تلکس نفت نيوز: طرح مقابله با تحريم‌هاي نفتي همچنان معطل اراده مجلس
دوشنبه، 13 خرداد 1398 - 15:33     کد خبر: 19153

نفت نيوز: با توجه به تلاش امريكا براي تحت فشار قرار دادن ايران و تمديد نكردن معافيت كشورهاي اصلي واردكننده نفت ايران، انتظار مي‌رود مجلس هرچه سريع‌تر طرح «افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه‌گذاري مردمي» را با هدف مقابله با تحريم‌هاي نفتي به تصويب برساند.

به گزارش نفت نيوز به نقل از فارس، هرچند امريكا از ابتداي انقلاب اسلامي تا كنون بارها از طريق فشار به خريداران نفت خام ايران و تحريم فروش نفت، كشور را با معضلات اقتصادي كوچك و بزرگ دست به گريبان كرده اما متاسفانه طي اين سال‌ها شاهد هيچ گونه راه‌حل اساسي براي از بين بردن اين وابستگي و تقويت بنيان‌هاي اقتصاد مولد نبوده‌ايم. عدم پايبندي امريكا به توافق برجام و خروج يكطرفه از آن، بار ديگر زمينه فشار اقتصادي به ايران را از طريق تحريم فروش نفت خام فراهم كرده است.

در تحريم‌هاي قبلي و در زمان رياست جمهوري باراك اوباما، سياست كاهش 20 درصدي خريد نفت از ايران طي چند مرحله در دستور كار قرار گرفته بود؛ اين بار اما ترامپ پس از اعلام خروج از برجام در سال گذشته و اعمال مجدد تحريم‌ها از 13 آبان اعلام كرد كه 8 كشوري كه بيشترين سهم واردات نفت از ايران را داشته اند ديگر مشمول تخفيف نخواهند شد و بايد واردات خود از ايران را به صفر برسانند و در صورت تخطي، خود اين كشورها شامل تحريم خواهند شد.

تكيه‌ اقتصاد ايران به درآمد حاصل از فروش نفت نقطه ضعفي است كه زمينه را براي تهديد دشمنان ايران فراهم كرده، مساله‌اي كه مي‌بايست طي اين سال‌ها حل شود يا رو به كاهش داشته‌باشد. با اين وجود حتي پس از اعلام خروج امريكا از برجام، شاهد بسيج نيروهاي فكري و اجرايي داخلي براي پيدا كردن بهترين راهكار جهت مقابله با تحريم‌ها نبوديم.

البته برخي طرح ها مانند عرضه نفت در بورس به صورت محدود اجرايي شد و طرح  «افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه‌گذاري مردمي» در تاريخ ۴ مهرماه ۹۷ توسط هيئت‌رييسه مجلس‌شوراي‌اسلامي اعلام وصول شد؛ اما همچنان جاي كم‌كاري‌هاي مجلس در سامان بخشيدن به راهكارهاي مقابله با تحريم‌ها به چشم مي‌خورد تا جايي كه حتي مقام معظم رهبري نيز در سخنراني در حرم مطهر امام رضا (ع) در تاريخ ۱ فروردين ماه امسال از اين مسأله گلايه كردند و با اشاره به اينكه در حالي كه امريكا همه‌ي توان خود را براي فشار به ايران به‌كار گرفته است و تا كنون بالغ بر 226 طرح و لايحه عليه جمهوري‌اسلامي تصويب يا مطرح كرده‌ است، اين سوال را مطرح كردند كه مجلس شوراي اسلامي براي مقابله با اين خباثت‌ها تا كنون چند طرح ارائه داده‌است؟!

*تامين مالي پروژه‌هاي پالايشي با استفاده از سرمايه‌هاي مردمي

همان‌طور كه گفته شد، يكي از جدي ترين مسائل كشور وابستگي بودجه دولت به درآمدهاي حاصل از خام‌فروشي نفت است. كارشناسان معتقدند پالايش نفت در داخل كشور و فروش محصولات پالايشي و پتروشيميايي راهكار اساسي خنثي‌سازي تحريم‌هاي نفتي بوده كه علاوه بر بي‌اثركردن اين تحريم‌ها نسبت به خام‌فروشي از سودآوري بيشتري برخوردار است.

مشكل عمده‌اي كه تاكنون براي احداث پالايشگاه يا پتروشيمي‌ها وجود داشته عدم تأمين مالي توسط دولت و يا سرمايه‌گذاران بخش خصوصي بوده ‌است. طرح «افزايش ظرفيت پالايشگاه‌هاي ميعانات گازي و نفت خام با استفاده از سرمايه‌گذاري مردمي» كه اوايل مهرماه ۹۷ در مجلس مطرح شد با توجه به همين مسأله راهكاري را ارائه داده‌است. با توجه به حجم بالاي نقدينگي موجود در كشور به ميزان 1900 هزار ميليارد تومان، مي‌توان از اين ظرفيت و از طريق اختصاص‌دادن سهام به سرمايه‌گذاران مردمي، اعتبار مورد نياز براي احداث پتروپالايشگاه‌ها را تامين كرد.

احداث هر پتروپالايشگاه حدودا 3 الي 5 سال به طول مي‌انجامد و پس از آن سوددهي و برگشت سرمايه نيز طي 8 الي 10 سال ميسر مي‌شود. اين طرح با اعطاي تنفس خوراك بازه بازگشت سود و سرمايه‌ مردمي را كاهش مي‌دهد. به اين شكل كه مجلس، دولت را مكلف مي‌كند تا در راستاي حمايت از توليد ملي در سال اول شروع به كار مجموعه، خوراك مورد نياز را به صورت رايگان به آن اختصاص دهد تا واحد مورد نظر طي همان سال نخست اصل سرمايه و سود مردم را به آنها بازگرداند و هزينه خوراك دريافت‌شده را نيز در 10 سال بعدي با دولت تسويه كند.

هرچند كه نحوه‌ي اجرايي شدن اين طرح، قابل اعتماد بودن ضمانت‌هاي اجرايي و بازگشت سود و سرمايه جاي بررسي و چكش‌كاري بيشتري دارد؛ اما اين امر در مسير بررسي كارشناسي طي مطرح شدن در مجلس صورت خواهد پذيرفت؛ متاسفانه پس از اعلام وصول اين طرح در مهرماه سال گذشته، بررسي اين طرح در صحن علني مجلس به دلايلي مبهم به تعويق افتاده است. با توجه به فشارهاي اقتصادي جدي فعلي بخاطر  تلاش امريكا براي تحت فشار قرار دادن ايران و تمديد نكردن معافيت كشورهاي اصلي واردكننده نفت ايران و كم‌كاري‌هاي دولت انتظار مي‌رود مجلس با تصويب اين طرح و ساير قوانين تسهيل‌گر، اهرم تحرك دولت به سمت مقابله با تحريم‌ها و مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم شود.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها