تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
دوشنبه، 28 خرداد 1397 - 20:05   
   
بخش عمومی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18508صفحه نخست » خبرهای تازهچهارشنبه، 3 آذر 1395 - 03:31
جم و زنانی تنها ، در آستانه فصولی سرد...
  

قدرت مظاهریجم و زنانی تنها ، در آستانه فصولی سرد...

غروب یکی از همین روزهای پاییزی شماره ای ناشناس به گوشی همراهم زنگ می زند . خودش را یکی از خانم های ساکن در شهرک های عملیاتی شهرستان جم معرفی کرده و می خواهد حرف هایش انعکاس رسانه ای پیدا کنند . حرف هایی که گرچه شنیده شدن شان دیر شده اما با دورنمای وسیعی که برای این جغرافیا تعیین و تبیین شده است ، می تواند چراغ راهی برای آینده باشد :

اگر شما هم یکی از مامورین سرشماری نفوس و مسکن امسال بوده باشید ، شاید در کلان شهرهایی مثل تهران ، مشهد ، اصفهان ، شیراز و حتی بوشهر با مراجعه  به واحدهای مسکونی جهت آمارگیری ، موفق به دیدار با اهالی خانه نشده و تنها پس از مراجعات مکرر و داشتن شانس و اقبال بالا به زیارت یکی از اعضای خانواده نائل شده باشید اما درصورتی که قرعه فال به نام تان خورده و ماموریت سرشماری از خانواده های ساکن در شهرک های عملیاتی شهرستان جم  به شما محول شده باشد ، در همان ساعات اولیه ماموریت ، متوجه خواهید شد که زنگ هر واحد مسکونی ای را که فشار دهید ، خانم خانه جواب تان را خواهد داد . پس از باز شدن در و ملاقات با وی اما متوجه خواهید شد بیش از آن که شما علاقمند مصاحبت با  او باشید ، میزبان اشتیاق بیشتری برای ادامه گفتگو با شما  دارد !

زنان و بانوان کلان شهرها در طول روز یا به کار در ادارات ، سازمان ها و دیگر مجامع انتفاعی مشغول اند و یا در صورت عدم شاغل بودن ، اوقات خود را در مجامع فرهنگی ، هنری ، ورزشی و یا در کنار خانواده های شان سپری می کنند اما زن ِ ساکن در شهرک های مسکونی ، محکوم به زل زدن چندین و چند ساعته به در و دیوارهای خانه است و از این رو است که صدای زنگی او را به وجد آورده و برای گفتگو با آدمی دیگر مشتاقش می کند .

قصه ای کوتاه و مجمل از روز و روزگار تعدادی از زنان جوان این مرز و بوم که خانه بخت شان ، چهاردیواری محصوری برای اسارت شان شده است و کسانی که باید از این مجمل حدیث مفصل بخوانند ، بسیار اندک اند .

زنان خانه دار شهرک های مسکونی جم اعم از توحید ، پردیس و شهرک های مجتمع گاز پارس جنوبی که از آغاز زندگی مشترک شان به عنوان "همسران" کارکنان مجتمع های گاز و پتروشیمی مفتخر!!! شده اند ، به زودی و با شروع زندگی جدیدشان متوجه می شوند که در ازای این زندگی نو ، باید با بسیاری از خواست ها ، علائق ، آرزوها و افق های ترسیم شده ذهنی شان خداحافظی کرده و بهار ، تابستان ، پاییز و زمستان ، از سپیده صبح تا تاریکای غروب به تنها مونس و همدم خود که چهاردیواری های سنگی و عبوسی هستند ، خو کنند . زنانی خسته و بی پناه که همه فصول سال برایشان زمستان است . زنانی تنها در آستانه فصولی سرد !

بانوان خانه های این شهرک ها علیرغم داشتن تحصیلات عالیه به دلیل نبود زیرساخت های اجتماعی در این منطقه ، محکوم به روزمرگی و کشتن اوقات جوانی خود در حصر خانگی خودخواسته شان هستند . حصری که نه تنها وجود فیزیکی آنها را تحت الشعاع قرار داده و با سرعتی پرشتاب تر به پیش شان می برد ، بلکه با استحاله روح  و روان شان ، از اتوپیای ذهنی زیبایی که برای خود ترسیم کرده بودند ، جدایشان ساخته و نسبت به ادامه زندگی ، الینه و بی تفاوت شان می کند .

داشتن مدارج بالای تحصیلی که گاهی تحصیلات این بانوان را از سطوح تحصیلی همسران خود نیز بالاتر می برد ، به دلیل عدم اشتغال ، نوعی یاس و دلمردگی مفرط را برای آنان به ارمغان می آورد ، به طوری که زندگی مشترک نه تنها خلاء ای از خلاء های فکری شان را پر نکرده ، بلکه به مرور زمان آنها را پررنگ تر و گل درشت تر می نماید .

به گواه آمار و ارقام صادره از سوی شرکت های عملیاتی ، بیش از نیمی از همسران پرسنل ساکن در شهرک ها ، دارای مدارک فارغ التحصیلی از دانشگاه های معتبر کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا بوده و نیم دیگر از این جمعیت آماری نیز مشغول به گذرانیدن این سطوح عالیه تحصیلی در مجامع آموزشی می باشند . با این حال و علیرغم ظرفیت بسیار بالای علمی موجود در شهرک ، به دلیل نبود ظرفیت های لازم اجتماعی در شهرستان و حتی شهرستان های مجاور ، متاسفانه این طیف از دختران جوان کشور – که به نوعی یکی از سرمایه های بی بازگشت بیت المال می باشند ـ اوقات خود را به بطالت سپری کرده و به دلیل عدم احساس مفید بودن ، به زودی دچار خستگی و افسردگی زودرسی می شوند که آنها را نسبت به همه ابعاد و ارکان زندگی شان دلسرد و مایوس می کند . ( افزایش درخواست های جدایی که تنها بخش اندکی از آنها در حوزه قضایی شهرستان ثبت شده و طرفین ترجیح می دهند در شهر خود به زندگی مشترک شان خاتمه دهند از یک سو و طلاق های عاطفی رو به ازدیادی که دیگر خانواده های ساکن را درگیر کرده است ، تنها بخش کوچکی از ندانم کاری های مرکزنشینانی است که خود در برج عاج نشسته و دیگران را به سوار شدن بر پلی از حباب توصیه می کنند . )

نبود بنگاه های اقتصادی ، بازار کار و مناسبات فرهنگی که بتواند این قشر عظیم از نیروی کار را به خود جذب نماید ، جم و شهرک هایش را به اسارتگاهی برای این بانوان بدل کرده و تا زمانی که سیاستگذاران ، افق وسیع تری را برای رشد و توسعه این شهرستان باستانی بازتعریف نکنند ، این در ِ کوچک بر همین پاشنه خواهد چرخید .

دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی ، تخصیص سهم بیشتری از بودجه های جاری و عمرانی به این منطقه ، تعدیل نگاه های منطقه ای در جهت رونق و آبادانی شهرستان و تزریق تفکری فراقومیتی به افراد ساکن در این جغرافیا ، می تواند در کوتاه مدت بازارهای کاری و مناسبات فرهنگی و اقتصادی منطقه را دستخوش تغییر کرده و از جم "آبادان"ی دیگر بسازد . آبادانی که به جای جمعیت یکصد نفره بانوان شاغل از مجموعه بیش از سه هزار نفره آنان ، سهم اشتغال و فعالیت اجتماعی بیشتری را نصیب آنها نماید .

چنین اتفاقی البته با یک مقاله ، شکواییه و یا حتی تحصن و تجمع حل ناشدنی است . این اتفاق در صورتی رخ می دهد که همه باهم بعنوان ید واحده دست به دست هم داده و مجامع کلان تصمیم گیری کشور اعم از مجلس ، دولت و سایر ارگان های دست اندرکار را متوجه اهمیت و ارزش چنین سرمایه گرانبهایی نماییم . ( در این میان سهم نماینده این حوزه در مجلس ـ که خود نیز بانویی آشنا با این مسائل است ـ  جدی تر و پررنگ تر می نماید )

سرمایه ارزشمندی که در صورت تداوم بی توجهی به آن ، مناسبات رکود ، فروپاشی و اضمحلال خانواده های ساکن در مناطق عملیاتی را بیش از پیش فراهم خواهد آورد و روشن و واضح است که چنین فاجعه ای ، بیش از آن که دامن فرد فرد این مجموعه را بگیرد ، به فرسایش ساختار صنعتی و انهدام و فروپاشی آنها منجر شده و این اصلا و ابدا به سود این منطقه نیست . منطقه ای که در آغاز و پیش از این که چنین حجمی از ظرفیت ها و منابع انسانی را در آن ساکن کنند ، بایست به تقویت زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی آن اعتنا می کردند .

" اولا خرگاه سازند و خرند ... ترک را زان پس به مهمانی برند " 

منبع: نفتون

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار