تلکس نفت نيوز: دفاع رهبري از دولت در موضوع بنزين در تاريخ مي‌ماند/ دولت ‌تصميم غلطي گرفت
پنجشنبه، 14 آذر 1398 - 21:00     کد خبر: 19193

نفت نيوز: كارشناس اقتصادي با اشاره به دفاع رهبر انقلاب از تصميم سران قوا درباره نرخ بنزين، گفت: دفاع رهبري از دولت در تاريخ مي‌ماند؛ اين اقدام يكي از فرازهاي 30 ساله رهبري ايشان بود كه در موقعيتي خطير وارد شدند و گفتند كه از تصميم سران قوا حمايت مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اكبر تركان در برنامه زنده تلويزيوني كه به ابعاد موضوع سهميه بندي سهميه‌بندي بنزين پرداخته بود، اظهار داشت: بعضي از دولتمردان و مسئولان در جريان اين اصلاح قيمتي ‌نبودند، كما اينكه به محض اينكه اين اتفاق افتاد، همه گفتند «كي بود كي بود، من نبودم».

وي ادامه داد: وزير نفت پيش از اين و پيش از سهميه بندي بنزين، اعلام كرده بود كه هيچ اتفاقي در راه نيست و اينها موجب‌ سلب اعتماد مردم مي‌شود، به هر حال وزير نفت آدم اول اين كار است و وقتي چنين حرفي را مي‌زند يا اطلاع نداشته است يا اينكه نمي‌دانست زمان اجراي آن چه زماني است و اين مناسب نبود.

اين كارشناس اقتصادي تأكيد كرد: لازم بود قبل از اجراي اين تصميم در مورد آن با مردم گفت‌‌و‌گو مي‌شد، با آنها حرف زده مي‌شد، نظرات مختلف گرفته مي‌شد، مگر‌ مي‌خواستيم كار بي تربيتي كنيم‌ كه يواشكي تصميم بگيريم و اجرا كنيم؟

وي ادامه داد: بايد اين مورد اصلاح نرخ بنزين را به بحث مي‌گذاشتيم، موضوع باز مي‌شد و همه نظر مي‌دادند و بعد هم مي‌توانستيم جمع بندي كنيم، من مطمئنم كه اغلب كارشناسان كشور با بحث موضوع اصلي اصلاح نرخ بنزين موافق هستند، اما در شيوه اجراي آن حرف دارند.

تركان بيان كرد: ما مي توانستيم اين موضوع را به بحث بگذاريم، اما متأسفانه اطلاع رساني نشد و مردم قانع نشده بودند، حتي فرهيختگان جامعه هم يك مرتبه با اتفاقي مواجه شدند كه خودشان نمي‌دانستند؛ البته من از بعضي مقامات اصلي كشور كه اعلام كردند «من هم از زمان اجراي اصلاح نرخ بنزين خبر نداشتم» تعجب كردم، اين ديگر اصلاً قابل قبول نيست.

وي تأكيد كرد: به هر حال اصلاح نرخ سوخت در زمان مناسبي انجام نشد، بايد از سال اول دولت آقاي روحاني آغاز مي‌شد و با يك شيب جلو مي‌رفت؛ زمان اين كار نامناسب بود و همچنين كار توجيهي صورت نگرفته بود.

اين كارشناس اقتصادي با اشاره به دفاع رهبر معظم انقلاب از تصميمات سران قوا درباره اصلاح نرخ بنزين، تأكيد كرد: دفاع رهبري از دولت در تاريخ مي‌ماند؛ اين اقدام يكي از فرازهاي 30 ساله رهبري ايشان بود؛ مقام معظم رهبري در موقعيتي خطير وارد شدند و گفتند كه من از تصميم سران قوا حمايت مي‌كنم.

تركان اظهار كرد: روز بعد از اجراي‌ طرح اصلاح قيمت بنزين، طرح‌هاي چند فوريتي به ميان آمد و مي‌خواستند جلوي اين كار را بگيرند و شايد در قدم بعدي پاي رئيس‌جمهور هم به ميان مي‌آمد، اگر اين اتفاق مي‌افتاد كشور دچار اخلال مديريتي مي‌شد، همان موقع‌ مقام معظم رهبري وارد صحنه شدند و تصميم را اعلام كردند، ايشان براي اين كار هزينه دادند؛ معمول اين است جامعه وقتي چيزي را مي‌گويد‌، يك فرد روحاني مانند مقام معظم رهبري نمي‌گويد كه من از اين دفاع مي‌كنم و بار را بر دوش بگيرد، ولي اين اقدام رهبر انقلاب يكي از فرازهاي 30ساله ايشان بود و كشور آرام شد و اوضاع مديريت شد و كارها به روال عقلايي افتاد و حالا مي‌شود اصلاح و اقدام كرد و اين اقدام مقام معظم رهبري نبايد از حافظه‌ها برود.
انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها