تلکس نفت نيوز: اختيارات نفت در خوزستان نبايد به ديگر مراكز تصميم‌گيري منتقل شود
جمعه، 22 آذر 1398 - 21:54     کد خبر: 19205

نفت نيوز: استاندار خوزستان با بيان اينكه اين استان بخش قابل توجهي از نفت كشور را توليد و تامين مي‌كند گفت: بر همين اساس انتظار مي‌رود تمركز اختيارات و قدرت نفت در خوزستان همواره تداوم داشته باشد و اين اختيارات به ديگر مراكز تصميم‌گيري منتقل نشود.

به گزارش ايرنا غلامرضا شريعتي روز جمعه در آيين افتتاح يازدهمين نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت نفت و هفدهمين نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت حفاري خوزستان كه در محل تالار اجتماعات باشگاه نفت برگزار شد، اظهارداشت: صنعت نفت و توليد آن با خوزستان عجين است و حتي اگر توليد نفت در استان‌هاي زير مجموعه شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب را درنظر نگيريم، كل توليد شركت‌هاي نفتي ديگر از جمله، فلات قاره، شمال و غيره شايد كمتر از توليد نفت در استان خوزستان باشد.

وي ادامه داد: بنابر اين نبايد شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب را به عنوان يك شركت عملياتي دانست بلكه اين شركت بايد قدرت تصميم گيري داشته باشد و اگر اين كار را نكنيم و تمركز قدرت تصميم گيري از اين شركت برداشته شود، كارشناسان مجرب آن كه طي سال‌هاي گذشته به توانمندي‌هاي خيلي خوبي رسيده‌اند، براي حضور در ديگر مراكز تصميم گيري اقدام كنند و در اين صورت مناطق نفت‌خيز جنوب در استان خوزستان تهي از كارشناسان توانمند مي‌شود.

شريعتي افزود: كم كردن اختيارات مناطق نفت‌خيز جنوب و رفتن كارشناسان از آن باعث مي شود تا اين شركت به يك شركت كارگري تبديل شود و به همين دليل تاكيد مي‌شود تا چنين اتفاقي رخ ندهد.

نماينده عالي دولت در استان خوزستان با بيان اينكه تصميم‌گيري و انجام توليد بايد در كنار هم و متمركز باشد، گفت: تصميم گيري درباره توليد نفت بايد در اين استان و در شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب صورت بگيرد تا در مواقع خاص در سريعترين زمان ممكن اقدامات لازم انجام شوند.

خوزستان بايد تقويت بنيه اقتصادي ناشي از توسعه ۲۸ مخزن نفتي را لمس كند

استاندار خوزستان ضمن حمايت از توسعه ۲۸ مخزن نفتي در سطح شركت ملي مناطق نفت‌خير جنوب در استان خوزستان گفت: با اين وجود نبايد ساز و كارها به شكلي باشد كه شركت‌هاي استاني توان ورود به كار را نداشته باشند و از توان آنها در اين پروژه ها بكارگيري نشود.

وي با بيان اينكه تقسيم كار اين پروژه بايد از سوي شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب انجام شود، گفت: قرار است با حضور وزير نفت روند واگذاري پروژه ها به هلدينگ ها اصلاح شود تا هزينه هاي بالادستي كاهش يابد.

شريعتي بر حمايت از شركت هاي استاني براي حضور در توسعه ۲۸ مخزن نفتي تاكيد كرد و گفت: خوزستان بايد حمايت و تقويت اقتصادي را از اجرايي شدن پروژه‌هاي ۲۸ مخزن لمس كند.

استاندار خوزستان گفت: از اينكه چنين سرمايه گذاري در استان خوزستان انجام مي‌شود كار ارزشمندي است با اين وجود انتظار مي رود مردم اين استان از محل اجراي اين پروژه هاي نفتي تقويت بنيه اقتصادي را لمس كنند.

شريعتي همچنين خواستار اعتماد بيشتر به بخش خصوصي و سازندگان قطعات نفتي شد و افزود: در شرايط موجود كه در تحريم هاي ظالمانه قرار داريم بايد اجازه داد بخش خصوصي تقويت شود و با كسب تجربه در مسير قطع وابستگي به خارج از كشور گام بردارند.

كسب تجربه شركت‌هاي نفتي دنيا در صنعت ايران

وي با اشاره به اينكه شركت‌هاي بزرگ نفتي دنيا با كار كردن در صنعت نفت كشور ما كسب تجربه كرده‌اند، گفت: به همين دليل بايد به حضور بخش خصوصي ميدان داد و اجازه داد تا نيازهاي داخلي صنعت نفت كشور را تامين كنند.

نماينده عالي دولت در استان خوزستان يادآور شد: ممكن است كيفيت كار شركت هاي سازنده داخلي كه براي اولين بار يك قطعه را مي‌سازند به اندازه شركت‌هاي خارجي كه نزديك به ۱۰۰ سال چنين قطعه‌هايي را مي‌سازند نباشد؛ اما صنعت نفت بايد به حمايت‌هاي خود ادامه دهد و وابستگي خارجي را به صفر برساند.

استاندار خوزستان با بيان اينكه وابستگي كشور در اين حوزه هم اكنون به حداقل رسيده، ادامه داد: نمايشگاه نفت در استان خوزستان با چنين هدفي بايد توسعه پيدا كند.

شريعتي در بخش ديگري از سخنان خود اظهارداشت: برگزاري نمايشگاه ساخت تجهيزات نفت و حفاري در سال رونق اقتصادي با وجود تحريم‌هاي ظالمانه نشان از فعال بودن اقتصاد و صنعت نفت كشور دارد.

هماهنگي خوب شركت هاي فولادي كشور در پروژه خط لوله انتقال نفت گوره به جاسك

وي با بيان اينكه نمي‌توان گفت تحريم‌ها اثرگذار نيستند، ادامه داد: اما اين شرايط باعث مي‌شود تا ما به سمت برطرف كردن مشكلات به وجود آمده، هدايت شويم.

استاندار خوزستان با بيان اينكه با دانش جوانان كشور شاهد تلاش براي كم اثر كردن تحريم‌ها هستيم، افزود: احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسك نمونه‌اي از اين تلاش ها است كه از لحاظ امنيت ملي نقش حياتي ايفا خواهد كرد و وابستگي كشور به خليج فارس را كاهش مي‌دهد.

نماينده عالي دولت در استان يادآور شد: لوله‌هاي اين پروژه با اتكا به توانمندي‌هاي استان در شركت‌هاي لوله سازي اهواز و فولاد اكسين توليد مي‌شود كه باعث رونق صنايع و كاهش وابستگي به خارج از كشور شده است.

وي يادآور شد: در اين رابطه هماهنگي بسيار خوبي بين صنايع فولادي انجام شده به صورتي كه شمش مخصوص اين لوله‌ها را شركت فولاد مباركه اصفهان، ورق آن را فولاد اكسين خوزستان و تبديل به لوله شدن آن در شركت لوله سازي اهواز انجام مي شود تا امكان اجرايي شدن اين پروژه عظيم را شاهد باشيم.

طرح استراتژيك و ملي انتقال نفت خام گوره به جاسك و تاسيسات نفتي بندرجاسك با هدف انتقال يك ميليون بشكه نفت خام سبك و سنگين صادراتي در روز از طريق يك خط لوله ۴۲ اينچ با طول تقريبي يكهزار كيلومتر و با استفاده از پنج تلمبه خانه بين راهي و ۲ ايستگاه توپكراني، همچنين تعداد ۱۱ پست برق و خطوط انتقال برق به طول تقريبي ۱۸۰ كيلومتر، ‌ در دستور كار شركت ملي نفت ايران قرار دارد. اين طرح شامل پايانه دريافت نفت، ‌۲۰ مخزن به ظرفيت مجموع ۱۰ ميليون بشكه و تاسيسات جانبي شامل سه عدد گوي شناور و اسكله صادراتي است.

يازدهمين نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت نفت و هفدهمين نمايشگاه تخصصي ساخت تجهيزات صنعت حفاري خوزستان از  ۲۲ آذرماه در محل دائمي نمايشگاه هاي استان خوزستان در اهواز آغاز به كار كرد.
انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها