تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 18:35   
   
بخش حفاری
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16627صفحه نخست » خبرهای مهمدوشنبه، 3 آذر 1393 - 20:13
نجفی نوبر:
آموزشگاه بین المللی حفاری شمال به قطب برتر آموزشی در صنعت حفاری تبدیل می شود
نفت نیوز: مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال می گوید: آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال اهداف کلانی را در پیش رو دارد و امید می رود در آینده ای نه چندان دور به عنوان قطب برتر آموزشی در صنعت حفاری معرفی شود.
  

شیما نجفی نوبر در گفت و گو با پایگاه ndco ؛ از ناگفته های شکل گیری آموزشگاه بین المللی حفاری شمال گفت و  تصریح کرد: پیش از شکل گیری ایده آموزشگاه بین المللی، تمامی مراحل اداری مربوط به اخذ مجوز تاسیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی حفاری شمال طی شد و مقرر شد این دانشگاه در شهر اهواز تاسیس شود.آموزشگاه بین المللی حفاری شمال به قطب برتر آموزشی در صنعت حفاری تبدیل می شود

وی عنوان کرد: به نظر می رسید با شکل گیری این دانشگاه توسط حفاری شمال مدرک گرایی ترویج، ارتباطات آموزشی بین المللی کمرنگ و مقررات و بروکراسی وزارت علوم با اهداف اساسی آموزشی شرکت حفاری شمال مغایرت داشت.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال ادامه داد: بر همین اساس تشکیل دانشگاه جامع علمی کاربردی از دستور کار شرکت حفاری شمال خارج و تاسیس آموزشگاه بین المللی در برنامه قرار گرفت، که علاوه بر آموزش های تخصصی کاربردی، افزایش ارتباطات در سطح بین الملل را به دنبال دارد.

نجفی نوبر با بیان اینکه پروژه راه اندازی آموزشگاه بین المللی بهمن ماه 1392 آغاز بکار کرد، اذعان کرد: هدف اولیه این آموزشگاه برگزاری دوره های آموزشی، ارائه گواهینامه های بین المللی و همچنین تربیت نیروی متخصصین در دوره های عملیاتی بوده است.

وی در خصوص آموزش هایی که ابتدا در دستور کار آموزشگاه بین المللی قرار گرفت، عنوان کرد: از جمله آموزش های حوزه عملیاتی می توان به عملیات حفاری در خشکی، عملیات حفاری در دریا با تأکید بر آبهای عمیق، سیالات حفاری، تعمیرات برق و مکانیک، HSE، ناوبری و خدمات پشتیبانی، خدمات فنی اشاره کرد.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال گفت: نیمه دوم خرداد ماه سال 93 بنا بر برنامه ریزی که انجام شده بود رسماً آموزشگاه بین المللی کار خود را آغاز کرد.

*امضای تفاهم نامه آموزشی شرکت حفاری شمال با یک موسسه معتبر بین المللی

نجفی نوبر تاکید کرد: در گام نخست تفاهم نامه آموزشی با یک موسسه آموزشی معتبر بین المللی به امضا رسید که آموزشگاه بین المللی به عنوان نماینده این موسسه امکان آموزش و ارائه گواهینامه از سوی این موسسه را دارا است.

وی اعلام کرد: گیر لوله و مانده یابی (Stuck pipe prevention and fishing) اولین دوره بین المللی بود که در اواخر تیر ماه توسط فراد الیاسن Frode Eliassen  مدرس با سابقه نروژی در کیش برگزار شد.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال اضافه کرد: اولین دوره داخلی کنترل فوران چاه نیز همزمان با دوره بین المللی فوق توسط اساتید داخلی شرکت حفاری شمال به اجرا درآمد.

نجفی نوبر توضیح داد: با توجه به برنامه ریزی های از پیش تعیین شده 3 بسته آموزشی HSE، ناوبری و سیستم های نمودارگیری از گل حفاری جهت آموزش به کارکنان علاقمند شرکت حفاری شمال، خارج از این شرکت و همچنین دانشجویان دانشگاه ها برگزار شد.

وی با بیان اینکه از اواسط شهریور ماه اداره آموزش و تجهیز نیروی انسانی با آموزشگاه بین المللی تلفیق و آموزشگاه بین المللی حفاری زیر نظر مستقیم مدیر عامل شرکت فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را آغاز کرد، تشریح کرد: هدف اصلی این آموزشگاه، آموزش دوره های آموزشی فنی – تخصصی به نیرو های انسانی در سطح درون سازمانی، ملی و بین المللی است.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال یادآور شد: این آموزشگاه دارای 4 واحد اصلی که شامل امور علمی و پژوهشی، امور اداری و اجرایی، ارتباطات و بازاریابی و همچنین برنامه ریزی ارزیابی است.

نجفی نوبر با اشاره به اینکه امور علمی و پژوهشی دربرگیرنده مسائلی همچون آموزش های تخصصی و غیر تخصصی است، اظهار کرد: آموزش های تخصصی از دو بخش فنی و غیر فنی تشکیل شده است که عملیات حفاری در خشکی، عملیات حفاری در دریا با تاکید بر آبهای عمیق، سیالات حفاری، تعمیرات برق و مکانیک، HSE ناوبری و خدمات پشتیبانی، خدمات فنی و IT و اتوماسیون صنعتی جزء آموزش های فنی را شامل می شود.

وی افزود: آموزش های مالی، بازرگانی و امور حقوقی از آموزش های غیر فنی محسوب می شود و آموزش های مدیریتی و عمومی همچون زبان، روانشناسی، کامپیوتر و مسائلی از این دست از آموزش های غیر تخصصی امور علمی و پژوهشی آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال به شمار می رود.

*آموزش کارآموزان بدو ورود شرکت توسط آموزشگاه بین المللی

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال در خصوص آموزش های مربوط به کارآموزان بدو ورود شرکت حفاری شمال و همچنین کارآموزان دانشجو گفت: کارآموزان بیش از 2 سال به عنوان کارآموز عملیاتی در حوزه های عملیات حفاری در خشکی و دریا، تعمیرات برق و مکانیک، خدمات فنی، سیالات و HSE بر روی دستگاه های حفاری فعالیت می کنند.

نجفی نوبر ادامه داد: کارآموزان بیش از 4 ماه از 2 سال فوق را تحت آموزش های تئوری و عملی ساماندهی شده قرار می گیرند که این آموزش ها می تواند در افزایش راندمان کاری یک کارآموز بسیار موثر واقع شود.

وی اذعان کرد: کارآموزان پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره های آموزشی و در صورت رضایت مدیریت مربوطه از کار عملی آنها بر روی دستگاه حفاری که از طریق فرم های ارزشیابی به آموزشگاه ارائه می شود، پس از طی مدت زمان مقرر، سمت مناسب را احراز می کنند.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال اعلام کرد: علاوه بر موارد آموزشی فوق در امور علمی و پژوهشی آموزشگاه پروژه های مشترک میان دانشگاه و صنعت نیز تحت بررسی و راه اندازی است.

وی با بیان اینکه مسئولیت طرح و برنامه ریزی کتابخانه مجازی شرکت حفاری شمال نیز بر عهده آموزشگاه بین لمللی قرار گرفته است، تصریح کرد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته در آینده نزدیک شاهد راه اندازی این کتابخانه خواهیم بود.

نجفی نوبر معتقد است، افزایش سرانه آموزشی دلیل محکمی برای افزایش کیفیت آموزشی به شمار نمی رود چرا که در بسیاری از موارد یک دوره آموزشی با کیفیت و دارای محتوای آموزشی مناسب که با اساتید متبحر برای افراد واجد شرایط برگزار می شود، بهتر از چندین دوره آموزشی مشابه با کیفیت پایین برای افراد غیر مرتبط است.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال اظهار کرد: تمامی مدیریت های شرکت حفاری شمال می تواند دوره های مد نظر و پیشنهادی خود را با طرح توجیهی در خصوص محتوای دوره، موسسه برگزار کننده، اساتید و همچنین افراد شرکت کننده به آموزشگاه ارائه دهند تا کارشناسان آموزشگاه پس از بررسی پیشنهادات، اقدام به برگزاری دوره فوق کنند.

* بازنگری تقویم آموزشی دوره های بدو استخدام و ضمن خدمت حفاری شمال

وی یادآور شد: هم اکنون کارشناسان آموزشگاه بین المللی مشغول تدوین و بازنگری تقویم های آموزش های تخصصی و غیر تخصصی هستند که این مهم با جلسات متعدد با کارشناسان و مدیران واحدهای دیگر صورت می گیرد.

نجفی نوبر عنوان کرد: از دوره های مهمی که آموزشگاه بین المللی برگزار کرده است می توان به دوره های آموزش سامانه جامع بازرگانی برای رؤسای دستگاهها، انبارداران و کارشناسان خرید اشاره کرد.

وی با بیان اینکه دوره آموزشی ISM) International Safety Management) نیز به منظور به روز رسانی اطلاعات مدیریت ایمنی بین‌المللی معاونین، مدیران و رؤسای شرکت، طی چهار دوره توسط John Burnip برگزار شده است، اضافه کرد: برگزاری این دوره جهت آموزش سایر کارکنان کلیدی شرکت نیز در دستور برنامه‌های آموزشی آینده قرار دارد.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال تشریح کرد: دوره تربیت کارشناس مناقصات برای کارکنان بازاریابی و کارشناسان مرتبط در واحدهای دیگر از جمله دوره های مهمی است که هم اکنون توسط آموزشگاه بین المللی در حال برگزاری است.

وی اعلام کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده برون سپاری بسیاری از دوره های آموزشی تخصصی – فنی از دستور کار آموزشگاه بین المللی در حال خارج شدن است، چرا که اساتید داخلی توانایی انجام برخی از این دوره ها را به بهترین شکل ممکن دارند.

*برگزاری دوره کنترل فوران پیشرفته جهت تربیت مدرسین در حفاری شمال

نجفی نوبر از برگزاری دوره کنترل فوران پیشرفته جهت تربیت مدرسین خبر داد و گفت: این دوره که 10 روز به طول انجامید، با استفاده از دستگاه شبیه ساز حفاری توسطForde Eliassen  در دانشگاه صنعت نفت اهواز تدریس شد.

مدیر آموزشگاه بین المللی شرکت حفاری شمال افزود: در دوره فوق، تعدادی از بهترین نیروهای جوان عملیات حفاری در خشکی و دریا تحت آموزش قرار گرفتند که می توانند در بخش آموزش عملیات حفاری موثر واقع شوند.

وی با اشاره به اینکه دوره کنترل فوران پیشرفته از جهت سطح آموزشی در جایگاه بالایی قرار داشت، ادامه داد: شرکت کنندگان با گذراندن موفقیت آمیز این دوره علاوه بر تدریس دوره فوق، حق امضای گواهینامه های بین المللی را در حوزه کنترل فوران چاه را دریافت کردند.
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار