یافته که با راه اندازی تاسیسات نمکزدایی تا پایان سال انتظار می رود تولید نفت مرغوب به ۴ میلیون بشکه در روز نیز برسد.
وی افزود: میزان صادرات نفت نیز در سال ۱۳۹۲ یک میلیون بشکه بوده است که بعد از تحریم در پیک صادرات نفت خام ۲ میلیون ۳۳۵ هزار بشکه بوده است که با احتساب ۶۵۰ هزار بشکه میعانات گازی، میزان صادرات ۲ میلیون ۹۸۵ هزار بشکه بوده است.
کاردر توضیح داد: رقم صادرات پیش از تحریم کاهش تدریجی داشت به طوری که پیش بینی می شد با روند کاهشی یاد شده، میزان صادرات حتی به ۴۵۰ هزار بشکه نیز برسد که البته بازپرداخت رقم صادراتی نیز به صورت تواتر با غذا و دارو صورت می گرفت.
وی میزان تولید گاز در مردادماه ۱۳۹۲ را ۴۹۰ میلیون متر مکعب در روز اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون تولید گاز با افزایش ۳۵۰ میلیون متر مکعبی به ۸۴۰ میلیون متر مکعب رسیده است.
کاردر میزان تولید میعانات گازی در سال ۱۳۹۲ را ۳۲۵ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: هم اکنون میزان تولید میعانات گازی ۵۵۰ هزار بشکه در روز است.
زمستان سال آینده هیچ مشکلی برای تامین گاز نداریم
معاون وزیر نفت با اعلام این خبر که از اوایل سال آینده از نظر توسعه شبکه گازی و پوشش فشار گاز مشکلی نخواهیم داشت، اظهار کرد: با وارد مدار شدن فازهای پارس جنوبی زمستان سال ۱۳۹۶ مشکلی برای تامین گاز نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: شرکت ملی گاز ایران نیز برای جبران کمبود گاز در مناطق شمالی ایران احداث خط لوله ای برای ارسال گاز به مازندارن را در دستور کار دارد که تا اوایل سال آینده به بهره برداری می رسد.
کاردر افزود: انتظار می رود که تولید ۳۰ تا ۳۵ هزار بشکه ای نفت از لایه نفتی پارس جنوبی نیز تا پایان امسال عملیاتی شود.
وی در مورد روند توسعه پروژه های در دست اجرای شرکت ملی نفت ایران گفت: به تدریج فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ تکمیل شده و به مدار تولید وارد می شود، همچنین پیش بینی می شود تا پایان شهریورماه بخشی از فاز ۲۲ را نیز تکمیل و راه اندازی کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده به زودی واحد تولید ال پی جی و تولید اتان فازهای ۱۷ و ۱۸ نیز به مدار تولید وارد می شود.
وی با اشاره به توسعه فازهای ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی از افزایش تولید ۲۵۰ میلیون متر مکعبی گاز در میدان مشترک پارس جنوبی خبر داد.
کاردر در مورد پروژه های توسعه ای غرب کارون گفت: تولید نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی نیز تا اواسط اسفندماه به ۴۰ هزار بشکه در روز می رسد. همچنین تولید ۱۰ تا ۱۵ هزار بشکه ای نفت میدان آذر تا پایان سال به مدار وارد می شود.
نخستین مناقصه نفتی ۱۵ فوریه برگزار می شود
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تعیین صلاحیت ۲۹ شرکت اکتشاف و تولید نفت و گاز خارجی برای حضور در مناقصات قراردادهای بالادستی نفت و گاز، اظهار کرد: نخستین مناقصه مربوط به میدان آزادگان ۱۵ فوریه برگزار می شود.
وی افزود: انتظار می رود که مناقصه مربوط به فاز ۱۱ پارس جنوبی نیز تا پیش از پایان امسال برگزار شود. در ضمن هم اکنون کارهای مقدماتی انجام شده و در حال آماده سازی اسناد هستیم.
کاردر با اشاره به تفاهمنامه های مطالعاتی امضا شده با شرکت های خارجی به منظور توسعه ثانویه میدان های نفتی گفت: هم اکنون برخی از شرکت ها پیشنهادات فنی خود را ارسال کرده اند و نفت در حال مطالعه و بررسی آنهاست.
وی افزود: در صورتی که پیشنهادهای مطرح شده از سوی شرکت های خارجی مطابق نظر نفت و بالاتر از سطح دانش و تخصص ما باشد و نیازهایمان را به ویژه در حوزه ازدیاد برداشت برآورده کند، مذاکرات را به منظور انجام مناقصات آغاز می کنیم.
مذاکره نفت با هندی ها برای توسعه فرزاد     
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از انجام مذاکره با هندی ها برای توسعه میدان های مشترک فرزاد الف و ب خبر داد و گفت: هم اکنون مدل فنی نهایی شده اما در مورد مدل مالی هنوز توافقی حاصل نشده است. در ضمن گفتنی است که این میدان ها از نظر توسعه به حجم منابع مالی بیشتری نیاز دارد.
وی با اشاره به ضرورت توسعه میدان های مشترک یادآور شد: در صورت عدم توافق در نظر داریم طرح توسعه میدان فرزاد را به صورت EPCF اجرا کنیم به این ترتیب که پروژه را به بخش های کوچک ترتقسیم کرده و هر بخش آن را به پیمانکاران ذیصلاح واگذار کنیم.
کاردر تاکید کرد: اگرچه اجرای این طرح بار مسئولیت بیشتری برای شرکت ملی نفت ایران به همراه دارد، اما به دلیل اهمیت میدان های مشترک، اجرای این طرح دور از ذهن نخواهد بود.
افزایش صادرات نفت به کشورهای اروپایی
وی میزان صادرات نفت به کشورهای اروپایی را در ماه دسامبر ۲۰۱۶ (آذر-دی)، ۹۰۰ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: متوسط صادرات به کشورهای اروپایی هم اکنون ۶۰۰ هزار بشکه است که با تلاش گروه بین الملل شرکت ملی نفت ایران به دنبال افزایش صادرات به کشورهای اروپایی هستیم.
کاردر در پاسخ به سوالی در خصوص اعمال تخفیف در فروش نفت ایران به برخی از مشتریان اروپایی گفت: روال فروش نفت همانند دوران پیش از تحریم هاست و ما در این زمینه از الگوی جهانی پیروی می کنیم.
وی همچنین در خصوص دغدغه های شرکت ملی نفت ایران با توجه به انتخابات اخیر آمریکا نیز گفت: تاکنون هیچ خلف وعده ای از سوی دولت آمریکا در خصوص قراردادهای نفتی مشاهده نشده است. با این حال پیش بینی می شود که با توجه به نوسان قیمت نفت بین ۵۰ تا ۶۰ دلار در سال جاری و روند فعلی تقاضای بازار مشکلی از جهت واگذاری توسعه میدان های نفتی و فروش نفت نداشته باشیم.
معاون وزیرنفت با اشاره به عوض شدن بانک های مرجع در دوران تحریم گفت: متاسفانه به دلیل وجود مشکلات مالی در دوران تحریم، نوع بانک های عامل در معاملات نفتی به بانک های درجه دو و سه تنزل پیدا کرده است که باعث شده روند انتقال پول کندتر از گذشته باشد با این وجود در مقایسه با دوران تحریم ها که با بلوکه شدن درآمدهای نفتی ایران در حساب های خارجی همراه بود، اوضاع به مراتب بهتری داریم.
فروش ۵۰ میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره شده روی آب
کاردر در مورد فروش میعانات گازی ذخیره شده روی آب گفت: از ۷۵ میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره شده روی آب هم اکنون ۲۵ میلیون بشکه باقی مانده است که انتظار می رود تا انتهای فروردین ماه سال آینده به فروش برسد که این امر ضمن درآمدزایی، کاهش هزینه نگهداری را به همراه دارد.

انتهای پیام


 

 

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار