تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 18:35   
   
بخش حفاری
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16944صفحه نخست » خبرهای مهمیکشنبه، 23 فروردین 1394 - 23:40
مقدم خبر داد
برنامه ساخت 14 دکل حفاری توسط جهاد دانشگاهی
نفت نیوز: معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با بیان این که اقدام وزارت نفت برای ساخت دکل در داخل شکلی از مونتاژ نیست و تلاش می کنیم زنجیره تولید این محصولات تقویت و برای تامین نیازهای داخلی استفاده شود، گفت: جهاد دانشگاهی قرار است در قالب یک کنسرسیوم ١٤ دکل بسازد.
  

به گزارش ایسنا؛ محمدرضا مقدم، با تاکید برحساسیت وزارت نفت درباره دکل و ساخت آن در داخل کشورگفت: قراردادی که پیش تر برای تامین دکل امضا شد به دلیل وجود ابهام در روش، محل تامین منابع و نوع خرید موفقیت آمیز نبود؛ سوابق آن نیز موجود است و اکنون برای ساخت دکل حفاری سیار، واحدهای نمک زدایی و یافتن روشی دقیق برای برگزاری مناقصه با جهاد دانشگاهی در حال مذاکره هستیم، همچنین تلاش می‌کنیم از لحاظ کیفیت و قیمت با نمونه های بین المللی رقابت کنیم.

وی با اعلام انجام فرآیند این همکاری و کمک یک مجری به جهاد دانشگاهی برای تحقق این اهداف، اظهار کرد: مجموعه های جهاد دانشگاهی و پارسیان تجربه ساخت دکل را دارند؛ جهاد دانشگاهی قرار است در قالب یک کنسرسیوم ١٤ دکل بسازد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با تاکید بر اهمیت تسلط بر فناوری، ساخت و توانایی زنجیره تامین دکل به شکل یکپارچه، گفت: هدف ما ساخت چند دکل و امضای قرارداد دوباره نیست، بلکه قصد ما تبدیل ساخت فناوری دکل به یک صنعت رقابتی، خودکفایی در این زمینه و یافتن بازار منطقه ای است.

مقدم با بیان این که اقدام تازه وزارت نفت برای ساخت دکل شکلی از مونتاژ نیست، افزود: تعدادی از شرکتها که مدعی همکاری با شرکتهای ایرانی هستند و به تازگی در ابن باره نیز اقدامها و صحبتهایی داشته اند، ضد ساخت داخل اقدام می کنند.

وی ادامه داد: نخست این که برای تامین بخشهایی از سیستمهای دکل زنجیره ساخت داخل بسیار خوبی وجود دارد؛ این مجموعه ها می توانند هم اکنون "تاپ درایو"(Top-Drive) یا "روتری تیبل" (Rotary Table) بسازند و در دکلهای قدیمی حتی از همین تجهیزات برای نوسازی استفاده می شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: ما نیازمند تقویت زنجیره تولید این محصولات و استفاده از انها برای رفع نیازهای داخلی هستیم؛ این اقدام به این معنا نیست که شرکتهای تولید کننده از خارج کشور قطعه وارد و سرهم کنند؛ دلیل این که شرکتها مجبور می شوند بخشی از نیازهای خود را از خارج تامین کنند ارزش تکنولوژیک آنها نیست، بلکه به دلیل قیمت آنهاست و ما به طور کامل در این باره مقاومت می کنیم و از این پس قرار است زنجیره تامین داخلی را تکمیل کنیم.

مقدم افزود: وضع کنونی در باره ساخت داخل مشخص است و این که آیا ورود به این عرصه برای ما صرفه اقتصادی دارد یا نه به طور کامل در نقشه راه محاسبه شده است؛ همه این موارد جزء به جزء در قراردادها قید شده است و مرحله به مرحله بر آن نظارت می شود که اگر اجرا نشد، شرکتها حذف و ضمانتنامه های آنها کسر می شود.

وی گفت: هدف ما دستیابی به صنعت ساخت دکل با توانمندی رقابتی است، این که اقدامی را با استفاده از دانش فنی کشورهای دیگر انجام دهیم سپس بخواهد به هر دلیلی برنامه ما نیز تغییر کند برای ما شرایط مفیدی نیست.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با اعتقاد به توانایی ایران در ساخت داخل، گفت: اکنون "تاپ درایو" و یا "روتری تیبل" که بخش مهمی از دکلهای تازه است در داخل ساخته شده است و از آنها برای نوسازی دکلهای قدیمی استفاده می کنند؛ مادپمپها و پمپهای گل نیز در داخل تولید می شوند و این که گفته می شود ما اکنون تنها می توانیم "بیم" یا اسکلت فلزی دکل را بسازیم درست نیست.

مقدم با بیان این که وزارت نفت به دنبال ایجاد سیستمی برای پیش بردن کیفیت دکل از طریق یک نظام هماهنگ است، تصریح کرد: ما برای شکل گیری این مجموعه تلاش می کنیم تا بتوانیم در ادامه در طراحی و ساخت همه بخشهای ساخت دکل جلو رویم و شاهد شکل گیری برند دکل ایرانی باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از شرکتها به دلیل وجود تعهدها به پروژه های دولتی ممکن است اوضاع قراردادهای داخلی و یا اعتماد به شرکتهای داخلی را نداشته باشند، گفت: این موضوع داستان تاریخی صنعت نفت است که همواره به دلیل عقب نماندن از تولید و یا پروژه برای بخشهای مهم صنعت نفت وقت و هزینه صرف نشده است.

مقدم با تاکید بر وجود ضمانت اجرایی برای پروژه ساخت دکل، گفت: برای حمایت قابل قبول از صنعت داخلی در همه مناقصه ها و قراردادها حداقلهایی وجود دارد و نمونه آن همان قانون سهم ٥١ درصد داخلی است؛ توجه ما برای ساخت دکل و امضای قرارداد نیز به معنی ضمانت کامل نیست بلکه ما یک بار قرارداد را امضا می کنیم تا با این حمایت اولیه، ساخت دکل به بلوغ مورد نظر خود برسد و پس از این باید سازندگان داخلی در رقابتهای این عرصه وارد شوند و بازار را دست گیرند.

معاون وزیر گفت: این شکل حمایتی می تواند به شکل فروش دکل به شرکتها و یا اشکال دیگر صورت گیرد؛ صنعت نفت در حوزه ساخت داخلی تجهیزات مهم، ورودی تاریخی دارد تا یکبار برای همیشه حمایتی را از آنها داشته باشد و آنها بتوانند خودکفا شوند و قرار نیست ما همیشه از آنها حمایت کنیم تا کیفیت و قیمت کار برایمان غیررقابتی باشد.

انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار