تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 - 04:59   
   
بخش پالایش و پخش
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 774صفحه نخست » خبرهای تازهیکشنبه، 4 شهریور 1386 - 15:58
مشاور جوان وزیر نفت در امور پالایش و پخش: کشف استعدادها و پخته کردن ایده‌های جوان از اهداف مشاوران جوان است
مشاور جوان وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی تصریح کرد: در دو سال گذشته نقش نیروهای جوان در فرآیند تصمیم گیری کلان صنعت نفت برجسته بوده است.
  

کامران ضرابی در گفت و گو با شانا با بیان این که حدود یک‌ونیم سال از آغاز به کار گروه مشاوران جوان وزیر نفت می‌گذرد، یادآور شد: اعضای این گروه در این مدت، در کنار تلاش برای رسمیت دادن به نقش خود در فرآیند تصمیم‌گیری‌های کلان، با همکاری تعدادی از نیروهای جوان و شایسته صنعت و با در نظر گرفتن نگرانی‌های عمده‌ای که از جانب کارکنان به مشاوران ابراز می‌شد، به برنامه‌ریزی برای حل مشکلات پرداختند.
وی با اشاره به این که برای تحقق اهداف مشاوران جوان در صنعت نفت، دو راهکار مهم در ایجاد ارتباط با بخش‌های مختلف نفت را مد نظر قرار داده است، اظهار داشت: ایجاد ارتباط با بدنه کارشناسی صنعت از طریق سفر به مناطق عملیاتی، ملاقات های حضوری، مکاتبه، شرکت در سمینارها و ایجاد ارتباط با بدنه مدیریتی، از راه شرکت در جلسات هیئت مدیره، حضور در مجامع و همایش های عمومی دو راهکار مهم برای این کار بوده است.
ضرابی ادامه داد: با این کار توانستیم در سازماندهی جوانان در زیرمجموعه‌های شرکت ملی پالایش و پخش، تلاش های مهمی انجام دهیم و گروه های نسبتا فعالی در این زمینه ایجاد کنیم.
وی ایجاد شوراهای جوانان در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران را از جمله اقدام های مهم حوزه مشاور جوان وزیر نفت در امور پالایش و پخش برشمرد و گفت: از ماه ها پیش در این زمینه به رایزنی با مدیران مختلف پالایش و پخش پرداختیم و نظرهای آنان را در باره این کار جویا شدیم؛ در سفر به مناطق عملیاتی نیز به گفت و گو با همکاران جوان پرداختیم که به یافتن روش عملیاتی کردن این ایده کمک زیادی کرد.
ضرابی تشکیل «شورای جوانان شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران» را به عنوان نخستین  تلاش برای استقرار شورای جوانان پالایش و پخش اعلام و تصریح کرد: این شورا حدود دو ماه پیش با حضور گروهی از کارشناسان جوان و پرانرژی و با تایید و نظر مساعد مدیرعامل شرکت تشکیل  شد.
مشاور جوان وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به فعالیت شورای جوانان شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت افزود:‎ پس از بررسی ایده‌ها و طرح‌های متعدد، پروژه‌ای با نام «مدیریت دانش» در این گروه به تصویب رسیده که برنامه‌ریزی فعالیت‌های مربوط به آن از یک ماه پیش آغاز شده است. 
ضرابی از ایجاد «شبکه مجازی جوانان پالایش و پخش» به عنوان دیگر برنامه های این حوزه نام برد و تصریح کرد: هدف این طرح، ارتباط بهتر جوانان زیر پوشش شوراهای جوانان و در مرحله بعد، همه کارکنان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است.
وی ادامه داد: این پایگاه اینترنتی که طراحی اولیه آن انجام شده است، با ظرفیت عضوگیری نامحدود، تا حدی شبیه سایت هایی مانند «اورکات» (ORKUT )است؛ با این تفاوت که اعضا با رویکردی کاملا تخصصی حضور خواهند داشت و ملزم به درج سابقه تحصیلی و کاری و تخصص‌های خود هستند.
ضرابی گفت: امکان تشکیل زیرگروه های تخصصی از سوی اعضا و عضو شدن در زیرگروه‌های موجود، امکان تبادل اطلاعات فنی و علمی میان اعضا، همچنین امکان جست و جوی قابلیت‌های خاص میان اعضا از امکانات بانک اطلاعاتی این شبکه مجازی است که ابزار مناسبی برای مدیریت کارکنان خواهد بود.
مشاور جوان وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی همچنین به فعالیت های چشمگیر این حوزه در نتیجه افزایش میزان مشارکت خردپذیری جوانان صنعت نفت اشاره کرد و افزود: ایمن سازی مخازن ذخیره سازی و انتقال فرآورده های نفتی با استفاده از شبکه فویل آلومینیوم یکی از پروژه های مطالعاتی حوزه مشاور جوان وزیر نفت در امور پالایش و پخش است.
ضرابی در باره این پروژه توضیح داد: نفت و گاز با گرما و فشار همزاد و همیشه در معرض اشتعال و انفجار است؛ از این رو هدف از اجرای این طرح، ارتقای ایمنی در توزیع و نگهداری فرآورده‌های نفتی است.
وی ادامه داد: مخازن حاوی سیال های قابل اشتعال، با یک سازکار ساده، یعنی پر کردن فضای داخلی مخازن با شبکه گسترده‌ای از آلیاژهای آلومینیم، ضدانفجار خواهند شد و حجم اشغال شده به وسیله شبکه آلومینیومی بسیار کم (4/1 تا 7/1 درصد) است؛ از این رو با استفاده از این روش، ظرف حاوی سوخت در مقابل انفجار مقاوم می شود؛ به طوری که در معرض عامل آتش‌زا (جرقه، ضربه، آتش یا حتی شلیک گلوله) هیچ انفجاری روی نخواهد داد و تنها شعله قابل مهار ایجاد می‌شود.
ضرابی همچنین گفت: اثر دیگر استفاده از این سازکار، کاهش نرخ تبخیر سیالات است که علاوه بر کاهش هدرروی سوخت، موجب کاهش انتشار بخارهای سمی نیز می‌شود. 
وی همچنین به بررسی وضعیت جایگزینی گاز طبیعی (سی.ان.جی) در خوردو‌ها به عنوان دیگر فعالیت این حوزه در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اشاره کرد.
ضرابی در باره مشکلات و چالش های گاز طبیعی (سی.ان.جی) توضیح داد: نخست آن که دوگانه‌سوز کردن خودروها نه تنها بهترین راه حل نیست، بلکه به تدریج مشکل‌زا نیز خواهد شد؛ دوم این که با توجه به نوپا بودن صنعت سی.ان.جی در جهان و محدودیت‌هایی که در مورد سازندگان تجهیزات آن هست، توسعه جایگاه های گاز طبیعی آن هم با نرخ بالایی که در برنامه‌ریزی‌ها در نظر گرفته شده، از مهم ترین مشکلات پیش روست.
ضرابی ادامه داد: این طرح با بررسی موارد مهمی مانند «ظرفیت‌های داخلی برای احداث جایگاه»، «سوابق پروژه‌های قبلی»، «مشکلات و معضل های پیمانکاران» و دیگر موارد وضعیت جایگزینی گاز طبیعی در خودروها را به طور دقیق بررسی کرده و برای اجرای بهینه این مهم در کشور، راهکارهای علمی دقیقی را در اختیار مدیران قرار خواهد داد.
مشاور جوان وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به برنامه های آینده این حوزه یادآوری کرد: بررسی و مطالعه روش های نوین مونیتورینگ و مدیریت خطوط لوله، توسعه طرح مدیریت دانش در همه شرکت ها و عملیاتی کردن آن، سیستم جامع QHSE متناسب با نوع فعالیت های شرکت پالایش و پخش، همچنین توسعه نرم افزار شبیه سازی، برای آموزش نحوه عملیات واحدهای پالایشگاهی و بررسی و امکان سنجی فناوری «جی.تی.ال» و Compact GT، از جمله برنامه های راهبردی این حوزه در آینده است.
انتهای پیام

 

 

   
  

اضافه نمودن به:  

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار