تلکس نفت نيوز: قيمت بنزين بدون بررسي‌ كارشناسي افزايش يافت
شنبه، 9 آذر 1398 - 23:05     کد خبر: 19190

نفت نيوز: عضو كميسيون انرژي مجلس گفت: افزايش قيمت بنزين توسط دولت در بدترين شرايط اتفاق افتاد. به نظرم اين اقدام دولت از لحاظ زماني و نوع قيمت‌گذاري و هم نحوه سهميه بندي بدون تدابير لازم و بررسي‌هاي كارشناسي صورت گرفت

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اسدالله قره­‌خاني، عضو كميسيون انرژي مجلس درباره اقدام اخير دولت در افزايش قيمت بنزين گفت: تصميمي كه گرفته شد، تصميم شوراي سران قوا بود و نمي‌توان اين تصميم را رد كرد، اين تصميم در اين روال اداري و قانوني گرفته شده است، اما بحث بنده اين است سران قوا بر چه مبنايي چنين تصميمي گرفتند. مردم ما كه حقوق‌شان به دلار نيست كه بخواهيم قيمت‌ يك حامل انرژي مثل بنزين را به دلار محاسبه كنيم و آن را به يكباره 3 برابر كنيم.

وي افزود: بنزين كالايي است كه قيمت آن بر روي كل اقتصاد ما تاثير مي‌گذارد آن هم كالايي كه تاثير آن روي كل اقتصاد ما است و اين تصميم سران سه قوه در شرايط فعلي تصميم درستي نبود. نمايندگان مجلس به جز آقاي لاريجاني، مابقي به هيچ وجه در جريان چنين تصميمي نبود و ما همه غافلگير شديم. قطعا در چنين موارد مهمي مجلس بايد نظر دهد، آن هم موضوعي كه مجلس سه بار با آن مخالفت كرده بود.

قره­‌خاني خاطر نشان كرد: چرا موضوعي كه مجلس سه بار آن را رد مي‌­كند، بايد بدون اطلاع نمايندگان تصويب و اعلام عمومي شود. با اين اقدام دولت قطعا قيمت ساير اجناس تحت تاثير قرار مي‌گيرد. مگر دولت مي‌تواند افزايش قيمت اجناس را كنترل كند؟ هيچ طوري نمي­‌تواند كنترل كند. افزايش قيمت بنزين تصميم عجيب و غريبي بود و كاش در مورد آن مشورت مي­‌كردند.

تناقض‌گويي‌هاي مسئولان درباره طرح اجرايي واقعا قابل چشم‌پوشي نيست

عضو كميسيون انرژي مجلس با اشاره به ضرورت اصلاحات جزئي در مصوبه شوراي سران بيان كرد: در حال حاضر مي‌توان سهميه‌هاي اقشار مختلف را بيشتر كرد يا حتي قيمت بنزين آزاد به جاي ليتري 3 هزار تومان به ليتري 2 هزار تومان اعلام شود تا مشكلات اساسي ايجاد نكند. افزايش قيمت بنزين توسط دولت در بدترين شرايط اتفاق افتاد. متاسفانه در آستانه انتخابات مجلس شاني براي مجلس قائل نشدند. به نظرم اين اقدام دولت از لحاظ زماني و نوع قيمت‌گذاري و هم نحوه سهميه بندي بدون تدابير لازم و بررسي‌ كارشناسي صورت گرفت.

وي در پايان خاطرنشان كرد: تناقض‌گويي‌هاي مسئولين درباره طرح اجرايي واقعا قابل چشم‌پوشي نيست. قبل‌تر از اجراي طرح شخص آقاي روحاني گفته بود دو نرخي شدن بنزين فسادآور است زيرا اختلاف قيمت بين دو نرخ بازار دلالي بنزين و فساد ايجاد مي‌كند. الان قيمت آزاد بنزين خيلي بيشتر قيمت سهميه‌اي است پس فساد بيشتري مي‌­آورد. الان هم اگر حمايت مقام معظم رهبري نبود قطعا مشكلات بيشتري گريبان‌گير كشور مي‌شد و اميدواريم تدابير لازم حداقل بعد از اجراي طرح انجام شود تا كمترين فشار به زندگي مردم وارد شود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها