تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 3 تیر 1397 - 05:31   
   
بخش نفت مرکزی
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 14136صفحه نخست » خبرهای تازهچهارشنبه، 8 آذر 1391 - 21:23
موفقیت متخصصان داخلی در بومی سازی ساخت قطعات توربین های گازی پیشرفته
نفت نیوز: متخصصان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با استفاده از توان کارشناسان و امکانات سازندگان داخلی برای نخستین بار در صنعت نفت، موفق به تعمیر، تدوین دانش فنی، طراحی، شبیه سازی عملکرد قطعات بخش داغ توربین های گازی ایستگاه تقویت فشار گاز نار شدند.
  

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، درباره مراحل تعمیر دو دستگاه توربین ایستگاه تقویت فشار نار اظهار داشت : با توجه به اعلام کتبی شرکت سازنده این توربین مبنی بر محدود بودن عمر قطعات حیاتی توربین ها و خودداری آن شرکت از تعویض قطعات و حتی فروش آنها با توجه به پذیرش اشتباه در طراحی قطعات بخش داغ توربین ها، در فاز اول تعمیر آنها ، کارهایی چون بازدید فنی ، انجام تستهای NDT و بررسی شرایط موجود توربین های ایستگاه تقویت فشار نار انجام و سپس بازسازی قطعات با عمر محدود برای عمر مفید حداقل هشت هزار ساعت دیگر ، تخمین عمر باقیمانده پره های CT1، تدوین دانش فنی و ساخت صد در صد قطعات توربین ها در ایران قطعات عمر محدود، مواد اولیه، فرآیند تولیدی و QA/QC جدید، آموزش پرسنل بهره برداری و آموزش پرسنل بهره برداری و تعمیرات در حین انجام پروژه در زمینه توربین های گازی پیشرفته در دستور کار قرار گرفت.

مهدی فکور درباره نتایج حاصل از اجرای فاز اول تعمیرات توربین ها بیان داشت: با رعایت نکات ایمنی توربین ها به کارگاه تهران حمل و تعمیرات واحدهای MW114 و MW117 آغاز که توربین اول طی مدت دو ماه و توربین دوم به مدت 45 روز تعمیر و به منطقه ارسال و در مدار تولید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، بیشتر میادین گازی بعد از بهره برداری به دلیل افت فشار در مخزن و با توجه به برنامه تولید و زمان ترک مخزن، لزوم احداث ایستگاه تقویت فشار گاز در آن ضروری می باشد تا بتوان به سقف تولید حفظ و تثبیت شود به همین جهت در میدان نار که سالها از بهره برداری از این میدان می گذشت به دلیل افت فشار مخزن و تولیدی که داشت وبا توجه به بهره برداری بیش از 33درصد از گاز در جای اولیه مخزن و همچنین افت کلی فشار مخزن، فشار سرچاهی در این میدان تا حدود 1500 پام کاهش یافته و با ادامه این روند و با توجه به فشار 1200 پام در پالایشگاه فجر جم، تولید گاز از این میدان از سال 1384 کاهش یافته و پس از آن امکان دستیابی به برنامه تولید 14/37 میلیون متر مکعب در روز میسر نمی بود.

در این راستا جهت استمرار تولید گاز و تامین فشار ورودی گاز پالایشگاه نیاز به احداث ایستگاه تقویت فشار گاز از سال 1384 مطرح شد. این ایستگاه تقویت فشار دارای چهار ردیف توربوکمپرسور می باشد که توربین های آن با قدرت 10 مگاوات کار می کند همچنین هر کدام از توربوکمپرسورها توانایی انتقال روزانه 9 میلیون متر مکعب گاز را دارا می باشد. در این ایستگاه تقویت فشار، گاز سه مرکز تولیدی از منطقه عملیاتی نار از طریق سه خط لوله 20 اینچ دریافت می شود و پس از تقویت فشار به پالایشگاه ارسال می شود.

بر اساس این گزارش، میدان گازی نار در فاصله 200 کیلومتری شیراز و 275 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر واقع شده است.محدوده این میدان با حفاری اولین چاه اکتشافی در سال 1352 مشخص شد و دارای دو مخزن میباشد. برداشت از این میدان از اسفند 1368 با سقف تولید روزانه 3/9 میلیون متر مکعب آغاز و تا بیش از 51 میلیون متر مکعب در روز افزایش داده شد. در حال حاضر برنامه تولیدی از این میدان 8/36 میلیون متر مکعب در روز می باشد. 
انتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار