تلکس نفت نيوز: خودكفايي ايران در توليد توربوكمپرسور نفت
دوشنبه، 13 آبان 1398 - 14:58     کد خبر: 19182

نفت نيوز: متخصصان شركت OTC، فناوري شركت زيمنس را بومي‌سازي كردند.

به گزارش نفت نيوز؛ آقاي بيژن زنگنه پس از بازديد از شركت توربو كمپرسور نفت OTC در جمع خبرنگاران افزود: قلب صنعت نفت، ​ توربين و كمپرسور است. هم‌اكنون نصف گاز با توربين و كمپرسور‌هاي شركت OTC انتقال مي‌يابد.
وي اضافه كرد: هم‌اكنون بيش از ۲۰۰ توربين و كمپرسور ۲۵ مگاواتي در كشور از سوي OTC عرضه شده است كه در داخل و با دانش بومي، ​ ساخته شده است.
آقاي زنگنه با بيان اينكه تاكنون ۳.۶ ميليارد يورو به شركت OTC كار سپرده شده است و ۲۰۰ ميليون يورو هم سرمايه‌گذاري از سوي اين شركت انجام شد گفت:​ كيفيت تجهيزات ساخته شده از سوي شركت OTC (توربين و كمپرسور) به گواه كارشناسان و مديران نفت، مشكلي نداشته است.
وزير نفت با تاكيد براينكه انتقال فناوري در شركت OTC به‌درستي اتفاق افتاده است و شركت آلماني «زيمنس» شريك اين شركت در گام نخست بود افزود:​ بايد انصاف داشت، زيمنس به درستي انتقال فناوري را انجام داد و آموزش‌هاي خوبي به نيرو‌هاي اين شركت داده است.
زنگنه ادامه داد:​ شركت زيمنس در شرايط تحريم ايران را ترك كرد، اين موضوع سبب شد به همت متخصصان شركت OTC فناوري برگرفته از زيمنس را بومي‌سازي كنند.
وي گفت: زيمنس پس از برجام به گواه مديران شركت OTC همه كار اين شركت را تاييد كرده است؛ واقعا در كلاس بين‌المللي كار كردند.
وزير نفت با بيان اينكه شركت توربو كمپرسور نفت هم‌اكنون يك برند است و آينده اين شركت همانند گذشته آن درخشان است افزود: وزارت نفت ساخت پمپ‌هاي درون‌چاهي، ساخت كمپرسور براي جمع آوري گاز‌هاي مشعل، بخش فشارافزايي سكو در بخش دريايي (كه قرار بود از سوي توتال انجام شود)، ساخت ميني ال‌ان‌جي را به شركت OTC توصيه كرده است.
زنگنه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه قيمت نفت از رقم ۶۰ دلار به ازاي هر بشكه بالاتر نمي‌رود درباره عرضه ۵ درصد سهام آرامكو و تاثير آن بر بازار‌هاي جهاني نفت خام گفت: بازار همان روال را دارد، قيمت نفت اكنون در محدوده ۶۰ دلار براي هر بشكه در نوسان است و هر چه تلاش مي‌شود قيمت نفت بالا رود، از رقم ۶۰ دلار به ازاي هر بشكه بالاتر نمي‌رود و در همين سطوح مي‌ماند.
وزير نفت درباره احتمال تمديد توافق كاهش توليد در نشست پيش روي وزيران نفت و انرژي اوپك هم افزود: بحث‌هايي درباره كاهش بيشتر توليد نفت در نشست آينده (۱۴ آذرماه) مطرح است.
زنگنه درباره خواسته برزيل براي پيوستن به اوپك گفت: براي پيوستن برزيل به اوپك مشكلي ندارم، اما ديگر با پيوستن كشور‌هاي كوچك به اوپك موافقت نمي‌كنم.
وزير نفت در واكنش به خبر‌هايي درباره نزديك شدن روابط ايران و عربستان و تاثير آن بر بازار نفت افزود: اين موضوع فعلا جنبه رواني دارد و تاثيري در بازار نفت ندارد.
وي درباره كمبود بنزين سوپر هم گفت: عمده مشكل تامين بنزين سوپر حل شده است.
زنگنه افزود: بنزين سوپر چند روزي به دليل تعمير پالايشگاه اراك و مشكلات ديگري با كمبود روبرو شد كه تاكيد كردم كه حتما اين مشكل حل شود و بنزين سوپر تامين شود.
وي اضافه كرد:​ عمده مشكل تامين بنزين سوپر آن‌طور كه به من اطلاع دادند، حل شده است.

 
شركتي با توانايي انتقال دانش فني به كشورمان
بازديد وزير نفت از گروه شركت‌هاي توربو كمپرسور نفت
وزير نفت از نزديك در جريان توليدات گروه شركت‌هاي توربو كمپرسور نفت (OTC) (توربوتك خاورميانه) قرارگرفت.
به گزارش خبرگزاري صدا و سيما شركت OTC در دي ۱۳۷۹ تاسيس شد، هدف از تاسيس اين شركت ايفاي نقش موثر در فرآيند انتقال دانش فني ساخت توربور كمپرسور‌هاي صنعتي در ايران است.
اكنون ۷۰ شركت و سازنده داخلي با اين شركت همكاري مي‌كنند كه نتيجه اين فعاليت‌ها بومي‌سازي دانش فني ساخت توربو كمپرسور‌هاي صنعتي و توانايي توليد توربوژنراتور‌هاي نيروگاهي است.
اين شركت همكاري خود با يك شركت معروف و صاحب فناوري اروپايي را در قالب قرارداد انتقال دانش فني در دو بخش توربين گاز و كمپرسور گاز آغاز كرد و توانست محصولي با كيفيت اروپايي در داخل كشور توليد و عرضه كند.
شركت OTC به‌صورت هلدينگ تجهيزات و با شركت‌هاي زير مجموعه خود در زمينه‌هاي مانند اجراي طرح‌هاي صنعتي نفت، گاز و پتروشيمي در قالب EPC، طراحي و مهندسي ايستگاه‌هاي تقويت فشار و انتقال گاز و ساخت، نصب و راه‌اندازي انواع توربو كمپرسور و توربوژنراتور‌هاي صنعتي فعاليت مي‌كند.
انتهاي پيام
منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامي

برگشت به تلکس خبرها