تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 - 04:58   
   
بخش بازنشستگان
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 1818صفحه نخست » خبرهای تازهشنبه، 17 فروردین 1387 - 08:04
آئین نامه بازنشستگی کارکنان دولت با 25 سال سابقه خدمت ابلاغ شد + 44 نظر
بر اساس ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون بازنشستگی پیش از موعد توسط معاون اول رئیس جمهور، کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی دولت در صورت دارا بودن حداقل 25سال سابقه خدمت می توانند با استفاده از حداکثر پنج سال سنوات ارفاقی تا سقف 30سال بازنشسته شوند.
  

به گزارش نفت نیوز وزرای عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت بنا به پیشنهاد مشترک معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و وزارت رفاه و تامین اجتماعی و به استناد تبصره(5) ماده واحده قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت، مصوب سال 1386، آیین نامه اجرایی قانون یاد شده را به تصویب رساند.
بر اساس ماده 2 این آئین نامه کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی وزارتخانه ها و موسسات دولتی در صورت دارا بودن حداقل 25 سال سابقه خدمت قابل قبول (بدون رعایت شرط سنی) می توانند در مهلت پیش بینی شده در قانون با ارائه درخواست کتبی مبنی بر بازنشستگی پیش از موعد و موافقت دستگاه متبوع با استفاده از حداکثر 5 سال سنوات ارفاقی تا سقف 30 سال بازنشسته شوند.
بانوان شاغل که فاقد شرط سابقه خدمت مقرر در این ماده می باشند، به شرط داشتن حداقل 20سال سنوات خدمت قابل قبول می توانند با ارائه درخواست کتبی و موافقت دستگاه متبوع با استفاده از حداکثر 5 سال سنوات ارفاقی بازنشسته شوند.
همچنین پاداش پایان خدمت کارکنان رسمی مشمول قانون با رعایت مفاد قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه های ضروری به کارکنان دولت- مصوب 1375- و اصلاحات بعدی آن و با احتساب سنوات ارفاقی توسط دستگاه متبوع مستخدم محاسبه و پرداخت می شود.
پاداش پایان خدمت بانوان متقاضی با کمتر از 25 سال سابقه خدمت به میزان سنوات خدمت قابل قبول (بدون احتساب سنوات ارفاقی) محاسبه و پرداخت خواهد شد.
بر اساس ماده 6 این آئین نامه از سال 1387 تا 5 سال پس از مهلت اجرای قانون، اعتبار لازم برای پرداخت کسور بازنشستگی و حق بیمه سهم مستخدم و کارفرما بابت سنوات ارفاقی بر اساس آخرین حقوق و مزایای مشمول کسور بازنشستگی بطور یکجا و با اعمال ضریب (1.1) محاسبه و در ردیف بودجه وزارتخانه ها و موسسات دولتی، همچنین مابه التفاوت حقوق بازنشستگی بابت سنوات ارفاقی آن دسته از کارکنانی که تا سال قبل بازنشسته شده اند در ردیف جداگانه ای ذیل بودجه وزارت پیش بینی خواهد شد.
کارکنانی که با استفاده از سنوات ارفاقی بازنشسته می شوند پس از بازنشستگی از امتیازاتی که در سایر قوانین و مقررات برای کارکنان بازنشسته درنظر گرفته شده یا می شود بهره مند خواهند شد.
انتهای پیام

نظرات کاربران
 • -شایسته است وزارت نفت نیز از قانون تبعیت نموذه و این مصوبه را اجرا نماید. (mohsen_moshfegh@yahoo.com)
 • -اگردرشرکت نفت قابل اجرا باشد خیلی خوب است واین طرح ازچه تاریخی قابل اجرا میباشد. (atlasi.s@nisoc.ir )
 • -لطفا" اعلام شود که شرکت نفت هم شامل این قانون میشود مخصوصا" خانم ها میتوانند استفاده کند ؟
 • -شدیداخواستاراین قانون دروزارت نفت مباشیم. باتشکر
 • -باسلام آیا در وزارت نفت هم اجرا میشود؟ (smpik81@yahoo.com )
 • -در صورت اجرا شدن هم به اشتغال کمک میشود و هم اینکه امتیازی برای برخی از کارکنان محسوب میگردد .
 • -مسرا از مسئولین میخواهیم این قانون در شرکت نفت که یک شرکت دولتی است نیز اجرا گردد .(massadi42@yahoo.com)
 • -بنام خدا
  بسیاری ازکارکنان بخصوص انجانب درچندماه پیش تقاضاهای خودرابه اموراداری کارکنان ارائه دادیم اماباید بگویم این مسئولین محترم  شرکت نفت به مااعلام کردند که شرکت مخیراست که این مصوبه رااجرابکندیانکند. اگر راهی وجود دارد تا ما و شرکت ازدست هم خلاص شویم اعلام نماییدتادست تان راببوسیم.
 • -آیا این قانون شامل نیروهای پیمانکاری نیز میباشد؟ یعنی این حقیر که حدود 16 سال سابقه کار دارم و از رسمی شدن ناامید هستم آیا می توانم امیدوار باشم که حداقل 4 سال دیگر بازنشتسه می شوم؟
 • -باسلام
  باعنایت به اینکه تعدادی از کارکنان شریف صنعت بابیش از 35.30؛40ویابالای 40سال سابقه وبعضابا تحصیلات دیپلم وپایین تر بدلیل سن کمتر از60 سال همچنان علیرغم میل ویا بدون انگیزه کافی به کار ادامه میدهند وعرصه را بر فارع التحصیلان جوان و جویای کار تنگ نموده اند؛شایسته است که با اجرای این قانون در وزارت نفت؛این فرصت به وزارت نفت و پرسنل زحمتکش آن که عمری را در بدترین شرایط آب وهوایی وعملیاتی خدمت نموده اند؛داده شود.تا از این راه به موضوع اشتغالزایی وکاهش نرخ بیکاری مملکتمان یاری رسانیم . (ahmadi_e@nigc.ir )
 • -این بخشنامه بایستی در وزارت نفت هم که یکی از وزارتخانه های زیر مجموعه دولت است اجرا شود . (karkas4001000@yahoo.com )
 • -حال که مقررات خوبی وضع شده لطفاًنگذارید دیر شود از آن تبعیت وطرح تعدیل مناسبی را طراحی کنید.
 • -ما جمعی از کارکنان صنعت نفت هستیم ومصرانه از مقامات محترم مسئول در صنعت نفت خواستار اجرای این مصوبه در صنعت نفت هستیم. (truyhg@yahoo.com)
 • -انشا....با اجرای این آیین نامه واستقبال کارکنان واجد شرایط میتوان امیدوار بود ، هستند کسانی که قصد دارند قسمتی از دنیای فانی راخارج از شرکت تجربه کنند.از قبل خدمت این عزیزان تبریک عرض می کنم.نگران نشید چون در مناطق نفتخیز جنوب همانگونه که از آمار آن نیز همکاران ما در سازمان بهداشت ودرمان مطلعند کارکنان ناگزیرند به جهت شرایط محیطی وروانی موجود،مستقیما در زمان خدمت ،به دیارباقی
  short cut کنند. (khoshroo1m_d@yahoo.com )
 • -این قانون برای کارکنان دولت ابلاغ شده ماکه شرکت خصوصی هستیم اگرامتیاز منفی ابلاغ بشود آنوقت مادولتی هستیم حکایت شتر مرغه است .
 • -باسلام وتبریک ابلاغ این قانون دراوایل سال بعدازماههاانتظارخواهشمندم هرچه سریعتردروزارت نفت نیز ابلاغ شودتامن وکارمندان امثل من بعدازسالهابلاتکلایفی رهاهی یابیم
 • -اگردر شرکت نفت اجرا شود واقعا نوآوری و شکوفایی صورت میگیرد(کارمند مناطق نفتخیز)،با تشکر
 • -بااجرای قانون بازنشستگی مصوب مجلس میتوان باهزینه حقوق کمتر ازنیرهای بامدارک بالاتر ومتخصص تروباانگیزه تردرصف استخدام ایستاده استفاده کرد.
 • -احتراما"-در جائی که این قانون به صراحت در مورد بازنشستگی با 25 سال سابقه دلالت دارد آیا سزاوار نیست که حداقل این وضععیت برای نیروهای دارای 30 سال به بالای وزارت نفت تحقق یابدو با میل کارفرما بازنشسته شوندو با استناد به این مصوبه دولت و مجلس محترم حقوق همکاران بالای 30 سال به جرم داشتن کمتر از 60 سال سن تضییع نگردد. استدعای فراوان دارد در این خصوص تجدید نظر گردد تا ضمن تعدیل نیرو (برای حداقل 30 سال به بالا)و اجرای مصوبه دولت محترم ونیز بدون اینکه هزینه ای هم برای وزارت نفت در بر داشته باشد(منظور پرداخت 5 سال کسری حق بازنشستگی)اسباب استخدام نیروهای جوان نیز فراهم شود. (bostakian2004@yahoo.com )
 • - با درود
  باید به دست اندر کاران و طراحان این طرح تشکر کرد واز دولت تقا ضا داریم بدون تبعیض این قوانین را در تمام وزارت خانه ها و ادارات دولتی اجرا نماید ازجمله در شرکت نفت که این عامل حرکتی است حهت جذب نیروی جوان کشور در ادارات دولتی و رفع معذل بیکاری در سطوح کلی است .
 • -این قانون برای کارکنان دولت ابلاغ شده ماکه شرکت خصوصی هستیم اگرامتیاز منفی ابلاغ بشود آنوقت مادولتی هستیم حکایت شتر مرغه است .
 • -باعث خوشحالی ومسرت است که مخصوصادر پتروشیمی اجرا گردد،تامین اعتباران سبب موافقت بیشتر مدیران خواهد شد،جا برای جوانان باز میشود و امید به زندگی در افراد مسن بیشتر میشود هر چه زودتر در شیراز اجرا نمایید باتشکر فراوان
 • -خواهش میکنم این قانون را در وزارت نفت اجرا کنید.
 • -آیا اجرای این قانون محددویت زمانی دارد یا بعنوان یک قانون در هر زمانی قابل اجرا است.
 • -اجرای این قانون در وزارت نفت و خصوصاً پتروشیمی برای خانمها جای تشکر و قدردانی دارد.
 • -درصنعت نفت بخصوص اگر درپتروشیمی اجرا نشود کمال بی عدالتی است چون از لحاظ قانون کار مثلا پتروشمی شیراز از مناطق سخت و زیان آور است وبهمین دلیل کارگرها را با 20 سال کار بازنشسته نموده است. درود بر آقای احمدی نژاد که مدیرهای محفظه کار و سنتی را دارد تعویض مینماد. (keshavarziar@yahoo.com)
 • -قانون بسیار خوبی است وفرصت شغلی برای نیروهای جوان.لیکن تعیین یک دوره زمانی برای اجرای ان ایجاد تبعیض بین کاکنان است .انشا ا...مدیریت محترم نفت با شهامت فکری برای این مشکل بکند .
 • - باسلام
  اجرای این طرح در صنعت نفت خواست بسیاری از کارکنان است برخی از کارکنان هم با این طرح موافق نیستندکه ضرری متوجه انها نمی شود,بگذارید درصد بیکاری در کشور کمتر شود,بگذارید نگویند اینها شترمرغند,بگذارید نوآوری در صنعت نفت جایگاه داشته باشد.
  بدانید که آنهایی که از شرکت نفت بروند می توانند خود نیز منبع اشتغالزایی باشند ضمن انکه به جای سمت خالی آنها می توان افرادی را جذب نمود. (prco1234@gmail.com )
 • -با اجرای این قانون در وزارت نفت موافقم . امیدوارم اجرا گردد .
 • -  مطابق قانون نظام هماهنگ که صریحا شرکت نفت نیز تابع آن است فقط اجرای قانون فوق استثناءشده است وهمچنین مطابق ماده 60 قانون برنامه سوم نیز شرکت نفت رانیز شامل می شود غرض آنکه وقتی پرسنل یک سازمان از قانونی پشتیبانی می کنند به چه دلیل نباید اجراشود ؟ پس تسهیلات بهتری برای بازنشستگی دیده شود یا افراد مجبورند حکم از دیوان بگیرند.(rmajidy@yahoo.com )
 • -ا ینجانب لحظه شماری میکنم .
 • -فعلا که این موضوع برای کارکنان شرکت نفت بصورت یک رویا میباشدمخصوصابرای متخصصین وزارت نفت .(zia_alighadr@yahoo.com)
 • -لطفا نظرات همکاران را دراین مورد به معاون محترم منابع انسانی وزارت نفت - جناب آقای کردان - منعکس فرمایید. ضمنا دلایلی را که آقای دکتر معظمی برای عدم اجرای آن اقامه میکردند کاملا غیر کارشناسی و بدون مبنا بود مثلا ایشان مطرح نمودند که طبق برآورد 24000 نفر با این قانون از صنعت جدا میشوند و نیروهای متخصص از دست می روند . این استدلال قابل قبول نیست زیرا در جریان الحاقیه مقررات بازنشستگی که ار سال 81 تا 83 اجرا شد و شرایط ساده تری نسبت به این قانون داشت ( با 15سال سابقه و 5 سال سنوات ارفاقی و مزایای بازنشستگی بیشتری نسبت به این قانون ) کلا حدود 15000 نفر ار آن استفاده کردند. در مورد خروج نیروهای متخصص هم خود قانون تکلیف را روشن نموده و شرط موافقت کارفرما را آورده و حق کارفرما برای عدم موافقت با نیروهایی که به آنها نیاز دارد محفوظ است . لذا دلیلی وجود ندارد که وزارت نفت از اجرای آن خودداری کند. ضمنا این مصوبه فرصت مناسبی برای اصلاح ساختار نیروی انسانی شرکتهایی است که در حال خصوصی شدن هستند تا راحت تر در بورس وارد شده و از آنها استقبال شود. (mohsen_moshfegh@yahoo.com)
 • -نظربه استقبال جمع قابل توجه ای ازکارکنان انتظارمی رود مسولین محترم وزارت نفت با اجرای قانون فوق موافقت نمایند.باتشکر (rahimi@3862yahoo.com)
 • -فرسودگی در محیطهای سخت و زیان آور موجب کاهش کارائی افراد میشود. به مدیریت ارشد صنعت نفت بگوءید با این واقعیت علمی برخورد نماید و یا با صنعتی ناکارآمد و پژمرده مواجه خواهد شد.این قانون بایستی در صنعت نفت نیز اجرا شود تبیض به معناب گسسته شدن پیوند کارکنان با مدیران خواهد بود.
 • -سوال اساسی من از مسولین محترم وزارت نفت ودولت این است که چراقانون مشاغل سخت وزیان اور برای کارمندان اجرا نمیشودکارمندان هم مثل کارگران انسانندودر شرایط یک محیط الوده وسخت مثل مجتمعهای یپتروشیمی کار میکنند.حالا که قانون بازنشستگی با سابقه25 سال تصویب شده متاسفانه برخی مسولین وزارت نفت ان را برای این شرکت قابل اجرانمیدانند.مگر نفت تافته جدا بافته است ؟حداقل برای کسانی که تمایل یا توانایی به ادامه خدمت ندارند راهی باقی بگذارید. با تشکر فراوان
 • -عدم اجرای این قانون در صنعت نفت و به خصوص پتروشیمی کمال بی عدالتی و بی انصافی می باشد.
 • با سلام
  ضمن احترام به نظر اکثر کاربران محترم که از اجرای این قانون استقبال کرده اند و با اذعان به اینکه شخصا از اجرای آن منتفع میگردم،توجه عزیزان را به نکات زیر جلب می نمایم:
  1.مشکل بی کاری جوانان بزرگتر از آن است که با بازنشسته شدن چند هزار نیروی شرکتی حل شود و در این رابطه بایستی طرح های جامع تری ارائه نمود.
  2.در صورت اجباری شدن این قانون در شرکت نفت به یکباره تعداد قابل ملاحظه ای از نیروی انسانی با تجربه و درصد بالایی از هرم مدیریت (در کلیه سطوح) ناگزیر به خارج شدن از بدنه شرکت میشوند که خلا ناشی از آن موجب خلل در روند اجرایی فعالیتهای شرکت میگردد.
  3.جای شک نیست که این قانون بایستی با صلاحدید شرکت و در مورد آندسته از نیروهایی که واقعا به حال شرکت مفید نیستند اجرا شود ولی این مقوله نیز دارای ابعاد و تبعات گوناگونی است که از حیطه آگاهی حقیر خارج است و راهکارهای اجرایی آن را باید به اهل فن آن سپرد.
  (mahmoudirad.f@nisoc.ir )
 • -آیا کارکردن درشرکتهای پتروشیمی تاسن60سالگی باوجودقرارگرفتن درمحیطی که به انواع مواد شیمیایی آلوده شده امکانپذیر است؟ آیا کارکنان یک شرکت تولیدی باید با اجبار کارکنند؟چرا این قانون را در وزارت نفت اجرا نمی کنید؟آیانبایدبرای نیروهای جوان و تحصیلکرده شغل ایجاد کرد؟من شدیدا" خواستار اجرای این طرح در وزارت نفت هستم.
 • -با سلام25 سال خدمت حقیر امروز تمام شد امیدوارم مورد الطاف مدیریت شرکت ملی گاز قرار گرفته و بیش از این مزاحم تعدیل ساختار سازمانی مد نظر نباشیم بخدا فرصت عالیست اگر .... (hossiny@nigc.ir )
 • -ضمن عرض سلام.
  من یکی از کارکنان مناطق نفتخیز میباشم وحدود20(بیست) سال سابقه اشتقال در صنعت نفت دارم.امیدوارم هرچه زودتر این قانون اجرا شود.نیمی ازخدمتم را با پیرمردها ونیمی دیگر رابا جوانان گذراندم وبه این نتیجه رسیده ام که ما پیرمردها بایدجای خود را به جوانان بدهیم تا انها با انگیزه بیشتری کار کنندوما فسیل نشویم.. (alborzsabaie@yahoo.com)
 • -طرح بسیار خوبی است. ولی آیا ما که بالای 30 سال سابقه و کمتر از 55 سال سن داریم آیا با این طرح هم به ازاء هر سال مانده به سن بازنشستگی 3% را از حقوق بازنشستگی کسر مینمایند؟ (sharifi22)
 • -ایا این قانون فقط برای 25 سالهاست اگر کسی بیشتر از 25 سال داشت و خواست استفاده کند باز هم 5 سال ارفاق میشود که اگر نشود عین بیعدالتی است.(mm-hasan@yahoo.com)
 • -اجرا شدن این قانون در وزارت نفت یعنی تزریق خون پاک و تازه در رگهای سازمان.لذا امیدواریم بدون دغه دغه و بهانه ی از دست دادن نیروهای متخصص و با تجربه مانع اجرای این طرح بسیار عالی نگردیم . مگر این نیروهای متخصص و با تجربه چکار کرده اند که از توان نیروهای تحصیل کرده و با انگیزه بر نمی آید ؟ (ali@nisoc.ir)

 

منبع خبر: کیهان 17 فروردین ماه 87

   
  

اضافه نمودن به:  

 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار