تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 1 فروردین 1398 - 08:39   
   
بخش نفت و گاز پارس
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17966صفحه نخست » خبرهای مهمدوشنبه، 28 تیر 1395 - 04:49
تبریزی:
تاسیسات دریایی امسال ٤ سکوی پارس جنوبی را راه اندازی می کند
نفت نیوز: قائم مقام شرکت تاسیسات دریایی با اشاره به انجام موفق عملیات نصب سکوی ١٩A پارس جنوبی گفت: امسال این شرکت چهار سکوی ١٩A، ١٩B، ٢٠ و ٢١ را نصب و راه اندازی می کند.
  

به گزارش نفت نیوز، رحیم تبریزی، شنبه شب ( ٢٦ تیرماه) همزمان با نصب سکوی ١٩A پارس جنوبی با همکاری تیم مشترکی از سوی شرکت تاسیسات دریایی و نفت وگاز پارس در موقعیت خود، در جمع خبرنگاران اظهارکرد: شرکت تاسیسات دریایی که پیمانکار بخش فراساحل فازهای ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی است، تنها شرکت در خاورمیانه است که توانسته فعالیتهای خود ر ابا تاسیسات ملکی انجام دهد.تاسیسات دریایی امسال ٤ سکوی پارس جنوبی را راه اندازی می کند

وی با اشاره به عملیات نصب سکوی ١٩A با شناور پیشرفته اوشنیک ٥٠٠٠ که از شناورهای ملکی این شرکت است، اظهارکرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، پس از پایان عملیات نصب که انتظار داریم تا سه شنبه این هفته طول بکشد، شناور اوشنیک فاز ١٩ را به سمت فاز ٢١ برای نصب این سکو ترک می کند.

معاون پروژه های شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی با اشاره انجام مراحل آماده سازی اجرای عملیات نصب سکوی ١٩A از سوی تیم مشترک میان شرکت نفت و گاز پارس و این شرکت، اظهارکرد: مراحل آماده سازی با جابجایی تجهیزات باقیمانده حفاری در موقعیت از روز پنجشنبه (٢٤ تیرماه) آغاز و با جوشکاری میله های راهنمای نصب و اتصال ضربه گیرهای سکو شرایط برای عملیات نصب آماده شد.

وی اظهارکرد: با نصب این سکوی گازی و اتصال متعلقات آن از جمله پلهای رابط میان سکو و سازه مشعل، جوشکاریهای نهایی و فرآیند بازرسی، چرخه امور اجرایی مربوط به پیش راه اندازی و راه اندازی نهایی این سکو نیز آغاز می شود.

تبریزی با اشاره به راه اندازی همزمان چهار سکو در سال ٩٣ و راه اندازی خطوط لوله فازهای ١٥ تا ١٨ و همچنین فاز ١٢ از سوی شرکت تاسیسات دریایی، اظهارکرد: پارسال سکوی SPD٢ فاز ١٩ راه اندازی شد و امسال نیز شاهد راه اندازی سکوی ١٩C بودیم که این ٢ سکو در مجموع یک میلیارد فوت مکعب به ظرفیت برداشت گاز از این فاز اضافه می کنند.

قائم مقام شرکت تاسیسات دریایی با اشاره به نصب و راه اندازی چهار سکوی فازهای ١٩ و ٢١-٢٠ از سوی این شرکت تا پایان امسال، اظهارکرد: عملیات نصب سکوهای پارس جنوبی با شناور ملکی اوشنیک ٥٠٠٠ که قابلیت جابجایی سکوهایی با وزن چهار هزار و ٥٠٠ تن را دارد، انجام می شود.

وی با اشاره به توانمندی پیمانکاران ایرانی در اجرای پروژه های فراساحل در پارس جنوبی، اظهارکرد: شرکت تاسیسات دریایی قادر به اجرای طراحی، ساخت، اجرای سکو و خطوط لوله است.

تبریزی با اشاره به انجام هشت میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در یاردخرمشهر، اظهار کرد: شرکت تاسیسات دریایی هم اکنون توان طراحی، ساخت، اجرای سکوها و خطوط لوله را دارد.

به گزارش شانا، استفاده از حداکثر توان بومی شرکتهای ایرانی، اجرای دقیق پروتکلهای ایمنی در مسیر تخصصی اجرای فرآیندهای ساخت، تولید، انتقال، نصب و بهره برداری از سکوی ١٩A پارس جنوبی از جمله دستاوردهای عملیاتی جدید در این زمینه است.

با بهره برداری از سکوی ١٩A پارس جنوبی حداکثر تا چهار تا پنج ماه آینده، ٥٠٠ میلیون فوت مکعب در روز به ظرفیت برداشت گاز از فاز ١٩ افزوده می شود که با احتساب این میزان، مجموع تولید گاز در این فاز به همراه  سکوهای SPD٢ و SPD١٩C که پیش از این راه اندازی شده بودند، به یک میلیارد و ٥٠٠ میلیون فوت مکعب در روز می رسد که سهم عمده ای در تامین تقاضای زمستانی کشور، ایجاد تعادل در نسبتهای تولید و مصرف داخلی و تامین اهداف صادراتی گاز به بازارهای منطقه ای و بین المللی خواهد داشت.

نصب دومین سکوی گازی فاز 19 در میدان پارس جنوبیتاسیسات دریایی امسال ٤ سکوی پارس جنوبی را راه اندازی می کند

عملیات نصب سکوی 2هزارو 750 تنی بخش A فاز 19 پارس جنوبی با ثبت رکورد 2 ساعت در موقعیت چاههای تولیدی این بخش از میدان مشترک با موفقیت اجرا شد.
روابط عمومی شرکت نفت وگاز پارس روز یکشنبه اعلام کرد، با تلاش متخصصان داخلی ، دومین سازه فراساحلی فاز 19 میدان مشترک پارس جنوبی که عملیات ساخت آن 2 هفته پیش در یارد صنعتی خرمشهر به پایان رسید، پس از انتقال به موقعیت مخزنی این فاز با موفقیت شامگاه شنبه نصب شد.
عملیات نصب این سازه بزرگ دریایی از طریق کشتی شناور ایرانی اوشنیک ٥٠٠٠ که جرثقیلی با توان پنج هزار تن است به اجرا درآمد؛ این بخش از عملیات متفاوت از سایر تجربیات نصب سکوهای پارس جنوبی در آبهای خلیج فارس در مدت زمان 2 ساعت در برداشت و استقرار سازه بر روی جکت همراه بود؛ ثبت این رکورد در حالی انجام می شود که پیش از این حداقل زمان نصب این دست از سازه های دریایی 3 ساعت بوده است .
حمل همزمان این سکو به همراه سکوی فاز 21 و اجرای عملیات نصب در شرایطی متفاوت از بخش های مورد اهمیت نصب سکوی فاز 19 است که مدیریت و اجرای آن بطور کامل با توان بومی صنعت نفت کشورمان مورد اجرا قرار گرفت .
مراحل مقدماتی و آماده سازی سکو با حضور تیم های تخصصی از بخش های کارفرمایی و پیمانکاری پروژه طی بیش از 10 ساعت در روز شنبه به اجرا درآمد .
مجری طرح توسعه فاز 19 اعلام کرد : با نصب موفقیت آمیز سکوی19A ، ظرفیت تولید در این بخش از میدان یک میلیارد فوت مکعب افزایش می یابد .
مسعودی گفت : هم اکنون روزانه 400 و در روزهای آینده 500 میلیون فوت مکعب گاز در این حوزه تولید می شود که با راه اندازی این سکوی یک میلیارد فوت کعبی توان تولید فاز 19 در کوتاه مدت به یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب می رسد .
وی افزود : مطابق برنامه ریزی های انجام شده، تا پیش از راه اندازی بخش B فاز 19 ، روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز از سه سکوی فعال این بخش مخزنی تولید گاز صورت خواهد گرفت .
مسعودی اجرای عملیات نصب دومین سازه این فاز را تلاشی در راستای سرعت بخشیدن به روند تولید و برداشت گاز در این بخش از میدان دانست و گفت : عملیات دشوار نصب این سکو با تکیه بر دانش و توان شرکتهای ایرانی انجام گرفت .
مسعودی گفت : اجرای این پروژه نمونه ای از بلوغ توانمندی های فنی و مدیریتی در راهبری ساخت و اجرای سازه های دریایی از سوی متخصصان ایرانی است.
به گفته وی، پس از نصب سکو، عملیات نصب پل رابط این سکو و سکوی مشعل انجام خواهد شد و سپس اجرای وشکاری های نهایی و رنگ آمیزی سکو در دستور کار قرار دارد تا در 4 ماه آینده این سکوی تولیدی مورد بهره برداری قرار گیرد .
با توسعه نهایی فاز ١٩ پارس جنوبی که تا پایان سال جاری انجام می شود، روزانه ٥٦,٦ میلیون مترمکعب گاز غنی، ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی، سالانه ١.٠٥ تن گاز مایع ال پی جی و روزانه ٤٠٠ تن گوگرد تولید خواهد شد.
انتهای پیام
تاسیسات دریایی امسال ٤ سکوی پارس جنوبی را راه اندازی می کند

 

 

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار