تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 22:09   
   
بخش منابع انسانی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18486صفحه نخست » خبرهای مهمشنبه، 22 آبان 1395 - 11:13
گزارش: منیژه احیایی/
ریزش نخبگان؛ میراث تعیین سقف بازنشستگی در صنعت نفت
برش اول؛ مردانی از جنس فولاد اواسط تیرماه است و گرمای هوا بیداد می کند؛ خورشید با تمام توان بر خاک تفته زرخیز خوزستان و نوار ساحلی ایران در آب های نیلگون خلیج فارس می تابد و قدرت خود را به رخ می کشد! فصل خرماپزان آغاز شده است!
  

در گوشه ای از این دیار باستانی، مردانی در تکاپو هستند! گرمای جنوب ناجوانمردانه به جان خسته شان تازیانه می زند و دوری از خانواده آزارشان می دهد؛ از گرمای هوا بی تابند و با این وجود تمام هم و غم خود را در سبد اخلاص گذارده و توسعه صنعت نفت را نشانه رفته اند.

سختی کار وقتی بیشتر می شود که گرمای جانکاه تابستان جنوب با هرم شعله های پالایشگاه های نفت در هم می آویزد و پای رطوبت بالای ۸۰ درصد هم به میان می آید و جهنمی واقعی را در سرزمین آمال و آرزوهای ایران زمین رقم می زند.

مردان نفت اما مردانی از جنس فولادند! آرمان ایرانی قدرتمند و آزاد را در سر می پرورانند و در این مسیر حتی از بذل جان مضایقه ندارند و این تنها دلیلی است که این همه سختی را تاب می آورند و دم نمی زنند.

برش دوم؛ آیا خون نفتی ها رنگین تر است؟!

صفحات روزنامه ها را ورق می زنم؛ بیشتر آن ها پر است از اخباری که حکایت یک بام و دو هوا را در ذهن می پروراند.

در بیشتر آن ها اعتراضی خاموش نهفته است؛ "حقوق های آنچنانی برای نفتی ها! آیا خون نفتی ها رنگین تر است؟!"

به خود می گویم؛ راست می گویند! راقمان این سطور گرمای طاقت فرسای جنوب و رنج دوری از خانواده را تجربه نکرده اند!

آن ها همواره به قیاس مع الفارق دل خوش می کنند.

مگر نفتی ها چقدر حقوق می گیرند که این همه حساسیت را باعث شده است؟!

مگر نه اینکه کارکنان رسمی تا ۱۰ سال اول حقوقی نزدیک به حقوق پایه کارگری دارند؟ قراردادی های نفت هم که همیشه کف حقوق تعریف شده سازمان تامین اجتماعی را می گیرند و دیگر چه جایی برای سفسطه و بهانه جویی است؟

از یکی از کارکنان رسمی می پرسم: چند سال سابقه داری؟!

می گوید: ۵ سال.

می پرسم پایه حقوقت چقدر است؟

می گوید: ۹۳۰ هزار تومان.

ادامه می دهد: تا ۱۰ سال اول ضریب افزایش حقوق ۱۰ درصد است و بعد از آن هم تغییرات به تدریج و بر حسب شایستگی های فردی است.

می گویم: اما در همین مدت می توانی از وام مسکن هم استفاده کنی؛ درست است؟!

می گوید: بله! اما مگر دیگر سازمان ها هم وام ندارند؟ اگر وام مسکن کارکنان رسمی نفت ۵۰ میلیون تومان است؛ کارکنان بانک هم بعد از یک سال خدمت حداقل ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن می گیرند. اوضاع در بقیه سازمان ها هم همین طور است.

برش سوم اقتصاد مقاومتی؛ نفت و توسعه!

"گاز ثروت است! نفت ثروت است؛ اما از این ثروت ها خیلی مهم تر، نیروی انسانی با استعداد و علاقه مند دارای توان کار است؛ این ثروت را داریم؛ اصل این است. اگر یک ملتی این نیروی انسانی را داشت، می تواند ثروت های طبیعی خودش را هم استحصال کند و در خدمت ملت قرار دهد؛ اما اگر این را نداشت ثروت های طبیعی اش هم در خدمت دیگران قرار خواهد گرفت."

این جملات بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار با کارکنان صنعت نفت در عسلویه بود که در فروردین ماه سال ۱۳۹۰؛ یعنی همان سالی که از سوی ایشان به نام سال "اقتصاد مقاومتی" نامگذاری شده است، بیان شد.

۲۲ ماه بعد، اهمیت نیروی انسانی صنعت نفت در خلال سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بار دیگر رخ نمود.

افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور، افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز بویژه در میادین مشترک، به همراه مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، به عنوان ۳ شاخصه اصلی اقتصاد مقاومتی راه را بر تمامی گمانه زنی ها بست و شکی باقی نگذاشت که توسعه صنعت نفت به عنوان رکن اصلی اقتصاد کشور، باید با قدرت پیگیری شود؛ حال آنکه دستیابی به این هدف تنها از مسیر به کارگیری نیروی انسانی نخبه امکان پذیر است.

نیروی انسانی نخبه به جز حس وطن پرستی که انگیزه اصلی هر ایرانی در پیشبرد اهداف توسعه ای کشور است؛ حمایت نیز می خواهد!

اینکه بداند کار و تلاش شبانه روزی و از جان گذشتگی او دیده می شود و اینکه برخی بی دردان هر از چند گاهی به جای اینکه مرهمی بر زخم دلشان بگذارند، نمک بر روی آن نپاشند!

برش چهارم؛ کارکنان نفت و شائبه یک بام و دو هوا

اواخر سال گذشته سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی تهیه لایحه برنامه ششم توسعه لایحه ای را در بدنه کارشناسی خود تهیه کرد که در آن علاوه بر اینکه پاداش بازنشستگی در ازای هر سال خدمت ۱۰ روز حقوق در نظر گرفته شده بود، فرمول محاسبه مستمری بازنشستگی نیز از معدل ۲ سال اخر حقوق و مزایا به ۵ سال افزایش یافته بود.

اگرچه با انتقادات وارد شده بر این تصمیم سازمان مدیریت، پس از چندی این لایحه با تغییرات و حذف این بندها به مجلس ارائه شد، اما تصویب کلیات برنامه ششم توسعه در مجلس و بررسی جزییات این لایحه در کمیسیون تلفیق که سرانجام به تعیین سقف پاداش بازنشستگی به میزان حداکثر پنج برابر حداقل پرداخت منجر شد، سیل درخواست ها برای بازنشستگی پیش از موعد را در صنعت نفت رقم زد.

درخواست بازنشستگی پیش از موعد، علاوه بر آنکه بار مالی زیادی برای صنعت نفت به همراه دارد، دست بزرگترین نهاد اقتصادی و تامین سرمایه کشور را از نیروی انسانی نخبه خالی می کند و این به معنای عدم تحقق اهداف پیش بینی شده در بازپس گیری سهم ایران از بازارهای جهانی نفت و در نهایت دستیابی به اهداف سند توسعه ای کشور است.

این مصوبه یک اثر دیگر نیز دارد و آن موج دلسردی از نادیده گرفته شدن کارکنان صنعت نفت است.

تاثیرات منفی این مصوبه به حدی بود که وزیر نفت را به واکنش واداشت؛ به طوری که وی رسما از کمیسیون تلفیق درخواست کرد که در مصوبه خود درباره شمول تغییر مقررات پرداخت پاداش به بازنشستگان صنعت نفت بازنگری کند.
بیژن زنگنه به بهارستانی ها توصیه کرده است تا به پیچیدگی‎های صنعت نفت که سبب شده است پس از سال‎ها کش و قوس و فراز و نشیب، در سال ١٣٩١ مقررات ویژه‎ای برای امور اداری و استخدامی صنعت نفت در مجلس تصویب شود، توجه کنند.

برش پنجم؛ کاهش حمایت ها و هجرت نفتی ها

صنایع نفت و گاز امروزه به یکی از مهمترین صنایع فعال در جهان بدل شده اند. گسترش زندگی صنعتی و ناتوانی از یافتن جایگزینی برای سوخت های هیدروکربوری باعث شده تا این صنعت بخش قابل ملاحظه ای از فعالیت های جهانی را به خود اختصاص دهد؛ به طوری که امروزه به غیر از کشورهای صاحب ذخایر طلای سیاه که عمدتا در همسایگی ایران و محدوده خاورمیانه قرار گرفته اند، بیشتر کشورهای صنعتی دنیا نیز سعی کرده اند تا از قافله عقب نمانند و با توسعه دانش فنی و ساخت تجهیزات موردنیاز صنایع نفت و گاز، همچنان دستی بر آتش داشته باشند.

این موضوع باعث شده تا مشاغل مربوط به صنایع نفت وگاز همواره به عنوان یکی از کارآمدترین و پردرآمدترین مشاغل مورد توجه در دنیا قلمداد شود. به طوری که موسسه تحقیقاتی ""OIL & GAS JOB SEARCH با انتشار گزارشی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۲ میلادی درآمد مالی افراد فعال در صنایع نفت و گاز با ۸.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۱ میلادی همراه بوده و این در شرایطی است که وضعیت اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان در این سال بسیار وخیم بوده است.

این موسسه بین المللی با اشاره به رشد و افزایش حقوق کارکنان در صنایع نفت و گاز جهان از استرالیا و نروژ به عنوان بهشت کارکنان صنعت نفت و گاز یاد کرد و گفت: در سال ۲۰۱۲ میلادی کارکنان صنعت نفت ایران و ونزوئلا با بیشترین کاهش حقوق روبرو بوده‌اند.

در این تحقیق که بر روی وضعیت حقوق دریافتی، مزایا، شرایط استخدام و چشم انداز آینده اقتصادی ۲۵ هزار نفر در ۵۳ کشور صورت گرفته نشان می دهد که افراد فعال در صنایع نفت و گاز دو کشور استرالیا و نروژ بار دیگر بیشترین حقوق دریافتی را در این سال داشته اند . حقوق متوسط سالانه افراد نفتی و گازی در این کشور ۱۵۰ هزار دلار اعلام شده است.

در هر دو این کشورها صنایع نفت و گاز با کمبود زیادی در مهارت های فنی روبرو هستند؛ از این رو افراد متخصص در این دو حوزه حقوق و دستمزد کلانی دریافت می کنند .

با این وجود در برخی کشورها حقوق افراد متخصص در صنایع نفت و گاز با کاهش نیز همراه بوده است که از آن جمله می توان به نام دو کشور ایران و ونزوئلا اشاره کرد.

بر اساس آمار در سطح جهانی تعداد افرادی که در سال ۲۰۱۲ میلادی در این صنایع از پاداش برخوردار شده اند ۷.۸ درصد افزایش داشته است.

این موسسه در عین حال افزایش حقوق کارکنان این صنعت را در سال های بعد نیز پیش بینی کرده و در گزارش خود درصد شیب ۴ تا ۶ درصد افزایش را مطرح کرده است.

با این اوصاف روشن است که بخش عمده ای از نخبگان صنعت نفت کشومان راهی کشورهای اروپایی و حتی کشورهای همسایه می شوند تا مشقت فعالیت در صنعت نفت را تا حدودی به دور از محرومیت ها جبران کنند.

کشورهای همسایه ایران همچون قطر، امارات و عربستان که فعالیت مستمری در صنایع نفت و گاز دارند، ضمن دعوت به کار از نخبگان ایرانی سعی می کنند تا آن ها را با پرداخت حقوق¬های بالا (بین ۵ تا ۲۵ برابر پرداخت های شرکت ملی نفت ایران) و پیشنهاد مشوق هایی همچون تامین امکان تحصیل فرزندان کارکنان در کشورهای اروپایی و آمریکایی به ماندن و فعالیت در این کشورها ترغیب کنند.

هجرت نخبگان نفتی به کشورهای حاشیه ای خلیج فارس و یا شرکت های برتر صنعتی در اروپا به حدی است که به گفته عبداله عباسیان؛ معاون مدیر در امور اداری کارکنان شرکت ملی نفت ایران حدود ۳۰ درصد از نیروهای آموزش دیده صنعت نفت در بدو استخدام برای ادامه فعالیت راهی کشورهای همسایه می شوند و این موضوع صرفنظر از هزینه های سنگین آموزشی که در طول سالیان دراز بر دولت تحمیل کرده است، ارتقای صنعت نفت را با مخاطرات جدی مواجه می سازد.

برش ششم؛ ویرانی یا آبادانی؟!

هر کس که حتی اندکی با نفتی ها و شیوه زندگی آن ها آشناست می داند که زندگی برای کارکنان عملیاتی نفت آنچنان که دیگران می¬پندارند زیبا و رنگارنگ نیست!

روزهای نفتی ها پر شده از کار طاقت فرسا در هوایی که به سختی می توان در آن نفس کشید!

زمین داغ و تفته ای که جز چند ماه آخر پاییز و زمستان، به سختی می توان بر روی آن راه رفت.

آسم، سرطان ریه، مشکلات ناشی از آلودگی خون به مواد سرطانزای شیمیایی، مشکلات کبدی و شنوایی که رهاورد فعالیت در این خطه زرخیز است و بدتر از همه رنج دوری از خانواده، تنها گوشه ای از مخاطراتی است که آسایش را از بسیاری از جان برکفان نفت سلب کرده و راحتی و آرامش ایشان را هدف گرفته است.

اوضاع اما برای کارکنانی که در قلب آب های نیلگون خلیج پارس، چرخ های تولید و توسعه صنعت نفت را به حرکت درمی¬آورند، به گونه دیگری است و سختی های بیشتری را به همراه دارد.

دو هفته کار با نوبت کاری ۱۲ ساعت در شبانه روز بر روی سکوهایی که کیلومترها از ساحل فاصله دارند؛ جایی که تنها راه دسترسی به آن تنها با هلیکوپتر و یا قایق های تندرو میسر است!

دو هفته زندگی در اتاقکی که در یک گوشه آن یک تختخواب و کمد کوچک جا خوش کرده اند و تنها فضای باقیمانده به حدی است که دو نفر به سختی می توانند بر زمین بنشینند!

در بعضی مواقع کار دشوارتر هم می شود! برخی از مشاغل کار بیشتری می طلبد و به تبع آن دوری بیشتر از آغوش خانواده!

در بعضی از مناطق و برخی از سمت های عملیاتی، شیفت کاری از سیستم ۱ - ۱ (۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت) پیروی نمی کند؛ در بعضی از حرفه ها باید ۱۴ روز بر روی سکو ماند و تنها یک هفته برای دیدار خانواده فرصت است. در شرایط سخت تر ۳ هفته کار و یک هفته استراحت تعریف شده است.

یک هفته استراحتی که گاهی تنها به ۳ یا ۴ روز ختم می شود و یا حتی به کل باید بر روی آن قلم گرفت؛ فرودگاه هایی که پرواز نفتی ها از آن ها انجام می شود معمولا با مشکل کمبود ناوگان پروازی، تاخیر و یا لغو پروازها به خاطر بدی آب و هوا و وقوع گردباد و ذرات معلق هوا دست به گریبانند و این یعنی اینکه در بسیاری از موارد امکان دیدار زن و فرزند تا مدت ها ممکن نیست!

سهم شرکت ملی نفت ایران از بودجه کشور بسیار کمتر از آن چیزی است که تصور می شود؛ مشکلات مربوط به تامین های مالی شرکت ملی نفت که وزیر نفت نیز بارها به آن ها اشاره کرده به حدی است که در بسیاری از مناطق عملیاتی حتی وسایل نقلیه لازم برای رساندن کارکنان به حاشیه شهرها نیز فراهم نیست.

مدیران نفت اگرچه به سختی های مناطق عملیاتی اشراف دارند؛ اما بودجه محدود بسیاری از تلاش ها را به بن بست می کشاند.

دفاتر مشاوره مناطق عملیاتی پر است از پرونده هایی که از آسیب های روحی کارکنان عملیاتی و خانواده های آنان حکایت دارد.

شیوع غیر قابل باور بیماری های روحی چون افسردگی در میان کارکنان و خانواده های آنان، درصد بالای مشکلات خانوادگی چون طلاق، مشکلات تربیتی، اخلاقی و تحصیلی فرزندان و … که همگی ناشی از وضعیت اقامت طولانی در مناطق عملیاتی است، کارکنان و خانواده های آن ها را آماج تهدیدات جدی و غیرقابل جبران قرار داده است.

روزنامه ها البته راست می گویند! رنج کارکنان معدن هم از رنج کارکنان عملیاتی نفت کمتر نیست! اما چرا باید به جای بهبود، سودای خام ویرانی را در سر پروراند؟!

آیا بهتر نیست که به جای هجمه هایی که در بسیاری از مواقع ناجوانمردانه کارکنان زحمتکش نفت را هدف قرار داده است، فکری به حال کارکنان درگیر در مشاغل سخت کرد تا ترس از تامین معاش، کابوس شبهایشان نباشد و واژه شوم ناامیدی بر فراز آسمان زندگیشان سایه نیندازد؟!

آیا ارتقای معیشت انسان های دیگری که در جای جای این خاک کهن از خود مایه می گذارند تا فردایی بهتر را رقم بزنند در گرو تضعیف کارکنان همیشه در صحنه نفت است؟

کاش آنان که دستی بر قلم دارند و یا تریبونی برای گفتن، می دانستند که برای داشتن ایرانی آباد به جای تخریب باید ساخت.

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار