تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 23 آبان 1398 - 14:15   
   
بخش بهداشت و درمان
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17969صفحه نخست » خبرهای تازهدوشنبه، 28 تیر 1395 - 15:37
مجله بین‌المللی طب کار و محیط زیست و نتایج پژوهش دالی دستاوردی ماندگار برای بهداشت و درمان صنعت نفت
نفت نیوز: در پی نمایه شدن مجله بین‌المللی طب کار و محیط زیست The IJOEM در سامانه نمایه‌سازی ISI و نتایج غیرمنتظره‌ طرح دالی، رئیس واحد آموزش و پژوهش بهداشت و درمان صنعت نفت فارس این دستاورد را تشریح کرد.
  

به گزارش روابط عمومی بهداشت و درمان صنعت نفت فارس، دکتر فرخ حبیب زاده گفت: بسیاری از افراد از اهمیت فعالیت‌هایی که توسط سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حوزه بهداشت و درمان انجام می‌گیرد، آگاهی کافی ندارند و یکی از دلایل اصلی این ناآگاهی، طبیعت سلامت است.
وی تصریح کرد: می‌توان تولیدات یک شرکت را به صورت عدد و رقم بیان کرد، اما ارائه‌ سطح سلامت به صورت عدد و رقم کار ساده‌ای نیست و به همین دلیل محاسبه‌ بهره‌وری مجموعه‌ای مانند سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و مقایسه‌ی عملکرد آن با سایر ارائه‌دهنده‌گان خدمات بهداشتی ، درمانی، کار ساده‌ای نیست.مجله بین‌المللی طب کار و محیط زیست و نتایج پژوهش دالی دستاوردی ماندگار برای بهداشت و درمان صنعت نفت
دکترحبیب زاده فعالیت‌های واحد آموزش و پژوهش سازمان را به دو بخش فعالیت‌های آموزشی و فعالیت‌های پژوهشی تفکیک کرد. وی اظهار داشت: پس از راه‌اندازی این واحد در تیر ماه 1379، فعالیت‌های آموزشی این مرکز به چنان سطحی ارتقاء یافت که اکنون اعضای این مرکز جهت تدریس دوره‌های مختلف به مراکز علمی معتبر داخل، از جمله بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر علمی سراسر ایران، و خارج از کشور دعوت می‌شوند.

دکتر فرخ حبیب‌زاده، در ادامه از فعالیت‌های این مرکز در حوزه پژوهش گفت. وی عنوان کرد: در پی برگزاری موفق چندین دوره کارگاه‌های روش تحقیق، مقاله‌نویسی و آمار در مناطق مختلف سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، آگاهی و توانمندی کارکنان سازمان در حوزه پژوهش افزایش یافت که منجر به انجام چند تحقیق در مناطق مختلف و حتی انجام یک طرح پژوهشی با مشارکت یازده مرکز، برای اولین بار در سازمان بهداشت و درمان شد که در نهایت نتایج آن در یک مجله معتبر بین‌المللی به چاپ رسید. با توجه به تعاملی که بین مرکز فارس و سایر مناطق در پی برگزاری دوره‌ها ایجاد شده بود، بسیاری از پژوهشگران سازمان مشکلات خود را با این مرکز در میان می‌گذاشتند و به نوعی این مرکز تبدیل به کانونی جهت مشاوره در امور پژوهشی شد که یکی از فعالیت‌های مهم انجام شده در این زمان برگزاری اولین کنگره سراسری پرستاری و پیراپزشکی در صنعت در آذر ماه سال 1390، توسط این امور بود.

دکتر محبوبه یداللهی دبیر این کنگره، درخصوص برگزاری آن اظهار داشت : این همایش صرفاً با تکیه بر پتانسیل و توانمندی‌های موجود در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برگزار شد. یداللهی افزود: برگزاری بسیار موفق این کنگره که مورد توجه استادان دانشگاه حاضر در جلسات قرار گرفت، سبب شد تا نیروهای شاغل در بهداشت و درمان صنعت نفت که شانه به شانه با همکاران دانشگاهی همتای خود به ارائه سخنرانی مشغول بودند، به حد قابل قبولی از خودباوری برسند و مشتاق انجام فعالیت‌های علمی بیشتری شوند.

اشرف سیمی دبیر علمی این کنگره،نیز در این زمینه گفت: در این همایش ملی، در مجموع یکصد مقاله به دبیرخانه کنگره واصل شد که از آن میان، 24 مقاله به صورت سخنرانی و 13 مقاله به صورت پوستر ارائه شد. سیمی افزود: حدود 250 نفر از پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان از مناطق بهداشت و درمان، دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی سراسر کشور در این کنگره‌ دو روزه شرکت کردند. وی تأکید کرد که شاید مهم‌ترین دستاورد این کنگره تغییر نگرش در قشر عظیمی از کارکنان بهداشت و درمان بود که تلقی ایشان از خود را از یک مصرف کننده‌ صرف دانش به یک تولید کننده‌ علم تغییر داد. به اذعان بیشتر شرکت‌کنندگان، این همایش علمی در مقایسه با موارد مشابه یکی از کم هزینه‌ترین، منظم‌ترین و استانداردترین کنگره‌ها بود که امیدواریم با حمایت مدیران فهیم بتوانیم به زودی شاهد برگزاری دومین همایش از این دست باشیم.
دکتر حبیب‌زاده اظهار داشت: به دنبال عملکرد خوب واحد آموزش و پژوهش بهداشت و درمان صنعت نفت فارس در حوزه پژوهش، مدیریت ارشد در ستاد سازمان بهداشت و درمان مسئولیت هماهنگی و راهبری پژوهش سازمان را از نیمه دوم سال 1393 به این امور محول کرد. این امور به عنوان اولین گام در این راستا، اقدام به طراحی یک پژوهش بزرگ مبتنی بر خرد جمعی، جهت تعیین اولویت‌های پژوهشی در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت کرد. پس از چند نشست متوالی و مشورت با بیش از شصت نفر از اندیشمندان و افراد خوش‌فکر سازمان، تصمیم بر این شد تا بر مبنای شاخصی به نام دالی DALY ، پژوهشی در شش مرکز انجام شود.مجله بین‌المللی طب کار و محیط زیست و نتایج پژوهش دالی دستاوردی ماندگار برای بهداشت و درمان صنعت نفت
هماهنگ کننده پژوهش سازمان در اینباره توضیح داد: برای تبدیل مقوله سلامت به صورت یک شاخص کم�'ی، تلاش‌های زیادی شد تا این که چند سال پیش شاخصی به نام دالی، معرفی و از سوی سازمان جهانی بهداشت WHO تأیید شد. شاخص دالی، سال‌هایی از عمر طبیعی است که در اثر مرگ زودرس یا به سبب ناتوانی به علت عوارض یک یا چند بیماری، از دست رفته است.

وی گفت: در کشوری مانند ژاپن که مردم آن به عمر طولانی و سالم معروفند، توقع داریم نوزاد پسری که به دنیا می‌آید به سن 80 سالگی برسد. در همان کشور امیدواریم یک مرد 50 ساله حدود 30 سال دیگر زندگی کند. حال اگر آن نوزاد در بدو تولد بنا به هر دلیلی فوت کند مانند این است که 80 سال زندگی سالم را از دست داده باشد. با فوت آن مرد 50 ساله، 30 سال زندگی سالم را از دست داده است. این سال‌های از دست رفته بخشی از دالی است. به عبارت دیگر هر چه سال‌های از دست‌رفته به دلیل مرگ زودرس بیشتر باشد، مقدار عددیِ شاخص دالی نیز بیشتر می‌شود.

وی اضافه کرد: بخش دیگر دالی، سال‌هایی است که در اثر ناتوانی ناشی از عوارض بیماری، از کیفیت عمر فرد کاسته می‌شود. فرض کنید بازوی فردی بشکند. طی مدت شش تا هشت هفته‌ درمان، حرکات او محدود می‌شود. کیفیت زندگی این شخص طی مدت بیماری، مانند گذشته و 100% نیست. ناتوانی ناشی از عوارض بعضی از بیماری‌ها مانند شکستگی استخوان، تنها برای مدتی باقی می‌ماند. اما بعضی از بیماری‌ها تا وقتی که فرد مبتلا زنده هست سبب ناتوانی می‌شوند. به عنوان مثال فردی که سکته مغزی یا سکته قلبی کرده است، شخصی که نارسایی مزمن کلیه دارد، یا بیماری که مبتلا به سرطان است، سال‌ها، گاه تا آخر عمر، از ناتوانی ناشی از عوارض بیماری رنج می‌برد. در این مواقع، بسته به شدت عوارض بیماری، شخص بسیار ناتوان شده، کیفیت زندگی او شدیداً کاهش می‌یابد و مثلاً به یک چهارم کیفیت زندگی یک فرد سالم تقلیل می‌یابد. اگر این شخص به مدت بیست سال با این سطح از ناتوانی زندگی کند مانند این است که تنها پنج سال یک چهارم بیست سال ، زندگی سالم داشته است؛ این فرد به عبارتی پانزده سال زندگی سالم را از دست داده است.

دکتر حبیب‌زاده همچنین گفت: این که هر مرضی چقدر عوارض و ناتوانی ایجاد می‌کند به دقت مطالعه شده است و بر اساس اطلاعات علمی موجود، می‌توان با دقت قابل قبولی سال‌های از دست رفته در اثر مرگ زودرس یا ناتوانی ایجاد شده از عوارض بیماری‌ها را محاسبه کرد. بر همین مبنا، پژوهشی در چند منطقه از مناطق بهداشت و درمان صنعت نفت جهت تعیین اولویت‌های پژوهشی سازمان انجام شد. در این مطالعه، مرگ و میر و ناتوانی در اثر 27 بیماری که از علل عمده‌ی مرگ و میر و ناتوانی در دنیا به شمار می‌روند مانند بیماری‌های قلبی ـ عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های اعصاب و روان، بیماری‌های تنفسی، امراض گوارشی، بیماری‌های کلیوی و ... در شش منطقه از مناطق سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بررسی شد.

به گفته حبیب زاده، نتایج این مطالعه نشان داد که درصد افراد سالخورده در جمعیت تحت پوشش سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بیشتر از درصد افراد سالخورده در کل جمعیت ایران است که نشان‌دهنده این است که جمعیت تحت پوشش سازمان عمر طولانی‌تری نسبت به جمعیت کل کشور دارند. در واقع، میزان مرگ و میر در جمعیت تحت پوشش سازمان 4/2 نفر در هر هزار نفر است که در مقایسه با متوسط میزان مرگ و میر در ایران 6 در هزار بسیار کمتر است. در سال 1393 سال‌های از دست رفته به دلیل مرگ زودرس در جمعیت تحت پوشش سازمان در حدود 70 سال در هر هزار نفر و سال‌های از دست‌رفته به دلیل ناتوانی ایجاد شده در اثر عوارض بیماری‌ها در حدود 30 سال محاسبه شد. بدین ترتیب، در مجموع، سالیانه هر هزار نفر جمعیت تحت پوشش سازمان به طور متوسط معادل یکصد سال زندگی سالم را در اثر مرگ زودرس یا ناتوانی ناشی از عوارض بیماری از دست می‌دهند. این همان شاخص دالی است.

هماهنگ‌‌‌ کننده‌ پژوهش سازمان بیان کرد: شاخص دالی در جمعیت ایران در حدود سیصد سال به ازای هر هزار نفر است. با توجه به این‌که این سنجه در جمعیت تحت پوشش سازمان برابر یکصد سال به ازای هر هزار نفر برآورد شده است، می‌توان نتیجه گرفت که فعالیت‌های سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت باعث می‌شود تا در هر هزار نفر سالیانه نزدیک به دویست سال عمر سالم به هدر نرود. به بیان دیگر، سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت سالانه باعث تولید دویست سال عمر سالم برای هر هزار نفر می‌شود. با توجه به جمعیت ششصد هزار نفری تحت پوشش سازمان، این رقم به یکصد و بیست هزار سال که معادلِ تقریباً هزار و پانصد عمر کامل 80 سال و سالم است، بالغ می‌شود. به بیان دیگر، سازمان در هر سال نزدیک به هزار و پانصد عمر کامل و سالم تولید می‌کند. شاید عده‌ای مایل باشند برآورد کنند که این تعداد عمر معادل چند بشکه نفت است؟ و اینکه آیا حفظ چنین سازمانی با چنین تولیداتی در مقایسه با بقیه شرکت‌های تولیدی دیگر صنعت نفت با صرفه است یا نه؟

دکتر حبیب زاده گفت: شاخص دالی در کشورهای پیشرفته‌ای مانند انگلستان و فنلاند نزدیک به دویست سال به ازای هر هزار نفر، سوئد 185 سال و ژاپن 160 سال به ازای هر هزار نفر است. فراموش نکنیم که این به هیچ وجه به این معنا نیست که سطح بهداشت و درمان در ایران بهتر از سطح بهداشت و درمان در ژاپن یا سوئد است. معنای نتایج بدست آمده این است که می‌توان شرایطی ایجاد کرد که گروهی از جمعیت که خدماتی با کیفیت بالا دریافت می‌کنند، در حد بسیار خوبی از سلامت، حتی بهتر از مردم ژاپن به طور عام، به سر برند.
این پژوهشگر اظهار کرد: مطالعه انجام شده نشان داد که عوامل اصلی مرگ و میر زودرس و ناتوانی در جمعیت تحت پوشش سازمان، بیماری‌های قلبی ـ عروقی و سرطان‌ها هستند. این دو بیماری مسبب 60% از سال‌های از دست‌رفته‌ی عمر هستند. دیابت، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های اعصاب و روان از عوامل مهم بعدی هستند. با اطلاع از عوامل اصلی مرگ و میر زودرس و ناتوانی در جمعیت تحت پوشش، قادر خواهیم بود تا با دقت بیشتری بر این عوامل متمرکز شده و با برنامه‌ریزی صحیح، این عوامل را کنترل کرده یا از شدت ناتوانی حاصل از آن‌ها بکاهیم. این کار به نوبه خود منجر به سلامت بیشتر جامعه‌ تحت پوشش خواهد شد. با این تفسیر شاید بهتر باشد سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت را با نگاهی دیگر، نه یک سازمان خدماتی، بلکه یک سازمان تولیدِ سلامت و همسنگ با شرکت‌های تولیدی مهم صنعت نفت دانست.
دکتر حبیب‌زاده اضافه کرد: از دیگر اقدامات شایان توجه این مجموعه تأسیس و نشر مرتب فصلنامه بین‌المللی طب کار و محیط زیست The IJOEM است. با عنایت به سخنان رهبر معظم انقلاب در رابطه با نهضت تولید علم و تأکید ایشان بر امر پژوهش، فکر تأسیس یک مجله علمی با گستره جهانی در حوزه علوم پزشکی ایجاد شد. از همان ابتدا، اصرار بر این بود که کلیه‌ امور مربوط به این نشریه با توجه به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های موجود در سازمان بهداشت و درمان، انجام گردد. طوری که خوشبختانه نه تنها تاکنون هیچ‌گونه کمکی از سایر مراکز جهت انجام امور اجرایی و علمی برای نشر این مجله دریافت نشده، دفتر مجله‌ طب کار و محیط زیست تبدیل به کانونی جهت مشاوره‌ ژورنالیسم پزشکی در کشورهای منطقه شده است.

در ادامه دکتر یداللهی، معاون سردبیر مجله افزود: این نشریه از همان اوان انتشار وارد معتبرین سیستم نمایه‌سازی در علوم پزشکی، یعنی MEDLINE شد و تا کنون تنها 11 نشریه از حدود 450 مجله علوم پزشکی ایرانی است که در این پایگاه نمایه‌ شده است و فقط سه نشریه از اولین شماره وارد این پایگاه شده است و خوشبختانه مجله‌ی بین‌المللی طب کار و محیط زیست یکی از این سه نشریه است.
دکتر حبیب زاده، مؤسس و سردبیر مجله بین‌المللی طب کار و محیط زیست، افزود: هم‌اکنون، مجله بین‌المللی طب کار و محیط زیست در سامانه فهرست‌نگاری معتبر ISI نیز نمایه شده است و تمام مقالات منتشر شده در این مجله، از اولین شماره،‌ همچنین از پُرتال Web of Knowledgeقابل دسترسی است و علاوه بر آن، تمام مقالات چاپ شده از ابتدای سال 2015 میلادی از پُرتال Web of Scienceنیز قابل دسترسی است. به گفته وی، این دو پرتال اخیر از جمله مهم‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی ISI هستند.
اشرف سیمی، دبیر اجرایی مجله، نیز گفت : از جمله برنامه‌های آتی مجله افزایش صفحات و تبدیل مجله از یک فصلنامه به ماهنامه است که با حمایت‌های مدیران پژوهش‌محور سازمان، این امر به زودی میسر خواهد شد. وی همچنین خاطر نشان کرد که مجله‌ بین‌المللی طب کار و محیط زیست، اولین و تنها مجله‌ وزارت نفت است که در سامانه‌ی فهرست‌نگاری معتبر ISI نمایه شده است.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار