تلکس نفت نيوز: خطر اضمحلال شركت نفت مناطق مركزي و نفت و گاز پارس از بين رفت
دوشنبه، 20 آبان 1398 - 22:27     کد خبر: 19186

نفت نيوز: نمايندگان مجلس با اصل ۸۵ شدن طرح اساسنامه شركت ملي گاز مخالفت كردند.

به گزارش ايسنا، بررسي تقاضاي عده‌اي از نمايندگان در مورد رسيدگي به طرح اساسنامه شركت ملي گاز ايران طبق اصل ۸۵ قانون اساسي (بررسي در كميسيون به جاي صحن علني مجلس) در دستور كار جلسه علني صبح امروز دوشنبه مجلس قرار گرفت.

علي ادياني به عنوان نماينده متقاضيان در اين باره گفت: در حال حاضر نه فوريت و نه جزييات اين طرح مطرح است بلكه ما بنا به ظرفيت قانون اساسي تقاضاي اصل ۸۵ را براي اين طرح داريم.

وي افززود: مشابه اين طرح در قالب اساسنامه شركت ملي نفت در مجلس نهم تصويب شد و به تاييد شوراي نگهبان رسيد. در مورد شركت گاز هم ما ۴۲ سال است كه اساسنامه نداريم و هر جا در قوانين عنوان شركت ملي گاز را نوشتيم شوراي نگهبان آن را رد كرده است و گفته كه ما شركت ملي گاز نمي‌شناسيم.

ادياني با اشاره به رد اصل ۸۵ شدن قانون تجارت از سوي شوراي نگهبان يادآور شد: شوراي نگهبان در جايي اصل ۸۵ را مي‌پذيرد كه با خلاء قانوني روبرو باشد و يا قانون موجود را به رسميت بشناسد. در مورد اساسنامه شركت ملي گاز شوراي نگهبان هم معتقد است كه خلاء قانوني وجود دارد و وظيفه ما هم تدوين قانون است. خصوصا در جايي كه خلاء قانوني است.

در ادامه نمايندگان با ۶۲ راي موافق، ۹۷ راي مخالف و ۱۱ راي ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماينده حاضر با اصل ۸۵ شدن طرح اساسنامه شركت ملي گاز ايران مخالفت كردند.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها