تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
شنبه، 28 مهر 1397 - 10:53   
   
بخش مناطق نفتخیز
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18595صفحه نخست » خبرهای تازهشنبه، 4 دی 1395 - 23:20
لیبرا؛ نرم‌افزار بومی موازنه مواد مخازن شکافدار
به نقل از پایگاه nisoc:
  

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بر اساس سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر استقلال و خوداتکایی و تقویت بنیان های داخلی صنعت نفت با استفاده از توان کارشناسان متعهد خود گام های بلندی را برای توسعه نرم افزارهای مورد نیاز مهندسی نفت و مخازن به عنوان یکی از ابزارهای تخصصی توسعه میادین و حفظ و افزایش ظرفیت تولید نفت، گاز و مایعات گازی برداشته و به نتایج موفقیت آمیزی دست یافته است. توسعه نرم افزار بومی لیبرا یکی از این موفقیت هاست که پس از 30 ماه تلاش مستمر حاصل گردیده و فاز دوم توسعه آن از زمستان 1394 آغاز شده است.

ساده‌سازی مدلسازی مخزن و پیشبینی تولید

نرمافزار موازنه مواد مخازن شکافدار که بخشی از پروژه بزرگ نرمافزار جامع موازنه مواد است، توسط آقای مهدی نیکبخت و با مشاوره و همکاری آقای ابراهیم شریفی دارانی در مدت 30 ماه در اداره سیستمهای مهندسی مخازن طراحی و کدنویسی شده است. این نرمافزار با نام لیبرا (Libra)  در اردیبهشت ماه 1393 منتشر گردید.

موازنه مواد، به عنوان یکی از پرکاربردترین و قدیمیترین روشها برای بدست آوردن نفت درجا و آنالیز عملکرد مخزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته، از روشهای کلاسیک موازنه مواد در مطالعات مخازن کشور استفاده میشده است. برای اولین بار در سال 1357، آقای استوارت ایونز مدل منحصر به فردی را با استفاده از روش موازنه مواد و نمودارهای اشباع برای مطالعه مخازن هفتکل، کرنج، گچساران و نرگسی طراحی  و کدنویسی کرد. او با استفاده از این مدل به خوبی توانست عملکرد مخزن هفتکل را تحت سناریوی تزریق گاز پیشبینی کند.

پس از سالها با توجه به نیاز کارشناسان مهندسی نفت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، طرح بهروز رسانی و توسعه این مدل برنامهریزی شد که در سال 1390 این پروژه شروع گردید و در مدت 30 ماه به پایان رسید. نتیجه توسعه این مدل، نرمافزار موازنه مواد مخازن شکافدار لیبرا است. استفاده این نرمافزار از نمودارهای اشباع آب، نفت و گاز برای محاسبه سطوح تماس، در نظر گرفتن اثر شکاف در محاسبات، داشتن مدل‌های آبده مختلف و همچنین استفاده از الگوریتمهای شبیهساز Eclipse برای محاسبه خواص PVT ، لیبرا را به تنها نرمافزار موازنه مواد مخازن شکافدار در دنیا تبدیل کرده است که مشابه خارجی ندارد. از سال 1393 تا کنون با استفاده از نرم‌افزار لیبرا، چندین مطالعه موازنه مواد برای مخازن شکافدار انجام شده است که همگی موفقیتآمیز بوده اند.

 

قابلیتهای نرمافزار لیبرا

آنالیز

لیبرا با دریافت اطلاعات تاریخچه سطوح تماس، فشار میانگین و میزان تولید سیالات ( نفت، گاز و آب)، قادر به محاسبه اشباع گاز و آب در مناطق آبروفته و گازروفته و همچنین محاسبه شار آب ورودی و فشار در سطح تماس آب نفت است. همچنین در این بخش می‌توان صحت اطلاعات ورودی را بررسی کرد.

تطابق تاریخچه

لیبرا قادر است منحنیهای جذب و تخلیه آبنفت و گازنفت را محاسبه کند. همچنین این نرم‌افزار
می
تواند پارامترها و هندسه آبده را با استفاده از نتایج بخش آنالیز، به صورت رگراسیون غیرخطی محاسبه نماید.

پیشبینی عملکرد مخزن

لیبرا میتواند پارامترهای زیر را تحت سناریوهای مختلف تزریق گاز و آب و تخلیه طبیعی، پیشبینی نماید:

 • میزان گاز تزریقی
 • فشار میانگین مخزن
 • تغییرات سطوح تماس
 • ضریب بازیافت نهایی

مدلهای آبده

لیبرا دارای مدل‌های آبده خطی، تحتانی و شعاعی برای روشهای استاندارد زیر است:

 • Fetkovitch
 • Carter – Tracey
 • Hurst and Van Everdingen

 

سرعت و دقت در محاسبات به همراه محیط گرافیکی حرفهای

موتور محاسباتی لیبرا به زبان برنامهنویسی فرترن نوشته شده است که یکی از سریعترین زبانهای برنامهنویسی در امر محاسبات ریاضی است. الگوریتمهای استفاده شده در این نرمافزار به دقت بررسی، آزمایش و اعتبارسنجی شده است. رابط گرافیکی برنامه در محیط .Net طراحی شده و تمام امکانات برای سهولت ورود اطلاعات و مشاهده نتایج به صورت کاملاً کاربرپسند در این نرمافزار در نظر گرفته شده است.

 

فاز دوم توسعه نرمافزار

فاز دوم توسعه نرمافزار لیبرا در زمستان 1394 و با هدف انجام موازنه مواد عمومی مخازن نفت سیاه چند سکتوری آغاز گردید که بر اساس برنامه زمان بندی تا اوایل نیمه دوم سال 1396 به اتمام خواهد رسید. به علت حجم بالای کار، در این فاز آقایان مهدی نیکبخت، محمد جوکار، رضا سنگل‌زاده و محمدصادق شرفی به صورت گروهی کار توسعه نرمافزار را بر عهده دارند. از مهمترین ویژگی‌های لیبرا در فاز دوم، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

محیط گرافیکی بسیار کاربرپسند بوده و به صورت حرفهای طراحی شده است به گونهای که کاربر قادر به ساخت مدل‌های گوناگون و مشاهده نتایج چندین مدل به صورت همزمان است. برای ساخت رابط گرافیکی، از برنامهنویسی شیئگرا با استفاده از زبان برنامهنویسی C# استفاده شده است.

در این فاز، مدل چاه به نرمافزار اضافه شده است که کاربر به راحتی می‌تواند اطلاعات لازم برای هر چاه را به عنوان ورودی وارد نماید و خروجی‌های لازم را در هر بخش دریافت کند.

در بخش تطابق تاریخچه، از بهینهترین روشهای رگراسیون غیرخطی برای محاسبه نفت و گاز درجا، پارامترهای آبده، پارامترهای مخزن و میزان انتقالپذیری بین دو سکتور استفاده شده است.

در بخش پیشبینی نیز کاربر قادر خواهد بود بسیاری از سناریوهای تولید را در مدت زمان بسیار کمی برای مخازن اجرا نماید. در این بخش، میتوان فشار یا نرخ تولید را کنترلکننده چاه در نظر گرفت. همچنین با استفاده از نمودارهای تراوایی نسبی،  نسبت گاز و آب تولیدی به نفت تولیدی (Water cut, GOR) برای هر چاه محاسبه می‌شوند.

 

پشتیبانی فنی

با توجه به مطالعات گسترده طراحان نرمافزار و اشراف آنها بر نحوه کار نرمافزار، انجام مطالعات موازنه مواد در معاونت مهندسی نفت با پشتیبانی فنی گروه توسعه دهنده لیبرا همراه خواهد بود؛ به گونه‌ای که با توجه به اهمیت زمان در انجام مطالعات، هر گونه نیاز و یا مشکل فنی احتمالی، به سرعت توسط طراحان نرمافزار برطرف خواهد شد.

 

مزایای استفاده از لیبرا

 • سهولت کاربرد مدل در انجام مطالعات
 • توانایی اجرا برای مخازن با اطلاعات نسبتاً کم
 • ساخت مدل در زمان کوتاه
 • روند کاری واضح و مرحله به مرحله
 • اجرای سریع
 • دریافت جواب‌های قابل اطمینان
 • نمایش حرفه‌ای نتایج به صورت گراف و جدول
 • پشتیبانی مستمر

 

آینده نرم افزار

با انجام تمام فازها، نرمافزار جامع موازنه مواد به این قابلیتها خواهد رسید:

 1. موازنه مواد مخازن شکافدار تک سکتوری (توسعه داده شده)
 2. موازنه مواد مخازن متداول نفت سیاه چند سکتوری ( در حال توسعه)
 3. موازنه مواد مخازن شکافدار چند سکتوری
 4. موازنه مواد برای مخازن گازی و گاز میعانی
 5. انجام محاسبات بوسیله محاسبات مدل ترکیبی(compositional model)
 6. موازنه مواد مخازن دارای سکتورهای شکافدار و ماسه ای
 7. موازنه مواد مخازن متداول به روش یک بعدی
 8. موازنه مواد دینامیک
 9. توسعه کامل مدل چاه به همراه محاسبه سطوح تماس و دریافت اطلاعات IPR و TPR برای محاسبه فشارهای سرچاهی و پیش‌بینی تعمیرات چاه
   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار