تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
یکشنبه، 3 تیر 1397 - 05:37   
   
بخش نفت
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 14034صفحه نخست » خبرهای مهمچهارشنبه، 10 آبان 1391 - 17:47
محمدنژاد:
ضوابط کلی پدافند غیرعامل در صنعت نفت ابلاغ شد/ شدت مصرف انرژی در ایران چهار برابر استاندارد جهانی است
نفت نیوز: جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل با تاکید بر این که عملیاتی کردن پروژه های پدافند غیرعامل در صنعت نفت، بار مالی زیادی دارد، تعیین ردیف بودجه مستقل برای پدافند غیرعامل در بودجه 92 را ضروری خواند.
  

به گزارش نفت نیوز، مهندس حمدالله محمدنژاد  روز چهارشنبه (10 آبان) در همایش پدافند غیرعامل در صنعت نفت گفت: ضوابط کلی پدافند غیرعامل تهیه،  تدوین و ابلاغ شده است و بر همین اساس، دستورالعمل ها در صنعت نفت به کار گرفته می شود.

وی پدافند غیرعامل را نیازمند ساختار خواند و گفت: دستور تشکیل کمیته های پدافند غیر عامل در وزارت نفت و شرکت های اصلی ابلاغ شده است.

جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل با اشاره به ضرورت سطح بندی تاسیسات در صنعت نفت تصریح کرد: هم اکنون این مرحله انجام و 422 مرکز، ثقل شناسی شده است.

محمدنژاد با بیان این که حدود 26 پروژه و طرح دارای اولویت نیز برای اجرای دستورالعمل های پدافند غیرعامل مشخص شده اند، یادآور شد: فرهنگ سازی و آموزش در حوزه پدافند غیرعامل دارای اهمیت بوده و باید روند فرهنگ سازی در این زمینه همزمان با اجرای آن انجام شود.

وی به هماهنگی انجام شده با چهار شرکت اصلی وزارت نفت برای برگزاری دوره های آموزشی پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: پدافند غیرعامل یک کار مهندسی است و تهیه آیین نامه و استانداردها در پدافند غیرعامل، از کارهای مهندسی محسوب می شود.

به گفته محمدنژاد، ایجاد ساختار در سازمان پدافند غیرعامل، پیش تر از سوی هیئت وزیران مصوب و این ساختار در صنعت نفت تطبیق داده شده است.

وی از بهینه سازی مصرف انرژی کشور به عنوان یکی دیگر از اصول پدافند غیرعامل نام برد و گفت: از محورهای جدی فعالیت ها در حوزه پدافند غیرعامل در صنعت نفت، بهینه سازی مصرف انرژی است و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، سیاست گذار اصلی این بخش است.

این مقام مسئول، شدت مصرف انرژی در کشور را 4 برابر استاندارد جهانی و این روند را نگران کننده خواند.

جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل گفت: یکی از شرایطی که می تواند در موقعیت بحران به ما کمک کند، ذخیره سازی انرژی است؛ از این رو ظرفیت سازی برای ذخیره سازی انرژی را در دست اقدام داریم.

محمدنژاد سوخت رسانی در زمستان را از اصلی ترین برنامه ها در حوزه پدافند غیرعامل خواند و گفت: به دستور مهندس قاسمی، وزیر نفت، کارگروهی تشکیل شده که در حال بررسی برنامه ها برای تامین پایدار سوخت در زمستان است.

این مقام مسئول با مطلوب خواندن اجرای پروژه های ذخیره سازی گاز در کشور گفت: از این ذخیره سازی ها می توانیم در اوج مصرف و شرایط بحرانی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: ظرفیت های ذخیره سازی ارتقا یافته و به ویژه برای فرآورده های اصلی مانند بنزین موتور و نفت و گاز، ذخیره سازی مناسب صورت گرفته است.

محمدنژاد افزود: پروژه های مقاوم سازی در صنعت نفت با جدیت در حال پیگیری و در شرکت های اصلی، استحکام سازی با شتاب لازم در حال اجراست.

وی به مقاوم سازی شبکه گازرسانی استان تهران اشاره کرد و گفت: با همکاری یک شرکت مشاور، پروژه های مقاوم سازی ادامه می یابد که تامین پایدارتر انرژی را سبب می شود.

این مقام مسئول در ادامه گفت: یکی دیگر از نگرانی ها، حوزه سایبری و امنیت و ارتقای این حوزه است که برای صنعت نفت حائز اهمیت است.

جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل، امنیت فضای سایبر را حیاتی خواند و افزود: دشمن برنامه هایی برای نفوذ از این حوزه پیش بینی کرده است؛ از این رو باید با اقدام های مناسب امنیت شبکه را ارتقا دهیم و در این زمینه کارهای خوبی برنامه ریزی کرده ایم.

وی گفت: صنعت نفت از جمله اهدافی است که دشمنان برای حمله سایبری به آن تلاش می کنند زیرا روزانه هزاران ویروس و بدافزار در کشورهای بیگانه تولید می شود که نقطه هدف آنان مراکز انرژی ایران است و این لزوم افزایش سطح هوشیاری را بیشتر می کند.

محمدنژاد تاکید کرد: صنعت نفت برای جذب نیروهای تخصصی و استفاده از نرم افزارهای بومی برای ارتقای امنیت حوزه سایبری خود برنامه ریزی کرده است.

ضرورت همکاری مسئولان سازمان پدافند غیرعامل در طرح های توسعه ای حوزه دریای خزر

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از مسئولان سازمان پدافند غیرعامل خواست در طرح های توسعه ای حوزه دریای خزر همکاری کنند.

احمد قلعه بانی گفت: شرکت های تابعه وزارت نفت موظف هستند در طرح های خود اصول پدافند غیرعامل را اعمال کنند.

وی تصریح کرد: هم اکنون از مهندسان مشاور و ماشین آلات داخلی کشور استفاده می شود اما این موضوع به معنای آن نیست که از سرمایه گذاری خارجی استقبال نکنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در همایش پدافند غیرعامل تاکید کرد: اصول پدافند غیرعامل باید در تمام سطوح توسعه ای و طرح های آینده صنعت نفت پیگیری شود.

قلعه بانی با تاکید بر برنامه ریزی برای اجرای کامل سیاست جلوگیری از خام فروشی گفت: امیدواریم به روزی برسیم که با اجرای کامل این راهبرد، حتی قطره ای نفت خام صادر نکنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با این بیان که پدافند غیرعامل را باید در تمام مراحل زندگی به کار بست، گفت: حفظ تجهیزات ارزشمند صنعت نفت، مکان یابی مناسب، مقاوم سازی و استحکام سازی و استفاده مناسب از عوارض طبیعی محیط، موجب حفظ بیشتر تجهیزات می شود.

مهندس احمد قلعه بانی با تاکید بر مکان یابی و طراحی اولیه بر اساس اصول پدافند غیرعامل گفت: رعایت پراکندگی، آرایش دفاعی و استحکام تجهیزات، تامین انرژی پایدار را سبب می شود.

وی با یادآوری تاریخ پر فراز و نشیب حوزه انرژی در ایران، به تلاش قدرت ها برای تسلط بر حوزه های انرژی دنیا اشاره و تصریح کرد: استراتژی قدرت های بزرگ، سیطره بر منابع انرژی است و هم اکنون بعضی از کشورها عامل آمریکا هستند و ایالات متحده برای نفت آنان برنامه ریزی می کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با این بیان که دانش فنی با وجود منابع انسانی متخصص یک فرصت است، گفت: باید با افزایش دانش فنی و عملی کردن دانش، از این فرصت برای تولید ثروت استفاده کنیم.

معاون وزیر نفت گفت: در حوزه دریای خزر، کشورهای همسایه توسعه اکتشافی در بلوک های جدید را در برنامه دارند که ما نیز باید در این زمینه کار بیشتری انجام دهیم.

بر اساس این گزارش، صبح امروز همایش "پدافند غیرعامل در صنعت نفت" به میزبانی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و با محوریت پدافند غیرعامل آغاز به کار کرد.

در همایش امروز که پنجمین روز از هفته پدافند غیرعامل و با عنوان "تامین انرژی پایدار و پدافند غیرعامل" نام گذاری شده است، به موضوع های ایمن سازی زیرساخت های انرژی، اهمیت حوزه انرژی، منابع جایگزین انرژی و صرفه جویی و بومی سازی پرداخته می شود.

هفته پدافند غیرعامل از روز شنبه (6 آبان) آغاز شده و برای نخستین بار است که 8 آبان در تقویم رسمی کشور با عنوان روز "پدافند غیرعامل" نام گذاری شده است.

 بر پایه این گزارش، هر یک از روزهای هفته پدافند غیرعامل با عناوین فرهنگ سازی، آموزش و پژوهش و تولید علم پدافند غیرعامل، اقتصاد مقاومتی، پیشرفت پایدار و پدافند غیرعامل، آمادگی، مقاومت همه جانبه و پدافند غیرعامل، دفاع سایبری، فناوری نوین و پدافند غیرعامل، تامین انرژی پایدار و پدافند غیرعامل، تولید ملی، صنعت و پدافند غیرعامل، مردم، بسیج و پدافند غیرعامل، نام گذاری شده است.

نخستین همایش پدافند غیرعامل با شعار "پدافند غیرعامل، بازدارندگی، مقاومت ملی و توسعه پایدار کشور" یکشنبه (7 آبان) با حضور سردار وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی، اعضای کمیته های پدافند و مسئولان لشگری و کشوری از جمله مهندس حمدالله محمدنژاد، جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل، در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.

در این همایش از دستگاه های فعال در حوزه پدافند غیرعامل از جمله وزارت نفت تقدیر شد.

در حاشیه این همایش، جانشین وزیر نفت در حوزه پدافند غیرعامل، فرهنگ سازی درباره اصول دفاع غیرعامل همانند پروژه های اجرایی پدافند غیرعامل در صنعت نفت را حائز اهمیت خوانده و افزوده بود: فرآیند فرهنگ سازی با تاکید وزیر نفت در سطح شورای معاونین و سایر مدیران با توجه به تجربه فرهنگ دفاع مقدس در حال انجام است.

انتهای پیام

منبع: mop

   
  

اضافه نمودن به:  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
  * قبل از ارسال نظر آنرا ویرایش کرده و قواعد نگارش را در آن رعایت کنید.
* لطفاً در مطالب خود اخلاق اسلامی و قوانین کشور را مد نظر داشته باشید.
* نمایش نظرات کاربران در خبرها به معنای تایید آنها توسط سایت نیست.

  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار