تماس ها    صفحه اصلی    نفت    بحران خوزستان    گاز    پالایش و پخش    پتروشیمی    بهداشت ودرمان    تاریخ و سیاست    منابع انسانی    عمومی  
پنجشنبه، 25 مهر 1398 - 17:34   
   
بخش سیاست و تاریخ
 
- اندازه متن: + -  کد خبر: 11734صفحه نخست » خبرهای مهمچهارشنبه، 12 مرداد 1390 - 15:49
گزارش کامل جلسه رای اعتماد به وزیر نفت/
رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
نفت نیوز: : نمایندگان ملت با 216 رأی موافق، رستم قاسمی را به عنوان وزیر نفت برگزیدند.
  

به گزارش نفت نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز (چهارشنبه) پارلمان با 216 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 246 آرای مأخوذه، رستم قاسمی وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت نفت را به عنوان وزیر این وزارتخانه انتخاب کردند. 
علی مطهری نماینده تهران در مخالفت با برنامه‌های قاسمی و حشمت‌الله فلاحت پیشه و علی لاریجانی نمایندگان اسلام‌آباد غرب و قم در موافقت با برنامه‌های وی در صحن علنی صحبت کردند.رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
‌علی اکبر اولیاء نماینده یزد و صدوق و عضو فراکسیون اقلیت مجلس نیز که به عنوان مخالف قاسمی ثبت‌نام کرده بود، پس از قرار گرفتن پشت تریبون اعلام کرد که نمی‌خواهد به عنوان مخالف قاسمی صحبت کند که بر این اساس و طبق آئین‌نامه داخلی پارلمان موافق دوم وزیر پیشنهادی نفت نیز سخنرانی نکرد.

بر اساس تجربه می‌توان یک دولت کوچک اما چابک، مسلط و کارآمد داشت 

رییس‌جمهور گفت: تجربه نشان داده که اصلاح ساختار اداری و کوچک‌سازی بدنه اصلی دولت پس از انجام مطالعات دقیق در اجرا باید به سرعت رخ دهد.
به گزارش نفت نیوز، دکتر محمود احمدی‌نژاد که صبح امروز به منظور دفاع از چهار وزیر پیشنهادی خود به همراه تعدادی از وزرا و معاونان خود در صحن علنی مجلس حضور پیدا کرد در ابتدا با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به ملت ایران و همه بشریت به فضائل این ماه اشاره کرد و گفت: در این ماه همه درهای آسمان بر روی احسان‌ها باز شده و خیر، زیبایی و رحمت جاری است. فرصتی برای غبارروبی و پالایش روح و آمادگی برای دریافت رحمت و خوبی‌هاست. این ماه بهترین ماه است چرا که ظرف لیلة‌القدر است و لیلة‌القدر ظرف نزول است و مدیر و صاحب آن انسان کامل امام عصر (عج) است و در این رابطه دو سویه سرنوشت‌ها رقم می‌خورد و امیدوارم که خداوند متعال بهترین و زیباترین سرنوشت‌ها را برای ملت ایران و جامعه بشری رقم بزند.
رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت این چهار وزارتخانه گفت: سه تا از این وزارتخانه‌ها ناشی از ادغام شش وزارتخانه است و یکی دیگر از این وزارتخانه‌ها ناشی از ادغام دو سازمان و معاونت رییس‌جمهور است و تجربه نشان داده که اصلاح ساختار اداری و کوچک‌سازی بدنه اصلی دولت پس از انجام مطالعات دقیق در اجرا باید به سرعت رخ دهد تا خللی در اداره کشور رخ ندهد و تجربه نشان داد که می‌شود کارهای بزرگی انجام داد و یک دولت کوچک اما چابک، مسلط، عالم و کارآمد داشت.
وی ادامه داد: من از همه عزیزانی که در امر ادغام این وزارتخانه‌ها مساعدت کردند تا این امر به خوبی انجام شود تشکر و قدردانی می‌کنم.
احمدی‌نژاد خطاب به نمایندگان مجلس با بیان این‌که شما چهار وزیر پیشنهادی را می‌شناسید و نیازی به معرفی نیست، گفت:‌ دکتر شیخ‌الاسلامی برای وزارت تعاون، کار و رفاه معرفی شدند. ایشان از مدیران دلسوز، موفق و پرتوان هستند و کسی هستند که در تمام سطوح مدیریتی موفق بودند. فردی فکور، مدیر، بابرنامه و دلسوزند که همه امکانات را در تمام سطوح برای پیشرفت و کار بسیج می‌کنند.
وی به گزینه پیشنهادی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: دکتر غضنفری نیز از چهره‌های آشنا برای شما و مدیریت کشورند. فردی مومن، دلسوز، پرتوان و پرکار هستند که موفق بودند چه قبل از حضور در وزارتخانه بازرگانی، چه در زمان حضور در این وزارتخانه و چه زمانی که ادغام‌ها انجام شد، عالمانه و با تسلط حوزه ماموریت‌شان را اداره کنند.
رییس‌جمهور به معرفی قاسمی برای وزارت نفت اشاره کرد و گفت: ایشان نیز از فرزندان انقلاب و دفاع مقدس هستند که خدمات فراوانی را در دوران دفاع مقدس و سازندگی انجام دادند و تقریبا در هر کجای ایران که سفر کنید آثاری از خدمات مخلصانه این مرد قابل مشاهده است. امروز نیز با تسلط و آشنایی با حوزه نفت آمدند که مجموعه نفت را بیش از گذشته در خدمت کشور و منافع ملی متحول کنند.
احمدی‌نژاد به معرفی عباسی برای وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: ایشان نیز چهره آشنا برای مجلس است. وزارت ورزش و جوانان دو حوزه مهم، پرکار و تاثیرگذارند و آقای عباسی نیز سطوح مدیریتی را مرحله به مرحله طی کردند و در تمام دوران با اخلاص، درایت و با انگیزه بالای الهی کارها را به خوبی اداره کردند و در واقع حوزه کاریشان با کمترین تنش و بیشترین همدلی و همراهی همراه بوده است.
وی بعد از دفاع از این چهار وزیر، خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: امیدوارم با رای شما این چهار وزارتخانه به سرعت به ثبات برسد و مسیر خدمت‌گزاری با سرعت بیشتری استمرار پیدا کند.
رییس‌جمهور از همکاران قبلی خود که در این حوزه مشغول به کار بوده‌اند نیز تشکر و قدردانی کرد و گفت: مهندس محرابیان از دوستان و خدمت‌گزاران بسیار خوب هستند، خدمات فراوانی در حوزه صنعت و معدن انجام دادند و از مدیران جوان و پرکار هستند و امید است که خدمات فراوانی را نیز به انقلاب در آینده انجام دهند. آقایان میرکاظمی و محصولی نیز خدمات شایانی را ارائه کردند و از خدمات آن‌ها نیز تشکر می‌کنم.
احمدی‌نژاد بار دیگر به برکات ماه رمضان اشاره کرد و گفت: ماه رمضان ماه مبارکی است و ان‌شاءالله همه‌ ما در این ماه مشمول رحمت الهی قرار بگیریم.
/مخالف قاسمی/
مطهری: رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
مخالفت من تنها با روند ورود نظامیان به حوزه سیاسی و قدرت است
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: مخالفت من با شخص وزیر نیست تنها مخالفت با روند ورود نظامیان به حوزه سیاسی و قدرت است.
به گزارش نفت نیوز، علی مطهری روز چهارشنبه در سخنان خود اظهار کرد: مخالفت با وزارت رستم قاسمی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت پیش از آن که مربوط به شخص ایشان باشد به اصل کلی در مورد نظام‌های سیاسی خصوصا نظام جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود.
وی تصریح کرد:‌ در واقع شخصیت حقیقی ایشان را از شخصیت حقوقی تفکیک می‌کنم، زیرا ویژگی فردی وی قابل تمجید و ستایش است و از لحاظ اخلاق،‌ ساده‌زیستی و فداکاری در راه انقلاب اسلامی مورد توجه است و در مجموع مانند تمام فرماندهان سپاه شخصیتی دوست‌داشتنی می‌باشد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: باید نگاه کلان توأم با در نظر گرفتن مصالح و آینده نظام وجود داشته باشد و نه نگاه فردی و گروهی.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اصل کلی مورد تأکید این جانب لزوم پیوند نخوردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک قدرت نظامی با یک قدرت سیاسی و اقتصادی است.‌ به عبارت دیگر دولتی نشدن سپاه به همان اندازه باید توجه شود که دولتی نشدن روحانیت از طرف امام(ره) و شهید مطهری مورد تأکید قرار گرفته است.
وی اظهار کرد: سپاه مظهر وحدت جامعه است، هم‌چنان که روحانیت نیز می‌باشد، سپاه متعلق به همه اقشار جامعه است.
وی ادامه داد: تجربه وزارت اطلاعات در دوره سازندگی شاهد خوبی در این مساله است، در آن دوره کارکنان تشویق به فعالیت‌های اقتصادی شدند و از رانت‌ها استفاده کردند که موجب رخنه‌ فساد در آن وزارتخانه شد تا این‌که منع شدند؛ لذا وزارت یک نظامی در وزارت نفت موجب پیوند قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی است.
مطهری گفت: عنصر تقوا تا حد زیادی می‌تواند مانع فساد شود اما هرگز مصونیت حاصل نمی‌شود، در حوزه قدرت و ثروت نیز عامل تقوا مصونیت کافی ندارد؛ بنابراین باید زمینه‌های ایجاد آن را از بین برد.
وی خاطرنشان کرد: سپاه اکنون درست یا نادرست متهم به تصاحب پروژه‌های عمرانی در رقابت‌ نابرابر با بخش خصوصی است مانند اپراتور سوم؛ لذا با اضافه شدن حوزه عظیم نفت به آن این اتهام رفع نخواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: قاسمی وزیر پیشنهادی نفت در پروژه‌های نفتی دست توانایی دارد و نقش فراوانی داشته‌، اما برای من ثابت نشده از نظر مدیریت نفت کشور تجربه کافی داشته باشد و نیز کادر کافی برای این تشکیل این وزارتخانه داشته باشد.
وی یادآور شد: زمانی که وزیر سابق نفت به مجلس معرفی شد و نسبت به عدم دانش و تجربه وی تجدید نظر به عمل آمد گفتند مدیری استراتژیست است و شش ماه تحقیق می‌کند و پس از آن کار اصلاح در نفت را آغاز خواهد کرد، اما پس از گذشت شش ماه اولین سیاست اصلاحی را اعلام کرد که اکنون کارشناسان ماه‌هاست به دنبال آن هستند.
/مخالف قاسمی/
عضو فراکسیون خط امام(ره):
اجازه دهید مجلس محل بحث و گفت‌وگو باشد

عضو فراکسیون خط امام(ره) به عنوان مخالف وزیر نفت گفت:‌ خواهش می‌کنم که اجازه دهید که همه صحبت کنند چرا که اشکال ندارد که در مجلس نظرات و نکات مختلف بیان شود.
به گزارش نفت نیوز، علی‌اکبر اولیا، نماینده یزد و صدوق در مجلس، که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی نفت ثبت نام کرده بود، گفت: با توجه به جو ایجاد شده در مجلس بنای صحبت و مخالفت را ندارم اما به لحاظ احساس وظیفه‌ای که داشتم نکته‌ای را پیرامون وزارت نفت متذکر می‌شوم اما نمایندگان را سوگندی که در ابتدای تصدی این مسوولیت خورده‌اند قسم می‌دهم که فضا را سنگین نکنند و اجازه دهند مجلس محل بحث و گفت‌وگو باشد.
وی تصریح کرد: لازم می‌دانم که عرض کنم که متأسفانه آقای قاسمی ششمین نفری هستند قرار است مسوولیت وزارت نفت را بر عهده بگیرند و این بی‌ثباتی به نفع کشور نخواهد بود چرا که در هر دوره تیمی جدیدی برای این کار معرفی می‌شوند و نظرات متفاوتی بر وزارتخانه اعمال می‌شود.
به گزارش نفت نیوز، پس از سخنان کوتاه مخالف وزیر نفت، لاریجانی با بیان اینکه صحبت‌های مخالف، در موافقت بود، به احمد توکلی که به عنوان موافق وزیر نفت ثبت‌نام کرده بود، اجازه سخن نداد و مجلس وارد بررسی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان شد.

/موافق قاسمی/
فلاحت‌پیشه:
قاسمی برنامه‌های خود را به صورت شفاف ارائه داده‌ است
 رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
قرارگاه خاتم‌الانبیاء تاکنون بسیاری از پروژه‌های غیرممکن را به ثمر رسانده است
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:‌ اگر کسی تحت قوانین عمل می‌کند چرا او را زیر سوال ببریم و در دیگر مناصب از او استفاده نکنیم.
به گزارش نفت نیوز، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه طی سخنانی به عنوان موافق قاسمی وزیر پیشنهادی نفت در صحن علنی امروز (چهارشنبه) مجلس با اشاره به مطرح کردن موضوع تحریم در برخی از سایت‌ها گفت: این مسائل باعث شد که به جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و شخص آقای قاسمی ظلم شود.
وی افزود: بر اساس سیاست‌های نرم‌افزاری و توسعه انسانی برنامه چیده شده و همه در آنجا بسیج می‌شوند. سپاه در هشت سال جنگ کارهای غیرممکن را ممکن کرد، بنابراین این ظلم است که بگوییم این انسان‌های لایق در عرصه‌های سازندگی و توسعه وارد نشوند.
وی خاطر نشان کرد: مهندس قاسمی در طول سال‌هایی که در ارتباط با مسائل نفت کار کردند در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی گام برداشتند حال اگر کسی تحت قوانین عمل می‌کند چرا او را زیر سوال ببریم و در دیگر مناصب از او استفاده نکنیم.
فلاحت‌پیشه هم‌چنین گفت: قرارگاه خاتم‌الانبیاء تاکنون بسیاری از پروژه‌های غیرممکن را در دنیای امروز و در حالی که با تبعیض‌های دنیا مواجه هستیم انجام داده و همه‌ی این‌ها سند افتخاری برای ما قلمداد می‌شود.
وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: عزیزان می‌خواهند فرزندان رشید شما را از فاز توسعه و پیشرفت کشور دور کنند. ما نباید اجازه دهیم که دشمنی‌های دیگران برای ما به یک معیار تبدیل شود.
نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو افزود: مگر افراد بی‌خاصیت را در لیست تحریم قرار می‌دهند، افراد در این لیست کسانی‌ هستند که توسعه این مملکت را در کشور مورد توجه قرار می‌دهند. ما نیز از تحریم‌ها فرصت ساختیم و این نماد قدرت ماست.
وی با تاکید بر این‌که آقای قاسمی برنامه‌های خود را به صورت شفاف ارائه داده‌اند و ما می‌توانیم تعهدات ایشان را مورد ارزیابی قرار دهیم، افزود: رسیدن به مقام اول پالایشگاهی در منطقه، حفظ شرایط رقابتی در حوزه‌های اکتشاف و تولید، پیگیری مصوبات مربوط به پالایشگاه‌ها از جمله برنامه‌های ایشان است و در این چند سالی که مردم منتظر هستند اصولگرایان معجزه کنند ما می‌توانیم در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشیم. آقای قاسمی با توجه به سلامت نفسی که دارند برنامه‌های ایشان را می‌توان مورد ارزیابی قرار داد.

/موافق قاسمی/
لاریجانی:مجلس به قاسمی رای نمادین بدهد
قاسمی کارهای بزرگی برای سازندگی کشورانجام داده است رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
تلقی درستی نیست که سپاه می‌خواهد قدرت سیاسی را بگیرد

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که قاسمی کارهای بزرگی برای سازندگی کشور انجام داده است، گفت: مجلس باید با دادن رای نمادین به وزیر پیشنهادی نفت به آنهایی که موضوع قرار گرفتن ایشان را در لیست تحریم‌ها مطرح می‌کنند، نشان دهند که مجلس به حرف‌های آن‌ها توجهی نمی‌کند.
به گزارش نفت نیوز، علی لاریجانی در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت در جریان بررسی صلاحیت وزیر در صحن علنی امروز (چهارشنبه) مجلس گفت:‌ بنده هیچ‌گاه بنا نداشتم در این‌گونه امور صحبت کنم و غالبا دوستان صحبت‌ها را مطرح کرده و بنده استماع می‌کردم؛ اما در رابطه با بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نفت به دو دلیل صحبت می‌کنم.
وی افزود: با توجه به حقی که از مهندس قاسمی ضایع شد و هم‌چنین مطالبی که در مورد سپاه پاسداران مطرح شد به نظرم آمد که این‌گونه مطالب صحیح نیست.
رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: با توجه به سابقه آشنایی که با مهندس قاسمی دارم ایشان انصافا فردی ورزیده در کار است که در راه اسلام و در طول دوران جنگ و پس از دوران جنگ در قرارگاه خاتم‌الانبیاء در راه اسلام مجاهدت کرد و فعالیت‌های چشمگیری را داشت. ایشان کارهای بسیار مهمی را در قرارگاه سازندگی انجام داد که ممکن است دیگران در این رابطه بدگویی کنند اما وقتی خود ما بررسی می‌کنیم باید حق را تشخیص دهیم. 
لاریجانی ادامه داد: اتهامی را به قرارگاه خاتم‌الانبیاء در دوران مسئولیت آقای قاسمی زدند و در رسانه‌ها مکرر آن را مطرح کردند مبنی بر این‌که با توجه به داشتن قدرت زیاد قرارگاه در کارهای اقتصادی فرصت را از بخش خصوصی گرفته است، این موضوع صحت ندارد. بنده خودم این مطلب را در جلسه‌ای با مسئولان مختلف و شرکت‌های گوناگون در حضور آقای قاسمی مطرح کردم که آن‌ها تاکید کردند که قرارگاه کار را توزیع می‌کند و رقابتی با بخش خصوصی انجام نمی‌دهد. این بدان معناست که قرارگاه مجال جدیدی برای بخش خصوصی و پیمانکاران ایجاد می‌کند. این موضوع نشان دهنده روحیه رقابتی آقای قاسمی و دلیل موفقیت ایشان در قرارگاه است.
به گفته وی، آقای قاسمی در قرارگاه خاتم‌الانبیاء به جای رقابت با بخش خصوصی، این بخش را مورد حمایت قرار داده است.
نماینده مردم قم در مجلس در ادامه تاکید کرد: کارهای بزرگی که آقای قاسمی برای سازندگی کشور انجام دادند افتخاری برای خود و سپاه پاسداران است که توانستند در زمان صلح سرمایه خود را یعنی نیروی انسانی و امکانات را برای آبادانی کشور مصرف کنند. نباید این موضوع را دست‌کم گرفت.
به گزارش نفت نیوز، لاریجانی در مورد مطالب مطروحه در رابطه با سپاه پاسداران نیز گفت: مطالبی که مطرح شد مبنی بر این‌که سپاه از طریق قرارگاه خاتم‌الانبیاء وارد سیاست می‌شود که این موضوع خطرناک است، تلقی نادرستی به شمار می‌آید، چون فردی از سپاه پاسداران همچون افراد دیگری که اکنون در کشور در سپاه پاسداران مسئولند، وارد مسئولیت و تصدی وزارت نفت می‌شود.
وی افزود: بر این اساس اگر کسی عضو سپاه پاسداران است و با انجام خدمت در جنگ بوده است ذنب لایغفر مرتکب نشده است از این رو باید افتخار کنیم که این عزیزان مسئولیت‌هایی در کارهای مختلف دارند.
رییس مجلس شورای اسلامی هم‌چنین یادآور شد: بنده اطلاع دارم که سپاه پاسداران مخالف با وزیر شدن آقای قاسمی در وزارت نفت بود و مدت‌ها در این رابطه کشمکش وجود داشت حتی ایشان از خود بنده در این رابطه مشورت خواستند که من تنها این پاسخ را دادم که نگران قرارگاه هستم که اگر شما بروید ممکن است به آنجا لطمه وارد شود.
وی افزود: من اطلاع دارم که فرمانده سپاه با وزارت ایشان مخالف بود ولی در نهایت وقتی که دیدند مشکلی به وجود آمده و وزارت نفت معطل است با از خودگذشتگی نیروی خوب خود را به دولت دادند تا در وزارت نفت مشغول شود. از این رو این تلقی درستی نیست که سپاه پاسداران می‌خواهد قدرت سیاسی را بگیرد چون با توجه به بررسی‌هایی که انجام دادم می‌توانم با قاطعیت بگویم که این‌طور نیست.
لاریجانی افزود: دلیل مخالفت فرمانده سپاه با تصدی مهندس قاسمی در وزارت نفت این بود که ایشان در قرارگاه خوش سابقه بودند و کارهای بزرگی را برای آبادانی کشور انجام دادند، بنابراین می‌توان گفت که سپاه پاسداران نمی‌خواهد چنین کاری را انجام دهد که به اوضاع سیاسی کشور چنگ زند.
رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه تاکید کرد: نباید کشور را از خدمات نیروهای خدوم سپاه، این نهاد مقدس که در موارد مختلف کارهای اساسی انجام داده است، محروم کنیم.
وی هم‌چنین با بیان این‌که از زمان مطرح شدن نام مهندس قاسمی برای تصدی وزارت نفت، موجی بر علیه سپاه به خصوص شخص ایشان به وجود آمده است، گفت:‌ حرف‌هایی از این جنس که اسم ایشان در لیست تحریم‌هاست و ممکن است مشکلاتی برای وزارت نفت به وجود آید، در این روزها مطرح شد که در این رابطه بنده معتقدم که با توجه به طرح چنین حرف‌هایی، مجلس باید به ایشان رای نمادین دهد تا دیگران تصور نکنند که مجلس به حرف‌هایی که آن‌ها در مورد تحریم می‌زنند که حرف درستی نیز نیست، توجه می‌کند.
لاریجانی با بیان این‌که نام قاسمی در لیست تحریم‌ها نیست، افزود: مطمئنا اگر قرار بود که تحریم آن‌ها موفق شود تا به حال توفیقاتی پیدا می‌کردند؛ ما از این تحریم‌ها زیاد داشته‌ایم.
وی افزود: برای تصدی وزارت نفت داشتن روحیه استقامت و ایستادگی و استفاده از نیروهای خودی در کشور مهم است که چنین خصیصه‌هایی در آقای قاسمی وجود دارد.
رییس قوه مقننه با ابراز امیدواری از این‌که قاسمی در مسئولیت خود بتواند تحول ایجاد کند، از همه‌ی کارشناسان وزارت نفت خواستار همکاری صمیمانه شد. رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
وی در پایان قاسمی را فردی مدیر با خدمات چشمگیر خواند و گفت: البته با تصدی مسئولیت وزارت نفت توسط مهندس قاسمی سپاه پاسداران از این جهت خسارت می‌بیند که فرد نخبه‌ای همچون ایشان را در قرارگاه از دست می‌دهد ولی باید از این منظر به این موضوع نگاه کرد که سپاه با این کار فداکاری را انجام داده است.
به گزارش نفت نیوز، نمایندگان مجلس در پایان با گفتن احسنت سخنان لاریجانی را تایید کردند.
مطهری توضیح داد:
منظورم از وزیر نشدن یک نیروی نظامی آن است که بازنشسته و سپس وزیر شود

علی مطهری که در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت سخن گفته بود در واکنش به نطق لاریجانی به عنوان موافق، تذکر داد و گفت: من در سخنان خود اشاره کردم که صلاح نیست کسی که یک نیروی نظامی به شمار می‌آید، وزیر شود.
به گزارش نفت نیوز، نماینده‌ی مردم تهران افزود: من در سخنان خود گفتم هر فردی تا زمانی که عضو سپاه پاسداران یا ارتش است یا به طور کلی یک نیروی نظامی است، صلاح نیست وزیر شود، اما اگر بازنشسته شود ما استقبال می‌کنیم از این‌که از تجربه‌ی این افراد استفاده کنیم.
لاریجانی در پاسخ به وی، چنین روندی را یک سیستم اداری دانست.
گفتنی است مطهری به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی نفت و فلاحت‌پیشه به عنوان موافق او سخن گفتند.
لاریجانی نیز با استفاده از بخشی از وقت نطق فلاحت‌پیشه، در موافقت با رستم قاسمی به ایراد نظرات خود پرداخت و طی سخنان خود بخشی از انتقادات علی مطهری را وارد ندانست.

وزیر پیشنهادی نفت:
حضورم را در وزارت خانه سیاسی نمی‌دانم
پارس جنوبی نمونه فعالیت‌هایم در حوزه نفت و گاز است

وزیر پیشنهادی نفت در دفاع از خود برای تصدی این وزارتخانه با اشاره به فعالیتهایی که تاکنون در حوزه‌ی نفت انجام داده گفت: حضورم را در وزارتخانه، سیاسی نمی‌دانم و از ابتدا نیز علاقه‌ای به کار سیاسی نداشته‌ام.
به گزارش نفت نیوز، رستم قاسمی با بیان اینکه افتخارم این است که سرباز کوچکی از خیل پاسداران انقلاب اسلامی هستم و بعد از خدمت در دوران دفاع مقدس در دوران سازندگی خدمت کرده‌ام، افزود: طی این دوران نیز صدها پروژه‌ی مهم را در سراسر کشور به خصوص در حوزه‌ی نفت و گاز با همکاری قرارگاه خاتم‌الانبیاء انجام دادم. رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
وی تصریح کرد: در قرارگاه خاتم‌الانبیاء توانستم با کمک همکاران کیفیت پروژه‌ها و زمان انجام پروژه‌ها را به نرم جهانی نزدیک کنم و نیز با کنترل بر روی قیمت پروژه‌های کشور نقش مهمی را ایفا کرده‌ام.
قاسمی خاطر نشان کرد: با خروج دو شرکت توتال و شل توانستیم جایگزین شرکتهایی شویم که روزی کشور ما را تحریم کرده بودند.
وزیر پیشنهادی نفت افزود: دلخوشی ما در قرارگاه خاتم‌الانبیاء این بود که توانستیم در مناطق محروم پروژه‌های محرومیت‌زدایی را انجام دهیم.
وی گفت: در حوزه‌ نفت و گاز از جمله از استخراج، انتقال و ساخت پالایشگاه پروژه‌های متعددی در کشور انجام دادیم که نمونه‌ی آن پارس جنوبی است که قرارگاه خاتم‌الانبیاء پیشتاز اینگونه پروژه‌ها بوده و امروز پیشرفت پروژه‌ها پیش از سایر پروژه‌ها است.
قاسمی خاطر نشان کرد که اکنون که به نام وظیفه و تکلیف شرعی خود و با روحیه‌ی جهادی اینجا حضور دارم عرض می‌کنم که هر چه نمایندگان با رای خود تکلیف کنند همان را انجام می‌دهم.
وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: با عنایت به تعامل کار 20 ساله با وزارتخانه نفت و شناخت از آن در چارچوب سیاستهای کلی توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده برنامه‌های خود را در قالب چشم‌انداز 20 ساله کشور و برنامه‌ی پنجم توسعه ارائه کرده‌ام.
وی افزود: اهمیت تولید نفت و گاز در اقتصاد کشور بر هیچ کسی پوشیده نیست لذا محور فعالیتهای خود را در توسعه میادین مشترک قرار داده‌ام که تاکنون نیز 17 میدان مشترک دریایی و خشکی و 5 میدان گازی در کشور وجود دارد.
قاسمی اظهار کرد: علی‌رغم تلاشهایی که تاکنون در این زمینه انجام شده معتقدم که برداشت‌ها کافی نبوده و تلاش می‌کنم که با حمایت ویژه از کمیته مشترک برداشت را سرعت بخشم.
وی ارتقاء جایگاه صنعت نفت ایران در جهان، اپک و منطقه را از برنامه‌های خود عنوان کرد و گفت: کشورها گرچه تلاش می‌کنند که رتبه‌ی دوم را به دست آورند باید گفت که حفظ جایگاه ایران و کسب رتبه‌ی دوم گاز و جایگاه نخست پالایش از اقدامات این جانب خواهد بود.
قاسمی افزود: همچنین گسترش اکتشافات، ارتقاء ذخایر هیدروکربوری به ویژه در مناطق مرزی کشور، جمع آوری گازهای همراه نفت، که سالهاست در مناطق خوزستان و خارک وجود دارد، از دیگر برنامه‌های این جانب در این وزارتخانه خواهد بود.
وزیر پیشنهادتی نفت اضافه کرد: مشعل‌های گازی که اکنون در مناطق خارک و خوزستان در حال سوختن هستند علاوه بر از بین بردن منابع، محیط زیست را نیز آلوده می‌کنند که با جمع آوری آنها 3 تا 4 میلیون‌ دلار به منابع کشور اضافه می‌شود.
قاسمی تصریح کرد: توجه به توسعه بخش پتروشیمی و سرعت دادن به فعالیت در این زمینه با توجه به مزایایی که در کشور وجود دارد به ویژه فعالیت در صنایع پایین دستی به کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت از محورهای مد نظر بنده در بخش نفت خواهد بود.همچنین با توسعه شبکه توزیع گاز طبیعی، مردم از گاز تا 95 درصد برای خانوارها و 45 درصد روستایی بهره‌مند خواهند شد.
وی با اشاره به اقدامات خود برای سرعت بخشیدن به سیاستهای اصل 44 اظهار کرد: با اجرای سیاست‌های اصل 44 ‌از شکل گیری بازار رقابتی جلوگیری به عمل خواهد آمد و نیز حمایت از بخش خصوصی برای تولید و ارتقاء کالای نفت و به منظور ایجاد بخش خصوصی برای پالایشگاههای کشور ، تامین منابع مالی، جزو برنامه‌های این جانب می‌باشد.
وی با اشاره به کمبود بودجه کافی برای نفت ابراز عقیده کرد یکی از محورهای برنامه تامین منابع مالی غیر از منابع عمومی است.
قاسمی خاطر نشان کرد: توجه جدی به منابع وزارت نفت، که در سالهای گذشته به دلیل تغییرات مکرر در مدیریت توجهی نشده است، از برنامه‌هایم خواهد بود و همینطور تعامل با مجلس به عنوان یکی از موضوعاتی که می‌تواند وزارتخانه را در پیوستن به مجامع بین‌المللی یاری رساند.
قاسمی در پایان ضمن تشکر از نمایندگان مجلس یاد آور شد: از ابتدا علاقه‌ای به کار سیاسی نداشتم و حضورم را در وزارتخانه‌ نفت سیاسی نمی‌دانم.

توکلی خطاب به لاریجانی:
فضا را سنگین نکنید/ اجازه اعلام موافقت با قاسمی به من داده نشد

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عمل کرد هیئت رئیسه در بررسی رای اعتماد به وزیر پیشنهادی خطاب به لاریجانی گفت: رهبر انقلاب تاکید داشتند فضا را سنگین نکنید اما فضا به گونه‌ای بود که آقای اولیا احساس سنگینی کرد و حرف نزد.
به گزارش نفت نیوز، احمد تو کلی در جلسه علنی روز چهارشنبه در تذکری گفت: تذکر من راجع به آنچه که در مجلس گذشته است می باشد.. مقام رهبری وقتی گلایه کردند و گفتند دو دو نگویید منظور این بود که احترام افراد حفظ شود. حکمتش را گفتند که مجلس جای حرف‌های متفاوت و حتی متعارض است.
وی ادامه داد: وقتی آقای مطهری در مخالفت با آقای قاسمی سخن گفت می خواستم جواب ایشان را بدهم که وقت نرسید اما متاسفانه دوستان شعارهایی را هم در صحن مجلس دادند که در شان مجلس نبود.رأی اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به رستم وزارت نفت؛ قاسمی با 216 رای موافق از مجموع 246 رای مأخوذه وزیر نفت شد
توکلی گفت: مقام معظم رهبری می گویند فضا را سنگین نکنید اما آقای اولیا جوری فضا را سنگین احساس می‌کند  که در مخالفت با وزیر پیشنهادی صحبت نمی‌ کند.
وی خطاب به لاریجانی گفت: اگر کسی به نام موافق یا مخالف پشت تریبون رفت برایش حق قائل شوید اما شما این حق را ضایع کردید.
وی همچنین با اشاره به اظهارات حسن کامران در مخالفت را وزارت عباسی در وزارت ورزش و جوانان نیز گفت: این که آقای کامران در سخنان خود می گوید اسنادی دارم اما سخنی از آنها نمی‌گوید و نشان نمی‌دهد نگفتن آن بدتر از هزار تهمت است.
لاریجانی در جواب به تذکر تو کلی با بیان این که تذکر شما را وارد نمی‌دانم گفت: فضای خاصی در مجلس وجود ندارد. آقای مطهری نظرش را گفت دوستان دیگر هم گفتند آقای اولیا هم گفت نمی خواهم مخالف صحبت کنم بنابراین منصرف شد. طبعاً وقتی منصرف می‌شوند طبق آیین‌نامه موافق هم نمی‌‌تواند صحبت کند.
توکلی هم چنین به برداشت اشتباه لاریجانی از سخنان اولیا که در مخالفت با وزارت قاسمی صحبت کرده بود نیز اعتراض کرد.
لاریجانی پس از سخنان علی اکبر اولیا با این توجیه که وی در سخنان خود مخالفتی نسبت به آقای قاسمی بیان نکرده وقت از پیش تعیین شده توکلی برای اعلام موافقت با وزارت قاسمی را به وی اختصاص نداد.
توکلی در اعتراض به این قضیه لاریجانی گفت شما با تلقی اشتباه خود حق بنده در موافقت از وزارت آقای قاسمی را تضییع کردید که لاریجانی باز هم پاسخ داد: تلقی شما صحیح نیست و من این تلقی را از سخنان آقای اولیا داشتم که وی مخالفتی با آقای قاسمی نکرده اند.
انتهای پیام

منبع: ایسنا/ مهر

   
  

اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به:  

 
 
 

::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  جستجوی پیشرفته ::  نسخه تلکس
استفاده از مطالب نفت نیوز با ذکر منبع بلامانع است.
پشتیبانی توسط: خبرافزار