تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
سه شنبه، 1 خرداد 1397 - 23:49   
   
بخش منابع انسانی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18471صفحه نخست » خبرهای مهمدوشنبه، 17 آبان 1395 - 21:25
اختصاصی نفت نیوز/
نامه مهم انجمن اسلامی کارکنان صنعت نفت اهواز به کمیسیون انرژی درباره سنوات بازنشستگی
نفت نیوز: انجمن اسلامی کارکنان صنعت نفت اهواز در نامه ای سرگشاده به اعضاء کمیسیون انرژی تاکید کرد خسارات ناشی از محدودیت سنوات خدمت به سازمان نفت به مراتب سنگین‌تر از تمامی هزینه ‌هایی است که سازمان در صورت عمل به تعهدات سابق خود با آن مواجهه خواهد گردید.
  

به گزارش نفت نیوز؛ متن نامه به این شرح است:

باسلام و دعای خیر و آرزوی توفیقات الهی
احتراماً، همانگونه که مستحضرید، اخیراً در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای گذرانده شده است که در صورت تصویب آن در صحن مجلس منتج به کاهش چشمگیر پاداش سنوات خدمت کارکنان صنعت نفت میگردد، لذا در این خصوص نکاتی چند را به عرض می‌رسانیم:
یکی از برجسته‌ترین نقاط قوت نظام مدیریت منابع انسانی صنعت نفت مرتبط کردن اهداف سازمان با پرداخت‌های کارکنان از طریق تشویق و پایش عملکرد فردی و تأثیر این پایش بر پایه حقوق و نهایتاً مستمری و پاداش سنوات خدمت آنان می‌باشد . صنعت عظیم نفت تاکنون با استفاده از این ابزار مدیریتی اهداف کارکنان و سازمان را هم جهت و همگرا نموده و کارکنان را در قبال سازمان متعهد نگه داشته است.کارکنان صنعت نفت در طول یکصد سال گذشته با فراغ بال و حصول اطمینان از اینکه سازمان تمهیدات لازم را برای برخورداری از حداقل ضروریات، برای آنان در حین کار و زمان بازنشستگی مهیا می‌نماید به دور از هرگونه غوغاسالاری و زیاده خواهی همت خویش را معطوف به خدمات صادقانه به صنعت نفت نموده‌اند. در همین راستا صنعت نفت با پرداخت پاداش سنوات خدمات توانسته است از کارکنان خود به علت شایستگی آنان سپاسگزاری کند و با این قدردانی، ایشان را (بویژه کارکنان با سابقه کم و متوسط) به ادامه کار تشویق نموده و سعی بر حفظ نیروهای کیفی و همچنین پیشگیری از جذب آنان توسط شرکتهای نفتی رقیب نماید. بدیهی است سقف پاداشی که فرد در پایان خدمت از سازمان دریافت می‌کند می‌بایستی متأثر از شایستگیهای فردی وی در خلال سنوات کاری باشد و مبرهن است که محدودیت سقف پرداخت در این صنعت به منزله بی‌تأثیر نمودن ارزیابیهای عملکرد ماخوذه کارکنان در طول سنوات خدمت تعبیر خواهد شد.
پرداخت شایستگی و پاداش بازنشستگی در صنعت نفت را باید نظامی دانست که از طریق اعمال استراتژی‌های مناسب کسب و کار (بویژه در حوزه مدیریت منابع انسانی) سعی بر حفظ و تقویت سرمایه‌های انسانی خود داشته است و همچنین نظامی است که براساس موازین و شیوه‌های نوین علم مدیریت پاداش هر یک از کارکنان را متناسب با شغل، میزان کارآیی، سطح مسئولیت، تحصیلات، تخصص، شرایط اقلیمی، صعوبت کار و زندگی و ... تعیین می‌نماید.
یکی از دلایلی که وزارت نفت توانسته است در تمامی حوزه‌های تحت مأموریت خود و علی‌رغم وجود محدودیتهای فراوان و اعمال تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی و چه اینک در دوران پسابرجام وظائف خود را فراتر از حد انتظار به انجام رساند و سنگر تولید و استخراج نفت و گاز را حفظ نماید، همانا توجه سازمان به عملکرد فردی کارکنان بوده است، عملکردی که با پایش آن از طریق پیشرفته‌ترین ابزار مدیریتی، تفاوتهای فردی احراز می‌گردند . و در نتیجه برانگیختن کارکنان به تلاش برای پیشی گرفتن را به دنبال داشته است تلاشی که شاغل می‌توانست نتیجه آن را در افزایش پایه حقوق و مزایا و نهایتاً در مستمری و پاداش سنوات خود ملاحظه نماید.
با عنایت به مطالب فوق باید اذعان نمود، که حاصل مصوبه کمیسیون تلفیق سبب از بین بردن انسجام موجود میان سازمان و کارکنان خواهد شد، ضمن اینکه عدم پایبندی سازمان به مقررات و دستورالعملهای مکتوب و جاری خود، جدای از بروز بی‌اعتمادی کارکنان به سازمان، همچنین موجب تزلزل امنیت شغلی آنان بوده که کمترین نتیجه آن عدم تعهد سازمانی، کاهش شدید دلبستگی شغلی، تمایل جدی به ترک سازمان و انگیزه جذب در شرکتهای نفتی رقیب و سرانجام گسست و پاشیده شدن بدنه قوی کارشناسی نفت (که شمشیر برنده کشور بر علیه دشمن است) می‌باشد.
تصویب چنین طرحی اساساً با روح و فلسفه ایجادی و تدوین آیین نامه ماده 10 قانون وظائف  اختیارات نفت (مصوب 19/12/91) ابلاغی آذرماه سال 1393 که به تایید ریاست محترم جمهور نیز رسیده است همخوانی نداشته و به عبارت دیگر خط بطلان بر تمامی پیش فرضهای آن خواهد کشید، ضمن اینکه آیا تصمیم‌گیری یکسان در مورد پاداش سنوات خدمت کارکنان که در خدمات کشوری بر مبنای سابقه خدمت و در صنعت نفت صرفاً بر مبنای سن می‌باشد امر صحیحی است؟ آیا به خروج ناگهانی چند هزار نفر در یک برهه زمانی که اینک شاهد آن هستیم و عمدتاً جزء تصمیم گیرندگان این صنعت می‌باشند، می‌توان
بی توجه بود؟
علی‌ایحال انجمن اسلامی کارکنان صنعت نفت- جنوب، حسب رسالت ذاتی خود و با عنایت به دغدغه و نگرانی همکاران شاغل، به جد تاکید می‌نماید، که در صورت اجرائی شدن این مصوبه، کارکنان دچار تعارض شدید با سازمان شده و صنعت نفت را در مواجهه با کارکنان خود، صادق ارزیابی نخواهند کرد و لذا به نظر می‌رسد که خسارات ناشی از این ناحیه و لطمات وارده به سازمان نفت به مراتب سنگین‌تر از تمامی هزینه ‌هایی است که سازمان در صورت عمل به تعهدات سابق خود با آن مواجهه خواهد گردید.
رجاء واثق داریم، در مقطعی که صنعت نفت به منظور جبران کمبودها و نقصانهای گذشته و در فضای پسابرجام به شدت نیاز به آرامش دارد، تا کارکنان با خاطری آسوده بتوانند به نقش و ماموریت خود که همان تلاش در جهت تولید بیشتر، حسب رهنمودهای مقام معظم رهبری است، بپردازند، آن اعضاء محترم با اطلاع از حساسیت صنعت نفت، نهایت تلاش و کوشش خود را در متقاعد نمودن دیگر عزیزان نماینده به منظور اصلاح مصوبه کمیسیون تلفیق خواهند نمود و امیدواریم بزودی شاهد رفع نگرانی از پرسنل خدوم نفت باشیم .

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار