تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 20:29   
   
بخش بهداشت و درمان
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 18048صفحه نخست » خبرهای مهمیکشنبه، 17 مرداد 1395 - 19:02
دکتر سمیع خبر داد
اجرای طرح استفاده از خدمات درمانی غیرمستقیم نفت از اول شهریورماه در سراسر کشور/ فرانشیز سهم بیمار: ۱۵ درصد / طرح اختیاری است نه اجباری
نفت نیوز: مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از اجرایی شدن طرح گسترش خدمات درمانی غیرمستقیم از شهریورماه جاری در سراسر کشور خبر داد.
  

به گزارش نفت نیوز، دکتر حبیب اله سمیع در نشست خبری روز شنبه (۱۶ مردادماه) از اجرای طرح گسترش خدمات درمان غیرمسنقیم در سراسر کشور خبر داد و گفت: به پاس احترام به انتخاب کارکنان صنعت نفت از اول شهریورماه امسال تمامی کارکنان تحت پوشش و خانواده های آنها می توانند در صورت نیاز به خدمات درمانی افزون بر استفاده رایگان از مراکز سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و سایر مراکز دولتی، از خدمات سایر مراکز تشخیص درمانی در سراسر کشور با پرداخت فرانشیز بهره مند شوند.

سمیع با اشاره به دستور وزیر نفت مبنی بر بهره مندی تمامی کارکنان شاغل و بازنشسته صنعت نفت از خدمات درمانی داخل و خارج از مجموعه نفت، گفت: به پاس احترام به انتخاب کارکنان، سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در تهران به منظور بهره مندی کارکنان از خدمات خارج از سازمان از آذرماه با ۲۱ بیمارستان تخصصی و مراکز خدمات درمانی سرپایی قرارداد منعقد کرده است.

وی افزود: تمامی کارکنان شاغل و بازنشسته می تواند تنها با پرداخت ۱۵ درصد فرانشیز سهم بیمار از خدمات پزشکی بیمارستان های طرف قرارداد با نفت بهره مند شوند.

استفاده از خدمات درمانی خصوصی با پرداخت ۱۵ درصد فرانشیز

به گفته سمیع، پیش از این، بیماران در صورت مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان های طرف قرارداد خارج از مجموعه نفت، می بایست کل هزینه را پرداخت می کردند و سپس ۸۵ درصد هزینه انجام شده را پس می گرفتند این در حالی است که هم اکنون تنها موظف به پرداخت ۱۵ درصد هزینه فرانشیز سهم خود هستند.اجرای طرح استفاده از خدمات درمانی غیرمستقیم نفت از اول شهریورماه در سراسر کشور/ فرانشیز سهم بیمار: ۱۵ درصد / طرح اختیاری است نه اجباری

وی یادآور شد: هر چند اجرای طرح گسترش خدمات درمان غیرمستقیم با ماهیت علمی و تخصصی صنعت نفت در تعارض است و سیستم ارجاع و پزشک خانواده را مخدوش می کند اما رویکرد سازمان بهداشت و درمان این است که کارکنان بتوانند آزادانه و نه به اجبار از هر مرکزی که بخواهند خدمات دریافت کنند.

سمیع در مورد سیستم ارجاع در بیمارستان نفت گفت: بر اساس این سیستم بیمار از منظرهای مختلف مورد بررسی و معاینه قرار می گیرد و بر اساس صلاحدید پزشک خانواده به متخصص و به صلاحدید متخصص به فوق تخصص ارجاع داده می شود و تمام مراحل در پرونده پزشکی بیمار ثبت می شود در حالی که مراجعه مستقیم بیماران به سایر مراکز مشمول این مراحل نمی شود.

ابراز رضایت کارکنان از طرح گسترش خدمات درمانی غیرمستقیم

وی با اشاره به ابراز رضایت و بازخورد مثبت کارکنان از اجرای طرح گسترش خدمات غیرمستقیم در ۶ ماه اخیر در تهران گفت: این اعلام رضایت به صورت شفاهی، کتبی و حضوری از طرف کارکنان انجام شده است. بر اساس اعلام کارکنان اجرای این طرح در تسهیل شرایط جا به جایی بیمار و سهولت دسترسی به خدمات نقش شایسته ای داشته است.

گفتنی است، به دلیل قرار گیری بیمارستان فوق تخصصی صنعت نفت در منطقه طرح ترافیک و آلودگی هوا در مرکز شهر امکان رفت و آمد برخی بیماران به این مرکز درمانی میسر نبود.

سمیع در مورد میزان مراجعه بیماران به بیمارستان های خصوصی در طی ۴ ماه نخست اجرای طرح درمان خدمات غیرمستقیم در تهران گفت: در مدت زمان یاد شده مجموعا ۱۷۱ نفر مراجعه بستری بوده است این در حالی است که در سال ۹۴، ۱۴ هزار و ۲۰۰ نفر در بیمارستان نفت بستری شده اند که در مجموع مراجعات به خارج مجموعه حود ۲ درصد بوده است.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت افزود: از میان ۱۷۱ مراجعه به مراکز درمانی خارج از مجموعه نفت، عمده مراجعه های به بیمارستان فوق تخصصی نور و بیمارستان پارس بوده است.

وی ادامه داد: از میان ۱۴ هزار و ۲۰۰ مراجعه به بیمارستان نفت در سال گذشته، ۵۳ درصد آن را بازنشستگان شامل می شدند ابن در حالی است که صندوق های بازنشستگی طرح درمان غیرمستقیم را از سال ۱۳۸۱ با ۱۰ درصد فرانشیز سهم بیمار اجرایی کرده است و این تعداد مراجعه به بیمارستان نفت تنها نشان از اعتماد کارکنان به این مجموعه است.

استفاده رایگان بازنشستگان از خدمات بیمارستان نور و گاندی

سمیع افزود: در ضمن گفتنی است بازنشستگان می توانند از خدمات بیمارستان فوق تخصصی نور و گاندی به صورت کاملا رایگان استفاده کنند.

وی کم بودن میزان مراجعات به مراکز درمانی خارج از مجموعه را از زمان اجرایی شدن در تهران تاکنون را اطلاع رسانی محدود، بودن فرانشیز سهم بیمار و همچنین ارجحیت اعتماد و اطمینان به مراکز درمانی نفت در مقایسه با بخش خصوصی برشمرد و گفت: اعتماد، همدلی و ارتباط عاطفی حاکم بین کارکنان و سازمان بهداشت و درمان سبب شده که انتخاب نخست کارکنان همچنان مراکز درمانی نفتی باشد.

سمیع با بیان اینکه اجرای طرح گسترش خدمات غیرمستقیم از شهریورماه جاری در کل کشور اجرایی می شود، افزود: مراکز ۱۵ گانه سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بر اساس این طرح موظف هستند با بیمارستان ها و آزمایشگاه ها و مراکز رادیولوژی و درمانی قرارداد منعقد کنند و بیماران با مراجعه به این مراکز تنها ملزم به پرداخت ۱۵ درصد فرانشیز سهم بیمار هستند.

استفاده از مراکز خصوصی غیر طرف قرارداد با ۲۵ درصد فرانشیز

وی توضیح داد: در صورتی که بیماری به مراکز خصوصی غیر از مراکز طرف قرارداد با سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت مراجعه کند می تواند با پرداخت ۲۵ درصد فرانشیز از خدمات آن مجموعه استفاده کند.

سمیع در مورد اجرای طرح گسترش خدمات درمان غیرمستقیم در مناطق محروم، گفت: فراشنیز سهم بیمار در این مناطق که کل استان خوزستان و بوشهر به جز مراکز استان ها را شامل می شود در صورت مراجعه به مراکز تحت قرارداد، ۱۰ درصد و سایر مراکز، ۲۰ درصد است. 

وی توضیح داد: با توجه به اینکه با یک مرکز درمانی و بیمارستان نمی توان دو نوع قرارداد متفاوت امضا کرد این کاهش ۵ درصدی در دریافت فرانشیز تنها مربوط به محل گیرنده خدمت است.

به گفته سمیع، پیش از اجرای طرح درمان غیرمستقیم مراجعه به مراکز درمانی خارج از نفت، منوط به دریافت معرفی نامه بود و بیماران تنها در صورتی می توانستند از خدمات این مراکز استفاده کنند که بیمارستان نفت فاقد ارائه آن خدمت باشد در حالی که هم اکنون انتخاب آزادانه است.اجرای طرح استفاده از خدمات درمانی غیرمستقیم نفت از اول شهریورماه در سراسر کشور/ فرانشیز سهم بیمار: ۱۵ درصد / طرح اختیاری است نه اجباری

وی افزود: ارائه خدمات رایگان به مراجعه کنندگان بیمارستان صنعت نفت و بیمارستان های ۹ گانه، همچنان به قوت خود باقیست و اجرای این طرح تنها پاسخی به انتخاب آزادانه کارکنان است.

استفاده رایگان کارکنان غیرعملیاتی از خدمات بخش دولتی

سمیع توضیح داد: در برخی از مناطق غیرعملیاتی که سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بیمارستان ندارد و کارکنان تنها از خدمات پلی کلینیک بهره مند هستند، کارکنان می توانند از خدمات بخش دولتی به صورت رایگان استفاده کنند.

وی افزود: همچنین بیماران نیازمند به خدمات اورژانسی و مصدومین نفتی می توانند از خدمات تمامی مراکز دولتی و خصوصی به طور کامل و بدون هیچگونه محدودیتی بهره مند شوند.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ادامه داد: همچنان در مواردی که بیماران نیازمند استفاده از بخش فوریت پزشکی (CCU و ICU) باشند در صورتی که بخش دولتی پاسخگو نباشد می توانند بدون محدودیت از خدمات بخش خصوصی به صورت رایگان استفاده کنند.

به گزارش NIOC، بیمارستان آسیا، بیمارستان بهمن، بیمارستان پارس، بیمارستان فوق تخصصی تریتا، مرکز توانبخشی رفیده، بیمارستان فوق تخصصی چشم نور، چشم پزشکی نگاه، بیمارستان خاتم الانبیا، روانپزشکی آزادی، روانپزشکی رضاعی، بیمارستان ساسان، بیمارستان سجاد، بیمارستان لاله، بیمارستان محب کوثر، محب مهر، محب یاس، بیمارستان مدائن، مرکز قلب تهران، آزمایشگاه مرکزی پاتوبیولوژی و آزمایشگاه مسعود از جمله ۲۱ مرکز درمانی تحت قرارداد با سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در طرح گسترش خدمات درمانی غیرمستقیم است.

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار