تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 21 فروردین 1399 - 03:08   
   
بخش نفت
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17773صفحه نخست » خبرهای تازهچهارشنبه، 5 خرداد 1395 - 13:20
انجمن اسلامی صنعت نفت اهواز هشدار داد
خطر فروپاشی شرکت های نفتی ایرانی با قراردادهای IPC
نفت نیوز: کمیته فنی انجمن اسلامی کارکنان صنعت نفت اهواز تهیه کنندگان قراردادهای جدید نفتی را به مناظره دعوت کرد.
  

به گزارش نفت نیوز ؛ در این بیانیه آمده است:

طی سال گذشته و پس از رونمایی از مدل جدید قراردادی تحت عنوان (IPC) سوالات،ابهامات،ایرادات، نقدها و پیشنهادات زیادی از  سوی کارشناسان مختلف در جهت ابهام زدایی و رفع اشکالات مدل قراردادی مذکور در محافل عمومی و خصوصی مطرح شد. بسیاری از این نقدها یا مستقیما به تیم تهیه کننده این مدل قراردادی ارایه گردید و یا اینکه با توجه به عدم دسترسی به مسئولین این امر نقطه نظرات کارشناسان و متخصصان از طریق سایتهای اینترنتی مرتبط با تحلیل مسایل حوزه نفت و انرژی برای اطلاع مسئولین، دلسوزان کشور و مدیران ارشد وزارت نفت و تهیه کنندگان این مدل قراردادی منتشر شد. بررسی­ها و نقدهای کارشناسان اقتصادی، حقوقی، قراردادی و فنی حاکی از این است که این شیوه قراردادی دارای ابهامات و اشکالات متعدد فنی، حقوقی و قراردادی بوده و از منظر امنیتی نیز وابسته کردن سهم قابل توجهی از تولید نفت و گاز کشور به شرکتهای خارجی آن­هم با چنین شیوه­ی قراردادی ضعیفی قابل قبول نمی­باشد. متاسفانه با وجود تلاشهای صورت گرفته برای اصلاح قراردادهای مورد اشاره از طریق کارشناسان شرکت ملی نفت ایران، دانشگاهیان و کارشناسان مستقل دیگر به نظر می رسد که وزارت نفت اجرای این شیوه­ی قراردادی را در بسیاری از میادین مهم نفت و گاز کشور بدون انجام اصلاحات اساسی مد نظر قرار داده است.

انجمن اسلامی کارکنان صنعت نفت اهواز بر اساس وظیفه و تکلیف خود لازم می داند  بار دیگر خطراتی که تعمیم این مدل قراردادی به میادین اصلی تامین کننده نفت کشور را به دنبال خواهد داشت باطلاع مسئولین و دلسوزان کشور اسلامی برساند انشاالله که هشدارهای این انجمن که به نمایندگی از جمع کثیری از متخصصان و نخبگان صنعت نفت در جنوب منتشر گردیده است منجر به رفع ایرادات و اشکالات این مدل قراردادی گردد. در غیر این صورت پیش بینی می گردد در آینده با اجرایی شدن قراردادهای مذکور، کشور اسلامی با خطرات جدی مواجه شود. بنابراین ضمن تشریح خطرات پیش رو و تاکید بر توجه و رفع آن ،پاسخ گویی مسئولین در مقابل افکار عمومی و امت شهید پرور میهن اسلامی را یادآور می گردد

1-     نقض حاکمیت : در این قراردادها به صراحت مدیریت تولید میادین نفت و گاز کشور به شرکتهای بیگانه سپرده شده و کنترل آن از دست نظام جمهوری اسلامی خارج خواهد شد. ضمن اینکه حاکمیت بر تولید در دست دولت نیز نخواهد بود و در صورت اعمال تحریم علیه کشور امکان کاهش تولید وجود نخواهد داشت و  یا غرامت آن باید پرداخت شود.

 2-حذف سابقه نفتی ایران : با خلع ید از شرکتهای موجود، توسعه و تولید شرکت های داخلی تضعیف شده و در مدت20 تا 25 سال اجرای این قراردادها عملا شرکت های مذکور مضمحل خواهند شد و دستاوردهای صد ساله صنعت نفت (اعم از نیروی انسانی با تجربه  و سازمانی و ... ) بر باد خواهد رفت.

 3- عدم توجه به تولید صیانتی: به دلیل فقدان سیستم جدی جریمه برای شرکتهای خارجی طرف قرارداد ، در صورت کاهش تولید و نرسیدن به اهداف قراردادی، و همچنین هدفمند نبودن قراردادها با توجه به مسایل فنی، اهدافی همانند بالابردن تثبیت شده سطح تولید و ضریب بازیافت با اصول صیانتی محقق نخواهد شد.

 4-کاهش در امد خالص ملی از محل تولید نفت و گاز:  به دلیل عدم وجود سیستم نظارت دقیق فنی و مالی شرکت ملی نفت ایران بر پیمانکار و با ایجاد تعهدات سنگین مالی، درآمد خالص ملی از محل تولید نفت و گاز کاهش خواهد یافت.

 5-قرارداد جعبه سیاه :  با شیوه قراردادی مبهم و دربسته، مانند جعبه ی سیاه فعلی که بدون در نظر گرفتن نیازهای واقعی هر میدان نفتی، یک نسخه کلی برای تمام میادین تجویز شده است،هدف انتقال تکنولوژی و توسعه صنایع داخلی به ثمر نخواهد نشست.

 6-  ترویج خام فروشی نفت : یکپارچه نبودن قراردادهای بالادستی و پایین دستی موجب خواهد شد بازپرداخت هزینه­ های بدون سقف (Open Capex) و پاداش گزاف قرارداد (نسبت به خط پایه تخلیه بسیار بدبینانه) به جای فروش محصولات متنوع پایین دستی، به خام فروشی نفت وابسته شود که این امر اقتصاد کشور را هر چه بیشتر به خام فروشی نفت وابسته خواهد کرد.

پیشنهادات و ننتیجه گیری:

لازم به ذکر است  نویسندگان این مطلب به هیچ وجه مخالف استفاده از توانمندیهای فنی و مالی شرکتهای خارجی در توسعه مخازن نفت و گاز نیستند و نیز این نکته را مد نظر دارند که هر شیوه ­ی قراردادی دارای اشکالاتی است و هیچ شیوه ای در ابتدا کامل نیست.  اما بکارگیری توانمندیهای شرکت های خارجی  نیازمند استفاده از شیوه های مناسب قراردادی است که اشکالات ریشه ای و اساسی آن به کمک نقطه نظرات کارشناسان و متخصصان مرتفع گردیده و به نقدهای مختلف وارد بر آن توجه شده باشد. بر اساس آنچه عنوان شد مدل پیشنهادی قراردادهای جدید دارای ایرادات و اشکالات اساسی و ماهوی حقوقی، فنی، اجرایی، ساختاری و سازمانی است. انجمن اسلامی کارکنان صنعت نفت اهواز آمادگی کامل دارد تا در جلسه ای  با مسئولین شرکت ملی نفت و تهیه کنندگان این شیوه قراردادی برای روشن شدن ابعاد مختلف و مشکل ساز قراردادهای مورد اشاره به مناظره بنشیند.

 امید است تدوین کنندگان این مدل قراردادی و نیز مسولان ارشد وزرات نفت با دقت نظر کافی به مخاطرات ذکر شده توجه نموده  و اصلاح مدل فعلی قراردادی را به صورت جدی در دستور کار خود قرار دهند.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار