تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 4 بهمن 1397 - 04:43   
   
بخش نفت و گاز پارس
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18493صفحه نخست » خبرهای تازهسه شنبه، 25 آبان 1395 - 18:40
یادداشت کاربران/
گزینه های مشابه نصب سیستم تقویت فشار گاز در فاز 11 بررسی شود
طی اخبار مندرج در سایت NIOC وزیر محترم نفت در خصوص قرارداد فاز یازده گفت: با امضای توافقنامه طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی و تعیین تکلیف این فاز، بخش نخست توسعه این میدان که ناظر بر تولید بوده است، پایان می یابد و فاز دوم توسعه که به راه اندازی سکوهای تقویت فشار گاز و جلوگیری از افت فشار مخزن مربوط می شود، آغاز خواهد شد.
  

جناب وزیر محترم!

مطابق اطلاعات منتشره توسط مدیرعامل محترم شرکت نفت و گاز پارس، قرار است پس از تولید گاز و خروج گاز از سکو، یک ایستگاه تقویت فشار گاز در مسیر گاز تولیدی احداث شود ظاهرا بحث جداسازی مایعات و ترکیبات ارزشمند و بازگردانی گاز سبک به مخزن یا تکنیک های مشابه نیست و این طرح نقش جلوگیری کننده از افت فشار مخزن یا افزایش تولید مایعات گازی را ندارد چون اصلا قرار نیست سیالی به مخزن برای حفظ فشار مخزن تزریق شود. نصب تاسیسات در سطح الارض و بدون ارتباط با مخزن، چه ربطی به جلوگیری از افت فشار مخزن دارد؟ چرا جنابعالی در مصاحبه ها و مطالبتان بیان میدارید که این کار برای جلوگیری از افت فشار مخزن است؟
شاید جواب سوال در جای دیگری نهفته باشد و این بار توتال قصد دارد سناریوی دیگری اجرا کند. ظاهرا با این گونه وارونگی ها و اعوجاجات در انعکاس اخبار مشابه خبر معاون محترم توسعه ی شرکت ملی نفت در میزان افزایش ضریب بازیافت از 25 به 70 درصد! قرار است فاجعه ی قیمت بالای سرمایه گذاری در این طرح پنهان شود.
شما که می دانید هزینه ی 4.8 میلیارد دلار اعلام شده برای این طرح توسعه ای، شامل هزینه های پالایشگاهی نیست چون اصلا قرار نیست در این طرح پالایشگاهی احداث شود و این هزینه ی سرسام آور، صرفا محدود به هزینه ی حفاری چاه و احداث سکوی تقویت فشار گاز است.
آیا این هزینه ی سرسام آور که رشد سیصد درصدی را نسبت به طرحهای قبلی دارد برای شما سوال ایجاد نکرده است؟
آیا مقایسه ای با گزینه های مشابه شده است؟
مطابق اطلاعات موجود و با عرض تاسف باید گفت در خصوص گزینه های هم عرض، مطالعه ای انجام نشده است. برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت هم که به عنوان ابزار کنترل طرحها شناخته می شود با تدبیر جنابعالی از هیات مدیره ی شرکت ملی نفت حذف شد و باید آن را تعطیل شده تلقی نمود اگر چه برنامه ریزی تلفیقی هم سابقه ی تایید طرحهای مساله دار با اشاره و دستور وزیر یا مدیر عامل شرکت ملی نفت را در کارنامه دارد. چگونه می توان اطمینان یافت که این گزینه گزینه ی بهینه است.
هنوز فاز یازده به کرسنتی دیگر تبدیل نشده است و هنوز قرارداد قبلی توتال در فاز یک که به دلیل خسارت به منافع ایران با پنهانکاری اطلاعات در پارس جنوبی قرار بود طرح شکایت شود نتیجه اش مشخص نشده است.
لطفا اندکی تامل و تدبیر را چاشنی کار کنید و دستور فرمایید قبل از امضای قرارداد طرح احداث سکوی تقویت فشار در دریا، گزینه های مشابه مطالعه شود چرا که مطابق نظر مدیرعامل محترم شرکت نفت و گاز پارس که کاملا با شما هماهنگ است قرار است این طرح برای همه ی فازها حدود 100میلیارد دلار سرمایه گذاری اجرا شود.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار