تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 18:36   
   
بخش حفاری
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 17009صفحه نخست » خبرهای تازهیکشنبه، 13 اردیبهشت 1394 - 08:46
ماجرای دامپینگ دولتی‌ها در صنعت نفت
نفت نیوز: یک مقام مسئول با تشریح ماجرای دامپینگ شرکت‌های حفاری دولتی در مناقصات نفتی، از ورود بیش از ۴۰ دستگاه دکل حفاری عمدتا چینی به پروژه های نفت و گاز ایران خبر داد.
  

اصغر اسدی در گفتگو با مهر با اشاره به نقش و جایگاه صنعت و ناوگان دکل‌های حفاری در کشورهای بزرگ نفت و گازخیز جهان، گفت: هم اکنون صنعت حفاری یک کشور به تنهایی در سه حوزه استراتژیک اکتشاف، مطالعات ژئوفیزیکی، زمین شناسی، مهندسی مخزن و بهره برداری از میادین نفت و گاز نقش ایفا می کند.

معاون شرکت حفاری شمال در تشریح مهمترین مشکلات و چالش‌های پیش روی توسعه صنعت حفاری در ایران، تصریح کرد: هم اکنون سهم حضور دولت و بخش دولتی در اجرای عملیات حفاری خیلی بزرگ است، یعنی اینکه بیش از حدود ۵۰ درصد دکل های خشکی ایران متعلق به دولت است و با حضور شرکت‌ها و دکل های حفاری دولتی در مناقصات با توجه به تامین منابع مالی این دستگاه ها توسط وزارت نفت، امکان رقابت برای بخش خصوصی واقعی فراهم نمی‌شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بخش خصوصی برای حضور در پروژه های نفت و گاز ایران با دو چالش اساسی دست و پنجه نرم می کند، اظهار داشت: بر این اساس معضل سرمایه گذاری و تامین منابع مالی که مجموعه دولتی این مشکل را ندارد و نفت از محل بودجه دولت تمام سرمایه گذاری خود را تا کنون تامین کرده مهمترین معضل بخش خصوصی است.

وی، مشکل و چالش دوم بخش خصوصی سودآوری در پروژه های حفاری نفت و گاز عنوان کرد و افزود: با توجه به سودهای بانکی ۱۷ تا ۲۵ درصدی بانک‌ها و معافیت این سودها از مالیات، ریسک سرمایه گذاری در صنعت حفاری جذابیت حضور در این صنعت را با مشکلات متعددی روبرو می کند.

اسدی ادامه داد: حضور شرکت‌های دولتی در مناقصات به دلیل اینکه آنها نه برای سرمایه گذاری دغدغه ای دارند نه پاسخگوی عملکرد و سود سرمایه گذاری خود هستند، بنابراین نرخ بسیار پائینی ارائه می‌دهند اصطلاحاً دامپینگ می‌کنند قیمت را و شرکت‌های بخش خصوصی با یک نگاه دیگری وارد مناقصات شده اند قطعا دچار مشکل می‌شوند.

وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی بازار صنعت حفاری کشور کاملا انحصاری و تنها کارفرمای موجود شرکت میل نفت و شرکت‌های تابع آن هستند، بیان کرد: از این رو شرایط یک طرفه از طرف کارفرما دیکته می شود جایگاه چانه زنی از طرف پیمانکاران بسیار پایین است، شرایط در قرار دادها دیکته می شوند حتی گاهی اوقات شرکت‌ها برای گرفتن حق و حقوشان اجازه شکایت ندارند و در صورت شکایت در لیست سیاه قرار می گیرند و دیگر شرکت نفت به آنها کار نمی دهد.

معاون امور توسعه و برنامه‌ریزی حفاری شمال با بیان اینکه یکی از مشکلاتی صنعت حفاری در پروژه‌های نفت و گاز ایران در ایران کوچک بودن بازار است، تاکید کرد: این مشکل حتی صادرات خدمات فنی و مهندسی توسط شکت های حفاری ایران با بازارهای بین‌المللی و جهانی را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

این مقام مسئول با اشاره به عدم وصول مطالبات شرکت‌های خصوصی صنعت حفاری از سوی کارفرمایان دولتی مطابق با یک برنامه زمان بندی تعریف شده، تبیین کرد: تاخیر در وصل مطابات با توجه به نرخ بالای تورم در اقتصاد کشو ضربات جبران ناپذیر مالی به شرکت های خصوصی صنعت حفاری ایران وارد می کند.

اسدی در ادامه با اعلام اینکه در طول چند سال گذشته شرکت حفاری شمال برنامه خرید ۲ دکل حفاری دریایی داشت که به دلیل کمبود منابع مالی و عدم پرداخت مطالبات معوق امکان سرمایه گذاری جدید به منظور خرید دکل‌های جدید حفاری با مشلاتی مواجه شده است، گفت: در چنین شرایط اقتصادی شرکت‌های خصوصی شرایط بقا تعریف می‌کنند یعنی شرکت ها تلاش می کنند در چنین شرایطی تنها ادامه حیات بدهند و کمتر شرکتی وجود دارد که در چنین شرایطی اقدام به توسعه کند.

وی با اشاره به واردات حدود ۴۰ دستگاه دکل حفاری خارجی و عمدتا چینی به صنعت نفت از اواسط دهه ۸۰ تاکنون، اظهار داشت: نیاز به این همه دکل حفاری و نامشخص بودن برنامه های توسعه عملات ساخت داخلی دکل‌های حفاری را مغفول گذاشته است.

معاون امور توسعه و برنامه‌ریزی حفاری شمال با اشاره به مطالعات انجام گرفته و نیاز به حفاری حدود یکهزار و ۸۰۰ حلقه چاه جدید به منظور اکتشاف، توسعه و تعمیرات چاه ها و ازدیاد برداشت در میادین نفت و گاز منطقه خلیج فارس، تصریح کرد: در کنار مشکلات متعدد سرمایه گذاران و شرکت های خصوصی در صنعت حفاری ایران، نا پایداری قیمت نفت هم به افزایش مشکلات این صنعت استراتژیک در کشور دامن می زند.

این کارشناسن صنعت حفاری با یادآوری اینکه هم اکنون تعداد ۶ دستگاه دکل حفاری دریایی ملکی در کشور وجود دارد، افزود: در صورت تدوین یک برنامه بلند مدت توسط وزارت نفت امکان تامین دکل‌های حفاری مورد نیاز توسط شرکت های خصوصی وجود دارد اما عملا تاکنون چنین برنامه ای تدوین و ابلاغ نشده است.

اسدی با بیان اینکه با نا مشخص بودن این برنامه ها دکل‌های خارجی در کوتاه مدت و به منظور پوشش نیازهای داخلی جایگزین دکل‌های ایرانی می شوند وعملا دکل‌های ایرانی بیکار خواهند شد، تاکید کرد: این در حالی است که این توانایی که در کشور به وجود خواهد آمد به جای اینکه از دکل های خارجی در میادین کشور استفاده کنیم فضایی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی در دنیا ایجاد شود.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی از شرکت های حفاری در اروپای شرقی که فاقد مخازن نفتی است دارای ۱۲ دکل دریایی است، اما صنعت نفت ایران با حدود ۱۰۷ سال تاریخ و قدمت این تعداد دکل ملکی در اختیار ندارد و فضا برای ورود دکا های خارجی و کاهش صادرات خدمات فنی و مهندسی توسط شرکت‌های ایرانی مهیا شده است.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار