تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
شنبه، 16 آذر 1398 - 02:28   
   
بخش گاز
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 2202صفحه نخست » خبرهای تازهدوشنبه، 11 دی 1385 - 07:00
زاگرس جنوبی برای زمستان امسال قول افزایش تولید گاز تا 263 میلیون متر مکعب را داده است + 2 نظر
نفت نیوز : شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی یکی از سه شرکت زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که روزانه 246 میلیون متر مکعب گاز (حدود 55% درصد از گاز کشور)را تولید می‌کند که بر اساس برنامه این شرکت قرار است تا زمستان امسال به 263 میلیون متر مکعب افزایش یابد.
  

به گزارش نفت نیوز ، شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی متولی بهره برداری از ده میدان بزرگ گازی ، یک پالایشگاه گاز ( پالایشگاه گاز فراشبند ) ، 9 مرکز جمع آوری و تفکیک ، 13 مرکزجمع آوری ،153 حلقه چاه تولیدی گاز ، بیش از 3000 کیلومتر خطوط لوله جریانی و اصلی و با توان تولید 5/246 میلیون متر مکعب گاز و81500 بشکـه مایعات گازی ، 55 درصـد گاز کل کشور را تـولـید می کند .
ستاد این شرکت که در سال 1387 تاسیس شده است  در شیراز بوده و دارای چهار منطقه عملیاتی به نام های نارو کنگان ، آغارو دالان ، پارسیان و قشم وسرخون و همچنین  ده  میدان گازی فعال بشرح ذیل می باشند :
آغارو دالان ، تابناک ، هما ، وراوی و شانول در استان فاررس ، نارو کنگان در استان بوشهر و قشم و سرخون و گورزین در استان هرمزگان واقع شده اند .همچنین توسعه میادین نفتی سروستان و سعادت آباد در شرق شیراز و خشت در جنوب غربی شهرستان کازرون در سال 1386 شروع شده و بر اساس بزنامه در سال 1388 به بهره برداری خواهد رسید  . ستاد زاگرس جنوبی وظیفه مدیریت و برنامه ریزی، ارائه خدمات فنی و مهندسی، عملیاتی، پشتیبانی، مالی و اداری به مناطق عملیاتی را عهده‌دار است.
با توجه به تعدد و گستردگی میادین در استان های فارس ، بوشهر ، هرمزگان و کهگیلویه و بویر احمد وظیفه شرکت ، تامین گاز پالایشگاه های گازی فراشبند ، فجر کنگان ، سرخون و پارسیان و همچنین تزریق گاز در مخازن نفتی مارون و ارسال مایعات گازی به پالایشگاه شیراز و پالایشگاه پارسیان و بندر طاهری می باشد .
در آینده نیز علاوه بر توسعه میادین گازی دیگر ، توسعه میادین نفتی خشت ، سروستان و سعادت آباد در استان فارس و همچنین سایر میادین گازی و نفتی در دیگر استان ها به حوزه عملیاتی شرکت افزوده خواهد شد .
میدان گازی نارو کنگان که در استان بوشهر واقع شده است دارای 53 حلقه چاه گازی با توان تولید 106 میلیون متر مکعب گاز و 22 هزار بشکه مایعات گازی در روز می باشد و یکی از بزرگترین میادین گاز خشکی خاورمیانه به شمار می آید .
میدان گازی آغار و دالان که در استان فارس واقع شده است دارای 22 حلقه چاه گازی با توان تولید روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز و 7500 بشکه مایعات گازی می باشد . میدان گازی پارسیان که در استان فارس واقع شده است دارای 59 حلقه چاه گازی با توان تولید روزانه 84 میلیون متر مکعب گاز و 40 هزار بشکه مایعات گازی می باشد .
میدان گازی قشم و سرخون که در استان هرمزگان واقع شده است دارای 18 حلقه چاه گازی با توان تولیدی روزانه 16 میلیون متر مکعب گاز و 12 هزار بشکه مایعات گازی می باشد .
از 6 میدان گازی آغار و دالان ، تابناک ، هما و وراوی و شانول واقع در استان فارس روزانه 124 میلیون متر مکعب گاز و 47500 بشکه مایعات گاز تولید می گردد که سهم بسزایی در رونق اقتصاد کشور دارد .
در بحران سرمای زمستان گذشته ( 1386 ) علی الخصوص در فصل زمستان کلیه 153 حلقه چاه گاز بدون توقف تولید و بدون هیچ حادثه ای در خط تولیدی قرار داشته اند .
*این شرکت در سال 1386 به میزان 5/73 میلیارد متر مکعب ( 2595 میلیارد فوت مکعب ) گاز و نزدیک به 5/25 میلیون بشکه مایعات گازی تولید داشته است و در واقع با حداکثر توان تولید ( 15/246 میلیون متر مکعب ) بالاتر از میزان تعهدات خود تولید گاز داشته است بعبارتی دیگر گاز تولیدی این شرکت در سال 1386  نسبت به سال 1385 به میزان 3/19 درصد و نسبت به تعهدات تولید تکلیفی 13 درصد افزایش تولید وجود داشته است .
با برنامه ریزی انجام شده قبلی در تابستان سال 1386 برای اولین بار عملیات تعمیرات اساسی همراه با رنگ آمیزی ، تعمیر چاهها و 8 کیلومتر خطوط جریانی در منطقه عملیاتی کنگان با کمترین هزینه و بدون هیچ حادثه ای انجام گرفت .و همچنین پالایشگاه گازی فراشبند مراکز جمع آوری و تفکیک ، چاهها و خطوط لوله جریانی منطقه عملیاتی آغارودالان نیز بمدت 21 روز تعمیرات اساسی گردید . این تلاش بزرگ پرسنل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی باعث گردید تا در فصل زمستان سال 1386 با توان بالا و بدون هیچگونه حادثه و توقف تولید، بالاترین تولید گاز ثبت شود .
در سال گذشته همچنین، پروژه های رفاهی ، اداری ، ورزشی و فرهنگی در مناطق عملیاتی راه اندازی شدند که بخشی از این پروژه ها در حوزه مناطق عملیاتی نار و پارسیان توسط شرکت نفت مناطق مرکزی و بخشی دیگر در حوزه عملیاتی آغارودالان و تابناک توسط شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی انجام شده است.
با راه اندازی و تکمیل پروژه ها و توسعه میادین نفتی سعادت آباد ، سروستان و خشت که در دستور کاری شرکت نفت مناطق مرکزی بوده  و متولی بهره برداری از آنها شرکت زاگرس جنوبی خواهد بود از نیمه دوم سال 1388 جدا از تولید گاز و مایعات گازی، روزانه 40 هزار بشکه نفت از میادین فوق الذکر تولید خواهد شد.
همچنین دو میدان گازی سفید زاخو و دی در دستور کار توسعه میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار دارد که قرار است از ابتدای سال 1389 باتوان تولید 14 میلیون متر مکعب گاز در مدار تولید قرار گیرند. ( در انجام ، راه اندازی و تکمیل پروژه های مذکور کارشناسان شرکت زاگرس جنوبی همکاری تنگاتنگی با کارشناسان نفت مناطق مرکزی دارند.)
علاوه بر انجام پروژه های مذکور و در راستای افزایش تولید ، حفاری 15 حلقه چاه گازی جدید بر روی میادین گازی فعلی حوزه زاگرس جنوبی پیش بینی شده است که بحول و قوه الهی در زمستان امسال توان تولید گاز زاگرس جنوبی به 263 میلیون متر مکعب خواهد رسید .
لازم به ذکر است که تولید گاز از میادین حوزه این شرکت بر اساس علم مخازن و برداشت صیانتی صورت می گیرد .
بنظر می رسد توسعه میادین گازی از اولویت های اول و برنامه های جدی وزارت نفت می باشد و در واقع توسعه میادین جدید ، مصرف بهینه گاز و تسریع در پروژه ذخیره سازی گاز از عوامل مهم و موثری هستند که می تواند چالش ها و مشکلات مربوط به مصرف گاز کشور را در سالهای آینده از بین ببرد .
با توجه به نظریه کارشناسان مبنی بر اینکه هر 6 هزار فوت مکعب گاز از نظر حرارتی معادل یک بشکه نفت است و با توجه به تولید 5/73 میلیارد متر مکعب گاز (2595 میلیارد فوت مکعب ) ارزش محصولات گاز و مایعات گازی تولیدی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی روزانه معادل یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت می باشد .
انتهای پیام

نظرات کاربران
  • - شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی یکی از شرکتهای موفق بخش بالادستی وزارت بوده ودر سال گذشته در خصوص تامین گاز کشور با توجه به افزایش تولید گاز و بالاتر از برنامه درخواستی از وزارت نفت گاز تولید نموده و این دستاوردها به لحاظ مدیریت، برنامه ریزی و استفاده از توان نیروهای کارشناسی بوده است.
  • - باتوجه به توان وپتانسیل این شرکت این امر محقق میگردد چرااینکه این شرکت هم ساله با افزایش تولید گاز روبرو بوده با انجام بموقع تعمیرات و اصلاحیه های مورد نظر کارشناسان

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی

   
  

اضافه نمودن به:  

 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار