تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
دوشنبه، 25 تیر 1397 - 03:03   
   
بخش نفت مرکزی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 15410صفحه نخست » خبرهای تازهدوشنبه، 20 آبان 1392 - 20:01
مهندس مهدی فکور*
فرآیند ذخیره سازی گاز در میادین گازی ایران
تخلیه مخازن هیدروکربوری بدلیل زمانبر بودن آن و بدلیل اینکه در ایران تا کنون رخ نداده است یکی از مهمترین دلایلی است که ارجحیت ذخیره سازی درگنبدهای نمکی و ساختارهای غیر هیدروکربوری را توجیه می نماید.
  

تبدیل یک میدان تولیدی نفت و یا گاز به یک مخزن ذخیره سازی، دارای مزیت هایی از جمله وجودچاهها، مراکز جمع آوری و خطوط لوله انتقال است . بنابراین مخازن تخلیه شده از جمله بهترین انتخاب ها برای مخازن ذخیره سازی گاز طبیعی هستند. در این میان، مخازن گاز میعانی به لحاظ اینکه در کنار بهبود شاخصهای گاز مخزن، افزایش میزان بازیافت میعانات گازی نیز در فرایندتزریق و بازگردانی گاز لحاظ می شود، از اهمیت و اولویت بیشتری در زمینه تزریق گازطبیعی برخوردار هستند.

گام اول برای میادینی که هنوز تولیدی نشده اند شناخت ساختار مخزن و تخلیه است.
در حال حاضر میادین تخلیه نشده ای در کشور وجود دارند که بر اساس سیاستهای تولیدی شرکت ملی نفت ایران هنوز تولیدی نشده اند و از آنجاییکه این میادین غالبا در حوزه مسولیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران می باشند ، لذا تا قبل از شناخت مخزن به لحاظ ساختاری و برنامه ریزی برای تولید و تخلیه آن امکان سنجی در خصوص ذخیره سازی گاز رویکرد مهندسیمنطقی نخواهد بود .لذا برنامه ریزی های مهم و استراتژیکی از جمله انجام عملیات لرزه نگاری ، انجام مطالعات جامع مخازن و تهیه MDP ، حفاری و بهره برداری، و انجام پروژه های مطالعات آزمایشگاهی صرفا جهت بررسی این موضوع برروی نمونه سنگ و سیال مخزن ، اجرای پایلوت و اجرای تاسیسات سطح الارضی روند منطقی و فنی اجرای پروژه هایی از این دست می باشد.نصب و راه اندازی ایستگاههای تزریق، متناسب و هماهنگ با برنامه های ارائه شده در برنامه توسعه میدان با هدف فشار افزایی می تواند به عنوان مکمل این فرآیند محسوب گردد

گام دوم انجام مطالعات مخازن و تهیه طرح توسعه میدان و انجام پروژه های آزمایشگاهی برروی سنگ و سیال مخزن بمنظور تطابق مطالعات و آزمایشات

1. مطالعات مخازن انجام شده در فرآیند ذخیره سازی در میدان سراجه و شوریجهD
برای آماده سازی این میدان جهت ذخیره گاز، تا کنون چند مطالعه شبیه سازی انجام شده است. که می توان به انجام مطالعات یک شرکت ایرانی و یک شرکت دیگر فرانسوی اشاره نمود . همچنین می توان به مطالعه جامع و بروزرسانی با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و یک شرکت اتریشی یاد کرد.

2. مطالعه آزمایشگاهی بررسی اثر تزریق گاز بر سنگ و سیال مخزن سراجه و شوریجهD
با توجه به ویژگی های میدان و فرایند ذخیره سازی گاز اجرای این پژوهش دریک رویکرد سیستماتیک در قالب چهار مطالعه مجزا طراحی گردید که عبارت از: 1 مطالعات PVT در خصوص سیال مخزن و شبیه سازی سیکلهای تزریق و بازگیری درون PVT CELL،2 مطالعات شبیه سازی سیکلهای تزریق و بازگیری در مغزه ، 3 مطالعات ارزیابی صدمه سازند بواسطه تشکیل کریستال نمک ناشی از تزریق گاز خشک به مغزه اشباع از آب سازند و 4 بررسی پدیده حبس شدن گاز در ناحیه آبزده مخزن می باشند.

استراتژی اصلی در فرآیند ذخیره سازی احیاء مخزن گاز میعانی است که این خود یک پروژه مهم ازدیاد برداشت از مخزن محسوب می گردد.
علاوه بر انجام مقدمات که به آنها اشاره گردید نکته مهم و کلیدی در پروژه های ذخیره سازی بررسی عملکرد و پارامترهای اساسی مخزن اعم از فشار مخزن، میزان برداشت مایعات،دنبال نمودن میزان اشباع گاز در نواحی ذخیره سازی شده و کنترل سطوح تماس سیالات در سیکلهای تزریق و تولید می باشد که در بخشهای مختلف امور فنیمهندسی مخازن، بهره برداری، پتروفیزیک، ژئوفیزیک، زمین شناسی و حفاری به صورت کارشناسی و کار گروهی دنبال می گردد.

با توجه به فرآیندهای ذکر شده شرکت نفت مناطق مرکزی ایران رکن اصلی و محوریت کار را در پروژه های ذخیره سازی بعهده دارد
شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به عنوان محور تولید گاز در کشور که وظیفه تولید صیانتی از مخازن گازی ونفتی را عهده دار می باشد به عنوان اولین شرکت بالادستی در سطح شرکت ملی نفت ایران و در سطح خاور میانه می باشد که فرآیند تبدیل میادین گاز میعانی را با هدف احیاء مخزن و بهبود برداشت و تبدیل آنها به یک میدان گاز خشک و بازیافت میعانات را با مراحل اشاره شده به بهترین شکل دنبال نموده است.
انتهای پیام
* مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار