تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 21:55   
   
بخش بهداشت و درمان
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 10122صفحه نخست » خبرهای تازهسه شنبه، 9 آذر 1389 - 21:50
بهداشت ودرمان صنعت نفت صاحب پژوهشکده سلامت شد
نفت نیوز: پژوهشکده سلامت صنعت نفت با هدف رفع مشکلات و چالش های موجود در صنعت نفت با حضور مدیران و معاونان سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت به طور رسمی افتتاح شد.
  

به گزارش نفت نیوز، سید امیر محسن مرتضوی؛ رئیس پژوهش و فناوری سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در مراسم افتتاحیه پژوهشکده سلامت صنعت نفت که صبح امروز در سالن همایش بیمارستان فوق تخصصی صنعت نفت برگزار شد، گفت: در نظام نامه جامع راهبری پژوهش و فناوری وزارت نفت به انجام پژوهش های کاربردی و توسعه ای تاکید شده، به گونه ای که در قالب هر پژوهش باید یک مشکل و مسئله در صنعت رفع شود.
مرتضوی تاکید کرد: هدف اصلی پژوهشکده سلامت صنعت نفت تولید علم و انجام تحقیقات بنیادی نیست؛ بلکه حل اصلی مشکلات و معضلات صنعت نفت است. 
          
وی اظهار داشت: با توجه به نیازها و چالش ها در حوزه سلامت و تاکید بر اجرای پروژه های پژوهشی در صنعت نفت، استراتژی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بر این اصل استوار شده که انجام هر پروژه ای منتج به تولید یک محصول، ارائه راهکار برای حل معضلات، افزایش بهره وری و رضایت مراجعه کنندگان شود.      

وی با بیان اینکه طرح ایجاد پژوهشکده سلامت صنعت نفت در قالب سه مرکز تحقیقاتی مطرح است، افزود: این پژوهشکده سه مرکز تحقیقاتی مستقل شامل مرکز تحقیقات سلامت خانواده، سلامت کار و محیط و فناوری اطلاعات و اقتصاد سلامت دارد که این مراکز با توجه به نیاز و چالش های موجود در حوزه سلامت صنعت نفت و با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های موجود سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در حوزه سلامت طراحی شده است.

مرتضوی اظهار داشت:هر یک از مراکز تحقیقاتی، حداقل سه زیر گروه دارد؛ به عنوان مثال مرکز تحقیقات سلامت کار و محیط شامل زیر گروه هایی مثل بهداشت حرفه ای و محیط، طب کار و مدیریت حوادث و بحران ها است، همچنین مرکز تحقیقات سلامت خانواده نیز دارای پنج زیر گروه سلامت روان، سالمندان، سرطان ها، بیماری های عفونی و نو پدید و بیماری های مزمن غیر واگیراست؛ مرکز تحقیقاتی فناوری اطلاعات و اقتصاد سلامت نیز از سه زیر گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، اقتصاد سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل شده است.   
رئیس پژوهش و فناوری سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، مکان موقتی پژوهشکده سلامت صنعت نفت را طبقه پنجم و ششم ساختمان جدید بیمارستان فوق تخصصی صنعت نفت اعلام کرد.

راه اندازی پژوهشکده سلامت صنعت نفت، کاربردی کردن دانش و فناوری های نوین را ممکن می سازد.      
محمد جواد کیان مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در مراسم افتتاحیه پژوهشکده سلامت صنعت نفت که صبح امروز در سالن همایش بیمارستان فوق تخصصی صنعت نفت برگزار شد اظهار داشت: پژوهشکده سلامت صنعت نفت کانال ارتباطی مؤثر وعلمی را میان صنعت نفت و سازمان بهداشت و درمان که متولی سلامت کشور است فراهم می کند.    
دکترکیان بر لزوم حرکت به سمت دانش محوری و استفاده از پتانسیل های موجود در صنعت نفت تاکید کرد و گفت: راه اندازی پژوهشکده سلامت صنعت نفت، کاربردی کردن دانش و فناوری های نوین را ممکن می سازد.           
وی با بیان اینکه از زمان تصمیم برای راه اندازی این پژوهشکده تاکنون فقط 3 ماه زمان صرف شده است اظهار داشت: با برنامه ریزی های مناسب می توان بسیاری از کارها را در مدت زمانی کوتاه و حتی پیش از موعد انجام داد.
وی به انجام فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت اشاره کرد و گفت: تاکنون 190 مورد اولویت پژوهشی از سوی این سازمان به مراکز بیست گانه در سراسر کشور ابلاغ شده است؛ همچنین 90 مقاله ISI چاپ شده است.         
 
دکترکیان با بیان اینکه برنامه ریزی و سیاست گذاری های سلامت در حوزه صنعت نفت بر اساس یافته های این پژوهشکده انجام می شود افزود: با راه اندازی پژوهشکده سلامت صنعت نفت، بودجه های پژوهشی به صورت هدفمند و کاربری مورد استفاده قرار می گیرند؛ همچنین مشکلات و چالش های مرتبط با حوزه سلامت صنعت نفت مرتفع می شود.    
   
کیان با بیان اینکه پژوهشکده سلامت صنعت نفت می تواند در حل مشکلات و مسائل حوزه HSE صنعت نفت نیز مؤثر باشد افزود: امید است تا با تلاش و همکاری پژوهشگران و فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی این مرکز بسیاری از مسائل و مشکلات پیش روی این صنعت رفع شود.     

وی نیروی انسانی را رکن مهم و تاثیرگذار هر سازمان دولتی و خصوصی اعلام کرد و گفت: توجه به مسائل رفاهی، استخدامی و آموزش کارکنان از برنامه هایی بوده که در سال جاری در دستور کار سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت قرار داشته است. مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، آموزش را امری مهم در ارتقا علمی و کیفی خدمات اعلام کرد و گفت: در سال 1386، حدود 366 نفر ساعت، دوره آموزش بهبود کیفیت را گذرانده اند که این رقم در سال 1387، به 3290 نفر ساعت و در سال 1388، به 12918 نفر ساعت افزایش یافته است.    

وی ادامه داد: در بخش آموزش های عمومی نیز در سال 1386، 13 هزار و 920 نفر ساعت، در سال 1387، 45 هزار نفر ساعت و در سال 1388، حدود 60 هزار نفر ساعت دوره آموزشی گذرانده اند.      
کیان از امضاء تفاهم نامه سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و افزود: هدف از امضای این تفاهمنامه، همکاری و تداوم ارتباط با دانشگاه ها و انجام فعالیت های پژوهشی و آموزشی است.   

وی از انتشار 24 عنوان کتابچه آموزشی از سوی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت خبر داد و گفت: تاکنون بیش از یک میلیون جلد از این کتابچه های آموزشی توزیع شده، همچنین چاپ و نشر مجله بین المللی طب کار و محیط زیست یکی دیگر از فعالیت های این سازمان در بحث آموزش است.              
        
به گزارش روابط عمومی سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت، دکتر کیان اظهار داشت: برگزاری کنگره طب کار و سلامت شغلی نیز از برنامه های تاثیرگذار بوده است که در سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.     
گفتنی است، سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در قالب بیست منطقه بهداشت درمانی مستقل، به بیش از 800 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش خود در سراسر کشور، به ویژه در مناطق محروم و عملیاتی، خدمات مختلف بهداشتی و درمانی ارائه می دهد. 
انتهای پیام 

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار