تلکس نفت نيوز: نام‌آوران؛ دومين مخزن بزرگ نفتي ايران
دوشنبه، 20 آبان 1398 - 22:14     کد خبر: 19184

**كارشناسان مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران موفق به كشف مخزن نفتي جديدي در استان خوزستان شده‌اند؛ مخزني كه ۲۲ ميليارد بشكه بر حجم ذخاير نفت درجا و ۲.۲ ميليارد بشكه (با احتساب ضريب بازيافت ۱۰ درصد) بر حجم ذخاير نفت قابل استحصال كشور افزوده و با در نظر گرفتن اكتشاف‌هاي پيشين در اين ناحيه، در مجموع ۵۳.۳ ميليارد بشكه نفت درجا در خود ذخيره كرده است.

خبر اين كشف نفتي را رئيس‌جمهوري ديروز (دوشنبه، ۱۹ آبان‌ماه) در اجتماع مردم در ميدان اميرچخماق شهر يزد اعلام كرد و بيژن زنگنه، وزير نفت هم امروز در مراسمي با حضور خبرنگاران، درباره جزئيات اين كشف توضيحاتي ارائه داد.

** وزير نفت در توضيحات خود، نام مخزن را «نام‌آوران» خواند و ضمن برشمردن ويژگي‌هاي اين مخزن، درباره ذخيره نفت درجاي آن گفت «تا اينجا حدود ۵۳ ميليارد بشكه؛ احتمال گسترش اين مخزن به سمت جنوب غربي و جنوب شرقي به‌طور قابل توجه وجود دارد». مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران هم اعلام كرده مطالعات اكتشافي در اين منطقه با هدف گسترش لايه مخزني نام‌آوران در سه جبهه جنوبي، شرقي و غربي ادامه دارد و به اين منظور، حفاري چاه‌هاي اكتشافي ديگري در برنامه قرار مي‌گيرد.

**مخزن نام‌آوران با وسعت ۲ هزار و ۴۰۰ كيلومتر مربع در گستره‌اي به طول ۱۳۰ كيلومتر و عرض ۵۰ كيلومتر، در جنوب و غرب شهر اهواز، در دو طرف رودخانه كارون و در ميان ميدان‌هاي نفتي منصوري، آبتيمور، سوسنگرد، جفير، سپهر و دارخوين قرار دارد و ضخامت و عمق اين لايه مخزني به ترتيب به‌طور ميانگين ۸۰ متر و ۳۱۰۰ متر اعلام شده است. حفاري چاه‌هاي اكتشافي-تحديدي آرمان، منصوري غربي و سپهر شرقي، همچنين استفاده از اطلاعات چاه ۵۳ آبتيمور هم از جمله فعاليت‌هاي مقدماتي اكتشاف براي رسيدن به اين مخزن بوده است.

**مخزن نام‌آوران به عنوان دومين مخزن بزرگ نفتي تاريخ ايران معرفي شده است. در راس فهرست كشفيات بزرگ نفتي كشور، گچساران-لايه آسماري با ۵۴ ميليارد بشكه ذخيره نفت درجا قرار دارد و پس از نام‌آوران-لايه ايلام نيز مارون-لايه آسماري با ۴۰.۵ ميليارد بشكه و آزادگان-لايه سروك با حدود ۴۰ ميليارد بشكه ذخيره نفت درجا در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفته‌اند. نفت در خاك ايران بيداد مي‌كند؛ اما ثمربخشي اين اعداد و ارقام كلان را زماني مي‌توان شاهد بود كه نخست، شرايط براي توليد و توسعه مهيا بوده و دوم، مقدار ضريب بازيافت مخازن اعدادي قابل دفاع باشد. بنابراين براي نمونه زماني كه از ۴۰ ميليارد بشكه نفت درجاي آزادگان حرف مي‌زنيم، خوب است به خودمان يادآوري كنيم ضريب بازيافت لايه سروك اين ميدان تنها حدود پنج درصد است.

**در شرح كشف اخير نفتي، نبايد از كنار تغيير رويكرد اكتشافي شركت ملي نفت ايران و توجه مديريت اكتشاف اين شركت به نگرش يكپارچه به جاي نگاه‎هاي بخشي و روي آوردن به روش‌هاي جديد مبتني بر تله‌هاي تركيبي و چينه‌اي بي‎تفاوت گذشت. امروز در حاشيه مراسم اعلام جزئيات كشف جديد نفتي، از اطلس اكتشافات ميدان‌هاي نفت و گاز ايران در چهار دهه پس از انقلاب اسلامي هم رونمايي شد. مدير اكتشاف شركت ملي نفت ايران گفت «در اين چهار دهه در مجموع ۷۳ ميدان مشتمل بر ۳۶ ميدان نفتي و ۳۷ ميدان گازي كشف شده؛ تمام نفت برداشت شده در اين چهل سال با اكتشاف‌هاي انجام شده جايگزين شده و در بخش گاز نيز ذخاير كنوني معادل هشت برابر ميزان ذخاير گاز كشور در ابتداي انقلاب است».

**زنگنه كه به زعم برخي منتقدانش به سرمايه‌هاي انساني بي‌توجه است، از كاركنان تلاشگر و گمنام صنعت نفت به عنوان نام‌آوران كشور ياد كرد: «"نام‌آوران" به عنوان نام اين مخزن انتخاب شد؛ به پاس خدمات همه انسان‌هاي شريفي كه در گوشه و كنار اين سرزمين بدون توقع و چشمداشت به خدمت به ميهن مشغولند؛ به ويژه كاركنان اكتشاف كه نام‌آوران حقيقي اما گمنام كشورند. جا دارد در برابر خدمات همه همكاراني كه در شرايط سخت در بخش‌هاي مختلف صنعت نفت اعم از دريا، اكتشاف، حفاري، واحدهاي بهره‌برداري و ... كار مي‌كنند سر تعظيم فرو بياوريم. نام‌آوران به معناي واقعي همين گمنامان افتخارآفرين ملت ايران هستند».

**مراسم اعلام جزئيات كشف نفتي جديد با تلاوت آياتي از سوره احزاب آغاز شد كه وزير نفت هم در ابتداي سخنانش بعضي از آن آيات را تكرار كرد. لَكُم�' فِي رَسُولِ اللَ�'هِ أُس�'وَةٌ حَسَنَةٌ لِمَن�' كَانَ يَر�'جُو اللَ�'هَ وَال�'يَو�'مَ ال�'آخِرَ وَذَكَرَ اللَ�'هَ كَثِيرًا؛ وَلَمَ�'ا رَأَي ال�'مُؤ�'مِنُونَ ال�'أَح�'زَابَ قَالُوا هَٰذَا مَا وَعَدَنَا اللَ�'هُ و َرَسُولُهُ وَصَدَقَ اللَ�'هُ وَرَسُولُهُ ۚ وَمَا زَادَهُم�' إِلَ�'ا إِيمَانًا وَتَس�'لِيمًا (يقيناً براي شما در [روش و رفتار] پيامبر خدا الگوي نيكويي است براي كسي كه همواره به خدا و روز قيامت اميد دارد و خدا را بسيار ياد مي‌كند. هنگامي كه مؤمنان [در جنگ خندق] گروه‌هاي دشمن را ديدند، گفتند اين است آنچه خدا و پيامبرش به ما وعده داده‌اند. خدا و پيامبرش راست گفته‌اند و [جنگ] جز بر ايمان و تسليم آنان نيفزود).

هانيه موحد/ شانا


برگشت به تلکس خبرها