تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 4 بهمن 1397 - 04:15   
   
بخش سیاست و تاریخ
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18577صفحه نخست » خبرهای مهمچهارشنبه، 24 آذر 1395 - 12:25
توسعه همکاری کشورهای دارنده بزرگترین مخازن گاز جهان / گزارش کامل توافقات گاز پروم روسیه با وزارت نفت
نفت نیوز: شرکت ملی نفت ایران و گازپروم نِفت روسیه با هدف مطالعه دو میدان نفتی چنگوله و چشمه خوش تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
  

به گزارش نفت نیوز به نقل از nioc، مراسم امضا تفاهمنامه مطالعاتی میدان های نفتی چنگوله و چشمه خوش روز سه شنبه (۲۳ آذر) با حضور بیژن زنگنه؛ وزیر نفت، سلبعلی کریمی؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی، امیرحسین زمانی نیا؛ معاون امور بین الملل و بازرکانی وزیر نفت ،الکساندر نوواک؛ وزیر انرژی روسیه و الکساندر دوکوو؛ مدیرعامل شرکت گازپروم نفت به امضا رسید.
گازپروم نِفت چهارمین شرکت نفتی روسی است که به عنوان شرکت تابعه و بخش عملیات نفتی شرکت گازپروم فعالیت می کند. این شرکت در حال حاضر ۱۰ درصد از سهام بازار استخراج نفت معادل ۱۴.۶ درصد از بنزین روسیه را تولید می کند و به عنوان سومین شرکت پالایش نفت روسیه شناخته می شود.
دفتر مرکزی شرکت گازپروم نِفت در شهر سن پترزبورگ، روسیه قرار دارد و سهام آن در بازارهای بورس لندن، بورس مسکو و بورس فرانکفورت معامله می‌شود. در ضمن هم اکنون شرکت گازپروم با در اختیار داشتن ۹۶ درصد از سهام گازپروم نِفت مالک اصلی آن به شمار می رود.توسعه همکاری کشورهای دارنده بزرگترین مخازن گاز جهان / گزارش کامل توافقات گاز پروم روسیه با وزارت نفتتوسعه همکاری کشورهای دارنده بزرگترین مخازن گاز جهان / گزارش کامل توافقات گاز پروم روسیه با وزارت نفت

گفتنی است، تفاهمنامه مطالعاتی میدان نفتی چنگوله نیز پیش از این در روز ۱۹ آذرماه، میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت PTTEP که یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت شناخته شده نفتی دولتی PTT تایلند است، امضا شد. این میدان نفتی در استان ایلام در ۵۰ کیلومتری جنوب ‌شرق شهر مهران و در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری خط مرزی ایران و عراق (از طرف غرب و شمال غرب) قرار گرفته و در حاشیه شمالی فروافتادگی دزفول و مابین میادین نفتی دهلران و آذر قرار دارد.

مخازن مورد نظر به منظور توسعه این میدان، افق‌های سروک بالایی و پایینی بوده و ناحیه قراردادی مساحتی افزون بر ۱۱.۵ در ۲۳.۵ کیلومتر مربع را شامل می شود. ساختمان میدان چنگوله تحت تاثیر زون‌های چین‌خورده و تراستی زاگرس بوده و به دلیل واقع شدن در مرز جنوبی گسل بالارود، دارای سیستم شکستگی، گسل و پیچیدگی‌های ساختمانی مختص به خود است.
نخستین چاه میدان چنگوله با عمق ۲۹۰۰ متر در سال ۱۹۷۴ با هدف بررسی گروه بنگستان، نزدیک به راس ساختمان حفاری شده و به دلیل جریانات فشار بالای آب نمک در بخش قاعده‌ای سازند آسماری و پابده، در سازند پابده متروکه شده است. چاه دوم در سال ۱۹۹۷ در ستیغ ساختمان تا عمق ۴۹۴۰ متری (۴۵۰ متر در سازند فهلیان) حفاری شد و چاه بعدی در سال ۲۰۰۶ تا سروک پایینی تا عمق ۴۵۱۶ متری حفاری شده است که به دلیل به جای گذاشتن مانده، تنها از سروک بالائی و ایلام دارای اطلاعات نمودارگیری است.

میدان نفتی چشمه خوش نیز یکی از میدان های قدیمی واقع در محدوده عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب به شمار می آید. تولید نفت این میدان که در سال ۱۳۴۳ کشف شده و در سال ۱۳۵۴ تولید از آن شروع شده، هم اکنون حدود ۱۸ هزار بشکه نفت در روز است. این میدان در منطقه دشت عباس استان ایلام و در ۵۲ کیلومتری جنوب شهرستان دهلران و ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان اندیمشک قرار دارد. نفت تولیدی این میدان پس از فرآورش در واحد بهره برداری چشمه خوش به وسیله خط لوله ای به طول ۱۵۳ کیلومتر به مجتمع بهره برداری اهواز ۳ انتقال می یابد و در نهایت به منظور تامین خوراک پالایشگاه ها و یا صادرات از طریق پایانه نفتی به جزیره خارگ ارسال می شود.

گازپروم برای همکاری چند جانبه با شرکت ملی گاز ایران آمادگی دارد
توسعه همکاری کشورهای دارنده بزرگترین مخازن گاز جهان / گزارش کامل توافقات گاز پروم روسیه با وزارت نفت
شرکت گازپروم روسیه آمادگی دارد تا به طور چند جانبه با حضور شرکت‌های بزرگ بین المللی هلندی، فرانسوی و... در طرح‌های صنعت گاز ایران همکاری کند.

الکساندر مدودوف، معاون مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه، امروز (سه‌شنبه، ٢٣ آذرماه) در حاشیه امضای تفاهمنامه میان این شرکت و شرکت ملی گاز ایران به خبرنگار شانا گفت: گازپروم روسیه علاقه‌مند به همکاری با ایران در زنجیره ارزش گاز از ابتدا تا انتها است.
 
معاون مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه افزود: این شرکت علاقه‌مند به همکاری با ایران در طرح‌های اکتشاف، تولید گاز، تولید ال ان جی و عرضه گاز از طریق خط لوله، از جمله به هند است.
 
وی اظهار کرد: از حضور در طرح‌های بزرگ در صنعت گاز ایران حتی در صورتی‌که بسیار دشوار باشد استقبال می کنیم.
 
«مدودوف» عنوان کرد: ایران جایگاه گازپروم را در نظر بگیرد و براین اساس پروژه‌های صنعت گاز ایران را به این شرکت پیشنهاد دهد.
 
معاون مدیرعامل شرکت گازپروم تاکید کرد: در همکاری میان ایران و روسیه باید هر دو طرف منافع مشترک داشته باشند در غیر اینصورت مذاکرات به نتیجه نخواهد رسید.
 
به گفته وی، همکاری‌های مشترک شرکت ملی گاز ایران و شرکت گازپروم براساس قوانین مشترک دو کشور اجرایی می شود تا نتیجه ای که دوطرف انتظار دارند محقق شود.
 
«مدودوف» اظهار کرد: ایران طرح‌های خود را اولویت بندی کرده است و می توانیم در حوزه های مطالعاتی نیز با یکدیگر همکاری داشته باشیم.
 
معاون مدیرعامل شرکت گازپروم یادآور شد: این شرکت با شرکت‌های دیگر از جمله شل و توتال نیز همکاری می کند.
 
وی ادامه داد: گازپروم می تواند با شرکت ملی گاز ایران همکاری سه و چند جانبه داشته باشد.
 
به گفته «مدودوف»، از مسئولان شرکت ملی گاز ایران درخواست می کنم پروژه ای را به شرکت گازپروم پیشنهاد دهند که پاسخگوی نظر ما نیز باشد و مطمئنم در ایران پروژه هایی وجود دارد که ظرفیت حضور در آن را داشته باشیم.
 
معاون مدیرعامل شرکت گازپروم گفت: این شرکت می تواند در حوزه ذخیره سازی، حتی در دیگر کشورها نیز با ایران همکاری داشته باشد.
 
«مدودوف» افزود: هم اکنون ٦٠ میلیارد مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی در روسیه و پنج میلیارد مترمکعب نیز در دیگر کشورها ظرفیت ذخیره سازی ایجاد کرده ایم.
 
وی ادامه داد: هم اکنون سرمایه گذاری در حوزه ذخیره سازی در دیگر کشورها با شرایط جغرافیایی متفاوت نیز در جریان است.
 
معاون مدیرعامل شرکت گازپروم تاکید کرد: موضوع محرمانه ای در این زمینه وجود ندارد و هر اطلاعاتی که شرکت ملی گاز ایران نیاز داشته باشد در اختیار آن قرار می دهیم.
 
«مدودوف» تصریح کرد: به طور مداوم در همه محورهایی که در یادداشت تفاهم همکاری درج شده می توانیم کار کنیم.
 
وی یادآو شد: کارگروه‌های کارشناسی شرکت ملی گاز ایران و گازپروم از چند ماه آینده فعالیت خود را آغاز می کنند.
 
به گفته معاون مدیرعامل شرکت گازپروم، این شرکت با کشورهای مشترک المنافع در حوزه ساخت پالایشگاه گاز همکاری می کند و می تواند در این زمینه با ایران نیز همکاری داشته باشد.
 
«مدودوف» تاکید کرد: روسیه و ایران به عنوان کشورهایی هستند که می توانند در حوزه گاز با یکدیگر همکاری و حتی قوانین تدوین کنند.توسعه همکاری کشورهای دارنده بزرگترین مخازن گاز جهان / گزارش کامل توافقات گاز پروم روسیه با وزارت نفت

ایران و روسیه ظرفیت ایجاد بازار مشترک بین المللی در حوزه گاز را دارند

ایران و روسیه به‌عنوان کشورهای دارای بزرگترین مخازن گازی جهان ظرفیت ایجاد بازارهای مشترک بین المللی را در حوزه گاز دارند.

به گزارش نفت نیوز، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، روز سه‌شنبه ( ٢٣ آذرماه) در حاشیه امضای تفاهمنامه میان این شرکت و شرکت گازپروم روسیه در جمع خبرنگاران گفت: پیش از این تصور می شد که روسیه و ایران رقیب گازی هستند و این در حالی که این دو کشور با بهره گیری از امکانات یکدیگر می توانند بازار مشترک بین المللی ایجاد کنند.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: ایران و روسیه دو کشوری هستند که بزرگترین مخازن گاز جهان را در اختیار دارند و از این رو می توانند همکاری و منافعی مشترکی در بازار گاز جهان داشته باشند.
 
وی اظهار کرد: ایران و روسیه می توانند سرزمین‌های مشترکی باشند که در شمالی ترین و جنوبی ترین مناطق آن مخازن بزرگ گازی وجود دارد.
 
معاون وزیر نفت در امور گاز یادآور شد: هم اکنون ٥٠ سال نخست فعالیت شرکت ملی گاز ایران پایان یافته و این شرکت در حال توسعه فعالیت‌های خود در حوزه گازرسانی است.
 
عراقی عنوان کرد: حجم گاز تولیدی ایران بیش از تامین گاز مورد نیاز داخل است بنابراین باید نگاه خود را از کمیت به کیفیت بیشتر تغییر دهیم.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: با بهینه سازی مصرف انرژی و ارتقای فناوری‌ها می توانیم گاز را به طور مناسب مصرف کنیم و سبب افزایش ظرفیت صادرات شویم.
 
وی افزود: روسیه در بخش‌هایی از حوزه گاز از ایران پیشرفته تر بوده و ایران نیز در حوزه سی ان جی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
 
معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: در فناوری‌های پیشرفته امکان ارتقا در ایران وجود دارد و باید از توان گازپروم بهره گیریم.
 
عراقی اظهار کرد: بازارهای مشترک ایران و روسیه شرایطی ایجاد کرد که احساس کنیم می توانیم با شرکت گازپروم منافع مشترک داشته باشیم.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: تشکیل چند کارگروه در حوزه های مختلف میان شرکت ملی گاز ایران و گازپروم روسیه و برگزاری جلسه های مشترک زمینه ساز امضای تفاهمنامه شد.
 
وی یادآور شد: تا دوماه آینده به طور مجدد جلسه های کارشناسی میان کارگروه‌های تعریف شده برگزار و امیدواریم این تفاهمنامه به قرارداد تبدیل شود.
 
به گفته عراقی، ایران و روسیه می توانند طرح‌های مشترکی را در ایران و دیگر کشورها اجرا کنند.
 
معاون وزیر نفت تاکید کرد: سوآپ گاز از دیگر بخش‌هایی است که می‌تواند زمینه ساز همکاری‌های مشترک میان ایران و روسیه باشد.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: با توجه به این‌که تا سال آینده ظرفیت تولید گاز ایران از ٧٠٠ میلیون مترمکعب در روز کنونی به یک میلیارد مترمکعب می رسد نیاز به ذخیره سازی داریم تا گاز پایداری در تمام فصول سال به مشترکان تحویل دهیم.
 
عراقی ادامه داد: زمانی‌که می خواهیم گاز را به طور پایدار به بخش‌های مختلف مصرف تحویل دهیم باید به ذخیره سازی توجه کنیم.
 
وی اعلام کرد: روسیه در حوزه ذخیره سازی دستاوردهای خوبی داشته است و می توانیم در این زمینه همکاری کنیم.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: برای نخستین بار است که ایران و روسیه یک تفاهمنامه همه جانبه گاز را برای همکاری‌های مشترک امضا کنند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره صادرات گاز به عراق گفت: همه زیرساخت‌های لازم برای آغاز صادرات گاز ایجاد شده است.

عراقی ادامه داد: پس از پایان مذاکرات درباره نحوه پرداخت گازبهای ارسالی به عراق و بازگشایی ال سی، صادرات آغاز می شود.

معاون وزیر نفت درباره فعالیت‌‌های این شرکت در حوزه سوآپ گاز گفت: ایران هم اکنون با همکاری بخش خصوصی گاز را از ترکمنستان دریافت و به آذربایجان تحویل می دهد.

وی اعلام کرد: از سوی دیگر، سوآپ گاز و برق نیز هم اکنون در جریان است.
انتهای پیام
منبع: شانا

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار