تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
شنبه، 16 آذر 1398 - 02:09   
   
بخش نفت مرکزی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 16507صفحه نخست » خبرهای مهمچهارشنبه، 23 مهر 1393 - 18:22
کریمی:
تولید نفت از غرب کارون به ٤٠٠ هزار بشکه رسیده است
نفت نیوز: مجموع تولید نفت خام از میادین غرب کارون و میدان آذر در استان ایلام هم اکنون به ٤٠٠ هزار بشکه رسیده است.
  

به گزارش نفت نیوز، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران امروز (چهارشنبه،٢٣ مهر) در پانل شناخت چالشها و فرصتهای رشد و توسعه صنایع بالادستی نفت با رویکرد توسعه میادین مشترک که در دومین روز کنگره ملی توسعه نظام پیمانکاری در صنعت نفت برگزار شد، گفت: سیاستهای کلی خصوصی سازی که در سالهای ٨٣ و ٨٤ ابلاغ شد در کلیه این سالها متوقف مانده است.تولید نفت از غرب کارون به ٤٠٠ هزار بشکه رسیده است

سلبعلی کریمی با بیان این که متاسفانه صنعت حفاری طی این سالها رشد قابل توجهی نداشته و وزارت نفت نیز به عنوان مصرف کننده تکنولوژی امکان ورود به این حوزه را نداشت، افزود: وزارت نفت خود نمی تواند به دنبال این کار برود و باید از منابع شرکتهایی که صاحب دکل هستند و یا در این حوزه  چه در داخل و چه در خارج از کشور سرمایه گذاری می کنند،استفاده کند.

وی با بیان این که متاسفانه بدلیل مشخص نبودن استراتژی، توسعه صنعتی کاملا روشن نیست، افزود: به همین دلیل است که چینیها، کره ایها و یا حتی مالزیاییها برای ورود به صنایع ایران جایزه می گیرند اما شرکتهای داخلی باید رقابتی سنگین داشته باشند.

کریمی با طرح این سوال که چرا کره ایها و چینیها و یا اندونزیاییها و یا حتی ترکیه توانسته اند شرکتهای پیمانکاری بزرگی را به صنعت نفت جهان معرفی کنند، گفت: در دوران دفاع مقدس کارهای بزرگی صورت گرفت و شرکتهای بزرگی نیز ایجاد شدند اما چه شد که این شرکتها دوام نیاورده اند و یا در مسیر دیگری حرکت کرده اند.

وی با تاکید بر این که متاسفانه مقوله بخش خصوصی توسط بخش کارفرمایی در سالهای گذشته جدی گرفته نشده است، گفت: این رفتار که همواره دوست محور بوده به جای قانون محوری قرار گرفته و صنعت ما را دچار مشکل کرده و خسارتهای قابل توجهی به آن وارد کرده است.

میادین مشترک اولویت وزارت نفت

به گزارش شانا، در ادامه این جلسه که به صورت پرسش و پاسخ اداره می شد، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین وضعیت برداشت از میادین غرب کارون گفت: میدان آزادگان باوجود این که در سال ٨٢ و ٨٣ پیمانکار خوبی داشت و شرکت اینپکس ژاپن نیز همکاری خود را آغاز کرده بود اما حضور این پیمانکار در میدان مدیریت نشد.

وی با بیان این که این میدان هم اکنون در اختیار شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) است، گفت: میدان آزادگان جزو اولویتهای وزارت نفت است و علاوه بر آن میدانهای یادآوران و یاران و سهراب نیز جزو اولویتهای بعدی قرار دارند.

کریمی با تاکید بر این که اگر وزیر نفت در مورد میدانهای مشترک قولی داده است حتما به آن عمل خواهد کرد و سوابق وی نشان می دهد که این قولها حتما اجرایی می شود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با بیان این که در حال حاضر اولویت توسعه، تمرکز روی میادین مشترک است، گفت: در حال حاضر ٤٠٠ هزار بشکه نفت در غرب کارون از طریق پروژه های نفتی مشترک به علاوه پروژه آذر در غرب کشور تامین می شود و طی یک تا دو سال آینده بسیاری از پروژه ها نفتی به نتیجه می رسد و از سوی دیگر برای شروع کار درمیادین کوچکتر نیز در حال برنامه ریزی هستیم.

توسعه میدان جفیر و سپهر فعلا در اولویت نیست

کریمی همچنین در مورد میادین جفیر و سپهر گفت: این میادین در محدوده میدانهای نفتی شرکت اروندان قرار دارد اما بدلیل این که جزو میادین مشترک نیستند فعلا در اولویت توسعه قرار ندارند.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با تاکید بر این که پیمانکاران باید به سمت شکل گیری انجمنهای منسجم و نه انحصاری بروند، افزود: اگر این اتفاق نیفتد قطعا آسیب به آنها بیشتر می شود و در شرایط فعلی باقی می ماند. مشکل عمده بخش خصوصی برآمده از بخش کارفرمایی است اما چنانچه بخش خصوصی نیز برنامه عملی برای خود نداشته باشد به طور قطع به همین شکل منفعل می ماند و چالشهایش بیشتر خواهد شد.

نگهداشت نیروی انسانی معضل پیمانکاران

وی یکی از معضلات شرکتهای دولتی و پیمانکاران در ایران و حتی شرکتهای بین المللی را موضوع نگهداشت نیروهای متخصص عنوان کرد و گفت: این مسئله یکی از چالشهای اصلی است که حتی با افزایش حقوق و مزایا هم کم نشده است.

کریمی با تاکید بر این که اگر راس یک سازمان متعهد و به دور از سفارشها و رفاقتها باشد می توان امیدوار بود که بخش خصوصی بر اساس ضرورتها رشد کند، افزود: شرط بقا و تحقق توسعه و اشتغال پایدار در نگاه ملی و اعتماد به بخش خصوصی در این فضا محقق می شود.

وی افزود: در صورتی که بخش خصوصی واقعی در صنعت کشور وجود نداشته باشد نتیجه آن این می شود که یا سهام عدالت بیرون می آوریم که تنها باعث افزایش تورم می شود و یا مدیران دولتی وارد بخش خصوصی می شوند و شرایط شرکت خصوصی را عوض می کنند و یا شرکتهای شبه دولتی خریداری می شود که اصلا فعالیت اقتصادی ندارد و حوزه صنعتی را دچار بی نظمی می کند. 

 نقش ضعیف رسانه ملی در حوزه انرژی

مدیرعامل شرکت ملی نفت مناطق مرکزی اظهار نگرانی کرد که با برداشته شدن فضای تحریم و ورود شرکتهای خارجی اتفاقی که سالها پیش رخ داد مجددا اتفاق بیفتد و شرکتهای پیمانکاری خود را به شرکتهای خارجی متصل کنند و به جای انتقال تکنولوژی و بهره مندی از تکنولوژی آنها تنها ارتزاق مالی داشته باشند.

وی در عین حال از نقش ضعیف رسانه ملی در نشان دادن سهم اقتصاد صنعتی و کارآفرینی به خصوص در حوزه انرژی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه در صدا و سیما تنها چیزی که مورد توجه نیست توجه به موضوع انرژی و اقتصاد صنعتی است و برای این کار باید کارشناسان این حوزه در برنامه ها حاضر شوند تا مقدمات ایجاد تغییر در این زمینه ها فراهم شود.
انتهای پیام
منبع: شانا

 

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار