تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 3 تیر 1397 - 05:34   
   
بخش حفاری
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16728صفحه نخست » خبرهای مهمسه شنبه، 16 دی 1393 - 20:55
خادمی:
مدیریت پسماند پرچالش ترین مباحث سال‌های آتی کشورهای نفت خیز
نفت نیوز: مدیر عامل شرکت حفاری شمال گفت: رعایت الزامات زیست محیطی درپروژه های نفتی واستفاده ازدستورالعمل های زیست محیطی درپروژه ها برای تمامی فعالیت های بالادستی و پایین دستی نفت ضروری بوده و علاوه بر آن باید به عنوان یک الزام در قراردادهای آتی توسعه ای نفت تثبیت شود.
  

به گزارش نفت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت حفاری شمال، هدایت اله خادمی، در آئین افتتاحیه دومین کنفرانس نقش پژوهش و فناوری های نوین در مدیریت مواد زائد صنعت نفت اظهار کرد: بحث نقش پژوهش و فناوری، در مدیریت مواد زائد صنعت نفت که موضوع کنفرانس امروز و فرداست، از جنبه های گوناگون با سرشت و سرنوشت فردای این بخش مهم از اقتصاد گره خورده است.مدیریت پسماند پرچالش ترین مباحث سال‌های آتی کشورهای نفت خیز

وی با بیان اینکه نفت و درآمدهای حاصل از آن به عنوان رکن مهم تامین بودجه مورد نیاز توسعه کشور در نیم قرن گذشته از نقشی بدون رقیب برخوردار بوده است، تصریح کرد: برآوردی منصفانه از چشم اندازهای آتی اقتصاد ایران و فراز و فرودهای نرخ جهانی نفت نیز نشان می دهد در مقاطع بیست ساله و پنجاه ساله ی آینده، این ماده همچنان نقشی ممتاز در اقتصاد کشور ما ایفا خواهد کرد.

خادمی تاکید کرد: ضروری است که در بازده زمانی فوق، خود را برای مواجهه با چالش هایی همچون مواد زائد حاصل از اکتشاف، استخراج و فرآورش نفت وگاز آماده کنیم.

مدیر عامل شرکت حفاری شمال عنوان کرد: بیش از یک و نیم قرن از شکل گیری صنعت نفت در جهان می گذرد و  پیشتاز بودن دراین صنعت برای بسیاری از کشورهای صنعتی کنونی، مایه مباهات و علت ظهور قدرت های هژمون در اقتصاد جهان تبدیل شده است.

وی گفت: مطابق بررسی های انجام شده و نیز بر اساس مشاهدات عینی در  کشور های پیشرفته، همزمان با توسعه میادین، زیر ساخت ها نیز فراهم می شود بطوری که الزامات و قوانین و مقررات زیست محیطی در اولویت اصلی قرار می گیرد و در صورت فراهم نشدن این الزامات، توسعه نیز متوقف و از ادامه کار جلوگیری به عمل می آید.

خادمی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته سیستم Zero discharge به معنای واقعی آن استفاده می شود، توضیح داد: در این کشورها هیچگونه آلودگی و پسماند آسیب رسان، در اثر فعالیت های نفتی به محیط زیست وارد نشده و از این طریق از طبیعت به عنوان ارزشمندترین منبع ثروت بشر صیانت می شود.

مدیر عامل شرکت حفاری شمال اذعان کرد: با توجه به فعالیت های شرکت حفاری شمال در خارج از ایران، در شرق دریای خزر، که حتی از نظر قدمت حفاری و توانمندی قابل مقایسه با ایران نیست در عملیات حفاری در دریا ضایعات حفاری پس از انجام تصفیه ابتدایی و خشک کردن آنها از طریق جعبه های فلزی (skip) و توسط کشتی به خشکی حمل شده سپس به این طریق حداکثر دقت برای جلوگیری از انتشار آلودگی به محیط زیست دریایی، در حین فعالیت نفتی انجام می گیرد.

وی اعلام کرد: باید پذیرفت روش و شیوه مواجهه با مواد زائد ناشی از عملیات حفاری و نفتی در کشورهای جهان، برخاسته از جدیت آنها در اعمال استانداردهای زیست محیطی و پروتکل های منطقه ای است و نیز در اثر اعتقاد قلبی و باور عمومی آنها برای حفظ سرمایه ای به نام طبیعت است.

خادمی تشریح کرد: اگر اثرات زیانبار عملیات نفتی در ایران را با دیگر عملیات شهری و عمرانی نظیر فعالیت های شهرداری ها، مردم و سازمان ها  مقایسه کنید، خواهید دید که متاسفانه اثرات زیست محیطی عملیات نفتی حتی کمتر از اثرات مضر ناشی از دیگر فعالیت ها همانند قطع درختان، سد سازی ها و برداشت نامناسب از آبهای زیر زمینی است.

مدیر عامل شرکت حفاری شمال افزود: اگر به صورت متوازن عمل نشود هرگونه مدیریت پسماند درصنعت نفت صورت گیرد باز هم در شاخص های کلان تاثیر گذار نخواهد بود.

وی عنوان کرد: ایران تنها کشوری است که  حتی یکی از میدان های شهرهای بزرگ آن محلی برای حضور پرندگان و کبوتر ها ندارد تا مردم جمع شوند و به آنها دانه دهند، ارتباط برقرار کنند تا روح آنها لطیف تر شود تا شاید با محیط زیست دوستانه تر برخورد کنند.

خادمی ادامه داد: جای سوال است چرا در تهران هیچ پرنده ای به جز کلاغ در شهر نمی بینید، این رخدادهای زیست محیطی به دلیل عملیات نفتی نیست، چرا که اکثر ما در طول زندگیمان حتی یک نهال درخت نکاشته ایم و به یک پرنده دانه نداده ایم، این روند باعث قهر از طبیعت و خشن شدن مردم در خصوص طبیعت و محیط زیست خواهد شد.

مدیر عامل شرکت حفاری شمال تصریح کرد: تا فرهنگ زیست محیطی و HSE را پیدا نکنیم مشکلات حل نخواهد شد.

وی اذعان کرد: طی 14 سال اخیر به دلیل توجه ویژه وزارت نفت در حوزه صیانت از محیط زیست اقدامات مناسبی در صنعت نفت صورت گرفته است .

خادمی به ذکر مثال پرداخت و گفت: حضور پیمانکاران خارجی متعهد به رعایت الزامات زیست محیطی در پروژه های نفتی و استفاده از دستورالعمل های زیست محیطی در پروژه های واگذار شده از جمله آزادگان، زمینه ساز این شد که حفاری در این مناطق منوط به استقرار سیستم مدیریت پسماند و به تبع آن تحول نسبی در زمینه حفظ محیط زیست شود.

مدیر عامل شرکت حفاری شمال ادامه داد: ضروری است این سختگیری ها برای تمامی فعالیت های بالادستی و پایین دستی نفت صورت پذیرد و علاوه بر آن به عنوان یک الزام در قراردادهای آتی توسعه ای نفت تثبیت شود و به باور عمومی تمامی رده های کاری صنعت نفت نیز بدل شود.

وی با بیان اینکه انواع فرایندهای مدیریت پسماند که هم اکنون تقریبا در حال انجام است بر پایه جداسازی فیزیکی و شیمیایی استوار است، توضیح داد: دستگاه های کنترل جامدات، جامدات را جداسازی و از طریق روش شیمیایی، استفاده از پلیمرها آب را جداسازی کرده، در نهایت آب مجددا استفاده شده و کنده ها نیز پس از انجام مراحل تثبیت در یک منطقه مشخص دفن می شوند.

خادمی ادامه داد: فرآیند دیگر که در صورت محقق نشدن فرآیند اول صورت می پذیرد و معمولا برای گودالهای قدیمی استفاده می شود، فرآیند pit cleaning است که در این روش اقدامات لازم جهت رفع آلودگی و تثبیت ضایعات بجا مانده از چاه هایی که پیش از این حفاری شده انجام می گیرد .

مدیر عامل شرکت حفاری شمال با اشاره به اینکه یکی دیگر از فرایند هایی که طی دوسال اخیر برای اولین بار در ایران با همکاری کارفرما و پیمانکاران شرکت حفاری شمال صورت پذیرفت،(pit closing) است، اضافه کرد: در این روش تثبیت فوم و استفاده مجدد از آب برگشتی از چاه باعث جلوگیری از جاری شدن پساب حفاری به محیط زیست و ممانعت از نفوذ به منابع آب های زیر زمینی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به وجود فناوری های مدرن جهت مدیریت پسماند، باید تدابیری اتخاذ و قوانین مصوب شوند که شروع عملیات حفاری منوط به استقرار سیستم مدیریت پسماند باشد.

خادمی به منظور بهینه سازی فرآیندهای موجود مدیریت پسماند در صنعت حفاری و نیز برای بهره مندی بیشتر از برگزاری این کنفرانس پیشنهاد کرد: جهت ارتقای سطح کیفی مدیریت پسماند، از مرجع و مأخذ اطلاعات و استانداردهای ارائه شده در صنعت حفاری چاه های نفت و گاز، مرکز تحقیقات مهندسی نفت آمریکا (API) و انجمن بین المللی پیمانکاران حفاری (IADC) استفاده شود.

مدیر عامل شرکت حفاری شمال افزود: استفاده از سیالات حفاری سازگار با محیط زیست و قابل تجزیه بدون ایجاد عوارض خطرناک که آلودگی ها را به حداقل ممکن و ترجیحاً صفر کاهش می دهد، می تواند در جهت بهینه سازی فرایندهای موجود مدیریت پسماند موثر واقع شود.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار