تلکس نفت نيوز: انتقاد كارشناس مناطق نفتخيز جنوب از ادامه سياست خام فروشي زنگنه
دوشنبه، 20 آبان 1398 - 22:21     کد خبر: 19185

نفت نيوز: مدير فني سابق شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب درباره اظهارات رئيس جمهور درباره عدم توانمندي شركت‌هاي داخلي در زمينه اكتشاف ميادين نفتي گفت: هيچ كسي با تكنولوژي مخالف نيست و اتفاقا شركت‌هاي داخلي در اين حوزه توانمندي‌هاي خوبي دارند. اما حرف ما اين است كه هرچه لازم داريم به صورت انتخابي و گزينشي وارد كنيم.

عليرضا دانشي مدير فني سابق شركت ملي مناطق نفت­خيز جنوب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس درباره اظهارات رئيس جمهور درباره اكتشاف ميدان جديد نفتي با ذخيره 53 ميليارد بشكه­اي گفت: اين مباحث به حوزه مديريت اكتشاف مرتبط است. طبق روال عادي، اين مديريت براي كشف ذخاير جديد تلاش مي­كند. پس از كشف ميدان جديد برآورد اوليه­اي انجام مي­شود تا برطبق اين برآورد نقشه راه توسعه مخزن مشخص شود. بنابراين با كشف يك چاه برآورد كلي كردن از حجم ذخاير آن، خيلي سخت است.

وي با اشاره به سياست‌هاي اتخاذ شده در وزارت نفت افزود: سياست­گذاري‌هاي دولت موجب ركود در وزارت نفت شده است. زنگنه ابتكار عملي براي فعال­سازي ساير ظرفيت­هاي اين صنعت ندارد و همان روال سنتي يعني توليد نفت خام را پيش گرفته كه با تحريم­هاي آمريكا مشكلات زيادي براي كشور ايجاد كرد. در حال حاضر ما يك ميليارد و 800 ميليون گازسوزي داريم اما وزارت نفت نسبت به اين قضيه بي‌تفاوت است.

دانشي خاطر نشان كرد: در حالي كه ايران در شرايط تحريم با فروش نفت مشكل دارد، به نظرم برنامه توسعه مخازن و كشف چاه‌هاي جديد سياست نادرستي است. وزارت نفت بايد به فكر ارزش افزوده در اين صنعت باشد ولي شخص آقاي زنگنه نسبت به اين موضوع توجهي ندارد. با اين شرايط طبيعي است كه مشكلي از نفت حل نمي­شود.

مدير فني سابق شركت ملي مناطق نفت­خيز جنوب افزود: نگاه آقاي زنگنه در وزارت نفت، نگاه نادرستي است كه نمي­تواند به برون­رفت از مشكلات تحريم كمكي كند. راه­كارهايي براي تبديل نفت به ثروت از راه غيرمستقيم و فاصله گرفتن از خام­فروشي وجود دارد اما نمي­توانم آنها را رسانه­اي كنم. اين صنعت نزديك به هزار ميليارد دلار ارزش مالي دارد اما سوءمديريت‌ها باعث شده امروز تا اين حد مشكل داشته باشيم.

*دولت براي توسعه ميادين دست به استقراض زده كه به نوعي آينده‌فروشي است

وي درباره اظهارات رئيس جمهور درباره عدم توانمندي شركت‌هاي نفتي داخلي در زمينه اكتشاف ميادين نفتي گفت: من سالها در وزارت نفت بودم و به ضرس قاطع مي­گويم هيچ كسي با تكنولوژي مخالف نيست و اتفاقا شركت‌هاي داخلي در اين حوزه توانمندي‌هاي خوبي دارند. اما حرف ما اين است كه هرچه لازم داريم به صورت انتخابي و گزينشي وارد كنيم. زماني صنعت نفت ايران دومين شركت اوپك بود. الان در بخش نفت افراد با تجربه‌­اي حضور دارند اما مديريت ما در اين صنعت ضعيف است.

دانشي همچنين تصريح كرد: آقاي زنگنه در هشت سال قبلي وزارتش در  وزارت نفت، ساختار آن را منهدم كرد و افراد غيرنفتي وارد صنعت نفت كشور شدند. الان هم بايد پاسخ داده شود چرا وزارت نفت دچار بدهي وحشتناكي شده كه رقم آن قابل بيان نيست. كسي هم نيست كه اين مساله را در مجلس، دولت يا قوه قضائيه بررسي كند.

مدير فني سابق شركت ملي مناطق نفت­خيز جنوب افزود: وزارت نفت حتي در زمان دفاع مقدس هم توان پاسخگويي به نيازها را داشت. در دوره سازندگي هم خوب عمل كرد اما از وقتي كه زنگنه وارد وزارت نفت شد، همه چيز عقب افتاد زيرا تمام ساختارها را بهم ريخت و اختيارات را از مناطق عملياتي گرفت.

وي در پايان گفت: تيم فعلي وزارت نفت اعتقادي به حمايت از نيروهاي متخصص ايراني ندارد. آقاي زنگنه در شعار خلاف اين حرف را مي زند اما در عمل حمايتي از متخصصين ايراني نمي­كند. الان هم اين سوال مطرح است چرا در شرايط تحريم كه امكان فروش نفت نيست، دولت در حال توسعه ميادين نفتي است. اين كار دولت روحاني و زنگنه، آينده ­فروشي است زيرا بايد از طريق اوراق مشاركت، دست به استقراض بزنند و اين كار را انجام دهند كه مورد تاييد ما نيست.

به گزارش فارس، ديروز حسن روحاني رئيس جمهور در اجتماع مردم يزد در حسينيه امير چخماق از كشف يك ميدان بزرگ نفتي خبر داد و گفت: «شركت ملي نفت ايران و بخش اكتشاف شركت نفت در ادامه تلاش هاي خود به ويژه از سال 95 تا هفته گذشته توانستند يك ميدان جديد نفتي بزرگ را كشف كنند و اين يك هديه كوچكي از دولت و وزارت نفت به ملت ايران است. ذخيره اين ميدان نفتي به اندازه 53 ميليارد بشكه نفت است و اين ميدان بزرگ نفتي از  بستان تا اميديه به طول 2400 كيلومتر مربع وسعت و 80 متر عمق دارد. در ايامي كه دشمنان فروش نفت كشورمان را تحريم كردند و ملت ايران را تحت فشار گذاشتند كارگران و مهندسين كشور ما توانستند اين ميدان بزرگ نفتي را كشف كنند. در اين ميدان بزرگ نفتي موضوع مهم ضريب بازيافت است اينكه از 53 ميليارد بشكه نفت چه مقدار مي توان استحصال كرد و به فروش رساند و در اين زمينه با استفاده از دانش و تكنولوژي روز، يك درصد بازيافت بيشتر به معناي 32 ميليارد دلار درآمد بيشتر براي كشور است. آنهايي كه در دو سه سال اخير مرتبا مطرح مي كنند كه شركت ها و فناوري هاي خارجي نبايد وارد كشور شود، بايد نسبت به اين موضوع پاسخگو باشند لذا لازم است از فناوري هاي پيشرفته جهاني در هر كجايي كه باشد، استفاده كنيم. اگر ضريب بازيافت از اين ميدان نفتي 10 درصد باشد اين به معناي 320 هزار ميليارد درآمد است و چنانچه ضريب بيشتر باشد درآمد بيشتري نيز بدست مي آوريم بنابراين بايستي با علم، دانش و تكنولوژي روز، رفاه و آسايش مردم را افزايش دهيم و با اين روش راه و مسير درست آينده را روشن سازيم».

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها