تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
سه شنبه، 22 آبان 1397 - 21:13   
   
بخش گاز
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17852صفحه نخست » خبرهای مهمدوشنبه، 31 خرداد 1395 - 16:27
قالیباف درباره حادثه گازی شهران:
هیچ دستگاه حفاری با لوله گاز برخورد نکرد
برخورد بیل مکانیکی یا لودر و یا ماشین حفاری با لوله گاز کاملا منتفی است چرا که از تاریخ 26 اردیبهشت ماه هیچ فعالیت کارگاهی در تونل مترو که از این مسیر عبور می‌کرده انجام نشده و البته این تونل استحکام سازی نیز شده بود.....
  

نفت نیوز: شهردار تهران گفت:‌اگر می‌خواهیم شهری ایمن داشته باشیم باید شبکه استاندارد زیر سطحی و یا کانال مشترک تاسیسات شهری را ایجاد کنیم که این امر هم مستلزم ایجاد مدیریت یکپارچه است.
به گزارش نفت نیوز به نقل از فارس، محمد باقر قالیباف در دویست و شصت و هشتمین جلسه شورا ضمن تشریح اقدامات پس ازحادثه آتش سوزی شهران گفت: در همان دقایق اول نیروهای آتش نشانی در فاصله زمانی 2 دقیقه در محل حادثه حضور یافتند. اگر بخواهیم منصفانه برخورد کنیم باید بگوییم در مدیریت و کنترل حادثه در ابعاد انسانی، ایمنی و خدماتی بدون شک یکی از بهترین عملیات‌های بعد از حادثه را شاهد بودیم.
وی ادامه داد: لطف خدا بود که این حادثه در زمانی اتفاق افتاد که خسارت‌های ما نزدیک به صفر بود که اگر این حادثه در ساعاتی غیر از آن ساعت اتفاق می‌افتاد منجر حادثه‌ای هولناک می‌شد. این مهم باعث شد که نیروهای امدادی با کمترین ترافیک در مسیر مواجه باشند و در رسیدن به محل حادثه تعجیل کنند.

شهردار تهران افزود: در بررسی حادثه شهرداری تهران از موضوع دفاع از حقوق شهروندی وارد شد و خواستار تهیه گزارش دقیقی از خسارت‌های به بار آمده و صورت برداری از این خسارات شدیم.

قالیباف در ادامه سخنان خود شائبه برخورد دستگاه‌های حفاری با لوله گاز را رد کرد و گفت: برخورد بیل مکانیکی یا لودر و یا ماشین حفاری با لوله گاز کاملا منتفی است چرا که از تاریخ 26 اردیبهشت ماه هیچ فعالیت کارگاهی در تونل مترو که از این مسیر عبور می‌کرده انجام نشده و البته این تونل استحکام سازی نیز شده بود.

شهردار تهران ادامه داد: از تاج تونل تا سطح زمین 22 متر ارتفاع وجود داشته است که این ارتفاع تا لوله گاز بالغ بر 20 متر می‌شده است.
شهردار تهران در ادامه سخنان و در واکنش به سخنان اعضای شورای شهر گفت: اینکه حفاری در تونل‌های مترو با چه روش هایی انجام می‌گیرد بر حسب شرایطی است که زمین به ما دیکته می‌کند. همانطور که می‌دانید در دنیا حفر تونل به دو روش "اتریشی" یا دستی و تی بی ام صورت می‌گیرد و اینگونه نیست که روش دستی رد شده باشد. این شرایط زمین است که به ما می‌گوید باید از چه روشی استفاده کنیم، به عنوان نمونه اگر ما بخواهیم تونل صیاد را بسازیم بدون شک 4 کیلومتر آخر آن را باید از تی. بی. ام استفاده کنیم چرا که راهی جز آن نداریم.

قالیباف افزود: در خصوص کنترل ژئو تکنیکی خاک نیز باید بگویم ما تمام رفتارهای خاک را میلیمتر به میلیمتر توسط ابزار دقیق کنترل می‌کنیم که این سبب می‌شود برخی مواقع نیم متر حفاری کنیم بعد شات کریت انجام دهیم و برخی مواقع 5 متر حفاری و بعد شاتکریت.

قالیباف گفت: اینکه گفته می‌شود تونل مترو مقاوم سازی نشده درست نیست. دقیقا از این دست شایعات نیز در زمان اجرای تونل توحید نیز ایجاد کرده بودند زمانی که حجم عظیمی از خاک بر تاج تونل ریخت و حفره‌ای 18 متری ایجاد شده بود تا کف خیابان نواب. این در حالی است که از تاج تونل تا خیابان نواب 40 متر ارتفاع وجود داشت. این در حالی بود که این حفره هیچ ارتباطی با تونل نداشت ولی چون آن قسمت را هنوز لاینینگ نکرده بودیم حجم عظیم خاک بر تاج تونل وارد شد.

شهردار تهران همچنین با اشاره به تبدیل انرژی های فسیلی به الکتریسیته گفت: تبدیل انرژی‌های فسیلی به الکتریسیته یک موضوع اجتناب ناپذیر است. در دهه چهل که گاز در تهران کشیده شد تبدیل این انرژی به برق مقرون به صرفه نبود بنابراین همان شکل فسیلی انرژی مورد استفاده قرار گرفت اما امروزه با گسترش شهر تبدیل انرژی فسیلی به الکتریسیته یک امر اجتناب ناپذیر است.

قالیباف تصریح کرد: نیروگاه گازی می‌بایست در بدو ورود به شهر ایجاد شود که بخش خصوصی هم مایل به فعالیت در این موضوع است. استفاده از انرژی الکتریسیته هم اقتصادی است و هم آلودگی‌های به مراتب کمتری دارد و هم اینکه مخاطرات را کاهش می‌دهد.

شهردار تهران در ادامه افزود: ایجاد کانال مشترک تاسیسات شهری موضوع دیگری است که باید مد نظر قرار داد. امروزه می‌بینیم هر دستگاهی حفاری می‌کند و همه تاسیسات کنترل هم قرار می‌گیرند که این خود یک عامل تهدید زا است. در حالی که اگر مدیریت یکپارچه وجود داشت با ایجاد کانال مشترک تاسیسات چنین وضعیتی به وجود نمی‌آمد.

قالیباف ادامه داد: ممکن است برخی بگویند که چرا شهرداری این کار را نکرده است و در پاسخ باید گفت وقتی از برنامه سوم تا برنامه پنجم موضوع مدیریت یکپارچه مطرح می‌شود، قانون می‌شود و حتی ابلاغ هم می‌شود اما اجرا نمی‌گردد دست شهرداری بسته می‌ماند.

شهردار تهران گفت: ما در شهرداری رصد خانه‌ای ایجاد کردیم و در آن تمام اقدامات عمرانی که در 7 ، 8 سال گذشته در شهر تهران انجام شده را به صورت نقشه‌های دقیق ذخیره کردیم که بالغ بر 100 نوع اطلاعات در لایه‌های زیرین شهر می‌شود، در حقیقت یک شبکه اطلاعاتی در تاسیسات زیر سطحی به وجود آوردیم.

وی ادامه داد: شهرداری تهران این ضرورت را درک کرده چرا که تهران 400 نقطه مشابه شهران دارد که احتمال بروز حادثه در آن می رود بنابراین باید اطلاعات زیر سطحی قابل دست یابی باشد.

شهردار تهران گفت : امروزه شهرهایی در دنیا ایمن هستند که شبکه عظیم استاندارد زیر سطحی داشته باشند، شبکه حمل و نقل، فاضلاب، آب‌های زیر سطحی و اگر بخواهیم تهران را از این منظر مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم شهر ما در حوزه زیر ساخت‌های شهری استاندارد نیست و با استانداردهای دنیا فاصله‌ای زیاد دارد.

انتهای پیام

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار
logo-samandehi