تلکس نفت نيوز: ادامه بررسي حادثه آتش سوزي سكوي شماره 9 پارس جنوبي/ زمان راه اندازي سكو مشخص نيست
سه شنبه، 28 خرداد 1398 - 11:51     کد خبر: 19156

نفت نيوز: كارشناسان ايمني شركت نفت و گاز پارس هم اكنون در حال بررسي علت حادثه در سكوي شماره 9 پارس جنوبي هستند و هنوز زمان مشخصي براي راه اندازي اين سكو در نظر گرفته نشده است.

به گزارش فارس روز چهارشنبه هفته گذشته رسانه هاي داخلي خبري از آتش سوزي در سكوي شماره 9 متعلق به فاز 6 و 7 و 8 پارس جنوبي در فاصله 20 كيليومتري عسلويه منتشر كردند.

خبرگزاري فارس نيز بلافاصله بعد از وقوع اين حادثه با يك منبع آگاه گفت‌وگو كرد كه وي اعلام كرد نشت گاز موجب آتش سوزي خفيفي در اين سكو شد و بلافاصله كشتي هاي آتشخوار وارد شده و آتش سكو را خاموش كردند.

اما برخي ديگر از رسانه ها اعلام كردند انفجار در توروكمپرسور به دليل گرما موجب اين حادثه شد.

در هر صورت، اين حادثه تلفات جاني نداشت و متخصصان فعال در اين سكو بلافاصله بعد از وقوع اين حادثه با بالگرد به سمت عسلويه اعزام شدند.

پيگيري خبرنگار فارس از شريفي سخنگوي شركت نفت و گاز پارس حاكي است هنوز متخصصان ايمني شركت نفت و گاز پارس در منطقه  و در حال بررسي علت اين حادثه هستند و تا زماني كه علت مشخص نشده است نمي توان زمان دقيقي از راه اندازي اين سكو ارائه كرد.

شريفي ادامه داد: آتش سوزي اين سكو جزئي بوده بنابراين خسارت وارد شده به اين سكو نيز ناچيز است اما باز بايد منتظر ماند تا نظرات كارشناسي صاحبنظران و گزارشات آنها اعلام شود.

در همين رابطه نيز يك مقام اگاه به خبرنگار فارس گفت: احتمالا سكو تا 20 روز آينده اماده از سرگيري توليد گاز مي شود هرچند كه ممكن است اين زمان كمي تغيير يابد.

 اين گزارش حاكي است محمد مشكين فام مديرعامل شركت نفت وگاز پارس روز پنجشنبه هفته قبل به منظور بررسي اين حادثه به عسلويه رفت.

وي پيش از عزيمت به سكوي شماره 9 پارس جنوبي با كاركنان شاغل در اين سكو كه هم اكنون در سايت عملياتي منطقه پارس جنوبي حضور دارند، ديدار كرد.

وي در اين ديدار، مديريت حادثه آتش سوزي توسط كاركنان و تيم اطفاء حريق را بسيار مطلوب ارزيابي كرد و گفت: اينكه پس از دو ساعت از زمان آغاز آتش سوزي در يك سكوي گازي پارس جنوبي، حادثه بطور كامل مهارشده، يك ركود ويژه محسوب مي شود و نشان دهنده عملكرد بسيار حرفه اي و قابل تقديركاركنان حاضر در اين عمليات بوده است.

مشكين فام با بيان اينكه در اين عمليات اقدامات ايمني و مديريت بحران به خوبي و به موقع انجام شده اظهار كرد: خوشبختانه كاركنان ضمن حفظ جان خود و حفاظت از تاسيسات گاز، مطابق رويه هاي مشخص مديريت شرايط اضطراري سكو را كنترل و پس از ايمن سازي به موقع موقعيت را ترك كردند.

و ي با اشاره به اينكه بزودي و با بررسي شرايط موجود در سكوي ياد شده از سوي كارشناسان ، علل حادثه آتش سوزي مشخص و ارايه مي شود، گفت: پس از بررسي علت حادثه و اطمينان كامل از پايداري شرايط ايمن، مجددا توليد از اين سكو از سر گرفته مي شود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها