تلکس نفت نيوز: مهار مصرف، افزايش صادرات و تخصيص يارانه انرژي به مردم؛ اهداف سهميه‌بندي بنزين
شنبه، 25 آبان 1398 - 10:42     کد خبر: 19188

نفت نيوز: وزير نفت مهار مصرف، افزايش صادرات بنزين و اختصاص يارانه انرژي به مردم را از جمله مزاياي اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين در كشور خواند و گفت: برآورد ما اين است كه از محل اجراي اين طرح در طول يك سال آينده ۳۱ هزار ميليارد تومان درآمد كسب خواهد شد كه همه اين مقدار به مردم تعلق مي‌گيرد.

به گزارش نفت نيوز، بيژن زنگنه شامگاه جمعه (۲۴ آبان‌ماه) در ارتباط زنده تصويري با بخش خبري ساعت ۲۱ شبكه يك سيما درباره ملاك تعيين مقدار بنزين اختصاص يافته به خودروها در طرح سهميه‌بندي بنزين اظهار كرد: سهميه اختصاص‌يافته به خودروها براساس آنچه از تجربه و عملكرد تاريخي در دوره‌هاي پيشين سهميه‌بندي به دست آمده، تعيين شده و به همان صورت عينا اعمال شده است.

وي درباره اينكه هم‌اكنون وضع توليد و عرضه بنزين در كشور به چه شكل است و آيا ممكن است در صورت صرفه‌جويي، صادرات بنزين هم داشته باشيم، افزود: هم‌اكنون نيز صادرات بنزين داريم، اگر سهميه‌بندي بنزين هم انجام نمي‌شد، توليد بنزين كشور در سال آينده مقداري نيز افزايش مي‌يافت.

وزير نفت در ادامه با اشاره به اينكه مسئله اساسي در توازن بين عرضه و تقاضا اين است كه اگر ما به همين روال سالانه ۱۰ درصد يعني حدود ۹ تا ۱۰ ميليون ليتر مصرف اضافه داشته باشيم، سال ۱۴۰۰ دوباره پس از تلاش سنگيني كه براي خودكفايي در تامين بنزين مورد نياز كشور در اين دولت شد، بايد واردكننده بنزين مي‌شديم، تأكيد كرد: آمريكا در دوره پيشين تحريم‌ها بيشترين فشار را  از اين محل وارد كرد كه ايران نتواند به واردات بنزين دسترسي داشته باشد، اما در اين دوره از تحريم كاري نتوانستند بكنند.

زنگنه با تأكيد بر اين موضوع كه در واقع با اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين، توازن بين عرضه و تقاضا در كشور براي چند سال دوباره خوب خواهد بود، تصريح كرد: پس از آن هم ان‌شاءالله مي‌توانيم صادرات بنزين بيشتري هم داشته باشيم.

وي گفت: براساس برآوردي كه داريم پس از اعمال كامل طرح سهميه‌بندي بنزين، سال آينده اگر مصرف بنزين حدود روزانه ۹۳ تا ۹۴ ميليون ليتر باشد، ۶۷ درصد يعني دو سوم بنزين عرضه‌شده سهميه‌بندي و يك سوم آن آزاد و با قيمت ۳ هزار تومان خواهد بود.

وزير نفت درباره عوايد حاصل از اجراي طرح سهيمه‌بندي بنزين كه به مردم بازگردانده مي‌شود، ادامه داد: در اين شرايط روزانه ۶۴ ميليون ليتر و سالانه ۲۳.۵ ميليارد ليتر با كارت هوشمند سوخت عرضه مي‌شود كه در مقايسه با قيمت پيشين بنزين و مابه‌التفاوت ليتري ۵۰۰ تومان، سالانه ۱۱ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان از بنزين سهميه‌بندي افزايش درآمد حاصل مي‌شود و با مصرف حدود روزانه ۳۰ ميليون ليتر بنزين آزاد و احتساب ۲ هزار تومان مابه‌التفاوت با قيمت پيشين بنزين، ۲۰ هزار ميليارد تومان نيز از اين محل افزوده مي‌شود كه در مجموع نزديك ۳۰ تا ۳۱ هزار ميليارد تومان از طريق اجراي اين طرح درآمد خواهيم داشت؛ البته اين برآورد است، زيرا ما هنوز دقيق نمي‌دانيم رفتار مصرف‌كننده در بخشي كه مربوط به بنزين آزاد است چگونه خواهد بود.

زنگنه با بيان اينكه به اين ترتيب در طول يك سال حدود ۳۰ تا ۳۱ هزار ميليارد تومان درآمد از طريق اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين خواهيم داشت، تأكيد كرد: تمام اين درآمد همان‌طور كه آقاي رئيس جمهوري تأكيد دارند به طبقات متوسط و ضعيف بازمي‌گردد و حتي يك ريال اين درآمد صرف كار ديگري نمي‌شود.

وي با اشاره به اينكه همان‌طور كه گفته شده است طي يك هفته تا ۱۰ روز آينده درآمد فروش بنزين حتي پيش از فروش آن به مردم پرداخت مي‌شود، افزود: منابع لازم براي انجام اين پرداختي از محل ديگري تأمين شده كه اين پول به حساب مردم واريز مي‌شود.

وي با بيان اينكه در اين طرح به خودروهاي دولتي سهميه بنزين اختصاص داده نشده است و اين خودروها بايد از همان بنزين ليتري ۳ هزار تومان مصرف كنند، گفت: در مورد بقيه خودروها هم از قبيل تاكسي‌ها، آمبولانس‌ها و  وانت‌ها سهميه مورد نياز اختصاص يافته است.

وزير نفت با اشاره به اينكه براي تاكسي‌هاي اينترنتي هم چارچوبي توافق شده كه سهميه لازم به آنها اختصاص يابد، اظهار كرد: براي خودروهاي ديگر نيز مانند آژانس‌ها و خودروهاي بين‌راهي شهري و داخلي و امثال آنها، دولت تشكيل كميته‌اي را در وزارت نفت با حضور معاون وزير كشور، سازمان برنامه و بودجه و معاونان اين سازمان تصويب كرده است كه در اين موارد بايد تقاضاهايشان را به وزارت كشور اعلام كنند و در اين كميته تصميم گرفته مي‌شود كه در صورت لزوم به موارد درخواستي سهميه بنزين اختصاص يابد يا اگر قرار شد سهميه‌اي اصلاح شود، آن كميته اجازه دارد اين سهميه‌ها را اصلاح كند.
انتهاي پيام
شانا


برگشت به تلکس خبرها