تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
سه شنبه، 1 خرداد 1397 - 23:49   
   
بخش پالایش و پخش
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 8132صفحه نخست » خبرهای مهمپنجشنبه، 6 اسفند 1388 - 08:26
ضرورت شتاب بخشیدن به اصلاح سبد انرژی مصرفی در حمل و نقل با حضور ایران در عرصه موتورهای دیزل
وابستگی به یک فرآورده نفتی در تامین نیازهای بخش حمل و نقل ، تهدیدات مختلفی را در این خصوص برای اقتصاد ملی به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه تنوع در سبد مصرفی انرژی بخش حمل و نقل مجموع هزینه های تامین سوخت این بخش و نیز ریسک بروز تنگنا در تامین انرژی را در شرایط خاص از میان خواهد برد و این در حالی است که به طور متوسط روزانه 25-20 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور باید با صرف چند میلیارد دلار ارز از محل واردات تامین شود......
  

سال 2009 از سوی بسیاری از فعالان صنعت جهانی خودرو به عنوان سال «دیزل» معرفی شده است. جای خوشحالی است که حضور ایران در عرصه موتورهای دیزل نیز در همین سال کلید خورد.   

بر اساس آمار منتشر شده تقریبا صد در صد سوخت مصرفی در بخش حمل و نقل سبک در ایران از محل بنزین تامین می شود. آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت ملی پخش و نیز موسسه مطالعات بین المللی انرژی ،حاکی از این است که میزان استفاده از سایر انواع سوخت خودروهای سبک در کشورمان در مقایسه با بنزین، به قدری اندک است که می توان گفت تقریبا تمامی سوخت بخش حمل و نقل سبک توسط بنزین تامین می شود. 

برای شکستن این انحصار، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی مبادرت به سرمایه گذاری در این سبد کرده است . ورود دیزل به جرگه موتورهای سبک شانسی است که با سرمایه گذاری این شرکت ،نصیب صنعت خودروسازی کشور شده است.
فعالان صنعت جهانی خودرو ،سال 2009 را به عنوان سال «دیزل» معرفی کرده اند و حضور ایران نیز در عرصه موتورهای دیزل در همین سال کلید خورد.
به طور کلی سبد انرژی مصرفی در بخش حمل و نقل سبک در کشورهای مختلف شامل بنزین، گازوئیل، سی ان جی، ال پی جی، سوخت هیبرید، سوختهای ترکیبی با الکل و... می باشد. 

شاید هنوز تصور بسیاری از مصرف کنندگان خودروها از یک خودرو دیزلی ، ریشه در خاطرات دهه 70 میلادی از این موتورها دارد. زمانی خودرو دیزلی به معنای آلودگی بیشتر، سر و صدای افزون تر ، انعطاف پذیری کمتر موتور و قیمت بالاتر در زمان خرید ،در مقایسه با موتورهای بنزینی بوده است، اما باید گفت روند تحولات فناوری، امکان ورود مجدد دیزل به عرصه خودروهای سبک را فراهم ساخته است. کاهش آلودگی حاصل از فعالیت موتور با بهره گیری از تحولات نوین تکنولوژیک زمینه مساعدتری را برای ورود مجدد دیزل به عرصه خودروهای سواری آماده کرده است. 

ممکن است این نکته مطرح شود که در بازارهای محلی کشورها، قیمت گازوئیل بالاتر از بهای بنزین است و این امر در مرحله اول برای موتورهای دیزل یک عدم مزیت محسوب می شود. به عنوان مثال در آمریکا در حالی که قیمت بنزین معادل 3 دلار در هر گالن است، قیمت گازوئیل حدود 3/3 دلار بوده است که نشان دهنده تفاوت 10 درصدی قیمت گازوئیل در مقایسه با بنزین است. این نکته عاملی است که شاید در نگاه اول مصرف کنندگان را از خرید موتورهای دیزل منصرف سازد ،اما تحقیقات در آمریکا نشان داده که توان تولید شده توسط موتورهای دیزل بالاتر از موتورهای بنزینی است و همین امر زمینه ساز جبران هزینه بالاتر گازوئیل می باشد. 

از سوی دیگر وابستگی به یک فرآورده نفتی در تامین نیازهای بخش حمل و نقل ، تهدیدات مختلفی را در این خصوص برای اقتصاد ملی به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه تنوع در سبد مصرفی انرژی بخش حمل و نقل مجموع هزینه های تامین سوخت این بخش و نیز ریسک بروز تنگنا در تامین انرژی را در شرایط خاص از میان خواهد برد و این در حالی است که به طور متوسط روزانه 25-20 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور باید با صرف چند میلیارد دلار ارز از محل واردات تامین شود. 

هرچند طی سالهای اخیر توجه به گاز طبیعی به عنوان یک حامل انرژی جدید در سبد مصرفی بخش حمل و نقل افزایش یافته ،اما محدودیتهای موجود بر سر راه توسعه ساختارهای این بخش و ماهیت فیزیکی و شیمیائی گاز طبیعی، تبدیل آن به سوخت برتر در بخش حمل و نقل را عملا غیرممکن کرده است. در این شرایط زمینه بسیار مناسبی برای ورود به حوزه دیزل در بخش حمل و نقل سبک فراهم شده است.
امروزه در اروپا 58 تا 60 درصد خودروها دیزلی هستند . چنانچه در فرانسه این رقم حدود 60 درصد و در آلمان حدود 58 درصد اعلام شده است. اکنون خودروسازان بزرگ دنیا در حوزه تولید موتورهای دیزلی سرمایه گذاری کرده اند و خودروهای دیزلی جذابی را روانه بازار نموده اند. موتور دیزل عموما دارای توان 20 تا 25 درصد بیش از موتور بنزینی است و استفاده از آن به این معناست که 20 تا 25 درصد کاهش مصرف بنزین را به دنبال دارد. آلودگی موتورهای دیزلی نیز کمتر از خودروهای بنزینی است . آزمایش های زیست محیطی نشان داده اند که آلایندگی این موتورها 15 تا 20 درصد از بنزین کمتر است. 

به گزارش ایرنا، در شرایطی که مصرف بالای فرآورده بنزین و تمرکز همه اقدامات و برنامه ها بر تامین این سوخت ،عملا امکان بسیاری از برنامه ریزیهای راهبردی در بخش پالایش را از ما گرفته است، چاره ای جز ورود به این حوزه و اقدام در جهت متنوع سازی سبد انرژی بر اساس مجموع ملاحظات اقتصادی و صنعتی نداریم. 

نحوه عملکرد موتورهای دیزل

رودلف دیزل در سال 1892 (یعنی 16 سال پس از اختراع موتورهای بنزینی) ایده توسعه موتور دیزل را بنا نهاد. هدف او از این ایده، ساخت موتوری با راندمان بالاتر نسبت به موتورهای بنزینی آن زمان بود که راندمان مناسبی نداشتند. امروزه موتورهای دیزلی در تمام رده خودروها اعم از سواری و سنگین بکار می روند.

اختلاف های عمده بین موتورهای بنزینی و گازوئیلی عبارتند از:

موتورهای بنزینی مخلوط سوخت و هوا را مکش کرده و پس از متراکم نمودن، با جرقه شمع آن را محترق می سازند. موتورهای دیزلی تنها هوا را مکش نموده، آن را متراکم می کند سپس سوخت را با فشار بالا در این هوای فشرده تزریق می نماید. حرارت ناشی از هوای فشرده به محض ورود سوخت آن را محترق می سازد.
نسبت تراکم موتورهای بنزینی بین 8 تا 12 می باشد در حالیکه نسبت تراکم در موتورهای دیزل بین 14 تا 25 می باشد و هر چه نسبت تراکم بالاتر باشد موتور دیزل راندمان بهتری خواهد داشت.
موتورهای بنزینی یا از سیستم کاربراتوری استفاده می کنند که در آن هوا و سوخت قبل از ورود به سیلندر با هم مخلوط می شود یا از سیستم پاشش در پورت ورودی بهره می گیرند که در آن سوخت در ابتدای زمان مکش و در پورت ورودی (خارج از سیلندر) و با فشار پایین پاشیده می شود. این در حالیست که موتورهای دیزل از پاشش سوخت با فشار بالا و درون محفظه احتراق استفاده می کنند. توجه کنید که موتورهای دیزل شمع ندارند و تنها بواسطه حرارت ناشی از هوای متراکم شده سوخت را محترق می کنند. البته شایان ذکر است که در راستای بهبودعملکرد موتورهای بنزینی نیز تحقیقات بسیاری صورت پذیرفته است تا پاشش سوخت بصورت مستقیم انجام پذیرد که موتور GDI حاصل این تلاش می باشد.
انژکتور در موتورهای دیزل یکی از قطعات پیچیده می باشد که همواره موضوع بحث بسیاری از کارهای تجربی واقع شده است. در هر موتوری ممکن است در جای متفاوتی نصب شده باشد. انژکتور بایستی در برابر فشار و دمای بالای درون سیلندر مقاومت داشته و سوخت را بصورت مناسب به هوای فشرده وارد نماید. ایجاد چرخش مناسب در ذرات سوخت و توزیع مناسب آن در سیلندر از دیگر مسائل موتور دیزل می باشد. بنابراین در بعضی از موتورهای دیزل سوپاپهای مکش خاص، محفظه پیش احتراق و دیگر تجهیزات برای چرخش مناسب هوا درون محفظه احتراق و بهبود فرآیند احتراق بکار گرفته شده است.
انیمیشن زیر به درک نحوه عملکرد موتور دیزل کمک میکندانتهای پیام

   
  

اضافه نمودن به:  

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیرقابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
   | 1388/12/6 - 22:09 |     1     0     |
به طور کلی سبد انرژی مصرفی در بخش حمل و نقل سبک در کشورهای مختلف شامل بنزین، گازوئیل، سی ان جی، ال پی جی، سوخت هیبرید، سوختهای ترکیبی با الکل و... می باشد. من ضمن تشکرازنفت نیوزخواهش می کنم برای سوخت های جایگزین با تبلیغ درمورد دی متیل اتر که ماده خام ان (متانول)صادرمی شودوجایگزین گازوئیل هست توجه برنامه ریزان ملی به این موضوع جلب کنند گازوئیل به راحتی دی متیل اترازگازطبیعی بدست نمی اید انچه بحث هیت قیمت تولیددی متیل اترهست که درمقایسه باگازوئیل برای نفت خام بالاترازسی دلاری ارزش تولید دارد والان هم چنان قیمت نفت بالا خواهدماند


   | 1388/12/6 - 22:26 |     0     0     |
دنباله نظر... اولاً DME یک سوخت پاک است، ثانیاً کل هزینة سرمایه ­گذاری آن، به خاطر وجود زیر­ساخت‌های LPG که با اندک تغییراتی قابل استفاده برای DME هستند، بسیارکم است و ثالثاً منابع DME محدود به منطقه خاصی ازکشورنیست و باتوجه به شبکه سرتاسری خط لوله گاز طبیعی قابل­ استفاده برای تولید DME هستند.پس تحقیق و توسعه (R&D) بر روی موتورهای DME، به­ عنوان جایگزین(ویادوگانه سوزی) موتورهای دیزلی شتاب گیرد.در حال حاضر بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله هندوستان، درصدد استفاده از این سوخت نوین هستند

   | 1388/12/7 - 02:54 |     0     0     |
باسمه تعالی.این کارزودتر ازاینها میبایست انجام میشد وماازاروپاوغرب دراین عرصه عقب نباشیم.باارزوی موفقیت.مهندس پالایش پالایشگاه.سیدجعفری


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار